Справа № 320/49452/24 Суддя (судді) першої інстанції: Кушнова А.О.
30 квітня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Осіпової О.О.,
суддів: Златіна С.В., Кравченка Є.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною відмову відповідача від 03.09.2024 у здійсненні позивачці за період з 19.08.2024, перерахунку та виплати державної пенсії по 2 групі інвалідності в розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі змінами) (далі - Закон № 796-ХІІ), урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплатити позивачці за період з 19.08.2024 державної пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ в розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком, визначеній законом про Державний бюджет України на відповідний рік, урахуванням раніше виплачених сум
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 р. адміністративний позов задоволено повністю:
- визнано протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу державної (основної) пенсії по інвалідності у розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком, згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021, відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону України від 06.06.1996 року № 230/96-ВР «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 230/96-ВР).
- зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці державної (основної) пенсії по інвалідності у розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (II)/2021 та до ст. 54 Закону № 796-ХІІ, у редакції Закону № 230/96-ВР, з 19.08.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 р., відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Обґрунтовуючи свою позицію, апелянт зазначає, що пенсія позивача призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема Закону України № 796-ХІІ та змін, внесених Законом України від 29.06.2021 № 1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Закон № 1584-ІХ), якими визначено мінімальні розміри пенсій для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідач наголошує, що рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021 не має зворотної дії у часі та не скасовує правовідносини, які виникли до його ухвалення, а тому підстав для застосування положень щодо визначення пенсії у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком немає.
Крім того, апелянт вказує, що після внесення змін до законодавства встановлено фіксовані мінімальні розміри пенсій по інвалідності (зокрема для ІІ групи - 4800 грн), а розмір пенсії позивача, з урахуванням індексації та додаткових виплат, перевищує зазначений рівень, що свідчить про відсутність порушення його прав. Також відповідач зазначає, що пенсія позивача обчислена на підставі документів пенсійної справи та відповідно до чинного законодавства, а дії органу Пенсійного фонду здійснені в межах наданих повноважень і у спосіб, передбачений законом.
Позивачка правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалась. Неподання відзиву відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає перегляду судового рішення судом апеляційної інстанції та розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Апеляційний розгляд справи відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІ групи відповідно до Закону № 796-ХІІ. З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021, а також з урахуванням практики Верховного Суду. На вказану заяву відповідач повідомив, що пенсію позивача розраховано згідно з чинним законодавством, а отже, не було здійснено перерахунок пенсії відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021.
Вважаючи зазначену відмову протиправною та такою, що порушує її право на належний рівень соціального захисту, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст. 49 Закон № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Ч. 4 ст. 54 Закон № 796-XII (в редакції від 09.07.2007 згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008) встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
- по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
- по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
- по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
- дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Надалі мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи було визначено в Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Згідно з п. 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії становив:
1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї:
- осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- осіб з інвалідністю III групи - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тобто, раніше визначений ст. 54 Закону № 796-XII розмір пенсій було знижено.
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII), яким текст ст. 54 Закону № 796-XII, викладено в такій редакції:
«Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань».
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, п. 63 якого розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено п. 26, яким установлено, що норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру державної пенсії, передбаченої Законом № 796-ХІІ.
Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказаним рішенням Конституційний Суд України визначив, що ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, втрачає чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 № 2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Тобто, рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021 не набуває ретроспективної дії у часі.
У п. 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 приписано Верховній Раді України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення привести нормативне регулювання, встановлене ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.
Окремо Конституційний Суд України зауважив, що у разі неприведення нормативного регулювання, встановленого ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, застосуванню підлягатиме ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону від 06.06.1996 № 230/96-ВР:
«В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком».
Таким чином, з 07.07.2021 у разі неприведення нормативного регулювання, ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР підлягала застосуванню у раніше вказаній редакції.
На виконання Рішення Конституційного Суду України Верховною Радою України прийнятий Закон № 1584-ІХ.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 1584-ІХ передбачено, що цей Закон набирає чинності з 01.01.2022, крім п. 2 розділу І цього Закону та п. 2 цього розділу, які набирають чинності з 01.01.2021.
У п. 2 Закону № 1584-ІХ ст. 54 викладено в такій редакції: «В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
- для І групи інвалідності - 6 000 гривень;
- для II групи інвалідності - 4 800 гривень;
- для III групи інвалідності - 3 700 гривень;
- для дітей з інвалідністю - 3 700 гривень».
Отже, на виконання рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 Верховною Радою України прийнято Закон № 1584-ІХ, який вносить зміни до Закону № 796-XII та визначає новий розмір пенсії по інвалідності осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Разом із тим, колегія суддів зазначає, що прийняття Закону № 1584-ІХ формально усунуло делегування Кабінету Міністрів України повноважень щодо визначення мінімальних розмірів пенсій, однак не усунуло порушення сутності права на належний рівень соціального захисту, оскільки встановлені цим Законом розміри пенсій є нижчими за гарантовані ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР.
Як вбачається зі змісту ст. 54 Закону № 796-XII в редакції Закону № 1584-IX, визначені розміри пенсій є нижчими, аніж були в редакції Закону № 230/96-ВР».
Метою Закону № 796-XII, що її визначено в ч. 1 ст. 1 Закону № 796-XII, є, зокрема, захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних із нею проблем медичного й соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території. Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 796-XII державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, зокрема, на принципах пріоритету життя та здоров'я осіб, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, їх соціального захисту, повного відшкодування їм шкоди.
Аналізуючи норми ст. 54 Закону № 796-XII в редакції Закону № 230/96-ВР, суд дійшов висновку, що законодавець, ураховуючи спеціальний юридичний статус осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на реалізацію ст. 16 Конституції України установив у Законі № 796-XII саме мінімальні розміри державної пенсії для осіб із інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою як гарантію їх соціального захисту.
У рішенні від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 Конституційний Суд України, здійснивши порівняльний аналіз ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР та пп. 11, 12 Порядку № 1210, дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України визначив істотно менші мінімальні розміри державної пенсії особам, на яких поширюється дія ст. 54 Закону № 796-XII, ніж їх було гарантовано на законодавчому рівні ч. 4 цієї статті Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР. Водночас приписи ст.ст. 3, 16, 50 Конституції України у їх взаємозв'язку зобов'язують державу за будь-яких обставин забезпечити особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, посилений соціальний захист, реалізацію їх права на відшкодування завданої шкоди здоров'ю.
Конституційний Суд України виходив із того, що держава може змінювати законодавче регулювання у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проте в разі зміни такого регулювання вона не повинна вдаватися до обмежень, що порушують сутність їх індивідуальних прав, а досягнутий рівень соціального захисту має бути збережено.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 03.04.2024 № 4-р(І)/2024 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII зі змінами.
Конституційний Суд України у рішенні від 03.04.2024 № 4-р(І)/2024 дійшов висновку, що пенсія за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначається особам виходячи з імперативних вимог Конституції України як особлива форма відшкодування завданої їм шкоди та є такою, що не може бути скасованою чи зменшеною, поставленою в залежність від наявних фінансових ресурсів чи будь-яких інших обставин. Скасування, обмеження або зменшення пенсії для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, призведе до порушення сутнісного змісту конституційних засад, якими людське життя та здоров'я визнано найвищими соціальними цінностями. Ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII вчергове порушено належний рівень соціального захисту та засадничий обов'язок держави щодо відшкодування завданої шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не відповідає ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 8, ст. 16, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 46, ч. 1 ст. 50 Конституції України.
У цьому рішенні Конституційний Суд України за результатом посутнього аналізу ст.ст. 3, 16, 50 Конституції України, рішення від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 констатує, що Верховна Рада України Законом № 1584-IX повторно запровадила правове регулювання з тим самим недоліком, а саме визначила у ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII мінімальні розміри державної пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірах менших, ніж їх було гарантовано Законом № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР.
Змінюючи законодавче регулювання у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, держава не повинна вдаватися до обмежень, що порушують сутність їх індивідуальних прав, а досягнутий рівень соціального захисту має бути збережено.
Така позиція була висловлена у рішенні Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18 та від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Беручи до уваги зазначені висновки Конституційного Суду України в подібних правовідносинах та здійснюючи аналіз норми ст. 54 Закону № 796-XII в редакції Закону № 1584-IX, суд апеляційної інстанції зазначає, що законодавець виконав рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 (щодо повноваження уряду право визначати розміри пенсій для осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи), проте встановлені нові розміри пенсій є суттєво меншими, аніж їх було гарантовано Законом № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР.
Таким чином, всупереч рішенню Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 прийняттям Закону № 1584-IX не досягаються мінімальні гарантії у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того, у рішенні від 03.04.2024 у справі № 4-р(І)/2024 Конституційний Суд України зазначив, що на виконання імперативних вимог ст.ст. 3, 16, 50 Конституції України парламент у ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР зазначив наступне:
«В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком».
Враховуючи наведені вище висновки, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що до спірних правовідносин слід застосувати норми Закону № 796-XII в редакції Закону № 230/96-ВР.
Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справі № 460/20412/23 від 17.04.2024, у справі № 400/12117/21 від 12.05.2024, від 10.09.2024 у справі № 240/34675/23, від 11.09.2024 у справах №№ 240/590/24, 240/739/24, від 12.09.2024 у справі № 240/1024/24, від 02.10.2024 у справах №№ 400/5534/23, 240/955/24, 240/1092/24, 240/1067/24, 240/34883/23 від 10.12.2024, у справі № 240/1121/24, яка відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України підлягає застосуванню у цій справі.
Отже, в цій правовій ситуації наявні підстави для застосування норми ст. 54 Закону № 796-XII, в редакції Закону № 230/96-ВР, яка передбачала виплату позивачці пенсії у розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком, що свідчить про протиправність дій відповідача.
Твердження відповідача про необхідність застосування положень ст. 54 Закону № 796-XII в редакції Закону № 1584-ІХ, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки така редакція не забезпечує реалізацію досягнутого рівня соціального захисту, гарантованого ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII в редакції Закону № 230/96-ВР, яка згідно з рішеннями Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 та від 03.04.2024 № 4-р(І)/2024 відповідає Конституції України.
Стосовно доводів апеляційної скарги про необхідність врахування фінансових ресурсів державного бюджету, то соціальні гарантії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи мають конституційний пріоритет. Згідно з ст.ст. 3, 16, 46 Конституції України захист життя і здоров'я, повне відшкодування шкоди, заподіяної державою, не може обмежуватись лише міркуваннями бюджетної доцільності.
Щодо вимог зобов'язального характеру про здійснення перерахунку основної пенсії та виплату її у розмірі не менше 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком, слід зазначити наступне.
Позовні вимоги стосуються періоду після ухвалення рішень Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 та від 03.04.2024 № 4-р(І)/2024, а отже доводи апелянта про відсутність ретроспективної дії не впливають на вирішення спору.
Ухвалюючи таке рішення, апеляційний суд виходив з того, що позивачка як особа, віднесена до 1 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи та інвалідності ІІ групи, має право на мінімальний розмір пенсії, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 та визначений ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР, тобто у розмірі 8-ми (восьми) мінімальних пенсій за віком, і ці гарантії не можуть бути звужені подальшими змінами законодавства.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII, Порядком № 1210, а згодом і Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 29.06.2021 № 1584-IX були встановлені істотно менші розміри пенсій, ніж передбачено зазначеною нормою, що суперечить висновкам Конституційного Суду України у рішеннях від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 та від 03.04.2024 № 4-р(І)/2024, якими наголошено на особливому статусі чорнобильців, недопустимості зменшення досягнутого рівня соціального захисту та забороні ставити розмір їхніх виплат у залежність від фінансових можливостей держави. Враховуючи верховенство Конституції України та обов'язок судів безпосередньо застосовувати її норми, а також вказівку Конституційного Суду щодо застосування ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР у разі неприведення законодавства у відповідність, суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме ця редакція закону.
Таким чином, колегія суддів приходить погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справи та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із ст. 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 р. у справі № 320/49452/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263, п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.О. Осіпова
Суддя С.В. Златін
Суддя Є.Д. Кравченко