Рішення від 01.05.2026 по справі 500/345/26

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/345/26

01 травня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), у якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із його непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 31.12.2010 з виключенням його з військового обліку відповідно до наявного запису у військовому квитку серія НОМЕР_1 ,

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Реєстру інформацію відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про його виключення з військового обліку.

Позов обґрунтовано тим, що позивач перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 ; відповідно до рішення призовної (лікарської) комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 31.12.2010 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я, що підтверджується відповідним записом на сторінці 33 військового квитка позивача, який скріплено підписом і печаткою військового комісара. Окрім того, у ОСОБА_1 наявна довідка МСЕК №000961 серії 2-18 АД від 07.02.2002 про визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках - 25%.

Позивач, встановивши на свій телефон мобільний застосунок «Резерв+», дізнався про те, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів він значиться як військовозобов'язаний та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вважаючи такий запис помилковим, позивач надіслав заяву до відповідача щодо внесення до Реєстру інформації про виключення його з військового обліку, до якої позивачем було долучено копії усіх необхідних документів, які підтверджують факт визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, проте відповіді не отримав, зміни до Реєстру не внесені. Надалі з адвокатським запитом звернувся представник, на який надано копію відповіді позивачу від 19.12.2025 про те, що ОСОБА_1 втоматично поновлений відповідно до постанови КМУ №932 від 01.04.2025, жодних оригіналів документів підтверджуючих виключення ОСОБА_1 з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 немає, для актуалізації та уточнення військово-облікових даних ОСОБА_1 необхідно особисто прибути з військово-обліковим документом в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач не згоден з протиправними діями ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо автоматичного зарахування його на військовий облік, оскільки він не звертався сам до жодного ТЦК та СП для постановлення його на такий облік. Це порушує право позивача на точне та своєчасне ведення військового обліку, що необхідне для правильного визначення його правового статусу та виконання ним обов'язків відповідно до закону, тому через представника звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 16.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено строки для подання заяв по суті справи, зобов'язано відповідача у строк для подання відзиву подати до суду всі матеріали, які стосуються предмета позову, у тому числі копію облікової карти (особової справи) позивача, інформацію щодо перебування позивача на військовому обліку та пояснення щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_3 проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні. Пояснення відповідача зводяться до наступного.

01.04.2025 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Постанова №932), позивач автоматично АІТС «Оберіг» був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 датою 16.02.2009 згідно запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, оскільки адреса проживання позивача в реєстрі зазначена АДРЕСА_1 .

Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений, постановою Кабінету Міністрів України 16.08.2024 №932 (далі - Порядок №932) визначає порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відповідача відсутні будь-які дані, в тому числі облікова картка, облікова алфавітна книга про перебування позивача на військовому обліку до 01.04.2025 та зняття або виключення його з військового обліку.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2025 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та відсутні будь-які дані про перебування позивача на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Ще представник відповідача посилається на Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402), вказуючи, які документи підтверджують проходження медичного військово-лікарською комісією (далі - ВЛК).

У зв'язку з відсутністю доказів (документів, записів) про виключення позивача з військового обліку, немає підстав вносити дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання позивача непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

Ухвалою суду від 15.04.2026 задоволено клопотання ІНФОРМАЦІЯ_3 та продовжено строк для подання відзиву на позовну заяву до 06.04.2026 (включно). Цією ж ухвалою продовжено строк розгляду справи до тридцяти днів.

Інших заяв по суті справи від сторін до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач на даний час перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що зазначено в обліковій картці позивача (а.с.36). А ще міститься інформація про автоматичне взяття на облік відповідно до змін від 01.04.2025 до Постанови КМУ №932.

Матеріали справи містять копію військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 15.11.1988 ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.7-9, 41). За змістом військового квитка позивач проходив строкову службу з 21.11.1988 по 25.11.1990, був призваний ІНФОРМАЦІЯ_7 , військове звання - рядовий. У розділі ІV «Служба в запасі» зазначено категорія обліку 1, група обліку СА, склад солдат, після проходження строкової військової служби взятий на облік 03.12.1990, про що у розділі VIII (сторінка 26 військового квитка) проставлено штамп « ІНФОРМАЦІЯ_8 )», у цьому ж розділі у графі знятий з обліку жодного запису немає.

Розділ ІХ «Відмітки про звільнення від військового обов'язку» (сторінки 32-33) військового квитка позивача містять незаповнений пункт 29, який передбачає запис про те, що військовозобов'язаний визнаний непридатним до військової служби з виключенням з обліку, незаповнені пункти 30-33 щодо переогляду. У пункті 34 цього розділу зазначено: “виключено з військового обліку 31.12.2010 за досягненням граничного віку перебування в запасі». Запис підписаний військовим комісаром та скріплений гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.9, 41).

ОСОБА_1 , вважаючи, що він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою від 05.12.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про те, що він не військовозобов'язаний. До цієї заяви заявник надав копію військового квитка (а.с.9зворот-10).

У відповідь на цю заяву відповідач листом від 12.12.2025 за №8666 повідомив, що 01.04.2025 згідно змін до Постанови КМУ №932 громадянина ОСОБА_2 взято на військовий облік автоматично. Жодних оригіналів документів підтверджуючих виключення його з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 немає. Відповідно до пункту 79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством. Виходячи з вищезазначеного заявнику для актуалізації та уточнення військово-облікових даних повідомлялося про необхідність особисто прибути з військово-обліковим документом в ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11).

Позивач не згоден з протиправними діями ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо автоматичного зарахування його на військовий облік, оскільки він не звертався сам до жодного ТЦК та СП для постановлення його на такий облік, у зв'язку з чим звернуся до суду.

Разом з позовом позивач надав суду копію довідки МСЕК №000961 серії 2-18 АД від 07.02.2002 щодо нього про втрату працездатності у зв'язку з трудовим каліцтвом, ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - двадцять п'ять відсотків, відсоток втрати працездатності встановлено довічно (а.с.11 зворот).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України “Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

При цьому за приписами частини сьомої статті 1 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону №3543-XII (з урахування змін, внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024, чинних з 18.05.2024) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Абзацами 4 та 5 підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 (чинного з 18.05.2024), установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено також Додаток 2 до Порядку №1487, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку). За змістом пункту 1 цих Правил (в редакції на час звернення позивача до суду з цим позовом) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.

За змістом вказаних норм, громадяни України, які перебувають на території України, знаходяться на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

До прийняття Порядку №1487 діяв Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений наказом Міністра оборони України від 07.12.2016 № 921 (далі - Порядок №921), чинний до 05.01.2023. Додаток 1 до цього Порядку №921 містив Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 56 Порядку №921, районні (міські) військові комісаріати, серед іншого, організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників і військовозобов'язаних, які проживають (перебувають) на відповідній території, проте не перебувають на військовому обліку. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки. У разі відсутності у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів районні (міські) військові комісаріати беруть їх на військовий облік, знімають або виключають з нього лише після відновлення зазначених документів.

У свою чергу пункт 16 Порядку №921 визначав, що військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення.

Відповідно до пункту 1 Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток №1 до Порядку №921) призовники і військовозобов'язані повинні:

перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) військових комісаріатах, за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;

прибувати за викликом районних (міських) військових комісаріатів на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях районних (міських) військових комісаріатів), для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних;

не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу військового комісара районного (міського) військового комісаріату, відповідних керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) військових комісаріатів;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

особисто у семиденний строк прибувати до районних (міських) військових комісаріатів з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, у службові відрядження, на навчання, у відпустку чи на лікування (строком понад три місяці за межі України), у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

особисто повідомляти у семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;

негайно повідомляти районним (міським) військовим комісаріатам за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) військових комісаріатів документи, що підтверджують право призовників на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Отож, наведені вище положення в частині військового обліку військовозобов'язаних вказують на те, що військовий облік військовозобов'язаних районними (міськими) військовими комісаріатами ведеться за зареєстрованим місцем проживання особи.

Судом встановлено, що військовий облік ОСОБА_1 ведеться ІНФОРМАЦІЯ_2 , за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 , що відповідає наведеним вище Правилам військового обліку призовників і військовозобов'язаних.

Водночас позивач наполягає на тому, що його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я з 31.12.2010, що підтверджується відповідним записом на сторінці 33 військового квитка.

Жодних доказів того, що ОСОБА_3 проходив медичний огляд ВЛК до 31.12.2010 матеріали справи не містять. Позивач не надав довідки про походження ВЛК з відповідним висновком щодо придатності до військової служби, видання якої передбачене Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 №402.

Відомості військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 15.11.1988 ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.7-9, 41), також не містять інформації про проходження медичного огляду ВЛК. Такі пояснення позивача та представника позивача є надуманими.

Суд уже зазначав, що у військовому квитку позивача у пункті 34 розділу ІХ «Відмітки про звільнення від військового обов'язку» (сторінки 32-33) є лише запис про виключення з військового обліку 31.12.2010 за досягненням граничного віку перебування в запасі (а.с.9, 41).

Отже, у даному випадку виключення позивача з військового обліку 31.12.2010 обумовлене не станом здоров'я як вказує позивач, вводячи суд в оману, а через досягнення станом на 31.12.2010 ОСОБА_1 (повних 40 років) граничного віку перебування у запасі за діючим на цю дату військовим законодавством.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 28 Закону №2232-ХІІ запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.

Військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

1) перший розряд - до 35 років;

2) другий розряд - до 60 років.

Частина четверта статті 28 Закону №2232-ХІІ передбачає, що граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі.

Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього передбачені статтею 37 Закону №2232-XII.

Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які досягли граничного віку перебування в запасі.

Як слідує з матеріалів справи, позивача було виключено з військового обліку у зв'язку з досягненням граничного віку перебування в запасі. Такі дії вчинені 31.12.2010.

Так, на момент виключення позивача з військового обліку діяла редакція частини другої статті 28 Закону №2232-ХІІ, яка передбачала, що військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

1) перший розряд - до 35 років;

2) другий розряд:

рядовий склад - до 40 років;

сержантський і старшинський склад:

сержанти і старшини - до 45 років;

прапорщики і мічмани - до 50 років.

Тобто, позивач був виключений з військового обліку у віці 40 років, позаяк мав військове звання рядового складу - рядовий.

Надалі Законом України від 27.03.2014 № 1169-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації» (далі - Закон № 1169-VII, який набрав чинності 01.04.2014) було внесено зміни до статті 28 Закону № 2232-XII, зокрема, частину другу статті 28 Закону № 2232-XII викладено у такій редакції: «Військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком: 1) перший розряд - до 35 років; 2) другий розряд - до 50 років».

Законом України від 22.07.2014 № 1604-VII «Про внесення змін до статті 28 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 1604-VII, який набрав чинності 13.08.2014), було внесено зміни до статті 28 Закону № 2232-XII, зокрема, у пункті 2 частини другої цифри « 50» замінено цифрами « 60».

Тобто з набранням чинності указаних змін до Закону № 2232-XII позивач є таким, що підпадає під його дію як особа, яка не досягла встановленого законом граничного віку перебування у запасі військовозобов'язаних другого розряду.

Таким чином, у зв'язку із продовженням граничного віку перебування в запасі позивача було автоматично поновлено в запасі, незалежно від того чи перебував він на військовому обліку, оскільки позивач, не досягнув 60-річного віку, тобто повинен, згідно з чинним законодавством, перебувати на військовому обліку військовозобов'язаних.

Позивач станом на дату звернення до суду досяг віку 56 років. Відповідно до норм діючого наразі законодавства ще не досяг граничного віку перебування в запасі (60 років), як наслідок, позивач повинен перебувати на військовому обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 932), який визначає:

механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;

порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду;

механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.

Метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.

Згідно пункту 17-1 Порядку № 932, стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.

На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Отже, відповідно до цього Порядку відомості щодо позивача внесені до Реєстру військовозобов'язаних в автоматизованому режимі та позивача поновлено на військовому обліку.

Також суд зазначає, що законодавець має право змінювати критерії військового обліку, якщо це відповідає національним інтересам держави.

У зв'язку із внесенням змін до Закону № 2232-XII звужено коло підстав для виключення з військового обліку. Метою таких змін було розширення кола осіб, щодо яких діє військовий обов'язок, і які мають досвід проходження військової служби та можуть бути використані для доукомплектування Збройних Сил України, тобто збільшення мобілізаційного ресурсу держави.

З часу набрання чинності змін до Закону № 2232-XII він поширює свою дію на всій території України і розповсюджується на всіх осіб, що не досягли граничного віку перебування у запасі.

Таким чином, оскільки за чинними нормами статті 28 Закону № 2232-XII позивач не досяг граничного віку перебування у запасі та є військовозобов'язаним, тому відповідач на законних підставах поновив його на військовому обліку військовозобов'язаних.

Законне взяття позивача на військовий облік не може вважатися звуженням змісту та обсягу його конституційних прав і свобод.

Окрім того, у спірних правовідносинах відсутні підстави стверджувати про наявність зворотної дії закону або іншого нормативно-правового акта в часі, оскільки спірні між сторонами у цій справі правовідносини виникли після внесення відповідних змін до Закону № 2232-XII.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.04.2026 у справі №280/6524/24.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно поновлено позивача на обліку військовозобов'язаних.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судом не встановлено судових витрат, які б підлягали розподілу.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 01 травня 2026 року.

Суддя Чепенюк О.В.