Постанова від 30.04.2026 по справі 160/15390/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/15390/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Сафронової С.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2026 року (суддя Прудник С.В., м. Дніпро, повний текст ухвали складено 13.02.2026 року) в справі №160/15390/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій чи бездіяльності протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19.11.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:

- визнати рішення, дії чи бездіяльність відповідача, щодо не виплати недоотриманої пенсії за період з 07.10.2009 року по 26.08.2018 року протиправними та дискримінаційними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії - виплатити недоотриману пенсію за період 07.10.2009 року по 26.08.2018 року, відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням індексації та з нарахуванням індексації втрати частини доходів.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року, відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.03.2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року залишено без змін.

10.06.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника ОСОБА_1 Меламеда В.Б. про встановлення судового контролю, в якому просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в адміністративній справі № 160/15390/20; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у десятиденний строк до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в адміністративній справі № 160/15390/20. Клопотання обґрунтоване тим, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відмовляється виконувати рішення суду. У відповідь на заяву позивача про добровільне виконання рішення суду від 21.07.2021 року відповідач надав відповідь листом від 03.10.2023 року № 48205-37969/В-01/8-0400/23, де зазначено про нібито відсутність підстав для виплати недоотриманої пенсії за період з 07.10.2009 по 25.08.2018. Заявник вказував, що звертався до відповідача з вимогою про добровільне виконання рішення суду та надав відповідачу достатньо часу для виконання рішення суду. Проте, відповідач дану вимогу проігнорував і взагалі не збирається виконувати законні вимоги суду встановлені в рішенні від 21.07.2021 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року у задоволенні клопотання представника заявника про встановлення судового контролю відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.04.2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року в адміністративній справі №160/15390/20 скасовано, справу направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року прийнято клопотання представника заявника ОСОБА_2 про встановлення судового контролю задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , яка подана представником адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій чи бездіяльності протиправними та дискримінаційним, зобов'язання вчинити певні дії; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , яка подана представником адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій чи бездіяльності протиправними та дискримінаційним, зобов'язання вчинити певні дії протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду; попереджено начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що відповідно до ч. 10 ст.382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 відмовлено.

Встановлено, що 04.11.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення. Згідно звіту, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в адміністративній справі № 160/15390/20 нараховано недоотриману пенсію за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів. Доплата за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року становить 23513,47 грн. Відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 року перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Вказано, що у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах за датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей у підсистемі Реєстр судових рішень інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ). Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Листом від 16.06.2025 року № 0400-010408-5/113801 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/15390/20. Пенсійний фонд України листом від 27.06.2025 року № 2800-030203-9/42834 повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Листом від 18.07.2025 року № 0400-010408-5/137569 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/15390/20. Пенсійний фонд України листом від 21.08.2025 року № 2800-030202-9/55531 повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Листом від 11.09.2025 року № 0400-010408-5/171619 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/15390/20. Крім того, листом від 12.02.2025 року № 0400-010406-5/30186 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 37,8 тис. рішень суду на суму 4,54 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 січня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 06.03.2025 року № 0400-010406-5/46400 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,0 тис. рішень суду на суму 4,57 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 28 лютого 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 01.04.2025 року № 0400-010406-5/64610 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,3 тис. рішень суду на суму 4,60 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 березня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 01.05.2025 року № 0400-010406-5/84215 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,7 тис. рішень суду на суму 4,64 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 30 квітня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 04.06.2025 року № 0400-010406-5/106310 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,7 тис. рішень суду на суму 4,64 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 30 квітня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 01.07.2025 року № 0400-010406-5/125324 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,7 тис. рішень суду на суму 4,64 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 30 червня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом Пенсійного фонду України від 18.03.2025 року № 2800-010102-8/18185 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 10.04.2025 № 2800-050203-9/23801 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 06.05.2025 року № 2800-030102-9/29795 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 29.05.2025 року № 2800-030102-9/35217 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 07.07.2025 року № 2800-030102-9/44846 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Нарахована ОСОБА_1 доплату за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року становить 23 513,47 грн і буде виплачена після надходження відповідного фінансування в порядку черговості, за датою набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 року відмовлено у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 - три місяці з дня отримання цієї ухвали суду; одночасно зі звітом надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду документальні докази погашення нарахованої виплати у розмірі 233 252,63 грн. або неможливості її сплати; роз'яснено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 має відповідати вимогам ст. 382-2 КАС України.

09.02.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому відповідач просив прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20, звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі № 160/15390/20 й у разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі № 160/15390/20 продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі № 160/15390/20.

Звіт виконання рішення обґрунтовано тим, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в адміністративній справі №160/15390/20 нараховано недоотриману пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року відповідно до норм Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із компенсацією втрати частини доходів. Доплата за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року становить 23513,47 грн. Чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Відповідно до підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійним фондом України здійснюється ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік затверджено 05.02.2026. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Належні пенсійні кошти, нараховані на виконання рішення суду, будуть виплачені при надходженні відповідного фінансування для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду. Отже, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2026 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровського області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20; клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 задоволено та звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч. 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20; змінено спосіб виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 із «зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року, відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів» на: «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з недотриманої пенсії із компенсацією втрати частини доходів на загальну суму 23 513 (двадцять три тисячі п'ятсот тринадцять) грн. 47 коп.».

З ухвалою суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та через свого представника подав апеляційну скаргу, просить суд скасувати ухвалу та направити справу до суду першої інстанції для належного розгляду звіту про виконання рішення суду. Апелянт вказував, що рішення суду повинне бути виконане у повному обсязі та дії відповідачі повинні цьому сприяти. Апелянт вказував, що норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Рішення суду, яке набрало законної сили, не є виконаним, незважаючи на відкриття виконавчого провадження з його примусового виконання. Апелянт вказував, що відмова у прийнятті звіту та зміна способу і порядку виконання рішення суду не сприяють у його виконанні.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Постановляючи ухвалу від 13.02.2026 року, суд першої інстанції виходив з того, що керівником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії, які спрямовані на виконання судового рішення. Суд першої інстанції вказував, що справа стосується питання щодо виплати недоотриманої пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року, відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати це рішення по суті. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20, яке набрало законної сили, досі не виконано в частині виплати нарахованих коштів. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 382 КАС України якщо судове рішення набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд: визнати рішення, дії чи бездіяльність відповідача, щодо не виплати недоотриманої пенсії за період з 07.10.2009 року по 26.08.2018 року протиправними та дискримінаційними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії - виплатити недоотриману пенсію за період 07.10.2009 року по 26.08.2018 року, відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням індексації та з нарахуванням індексації втрати частини доходів.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року, відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.03.2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року залишено без змін.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року прийнято клопотання представника заявника Меламеда Вадима Борисовича про встановлення судового контролю задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , яка подана представником адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій чи бездіяльності протиправними та дискримінаційним, зобов'язання вчинити певні дії; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , яка подана представником адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій чи бездіяльності протиправними та дискримінаційним, зобов'язання вчинити певні дії протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду; попереджено начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що відповідно до ч. 10 ст.382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у справі №160/15390/20 відмовлено.

Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області надано звіт про виконання судового рішення. Згідно звіту, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в адміністративній справі № 160/15390/20 нараховано недоотриману пенсію за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів. Доплата за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року становить 23513,47 грн. Відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 року перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій.

Листом від 16.06.2025 року № 0400-010408-5/113801 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/15390/20. Пенсійний фонд України листом від 27.06.2025 року № 2800-030203-9/42834 повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Листом від 18.07.2025 року № 0400-010408-5/137569 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/15390/20. Пенсійний фонд України листом від 21.08.2025 року № 2800-030202-9/55531 повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Листом від 11.09.2025 року № 0400-010408-5/171619 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/15390/20. Крім того, листом від 12.02.2025 року № 0400-010406-5/30186 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 37,8 тис. рішень суду на суму 4,54 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 січня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Листом від 06.03.2025 року № 0400-010406-5/46400 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,0 тис. рішень суду на суму 4,57 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 28 лютого 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 01.04.2025 року № 0400-010406-5/64610 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,3 тис. рішень суду на суму 4,60 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 березня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Листом від 01.05.2025 року № 0400-010406-5/84215 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,7 тис. рішень суду на суму 4,64 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 30 квітня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Встановлено, що листом від 04.06.2025 року № 0400-010406-5/106310 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,7 тис. рішень суду на суму 4,64 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 30 квітня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом від 01.07.2025 року № 0400-010406-5/125324 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,7 тис. рішень суду на суму 4,64 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 30 червня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Листом Пенсійного фонду України від 18.03.2025 року № 2800-010102-8/18185 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 10.04.2025 № 2800-050203-9/23801 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 06.05.2025 року № 2800-030102-9/29795 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 29.05.2025 року № 2800-030102-9/35217 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Листом Пенсійного фонду України від 07.07.2025 року № 2800-030102-9/44846 повідомлено, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

У звіті про виконання судового рішення від 09.02.2026 року відповідач вказує, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в адміністративній справі №160/15390/20 нараховано недоотриману пенсію за період з 07.10.2009 року по 25.08.2018 року. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області наполягає, що невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надає звіти виконання рішення та доводить, що рішення в частині виплати недоотриманої пенсії ОСОБА_3 за період з 07.10.2009 по 25.08.2018 року виконано частково. Пенсійним органом нараховано недоотриману пенсію за період з 07.10.2009 по 25.08.2018 відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із компенсацією втрати частини доходів. Доплата за період з 07.10.2009 по 25.08.2018 становить 23513,47 грн (копія розрахунку сум доплати за період з 07.10.2009 по 25.08.2018).

Встановлено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не ухиляється від виконання рішення суду та робить активні дії по його повному виконанню, зокрема щодо виплати нарахованої суми коштів. Натомість у зв'язку з недофінансуванням не має можливості виплатити нараховані кошти.

Суд вважає, що доводи позивача про неповне виконання рішення суду наведені у заяві, фактично зводяться до незгоди з діями відповідача та вказують на начебто дискримінацію позивача.

Нормою про КАС України щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень - відповідача подати звіт про виконання рішення суду передбачено такий вид як контроль виконання рішення суду з сторони суду, повнота та своєчасність його виконання.

Варто вказати, що питання щодо належного чи не належного виконання рішення суду ставить державний виконавець у межах здійснення примусового виконання рішення суду. Суд звертає увагу на відсутність даних чи наявне примусове виконання рішення суду у органах державної виконавчої служби. Не встановлено наявність перешкод у приватного чи державного виконавця щодо виконання рішення суду у справі № 160/15390/20.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року у справі № 806/2143/15 вказував, що правові норми КАС України (ст. 382) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі. Також подібної позиції Верховний Суд дотримується у постанові від 25.02.2021 року у справі № 640/13599/20.

Пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (є територіальними органами Пенсійного фонду України. Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

За змістом пункту 4 вищевказаного Положення Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, з-поміж іншого, планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; здійснює інші повноваження, визначені законом.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно п.10 Порядку казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2017 року №312, асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Суд вказує, що згідно із статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно частини 2,3 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024 року, внесено зміни до положень статті 378 КАС України.

Згідно ч. 1 ст. 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Приписи статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Судом встановлено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року у цій справі, яке набрало законної сили, виконується відповідачем та на даний час відповідачем не виконано та позивачу не виплачено суму доплати у розмірі 23513,47 грн.

Звітами про виконання рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вказує, що намагається отримати кошти від Пенсійного фонду України для виплати на користь ОСОБА_1 недотриманої пенсії із компенсацією втрати частини доходів на загальну суму 23513,47 грн. Виконує листування щодо отримання коштів.

Зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення за наявності обставин, що ускладнюють виконання. У заяві про зміни способу чи порядку виконання рішення вказано, які обставини ускладнюють виконання рішення суду, враховуючи, що боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області неповністю виконує рішення, на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії, однак не нараховано та не виплачено суму перерахованої пенсії.

Судове рішення у цій справі набрало законної сили та станом на дату звернення до суду з заявою в порядку статті 378 КАС України відповідачем повністю не виконано, тобто встановлено факт невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, суд апеляційної інстанції вважає, що зазначені обставини є підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. Натомість Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вказує об'єктивні підстави неможливості повного виконання рішення суду.

Відмова у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровського області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року та зміна способу виконання рішення на стягнення заборгованості з недотриманої пенсії із компенсацією втрати частини доходів на загальну суму 23513,47 грн. сприяє у захисті прав ОСОБА_1 та повному виконанні рішення.

У справі №21-506а14 Верховний Суд України у постанові від 24.11.2014 року дійшов висновку, що зміну способу і порядку виконання судового рішення слід розуміти як застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення раніше визначеними способом і порядком.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив ухвалу з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду від 13.02.2026 року відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2026 року - залишити без задоволення.

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2026 року в справі №160/15390/20 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Сафронова