30 квітня 2026 рокуСправа №380/6741/25 пров. №А/857/34034/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Гудима Л.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року (суддя Кондратюк Ю.С., м.Львів, повний текст складено 28 липня 2025 року), -
У квітні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ) в якому просив:
визнати протиправними дії ГУПФ щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 09.11.1986 по 13.12.1986, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Довідка, Головне управління);
зобов'язати відповідача здійснити з 03.05.2023 перерахунок та подальше нарахування пенсії позивачу на підставі Довідки із застосуванням показника коефіцієнту заробітної плати - 16,75977, з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУПФ щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки без врахування заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження у повному обсязі та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць). Зобов'язано ГУПФ здійснити з 03.05.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження у повному обсязі та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, в частині задоволених позовних вимог, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким у задоволені позову відмовити.
В апеляційній скарзі вказує, що під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року. Отже, підпунктом 4 пункту 3 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Постанова №1210, Порядок №1210 відповідно) передбачено, що у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач здійснюючи перерахунок пенсії на підставі Довідки без врахування заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), діяв протиправно.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Такі висновки суду першої інстанції, відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Львівською обласною державною адміністрацією.
Позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону №796-XII.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі 380/25798/23, зокрема, зобов'язано ГУПФ здійснити з 03.05.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням Довідки, з урахуванням проведених виплат (далі - Рішення суду).
Представник позивача звернувся із запитом від 23.12.2024 щодо виконання Рішення суду.
Відповідач листом повідомив, що на виконання Рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з урахуванням Довідки.
Зазначив, що перерахунок пенсії згідно Довідки проведено за період роботи в зоні відчуження з 01.12.1986 по 13.12.1986.
При цьому для розрахунку розміру пенсії враховано основний розмір заробітку за 13 днів грудня 1986 року в сумі 314,60 крб та збережений середньомісячний заробіток за дні роботи в зоні відчуження в сумі 62,90 грн.
Розмір середньомісячного заробітку за роботу з зоні відчуження становить 738 крб. ((314,60 крб. + 62,90 крб.) : 13 х 25,4). 0,00738 грн. : 0,00179 грн. (середня заробітна плата за 1986 рік) = 4,12291 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) х 7405,03 грн. - осучаснений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (2023 рік) = 30530,27 грн. - розмір середньомісячного заробітку х 50 % (відсоток втрати працездатності особи) - 15265,14 грн. (основний розмір пенсії по інвалідності).
Розмір пенсійної виплати з 03.05.2023 становив 15675,14 грн., в тому числі:
- 15265,14 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку;
- 627,90 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни II групи (2093,00 грн. х 30%);
- 50 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни III групи;
- 267,90 грн - обмеження розміру індексації з 01.03.2023.
3 01.03.2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 16970,64 грн, в тому числі:
- 16480,24 грн -основний розмір пенсії від середнього заробітку (7994,47 ч. 4,12291 ч. 50 %);
- 708,30 грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи (2093 грн х 30%);
- 50 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни III групи;
- 267,90 грн - обмеження розміру індексації з 01.03.2023.
3 01.03.2025 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 18865.86 грн, в тому числі:
- 18375.46 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (8913.83 х 4,12291 х 50 %);
- 708,30 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи (2093 грн ч. 30 %);
- 50 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни III групи;
- 267,90 грн - обмеження розміру індексації з 01.03.2023.
Представник позивача повторно звернувся із заявою щодо виконання Рішення суду.
Листом від 26.03.2025 відповідач повідомив, що листом ГУПФ від 30.12.2024 № 1300-5803-8/211726 надано актуальну інформацію щодо виконання рішення суду разом із розрахунком доплати до пенсії ОСОБА_1 на виконання Рішення суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та соціальний захист вказаного потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно зі статтею 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис карбованців.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищевказаних вимог Закону Постановою №1210 затверджено Порядок №1210.
Пунктом 1 Порядку №1210 визначено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 2 Порядку №1210 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Згідно з пунктом 6 Порядку №1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу).
За приписами пункту 8 Порядку №1210 в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Відповідно до Довідки виданої Головним управлінням до фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія за період з 01.12.86 по 13.12.86 включено:
- збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 62,90 крб;
- оплата праці за роботу в зоні - 629,20 крб;
- 1/3 по чергуванні в стані бойової готовності - 125,81 крб.
При цьому, як стверджує відповідач, розмір середньомісячного заробітку за роботу з зоні відчуження становить 738 крб ((314,60 крб. + 62,90 крб.) : 13 х 25,4).
Проте, такі посилання скаржника є дещо неправильними, оскільки відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210 пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.
При цьому, відповідачем протиправно не враховано в повному обсязі заробітну плату (дохід), одержану (одержаний) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, зокрема збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 62,90 крб; оплату праці за роботу в зоні - 629,20 крб (314,60 + 314,60 (подвоєння)); 1/3 по чергуванні в стані бойової готовності - 125,81 крб.
Відповідно до Довідки позивачу на підставі постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 - виплачувалась премія 490,75 крб.
Як вже згадано вище, згідно з пунктом 6 Порядку №1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць).
Проте відповідно до наданих розрахунків при перерахунку позивачу пенсії така премія відповідачем не була врахована.
З огляду на викладене, відповідач здійснюючи перерахунок пенсії на підставі Довідки без врахування заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), діяв протиправно.
Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді Л. Я. Гудим
Т. В. Онишкевич