Рішення від 01.05.2026 по справі 520/24804/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року № 520/24804/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Харківська міська рада про визнання протиправними дії та скасування витягів,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Харківська міська рада, в якому з урахуванням пояснень просило суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із формування Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072;

- скасувати Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові як такий, що не відповідає Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 та Рішенню 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013;

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із формування Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072;

- скасувати Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові як такий, що не відповідає Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 та Рішенню Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19, яким затверджено "Технічну документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо формування Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072 та Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072.

Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Третя особа правом на подання пояснень по справі не скористалась.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 20.05.2025 № 427769972 право власності на нежитлові будівлі за адресою: м. Харків, просп. Аерокосмічний, 100, на земельній ділянці з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072 в період з 2013 року по серпень 2021 року було зареєстровано за ТОВ «Харківський м'ясокомбінат».

Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області сформовано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072.

Також, Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області сформовано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072.

Не погоджуючись з коефіцієнтами індексації нормативно грошової оцінки та локальними коефіцієнтами на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони визначеними у вказаних витягах, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із формування Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072 та скасування витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові як такий, що не відповідає Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 та Рішенню 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, суд зазначає наступне.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) встановлено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

За приписами пункту 289.2 статті 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно.

Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Визначальним є те, що саме закон встановлює, що кумулятивне застосування коефіцієнту індексації починається з дати проведення нормативної грошової оцінки.

Враховуючи, що нормативна грошова оцінка проводиться раз на 5-7 років, то щорічно, після її проведення, при визначенні бази оподаткування, будуть враховуватись всі коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи від дати проведення нормативної грошової оцінки.

Пунктом 9 підрозділу 6 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановлено, що індекс споживчих цін за 2017-2020 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків.

Відтак, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 2017-2020 роки становить 1,0 та відповідно до приписів статті 289 ПК України підлягає застосуванню для визначення розміру земельного податку за 2019 рік.

Оскільки у відповідності до приписів пункту 289.2 статті 289 ПК України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, а не від дати набрання чинності рішенням ради про затвердження нормативної грошової оцінки чи введення її в дію, тому коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель м. Харкова за 2019 рік становить 1 і, відповідно, саме таке його значення повинно було бути відображено у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, а не 1,89720602.

Вказана правова позиція зазначена Верховним Судом у постанові від 28.05.2025 по справі № 520/9801/24.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, позивач посилався на те, що відповідачем при формуванні витягів не враховано локальні фактори та їх значення.

При цьому, відповідач посилався на те, що Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, на неврахування якого при формуванні Витягу з Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19 посилається позивач, визначає процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів після його затвердження, що було враховано Харківською міською радою при прийнятті рішення про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018", яка вводиться в дію з 01.01.2020 року.

Верховним Судом у постанові від 28.05.2025 по справі № 520/9801/24 зазначено, що внесення до Державного земельного кадастру геодезичної, картографічної основи та відомостей про них (змін до них), індексних кадастрових карт (планів) відповідних адміністративно-територіальних одиниць (змін до них) входить до компетенції державного кадастрового реєстратора, який, у свою чергу, входить до складу Держгеокадастру та його територіальних органів. Вказано, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області зобов'язано було перевірити правомірність та обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки. Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.

При цьому, правова позиція щодо необхідності врахування при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки локальних факторів викладена у постанові Верховного Суду від 03 червня 2022 року у справі №160/1209/19.

З огляду на викладене, посилання відповідача на те, що немає враховувати локальних факторів, які передбачені Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489», є необґрунтованими.

Згідно пункту 10 розділу II Порядку «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» затвердженого наказом Міністра аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (далі по тексту - Порядок № 489), який був чинним до 06.05.2023 року, значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці

Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені у Додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.

Додаток 7 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II) «Локальні фактори», затвердженому Наказом Міністра аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 у формі таблиці відображає перелік локальних факторів по групах та коефіцієнти локальних факторів із вказівкою граничних (максимальних і мінімальних) значень коефіцієнтів.

Вказаним додатком передбачено такі групи факторів: 1) функціонально-планувальні фактори; 2) інженерно-інфраструктурні фактори; 3) інженерно-геологічні фактори; 4) історико-культурні фактори; 5) природно-ландшафтні фактори; 6) санітарно-гігієнічні фактори.

Граничні значення локальних коефіцієнтів Км3 визначені відповідно до Коефіцієнтів локальних факторів згідно Додатку 7 до Порядку № 489 нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II) «Локальні фактори».

У витязі з Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19 застосовані за назвами локального фактору такі значення локальних коефіцієнтів - Км3: Зони пішохідної доступності до громадських центрів - 1,14; Зони магістралей підвищеного містоформувального значення -1,09; Прирейкова зона - 1,03; Зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см. - 0,97893; Зони залягання ґрунтових вод менше 3 метрів - 0,99672; Санітарно-захисні зони 0,89944; Зони забруднення атмосферного повітря 0,98; Зони перевищення припустимого рівня шуму 0,98793; Ареали забруднення ґрунтів 0,92507; Інші зони - 1; Сукупний коефіцієнт Км3 дорівнює 1,00599.

Так, при формуванні вказаного витягу на земельну ділянку кадастровий номер 6310138800:04:010:0072 відповідачем були застосовані значення коефіцієнтів (Км3) локальних факторів, які не передбачені Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489.

Відповідачем були застосовані коефіцієнти більші за визначені Порядком №489 максимальні граничні їх значення по наступних локальних коефіцієнтах: на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/см кв. - встановлена норма - 0,85-0,95, у витягу - 0,97893, що є перевищенням допустимих значень; у зоні залягання ґрунтових вод менше 3 м. встановлена норма 0,90-0,95- у витягу 0,99672, що є перевищенням допустимих значень; місцезнаходження земельної ділянки у зоні перевищення припустимого рівня шуму, встановлена норма - 0,90-0,97, у витягу 0,98793, що є перевищенням допустимих значень.

При цьому, зазначені у витязі коефіцієнти (Км3) локальних факторів не відповідають вказаним у рішенні Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13.

Крім того, у витязі від 14.02.2019 № 726/176-19 зазначено «інші зони» та застосовано значення Км3 - 1.

Проте, Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та рішенням Харківської міської ради, Додаток 3, «інші зони» взагалі не передбачено.

З огляду на викладене, відповідачем, при формуванні витягу від 14.02.2019 № 726/176-19, невірно визначено коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, значення локальних коефіцієнтів, види локальних коефіцієнтів місцезнаходження земельної ділянки та відповідно сукупного коефіцієнту Км3 розміром 1,00599.

Таким чином, суд приходить до висновку, що витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові підлягає скасуванню.

Також, позивач просив визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.2015 №15 (далі - Положення про Держгеокадастр) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з пп.29 п.4 Положення про Держгеокадастр (в редакції на час складання витягу) останній відповідно до покладених на нього завдань видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Отже, відповідач мав повноваження складання витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19.

Таким чином, позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.

При цьому, позовні вимоги в частині скасування оскаржуваного витягу як такого, що не відповідає Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 та Рішенню 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, можуть слугувати правовим висновком для скасування оскаржуваного витягу.

Так, вище суд прийшов до висновку про скасування оскаржуваного витягу.

Тобто, права позивача було відновлено ефективним та належним чином.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із формування Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072 та скасування витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові як такий, що не відповідає Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 та Рішенню Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19, яким затверджено "Технічну документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року", суд зазначає наступне.

Так, у витязі № 4677 від 03.07.2020 зазначено локальні коефіцієнти - Км3: Місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до громадських центрів - 1,12; Місцезнаходження земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення - 1,20; Місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту - 1,15; Місцезнаходження земельної ділянки у прирейковій зоні - 1,10; Місцезнаходження земельної ділянки у зоні на ґрунтах з несучою спроможністю 1,0, кг/см.кв. при потужності понад 2 метри - 0,87; Місцезнаходження земельної ділянки у зоні залягання грантових вод менше 3м - 0,9 Місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні -0,96; Сукупний коефіцієнт Км3 складає 1,28.

Верховним Судом у постанові від 28.05.2025 по справі № 520/9801/24 зазначено, що внесення до Державного земельного кадастру геодезичної, картографічної основи та відомостей про них (змін до них), індексних кадастрових карт (планів) відповідних адміністративно-територіальних одиниць (змін до них) входить до компетенції державного кадастрового реєстратора, який, у свою чергу, входить до складу Держгеокадастру та його територіальних органів. Вказано, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області зобов'язано було перевірити правомірність та обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки. Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.

При цьому, правова позиція щодо необхідності врахування при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки локальних факторів викладена у постанові Верховного Суду від 03 червня 2022 року у справі №160/1209/19.

З огляду на викладене, посилання відповідача на те, що немає враховувати локальних факторів, які передбачені Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489», є необґрунтованими.

Згідно пункту 10 розділу II Порядку «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» затвердженого наказом Міністра аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (далі по тексту - Порядок № 489), який був чинним до 06.05.2023 року, значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці

Додаток 7 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II) «Локальні фактори», затвердженому Наказом Міністра аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 у формі таблиці відображає перелік локальних факторів по групах та коефіцієнти локальних факторів із вказівкою граничних (максимальних і мінімальних) значень коефіцієнтів.

Вказаним додатком передбачено такі групи факторів: 1) функціонально-планувальні фактори; 2) інженерно-інфраструктурні фактори; 3) інженерно-геологічні фактори; 4) історико-культурні фактори; 5) природно-ландшафтні фактори; 6) санітарно-гігієнічні фактори.

Так, у вказаному переліку зазначено в якості інженерно-інфраструктурного фактору (локального фактору) - не забезпечена централізованим теплопостачанням 0,90-0,95.

Згідно листа КП «Харківські теплові мережі» №05-40/7447 від 29.09.2025 об'єкти нерухомого майна, що розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072 за адресою: просп. Аерокосмічний, 100, м. Харків, не приєднані до теплових мереж КП «ХАРКІВСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ».

Проте, в оскаржуваному витязі не враховано інженерно-інфраструктурного фактору (локального фактору) - не забезпечена централізованим теплопостачанням.

З огляду на викладене, відповідачем, при формуванні витягу від 03.07.2020 № 4677, протиправно не враховано локального коефіцієнту, який відповідно може впливати на значення сукупного коефіцієнту Км3.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові, підлягає скасуванню.

Також, позивач просив визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із формування Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 310138800:04:010:0072.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.2015 №15 (далі - Положення про Держгеокадастр) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з пп.29 п.4 Положення про Держгеокадастр (в редакції на час складання витягу) останній відповідно до покладених на нього завдань видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Отже, відповідач мав повноваження складання витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677.

Таким чином, позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.

При цьому, позовні вимоги в частині скасування оскаржуваного витягу як такого, що не відповідає Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 та Рішенню Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19, яким затверджено "Технічну документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року", можуть слугувати правовим висновком для скасування оскаржуваного витягу.

Так, вище суд прийшов до висновку про скасування оскаржуваного витягу.

Тобто, права позивача було відновлено ефективним та належним чином.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» (проспект Аерокосмічний, буд. 100, м. Харків, 61001, ЄДРПОУ 30291808) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, пов. 8-9, ЄДРПОУ 39792822), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Харківська міська рада (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправними дії та скасування витягів - задовольнити частково.

Скасувати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2019 № 726/176-19, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові.

Скасувати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.07.2020 № 4677, яка розташована за адресою: проспект Аерокосмічний, 100 у місті Харкові з кадастровим номером 6310138800:04:010:0072, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, пов. 8-9, ЄДРПОУ 39792822) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» (проспект Аерокосмічний, буд. 100, м. Харків, 61001, ЄДРПОУ 30291808) сплачений судовий збір в сумі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.