30 квітня 2026 року
м. Київ
справа №140/6730/24
адміністративне провадження №К/990/26490/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Соколова В.М., Уханенка С.А.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання виплатити індексацію грошового забезпечення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою адвоката Каверіна Сергія Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Хобор Р.Б., суддів: Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.,
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2024 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просила:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29 травня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно із урахуванням іншого ніж січень 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 29 травня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно із урахуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), і виплатити із відрахуванням виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати індексації-різниці грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по липень 2020 року включно;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по липень 2020 року включно в розмірі 4433,06 грн на місяць, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати індексації-різниці грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військову частину НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно в розмірі 4433,06 грн на місяць, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
ІІ. Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 17 вересня 2024 року позов задовольнив. Визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неврахування січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення, при нарахуванні ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29 травня 2017 року по 28 лютого 2018 року. Зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_3 (військову частину НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29 травня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно зі встановленням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), з урахуванням виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб. Визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 30 липня 2020 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078). Зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_3 (військову частину НОМЕР_1 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 30 липня 2020 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб. Визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078. Зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_4 (військову частину НОМЕР_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
3. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 28 травня 2025 року апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) задовольнив частково. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року в частині задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) протиправною і зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, - скасував та прийняв у цій частині постанову, якою ці позовні вимоги задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо нерозгляду питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078. Зобов'язав військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) розглянути питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та висновків суду про те, що ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року має право на нарахування та виплату індексації-різниці у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці. Відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Адвокат Каверін Сергій Миколайович (далі - Каверін С.М.) подав в інтересах ОСОБА_1 до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, та в цій частині позовних вимог залишити в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року.
5. Як підставу оскарження скаржник, посилаючись на підпункти «а», «б», «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), визначив пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України. Стверджує про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, неврахування висновків Верховного Суду, викладених, зокрема, у постановах від 23 березня 2023 року в справі №400/3826/21, від 29 березня 2023 року в справі №380/5493/21, від 06 квітня 2023 року в справі №420/11424/21, від 20 квітня 2023 року в справі №320/8554/21, від 03 травня 2023 року в справі №160/10790/22, від 09 травня 2023 року в справі №560/13302/21, від 11 травня 2023 року в справі №260/6386/21, від 22 червня 2023 року в справі №520/6243/22, від 06 липня 2023 року в справі №240/23550/21, від 28 серпня 2023 року в справі №420/17338/22, від 26 жовтня 2023 року в справі №240/16655/22, від 09 листопада 2023 року в справі №420/3131/22, від 05 лютого 2024 року в справі №360/383/23, від 21 березня 2024 року в справі №380/14057/22, від 10 квітня 2024 року в справі №200/564/23, від 18 квітня 2024 року в справі №380/8618/21, від 14 травня 2024 року в справі №420/4659/23, від 20 червня 2024 року в справі №620/14086/23, від 31 липня 2024 року в справі №200/4613/24, від 10 жовтня 2024 року в справі №500/8015/23, від 30 січня 2025 року в справі №600/4598/23-а, від 19 лютого 2025 року в справі №420/2653/24, від 14 березня 2025 року в справі №600/565/24-а, від 08 травня 2025 року в справі №380/6610/24, де наголошено на обов'язку судів у подібних правовідносинах установлювати коло обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, та необхідності для належного і ефективного захисту прав та інтересів позивача перевіряти обґрунтованість нарахованих ним сум індексації, розраховувати їх, та, відповідно, у судовому рішенні вказувати конкретні суми індексації грошового забезпечення, на які позивач має право та які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити.
6. Скаржник указує, що апеляційний суд неправильно застосував положення абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, не вжив заходів щодо оцінки та дослідження доказів, які мають суттєве значення для правильного вирішення спору, не встановив, чи порушене право позивачки на отримання індексації-різниці, а якщо так, то яку суму відповідач повинен нарахувати й виплатити за спірний період. Суд апеляційної інстанції не врахував практику Верховного Суду та не взяв до уваги, що повноваження відповідача щодо нарахування й виплати позивачці суми індексації не є дискреційними, безпідставно відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44 (далі - Порядок №44).
7. Також суд апеляційної інстанції, як стверджує скаржник, неправильно застосував положення пунктів 2-4 Порядку №44, не врахував висновків Верховного Суду, викладених, зокрема, у постановах від 27 липня 2023 року в справі №380/813/22, від 27 вересня 2023 року в справі №420/23176/21, від 31 січня 2024 року в справі №320/6441/22, від 18 квітня 2024 року в справі №160/10789/22, від 30 квітня 2024 року в справі №360/700/23, від 27 червня 2024 року в справі №580/602/22, від 10 жовтня 2024 року в справі №500/8015/23, від 08 травня 2025 року в справі №380/6610/24.
8. Водночас суд першої інстанції, як указує скаржник, урахував практику Верховного Суду, встановив необхідні обставини та дійшов правильного висновку про те, що означені позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року підлягають задоволенню. Таким чином, апеляційний суд помилково скасував законне рішення суду першої інстанції в частині спору, що стосується індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року.
IV. Рух справи у суді касаційної інстанції
9. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Кашпур О.В., суддів: Соколова В.М., Уханенка С.А. ухвалою від 25 червня 2025 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
10. ІНФОРМАЦІЯ_4 (військовою частиною НОМЕР_2 ) подано відзив на касаційну скаргу із проханням залишити її без задоволення, оскільки обставини та доводи, викладені скаржником у касаційній скарзі, є необґрунтованими та безпідставними.
11. ІНФОРМАЦІЯ_3 (військовою частиною НОМЕР_1 ) відзиву на касаційну скаргу не подано.
12. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Кашпур О.В. від 29 квітня 2026 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 30 квітня 2026 року.
V. Стислий виклад обставин справи, установлених судами першої та апеляційної інстанцій
13. ОСОБА_1 з 29 травня 2017 року по 31 липня 2020 року проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а з 01 серпня 2020 року по 19 січня 2024 року у військовій частині НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
14. Представник ОСОБА_1 направив адвокатський запит від 02 травня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) про надання документів та інформації про нараховану й виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 2017 року по 2024 рік із зазначенням базових місяців, які взято при розрахунку індексації; інформації про нараховану та виплачену при звільненні заборгованість індексації грошового забезпечення за період військової служби з 2017 року, а у разі такої невиплати, нарахувати й виплатити індексацію грошового забезпечення.
15. Листом від 11 травня 2024 року №09/5057-24-Вх/93 ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) надав наявні запитувані документи та, зокрема, повідомив, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 з 2020 року по день звільнення виплачена в повному обсязі. Базові місяці для виплати індексації: березень 2018 року, грудень 2023 року.
16. Представник ОСОБА_1 направив адвокатський запит від 23 травня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) про надання документів та інформації про нараховану й виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби протягом 2017-2018 років із зазначенням базових місяців, які взято при розрахунку індексації, а у разі такої невиплати, нарахувати й виплатити індексацію грошового забезпечення.
17. Листом від 31 травня 2024 року №09/12120-24-Вих ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) надав наявні запитувані документи та повідомив, що індексація грошового забезпечення за 2018-2020 роки нарахована та виплачена з урахуванням базового місяця - березень 2018 року.
18. Уважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідачів щодо ненарахування й невиплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 29 травня 2017 року по 18 липня 2022 року, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
VІ. Джерела права й акти їхнього застосування
19. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Приписами частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
21. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону №2011-XII).
22. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).
23. У статті 1 Закону України від 03 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
24. Приписами статті 2 Закону №1282-ХІІ, з-поміж іншого, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
25. За правилами статті 3 Закону №1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
26. Підстави для проведення індексації визначені у статті 4 Закону №1282-ХІІ, первинна редакція частини першої якої передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
27. Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, до вказаної вище норми внесені відповідні зміни, та з 01 січня 2016 року за правилами частини першої статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Інші положення статті 4 Закону №1282-ХІІ з 2005 року й дотепер залишилися незмінними.
28. Зокрема, частина друга статті 4 Закону №1282-ХІІ передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
29. Згідно із частиною третьою статті 4 Закону №1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
30. Приписами частини четвертої статті 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
31. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок №1078, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
32. Пункт 1-1 Порядку №1078 загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону №1282-XII, деталізуючи відповіді на питання, коли проводиться індексація. Цим пунктом установлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
33. За правилами пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
34. У пункті 4 Порядку №1078 (абзац 1) деталізовано межі індексації, які законодавець обумовив у частині шостій статті 2 Закону №1282-XII, - індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
35. Згідно із абзацом 2 пункту 4 Порядку №1078 оплата праці, грошове забезпечення індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
36. У абзаці 5, а з 15 березня 2018 року (в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №141 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Постанова №141)) у абзаці 4 пункту 4 Порядку №1078 передбачається, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
37. Питання про те, як саме визначається сума індексації, врегульовувалося абзацом 6, а з 15 березня 2018 року абзацом 5 пункту 4 Порядку №1078, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
38. Пункт 5 Порядку №1078 з 01 грудня 2015 року застосовується у новій редакції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013).
39. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 в указаній редакції визначав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
40. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року діяв у редакції Постанови №141 та встановлював, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
41. З 02 квітня 2021 року абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 року №278 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Постанова №278) та передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
42. Абзац 2 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року й дотепер у редакції Постанови №1013 і визначає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
43. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078, який застосовувався з 01 грудня 2015 року в редакції Постанови №1013, встановлював, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
44. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року й дотепер діє у редакції Постанови №141 та визначає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці 1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
45. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078, який застосовується з 01 грудня 2015 року й дотепер у редакції Постанови №1013, встановлює, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
46. За правилами абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078, який застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року в редакції Постанови №1013, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
47. З 02 квітня 2021 року абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції Постанови №278 та передбачає, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
48. У абзаці 6 пункту 5 Порядку №1078, який застосовувався з 01 грудня 2015 року в редакції Постанови №1013, визначалося, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
49. Абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року діяв у редакції Постанови №141 та передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
50. З 02 квітня 2021 року абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції Постанови №278 та визначає, що до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
51. Пункт 10-2 Порядку №1078 був викладений у новій редакції на підставі Постанови №1013 і в цій редакції він застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року та передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
52. З 02 квітня 2021 року пункт 10-2 Порядку №1078 діяв у редакції Постанови №278 та визначав, що для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби) для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу, посадова особа митної служби.
53. Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року №1141 внесено зміни до Порядку №1078. Зокрема, абзац 6 пункту 4 викладено в такій редакції: «У разі коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу.», а у пункті 10-2 слова «, посадових осіб митної служби» і «, посадова особа митної служби» виключено, а слова «для новоприйнятих працівників» замінено словами «, для новоприйнятих працівників».
VІІ. Позиція Верховного Суду
54. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
55. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
56. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 4-7 частини третьої статті 353, абзацом другим частини першої статті 354 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (частина третя статті 341 КАС України).
57. Так, Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 28 травня 2025 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року в частині задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) протиправною і зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, - скасував та прийняв у цій частині постанову, якою ці позовні вимоги задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо нерозгляду питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078. Зобов'язав військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) розглянути питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та висновків суду про те, що ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року має право на нарахування та виплату індексації-різниці у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці. Відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
58. Адвокат Каверін С.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , оскаржив у касаційному порядку постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб. Просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року в зазначеній частині та в цій частині позовних вимог залишити в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року.
59. Приймаючи постанову від 28 травня 2025 року, суд апеляційної інстанції констатував, що, враховуючи те, що доводи апеляційної скарги військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) зводяться до незгоди з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, а також те, що відповідач не навів доводів протиправності рішення суду першої інстанції в іншій частині задоволених позовних вимог, апеляційний суд переглядає рішення суду першої інстанції лише в указаній частині позовних вимог.
Апеляційний суд, зокрема, зазначив, що, як правильно встановив суд першої інстанції, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року військова частина НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) не врахувала вимоги пункту 5 Порядку №1078 (у редакції Постанови №1013), що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Спірним у вказаних правовідносинах є право позивачки на отримання індексації-різниці, та, як правильно встановив суд першої інстанції, позивачка має право на отримання індексації-різниці за наявності підстав, визначених чинним законодавством. Разом із тим, суд першої інстанції, підмінюючи в указаних правовідносинах військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), вдався до самостійної оцінки таких підстав, а не до оцінки рішення військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з цього приводу, про що слушно в апеляційній скарзі зазначив відповідач. Отже, на переконання апеляційного суду, суд першої інстанції передчасно зобов'язав військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) виплатити індексацію-різницю, не давши можливості військовій частині НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), діючи в межах своїх повноважень, прийняти відповідне рішення.
Також суд апеляційної інстанції вказав на передчасність позовних вимог про виплату компенсації сум податку на доходи фізичних осіб, оскільки з цього приводу відсутній спір, так як відповідач ще не виплатив індексацію грошового забезпечення. Тому в задоволенні цієї позовної вимоги необхідно відмовити.
Апеляційний суд дійшов висновків про необхідність вийти за межі позовних вимог і позовні вимоги про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, задовольнити частково шляхом: визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо нерозгляду питання про право позивачки на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078; зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) розглянути питання про право позивачки на отримання індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та висновків суду про те, що позивачка за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року має право на нарахування та виплату індексації-різниці у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці. Водночас необхідно відмовити у задоволенні, як таких, що заявлені передчасно, позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Суд апеляційної інстанції констатував, що оскільки суд першої інстанції порушив норми матеріального права при прийнятті рішення в частині визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, це рішення необхідно скасувати в цій частині та прийняти постанову про часткове задоволення цих позовних вимог у спосіб, указаний вище.
60. Касаційне провадження у цій справі відкрите на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.
61. Надаючи оцінку обґрунтованості касаційної скарги та постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року, Верховний Суд, з урахуванням приписів статті 341 КАС України, виходить із таких міркувань.
62. Грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні.
63. Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
64. Щодо «фіксованої» суми індексації необхідно зазначити, що з 01 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної у цьому місяці.
65. Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 01 грудня 2015 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація не нараховується/нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
66. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року й дотепер діє у редакції Постанови №141 та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
67. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року й дотепер у редакції Постанови №1013 та встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу та розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
68. Абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року в редакції Постанови №1013 і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
69. З 02 квітня 2021 року абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції Постанови №278 та визначає, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
70. Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакціях Постанов №1013, №141, №278) додатково вказує, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
71. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 у редакції, чинній на момент існування спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що нарахування та виплата індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим, зокрема, для підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання.
72. Ураховуючи, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та, з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, повноваження відповідача щодо виплати цієї суми індексації не є дискреційними. При цьому обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивачки отримати такий вид індексації грошового забезпечення.
73. Застосовуючи наведений підхід і ураховуючи, що 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та, з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078, - березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивачки, за яким необхідно здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
74. Системний та цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 дають підстави зробити висновок про те, що у зв'язку із підвищенням у березні 2018 року доходу позивачки, відповідачеві належало вирішити питання, чи має позивачка право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то в якому розмірі.
75. З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078, позивачка має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
76. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації та розміром підвищення доходу.
77. Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, то буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен установити: розмір підвищення доходу позивачки у березні 2018 року (А) - визначається як різниця між сумою грошового забезпечення у березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078); суму можливої індексації грошового забезпечення позивачки у березні 2018 року (Б) - визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
78. Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачці індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
79. У такому випадку, як уже зазначалося, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
80. Такий підхід відповідає сталій правовій позиції Верховного Суду, сформованій, зокрема, і у постановах, на неврахування яких апеляційним судом указав скаржник у касаційній скарзі.
81. Стосовно способу захисту прав та інтересів позивача і питання визначення у судовому рішенні конкретної суми індексації, яка належить до нарахування та виплати відповідачем позивачу, то Верховний Суд у постановах наголошував на тому, що такий спонукаючий спосіб захисту, враховуючи характер спірних правовідносин, є належним і ефективним, адже здатний забезпечити реальне поновлення прав особи у випадку задоволення позову. Тому, для належного і ефективного захисту прав та інтересів позивача, суду необхідно перевірити обґрунтованість розрахованих позивачем сум індексації, розрахувати їх і, відповідно, у судовому рішенні вказати конкретні суми (індексації грошового забезпечення), на які позивач має право та які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити.
82. Наведена позиція ґрунтується на тому, що застосований судом спосіб захисту не вносить юридичної визначеності у спірні правовідносини і не забезпечує ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, якщо суд в ухваленому рішенні не розрахував і не визначив конкретних сум індексації грошового забезпечення, які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити позивачу, не перевірив розраховану позивачем суму індексації.
83. З огляду на викладене, слушними є доводи касаційної скарги стосовно того, що, переглядаючи в апеляційному порядку та скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) протиправною і зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб, апеляційний суд не врахував правових висновків Верховного Суду, не з'ясував і не перевірив обставини, які мають значення для правильного вирішення спору в означеній частині позовних вимог, не забезпечив ефективного захисту прав та інтересів позивачки від порушень з боку відповідача.
84. Як убачається зі змісту рішення суду першої інстанції, останній здійснив відповідний розрахунок і встановив, що позивачка мала право на отримання індексації-різниці, зокрема, за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року в розмірі 4433,06 грн щомісячно, однак таку індексацію їй ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) не нарахував і не виплатив. Тому суд першої інстанції визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 і зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_4 (військову частину НОМЕР_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 4433,06 грн відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
85. Водночас, скасовуючи рішення суду першої інстанції в указаній частині та задовольняючи відповідні позовні вимоги у інший спосіб, а саме шляхом визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо нерозгляду питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 і зобов'язання військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) розглянути питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та висновків суду про те, що ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року має право на нарахування та виплату індексації-різниці у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці, апеляційний суд не врахував, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та, з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, повноваження відповідача щодо виплати цієї суми індексації не є дискреційними. Тому, встановивши, що позивач має право на отримання індексації-різниці та що це право порушене відповідачем, суд має провести відповідний розрахунок і визначити суму індексації, яка підлягає до нарахування та виплати позивачу. Суд першої інстанції встановив, що позивачка мала право на отримання індексації-різниці за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року в розмірі 4433,06 грн щомісячно, а позиція апеляційного суду про підміну в цьому випадку судом першої інстанції повноважень відповідача є помилковою. Суд апеляційної інстанції не перевірив установлені судом першої інстанції обставини, які підлягають з'ясуванню для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, не надав оцінки здійсненим позивачкою та судом першої інстанції розрахункам суми щомісячної індексації-різниці, застосував спонукаючи спосіб захисту, який має усічений вплив, не забезпечує ефективного захисту прав та інтересів позивачки від порушень з боку відповідача, а також не вносить юридичної визначеності у спірні правовідносини.
86. Щодо висновку суду апеляційної інстанції про передчасність позовних вимог щодо виплати компенсації сум податку на доходи фізичних осіб, необхідно зазначити, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, і у постановах, на неврахування яких апеляційним судом послався скаржник у касаційній скарзі, вказував на те, що аналіз норм Порядку №44 дає підстави для висновку, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення. Індексація грошового забезпечення є складовою грошового забезпечення військовослужбовців і, як одна із основних державних гарантій щодо оплати їх праці, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті. Нарахування та виплата індексації грошового забезпечення мала бути здійснена відповідачем саме з моменту набуття позивачем права на її нарахування та виплату відповідно до вимог Закону №1282-ХІІ. З урахуванням наведеного правового регулювання, Верховний Суд констатував, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивачу має бути проведена відповідачем із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.
87. За таких обставин, слушними є доводи касаційної скарги щодо помилковості висновків суду апеляційної інстанції та неврахуванням ним практики Верховного Суду. Підстави, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, знайшли своє підтвердження.
88. Водночас, ураховуючи, що апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в частині вирішення позовних вимог за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року, не з'ясував і не перевірив обставини, які мають значення для правильного вирішення спору в означеній частині позовних вимог, а суд касаційної інстанції, у силу норм статті 341 КАС України, обмежений у праві додаткової перевірки зібраних у справі доказів і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, які не були встановлені в оскаржуваному судовому рішенні, наявні підстави для нового апеляційного розгляду цієї справи в частині вирішення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно і зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно в розмірі 4433,06 грн на місяць, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
89. Таким чином, з огляду на приписи статті 353 КАС України, касаційна скарга адвоката Каверіна С.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , підлягає задоволенню частково, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року скасуванню, а справа №140/6730/24 направленню до суду апеляційної інстанції на новий розгляд у частині вирішення вказаних позовних вимог.
VІІІ. Судові витрати
90. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
1. Касаційну скаргу адвоката Каверіна Сергія Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити частково.
2. Скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року та направити справу №140/6730/24 до Восьмого апеляційного адміністративного суду на новий розгляд у частині вирішення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно і зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01 серпня 2020 року по 18 липня 2022 року включно в розмірі 4433,06 грн на місяць, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: О. В. Кашпур
Судді: В. М. Соколов
С. А. Уханенко