Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про повернення скарги
01 травня 2026 р.справа №520/10187/26
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області СМУ Міністерства юстиції Шарової Дар'ї Валеріївни (вул. Ярослава Мудрого, буд.26, м. Харків, 61024, код ЄДРПОУ 45752470), боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на постанову про повернення виконавчого документу стягувачу, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду зі скаргою на постанову про повернення виконавчого документу стягувачу.
Ознайомившись зі скаргою та доданими до неї матеріалами суд доходить висновку, що вона підлягає поверненню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення, у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у встановленому законом порядку.
Разом з тим, ч. 1 ст. 287 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
Із зазначеної вище норми вбачається, що КАС України передбачено право сторони виконавчого провадження на звернення до адміністративного суду з позовною заявою, оформленою відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України.
Тобто, формою звернення до суду щодо оскарження дій, бездіяльності та рішень суб'єкту владних повноважень (державного виконавця) є саме позовна заява.
В порушення зазначеної норм позивач звернувся до адміністративного суду не з позовною заявою, а зі скаргою.
Суд звертає увагу, що положення ст. 169 КАС України регулюють порядок та підстави повернення позовної заяви, поданої до адміністративного суду, за умови, що така заява за своєю правовою природою є саме позовом та оформлена (або підлягає оформленню) відповідно до вимог КАС України.
У даному ж випадку заявник звернувся до суду не з позовною заявою, а зі скаргою, яка за своєю формою та змістом не відповідає визначенню позовної заяви у розумінні статей 160, 161 КАС України.
Відтак відсутній сам предмет правового регулювання ст. 169 КАС України, що унеможливлює її безпосереднє застосування для вирішення питання про повернення поданого звернення.
За таких обставин суд позбавлений можливості застосувати положення ст. 169 КАС України напряму, оскільки вона не поширюється на інші види процесуальних звернень, зокрема скарги, які не є позовами.
З огляду на відсутність у КАС України спеціальної норми, яка б визначала порядок процесуального реагування суду на подання скарги замість позовної заяви, суд відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України застосовує аналогію закону, а саме положення ст. 167 КАС України, що встановлює загальні вимоги до письмових заяв та надає суду право повернути таку заяву без розгляду у разі, якщо її недоліки унеможливлюють розгляд по суті.
Саме з цих підстав подана скарга підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Поряд із цим, суд звертає увагу, що у разі не згоди заявника із діями державного виконавця, заявник не позбавлений можливості оскаржити їх в судовому порядку шляхом звернення із окремим адміністративним позовом, поданим із дотриманням вимог ст. 287 КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 167, 169, 248, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Скаргу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області СМУ Міністерства юстиції Шарової Дар'ї Валеріївни (вул. Ярослава Мудрого, буд.26, м. Харків, 61024, код ЄДРПОУ 45752470), боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на постанову про повернення виконавчого документу стягувачу - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Біленський О.О.