Справа № 524/1624/26
Провадження №2/524/2616/26
01.05.2026 року Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі головуючого - судді Нестеренка С.Г. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулася ОСОБА_1 із позовною заявою до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (далі - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просила зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води з листопада 2022 і до дня ухвалення відповідного рішення суду, відповідно до рівня тарифів, що діяли станом на 24 лютого 2022 року.
В обґрунтування позову позивач вказувала, що є власником квартири АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 .
З початку опалювального періоду 2022-2023 відповідач здійснює нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за тарифами, розмір яких перевищує розмір, встановлений на території м. Кременчука станом на 24.02.2022, що є порушенням ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», оскільки тарифи на послуги з постачання теплової енергії для споживачів м. Кременчука не можуть перевищувати рівень тарифів, що застосовувався до цих споживачів до 24.02.2022 року, навіть якщо постачання до вказаної дати здійснювалося іншим суб'єктом господарювання.
Ухвалою судді від 17 березня 2026 року відкрито провадження у справі, залучено сторін, третіх осіб, призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в межах робочого часу суду.
02 квітня 2026 року до суду надійшов відзив відповідача, в якому вказав про незгоду з позовом.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Станом на день розгляду справи та ухвалення судом рішення, учасники справи не подавали будь-які заяви, клопотання про відкладення розгляду справи та/або про розгляд справи з викликом учасників справи у судове засідання.
Відповідно до ч. 8 ст. 279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.
З огляду на те, що справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та без проведення судового засідання, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні докази у їх сукупності, встановив наступне.
Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 та споживачем послуг з централізованого постачання теплової енергії та гарячої води за цією адресою, особовий рахунок № НОМЕР_1 .
З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово був продовжений і діє станом на день розгляду справи.
Постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині м. Кременчука до листопада 2022 року здійснювало ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» за тарифами, встановленими для нього.
У зв'язку із військовою агресією рф стосовно України, в результаті неодноразових ракетних ударів по м. Кременчуку, обладнання ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було зруйновано, а тому товариство припинило виробництво, транспортування та постачання теплової енергії своїм споживачам на лівобережну частину м. Кременчука.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 року № 6894-р передано цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» (код ЄДРПОУ: 44657848) у спільну власність територіальних громад Полтавської області.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладенням відповідних обов'язків згідно із законодавством.
Загальновідомим фактом є те, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині м. Кременчука з 01.11.2022 року по 31.03.2025 року, у тому числі позивачу, як споживачу цих послуг за вказаною раніше адресою.
Розмір тарифів, які використовувало для розрахунку ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» у спірний період, були визначені рішеннями Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, № 669 від 28.07.2023 року.
Після зміни постачальника теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині м. Кременчука з ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» на ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», для споживача збільшилась вартість послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, оскільки відповідач застосував тарифи, які перевищують розмір тарифів, чинних станом на 24.02.2022 року.
На думку позивача, тарифи на постачання теплової енергії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для споживачів м. Кременчука не можуть перевищувати рівень тарифів, що застосовувались для цих споживачів до 24 лютого 2022 року, навіть якщо постачання до вказаної дати здійснювалося іншим суб'єктом господарювання.
Відповідно до частини другої статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають, зокрема, з договорів та інших правочинів.
У даному випадку правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з наданням відповідачем позивачу послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, а також визначенням відповідачем розміру грошових зобов'язань позивача.
Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. У межах спірних правовідносин відповідач виступає кредитором у частині визначення плати за надані послуги, а позивач боржником.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами (стаття 714 ЦК України).
Тлумачення статті 714 ЦК України свідчить, що за своїм змістом договір, на підставі якого відбувається постачання енергетичних ресурсів споживачу, є видом договору купівлі-продажу.
Подібний висновок викладений у Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 03.10.2018 року у справі № 529/613/17-ц (провадження № 61-1716сво17), постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 22.04.2024 року в справі № 511/1915/20 (провадження № 61-4527сво23).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 2 ст. 632 ЦК України).
Тлумачення положень ч. 2 ст. 632 ЦК України свідчить про те, що у цій нормі закріплено принцип стабільності (або відносної неможливості зміни) встановленої сторонами ціни, що є проявом обов'язковості виконання умов договору (ст. 629 ЦК України). У ч. 2 ст. 632 ЦК України допускається наявність винятків, які можуть бути встановлені договором або законом. При цьому в законі або ж договорі обов'язково мають бути визначені як випадки зміни ціни, так і умови такої зміни (див.: постанову Верховного Суду від 19.08.2019 року у справі № 395/499/16-ц (провадження № 61-15404св18)).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.
29 квітня 2022 року Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану», пунктом 1 якої рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати, зокрема, тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який набрав чинності 19.08.2022 року, запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання, зокрема, передбачено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Проаналізувавши обставини справи, суд дійшов висновку, що внаслідок об'єктивних та непередбачуваних чинників відбулася заміна виконавця послуг з теплопостачання та постачання гарячої води шляхом передання цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» у господарське відання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».
За таких умов сама по собі заміна сторони у зобов'язанні для споживача не може спричиняти перегляд вартості послуг. Відповідно, тарифи на теплову енергію та гарячу воду мають застосовуватися в розмірі, що діяв у попереднього постачальника, до моменту встановлення нового тарифу уповноваженим органом місцевого самоврядування.
Подібний за змістом правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 04.04.2024 року у справі № 917/730/23, у якій суд зазначив, що відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» (набрав чинності 19.08.2022 року) протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Правова позиція Верховного Суду свідчить про імперативний характер заборони підвищення тарифів на теплову енергію та постачання гарячої води. Заміна виконавця відповідних послуг не повинна мати наслідком підвищення тарифів для споживачів в порівнянні з рівнем, який був встановлений станом на 24 лютого 2022 року, а тому такі обставини виключають можливість збільшення фінансових зобов'язань для споживачів.
Судом встановлено, що фактично для споживача збільшилась вартість послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, оскільки відповідач застосував тарифи, які були встановлені рішеннями Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, № 669 від 28.07.2023 року, які перевищують розмір тарифів, що були встановлені станом на 24.02.2022 року, і таким чином порушують права позивача як споживача.
Споживач, як слабка сторона у спірних правовідносинах не має нести негативні наслідки у виді додаткового фінансового навантаження в результаті дій та/або рішень влади, які хоча і ухвалені у законний спосіб, проте фактично всупереч прямій забороні, визначеній у Законі України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» призвели до підвищення розміру тарифів за тепло для мешканців лівобережної частини міста Кременчука.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.01.2026 року по справі № 524/2748/24, від 04.02.2026 року по справах № 524/6580/24 та № 524/7590/24, від 11.02.2026 року по справі № 524/10837/24, від 18.02.2026 року по справі № 524/8503/24, які суд враховує при вирішенні даного спору.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 03.10.2018 року по справі № 529/613/17 зробив висновок про те, що у випадку порушення юридичною особою законодавства під час нарахування плати за централізоване постачання опалення та гарячої води споживач має право оскаржити у суді такі дії та вимагати провести відповідний перерахунок.
Вказаний висновок підтриманий Верховним Судом у постановах від 07.12.2022 року по справі № 753/8902/20 та від 08.03.2023 року по справі № 753/20733/19.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок вартості постачання теплової енергії та постачання гарячої води за спірний період із застосуванням тарифу, що діяв станом на 24.02.2022 року і такий висновок буде відповідати останнім правовим позиціям Верховного Суду щодо правовідносин які виникли у даній справі.
За правилами ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільнені від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав, тому з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір у розмірі 1331,20 грн. за ставкою судового збору за подання позову немайнового характеру фізичною особою станом на день подання позову.
Керуючись ст. 11-16, 509-510 ЦК України, ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 141, 142, 258, 259, 263 - 265, 273 - 279, 352-354 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих послуг з централізованого постачання теплової енергії та централізованого постачання гарячої води споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , за період з 01 листопада 2022 року по 31 березня 2025 року, за тарифами, що діяли станом на 24.02.2022 року.
Стягнути з Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ: 03338030, м. Полтава, вул. Комарова, буд. 2-А) на користь держави судовий збір у розмірі 1331,20 грн.
Повний текст рішення суду виготовлено 01 травня 2026 року.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Рішення набирає законної сили у випадку закінчення строку подання апеляційної скарги або якщо рішення залишено в силі за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: