28 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/22834/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Юрко І.В. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 січня 2026 року в адміністративній справі №160/22834/25 (головуючий суддя першої інстанції - Царікова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач 07.08.2025 року звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо призначення їй пільгової пенсії за віком по Списку №2 із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014-2015-2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пільгової пенсії за віком по Списку №2 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2022-2023-2024 та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» з 14.01.2024 року з урахуванням вже виплаченої пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 січня 2026 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком по Списку №2 із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме: за 2014-2015-2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пільгової пенсії за віком по Списку №2 ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2022-2023-2024 та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» з 14.01.2025, з урахуванням вже виплаченої пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідача зазначено, що рішення суду першої інстанції ухвалено з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що з 05.02.2025 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Законом №1058. Враховуючи той факт, що позивач, починаючи з 16.12.2004 року став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за вислугу років, яка є різновидом пенсії за віком в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підстави для здійснення первинного призначення пенсії у 2025 році за нормами ч.2 ст.40 Закону №1058 відсутні.
Позивач відзив на скаргу не подала, що не перешкоджає розгляду справи.
У період з 01.04.2026 року по 17.04.2026 року суддя-член колегії Чабаненко С.В. перебувала на лікарняному.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області і з 16.12.2004 року отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі заяви позивача від 14.01.2025 року її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсійний орган листом від 22.07.2025 року №32609-24654/Н-01/8-0400/25 на заяву позивача з питання розрахунку пенсії повідомив, що відповідно до пункту 3 статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Виняток є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058 для призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). За заявою від 14.01.2025 проведено перерахунок пенсії за віком згідно статті 42, 45 Закону № 1058 з 14.01.2025. Згідно із частиною першою статті 28 Закону № 1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини (розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом). Ваш страховий стаж, зарахований по 01.07.2022, складає 33 роки (відповідно наданих документів). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,33000 (33 роки = 396 місяців: 12 місяців : 100). Пенсію обчислено відповідно до статей 27, 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.07.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,01830. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0730, 8140,77грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 x 1,11 x 1,14 х 1,197 x 1,0796 =7994,47 грн. х 1,01830). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 14.01.2025 складає 2980,00 грн..
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115 складає 9076,95 грн. (3764,40 грн. х 1,17 x 1,11 x 1,11 x 1,14 x 1,197 x 1,0796 x 1,115 =8913,83 грн. х 1,01830). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2025 складає 3323,00 грн..
Не погодившись з відмовою в проведенні належного перерахунку пенсії, позивач оскаржила таку відмову до суду.
Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Згідно із ч.2 ст.40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно із ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
У постанові від 31.10.2018 року у справі №876/5312/17 (провадження №11-731апп18) Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що із аналізу зазначених норм встановлено, що ч.3 ст.45 Закону №1058 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058.
У свою чергу, Законом №1058, в редакції як на час призначення позивачу пенсії вперше так і на теперішній час, не передбачено такого виду пенсії як пенсія за вислугу років.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Такий вид пенсії (пенсія за вислугу років) передбачений Законом України «Про пенсійне забезпечення» на підставі якого і було призначено пенсію позивачу вперше.
Отже, колегія суддів зазначає, що на момент звернення до пенсійного органу у 2025 році позивач у зв'язку з досягненням пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону №1058, остання набула право не на переведення з одного виду пенсії на інший, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки за таким призначенням позивач звернулася вперше.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки.
Рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог сторонами не оскаржується, а тому апеляційним судом рішення суду в цій частині не переглядається.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 КАС України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 КАС України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 січня 2026 року в адміністративній справі № 160/22834/25 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 січня 2026 року в адміністративній справі № 160/22834/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко