Постанова від 01.05.2026 по справі 560/8041/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/8041/25 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Шевчук О.П.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

01 травня 2026 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Смілянця Е. С. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить:

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, а саме, вилучення запису про перетин державного кордону позивачем ОСОБА_1 24.11.2024;

- визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України у внесені до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» інформації про фактичний перетин кордону позивачем 24.11.2024;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України внести до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» інформацію про перетин кордону ОСОБА_1 24.11.2024 року у міжнародному пункті пропуску «Могилів-Подільський», за такими реквізитами: пункт пропуску «Могилів-Подільський»; дата перетину - 24.11.2024; напрямок - виїзд; прізвище та ім'я (лат.) ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ); громадянство - Вірменія; серія, № паспорта - НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; характеристика ТЗ - пішохід. Додаткові відомості - виїзд скасовано;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України внести до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» інформацію про повторний перетин кордону позивачем ОСОБА_1 24.11.2024 року, після повернення з Республіки Молдова, за такими реквізитами: пункт пропуску «Могилів-Подільський»; дата перетину - 24.11.2024; напрямок - виїзд; прізвище та ім'я (лат.) ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ); громадянство -Вірменія; серія, № паспорта - НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; характеристика ТЗ - пішохід.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.08.2025 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору. Зокрема, апелянт зазначає, що суд першої інстанції не взяв до уваги того, що аналіз законодавства, що регулює порядок ведення бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», і порядок її використання, якою керуються суд та зазначає Відповідач у своєму рішенні від 15.04.2025 р. №02.3/А-3757/7229, не передбачає та не визначає жодних правових підстав для вилучення з бази даних відомостей про перетин Акопян Арменом міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський» на виїзд з України 24.11.2024 р. Оскільки інформація з персональними даними осіб в Базі даних зберігається впродовж 10 років з дня її внесення (п.17, п.13 Бази даних).

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 24.11.2024 здійснив виїзд за межі України через міжнародний пункт пропуску «Могилів-Подільський», про що, після проходження прикордонного контролю, була внесена інформація до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території».

Прикордонною поліцією Республіки Молдова відмовлено позивачу в пропуску на територію Республіки Молдова та прийнято рішення про відмову позивачу у перетині державного кордону.

Під час проходження прикордонного контролю на в'їзд в Україну, за результатами здійснення прикордонного контролю, у паспортному документі позивача проставлено штемпель «СКАСОВАНО/CANCELED».

В подальшому Адміністрацією Державної прикордонної служби України, за результатами розгляду звернення позивача відмовлено у внесенні інформації до бази даних щодо виїзду та повторного в'їзду позивача 24.11.2024.

Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, а саме, вилучення запису про перетин державного кордону позивачем 24.11.2024 та протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України у внесені до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» інформації про фактичний перетин кордону позивачем 24.11.2024, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Правові основи організації та діяльності Державної прикордонної служби України, її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження визначає Закон України «Про державну прикордонну службу» від 03.04.2003 № 661-IV (далі заокн №661-IV).

Пунктом 6 статті 19 Закону №661-IV встановлено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладається здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а також здійснення у визначеному законодавством України порядку фіксації біометричних даних громадян України, іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду.

Згідно пункту 8 статті 19 Закону №661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладається здійснення запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, постановами державного виконавця; розшук у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а під час дії воєнного або надзвичайного стану - на блокпостах чи контрольних постах осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань; виконання в установленому порядку інших доручень правоохоронних та уповноважених законом державних органів, у тому числі доручень митних органів щодо інформування митних органів про факт наміру перетинання державного кордону України особами, стосовно яких митними органами було виявлено порушення митних правил.

Пунктом 4 частини першої статті 20 №661-IV встановлено, що органам, підрозділам, військовослужбовцям, а також працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов'язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань надається право шляхом опитування осіб з'ясовувати підстави перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї, не пропускати через державний кордон України, на тимчасово окуповану територію або з неї осіб без дійсних документів на право перетинання кордону або для в'їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, осіб, які надали завідомо неправдиві відомості під час одержання зазначених документів, осіб, яким Державною прикордонною службою України за порушення законодавства з прикордонних питань та про правовий статус іноземців чи за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів або постановою державного виконавця не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України; робити в документах зазначених осіб відповідні відмітки, у тому числі з визначенням триденного строку транзитного проїзду через територію України.

Механізм формування та ведення бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» (далі - База даних), загальні засади функціонування Бази даних і порядок її використання визначає положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України 27.09.2022 №614 (діла Положення №614).

Пунктом 9 Положення №614 встановлено, що у Базі даних обробляється така інформація: 1) загальні відомості про особу, яка перетнула державний кордон України, в'їхала на тимчасово окуповану територію України або виїхала з такої території (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, громадянство); 2) реквізити документів, що дають право на перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з такої території (тип, серія та/або номер документа, що посвідчує особу), реквізити візи та інші реквізити з документів, що підтверджують право на перетинання державного кордону України; 3) напрямок перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з такої території; 4) відібрані біометричні дані іноземців та осіб без громадянства; 5) системна інформація (дата і час внесення інформації, прізвище та ініціали користувача, системне ім'я користувача, назва пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду-виїзду), мітка про ідентифікацію особи за базами даних доручень уповноважених державних органів, інших баз даних.

Відповідно пункту 13 Положення №614 інформація (відомості) про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території, що обробляється в Базі даних, є інформацією з обмеженим доступом, а саме конфіденційною інформацією (персональними даними). Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься в Базі даних, здійснюються відповідно до законодавства. У Базі даних не допускається обробка таємної та службової інформації.

Правові основи здійснення прикордонного контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України регламентовано Законом України "Про прикордонний контроль" від 05.11.2009 №1710-VI (далі Закон №1710-VІ).

Статтею 2 Закону №1710-VІ визначено організаційні засади здійснення прикордонного контролю, відповідно ч.1, 2 ст. 2 прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

Частинами 1, 2, 3, 4 статті 6 Закону №1710-VІ встановлено, що перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом.

Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України.

Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон здійснюється після проходження всіх передбачених законом видів контролю на державному кордоні.

Прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем.

Згідно частини 1 статті 7 Закону №1710-VІ паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.

Частиною 2 статті 7 Закону №1710-VІ встановлено, що у ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.

Статтею 10 Закону №1710-VІ, що визначає прикордонний контроль іноземців та осіб без громадянства під час виїзду з України встановлено: прикордонний контроль іноземця, особи без громадянства під час виїзду з України передбачає проведення перевірки: 1) наявності у нього дійсного паспортного документа; 2) відсутності щодо нього у базах даних Державної прикордонної служби України інформації про заборону виїзду з України та про доручення уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон; 3) дотримання законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

За нормами статті 12 Закону №1710-VІ у паспортних документах іноземців, осіб без громадянства проставляється відмітка про перетинання державного контролю.

Отже, прикордонний контроль становить частину державної системи контролю, що здійснюється посадовими особами Державної прикордонної служби України, являє собою комплекс процедур, що включає не тільки перевірку паспортних документів, а й інші заходи, серед яких внесення інформації до бази даних, та покликана здійснювати перевірку законності перетину державного кордону України.

Комплекс дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України під час проставлення відміток про перетинання державного кордону України в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон (далі - пункти пропуску) визначено Порядком проставлення відміток про перетинання державного кордону України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 22.09.2019 №714 (далі Порядок №714).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку №714 встановлено, що відмітки про перетинання державного кордону («В'їзд», «Виїзд»), зразки яких наведено у додатках 1, 2 до цього Порядку, відповідно до напрямку руху проставляються, зокрема, у паспортних документах іноземців, осіб без громадянства.

Згідно пункту 3 розділу ІІ Порядку №714 у паспортних документах громадян України, іноземців та осіб без громадянства відмітки проставляються на вільних сторінках, призначених для них, починаючи з останньої: «В'їзд» - з правого боку (під час кожного в'їзду на територію України); «Виїзд» - з лівого боку (під час кожного виїзду з території України).

Механізм здійснення реєстрації паспортних документів іноземців та осіб без громадянства в пунктах пропуску через державний кордон (далі - пункти пропуску) визначає Порядок реєстрації паспортних документів іноземців та осіб без громадянства в пунктах пропуску через державний кордон, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 №798.

Згідно пункту 11 Порядку реєстрації паспортних документів іноземців та осіб без громадянства в пунктах пропуску через державний кордон іноземці або особи без громадянства вважаються такими, що зняті з реєстрації, після занесення до реєстру уповноваженою особою інформації про перетинання ними державного кордону на виїзд з України.

Судом першої інстанції встановлено, що 24.11.2024 позивач пройшов прикордонний контроль у міжнародному пункті пропуску «Могилів-Подільський» на виїзд з території України, однак у подальшому компетентними органами Республіки Молдова йому було відмовлено у в'їзді на територію цієї держави та повернуто на територію України, у зв'язку з чим уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України у паспортному документі позивача проставлено відмітку «СКАСОВАНО/CANCELED», а відомості про виїзд вилучено з відповідної бази даних.

З огляду на викладене, проставлення у паспортному документі позивача відмітки «СКАСОВАНО/CANCELED» відповідає вимогам Порядку проставлення відміток про перетинання державного кордону України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №714, який прямо передбачає можливість скасування відмітки у разі повернення особи компетентними органами суміжної держави. При цьому правомірність таких дій позивачем не оспорюється.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що чинним законодавством не передбачено вилучення відомостей з бази даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території", а тому відповідач мав лише скоригувати інформацію, але не видаляти її. Проте такі доводи є помилковими та ґрунтуються на неправильному розумінні правової природи відповідної бази даних.

Згідно з Положенням, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України №614, у базі даних обробляється інформація саме про осіб, які перетнули державний кордон України. Внесення до такої бази відомостей про подію, яка у подальшому втратила юридичне значення або не відбулася, суперечило б меті функціонування цієї бази та призводило б до накопичення недостовірної інформації.

Посилання апелянта на пункт 17 зазначеного Положення, яким встановлено строк зберігання інформації протягом десяти років, не спростовує правомірності дій відповідача, оскільки вказана норма регулює порядок зберігання достовірних та актуальних даних, а не обмежує повноваження власника бази щодо приведення інформації у відповідність до фактичних обставин.

Також суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до положень цього ж нормативного акта власник бази даних забезпечує її актуальність, цілісність та достовірність, а також здійснює редагування та оновлення інформації. За своєю правовою суттю вилучення помилково або безпідставно внесених відомостей є складовою процесу приведення інформації у відповідність до дійсного стану речей та не може розцінюватися як протиправна дія за відсутності юридичного факту, який підлягає фіксації.

Доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції не навів прямої норми, яка б передбачала вилучення інформації з бази даних, не спростовують правильності висновків суду, оскільки правомірність дій суб'єкта владних повноважень у даному випадку обумовлена не окремою спеціальною нормою, а сукупністю правових приписів, що визначають мету, зміст та принципи функціонування відповідної інформаційної системи.

Крім того, твердження апелянта про те, що факт проходження прикордонного контролю на виїзд з України сам по собі підтверджує перетин державного кордону, є необґрунтованими, оскільки такі дії є лише етапом процедури прикордонного контролю, яка у даному випадку не була завершена.

Таким чином, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені чинним законодавством.

Інші доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки доказів та незгоди з висновками суду першої інстанції, однак не містять посилань на порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Смілянець Е. С. Драчук Т. О.