Ухвала від 01.05.2026 по справі 500/2140/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

Справа № 500/2140/25

01 травня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у цій справі позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неперерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 20.03.2025 №12.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 20.03.2025 №12 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набрало законної сили 06.11.2025.

16.02.2026 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надати звіт про виконання рішення суду.

Необхідність встановлення судового контролю заявник обґрунтував тим, що розмір його пенсії не змінився після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у цій справі.

Ухвалою суду від 17.02.2026 прийнято до розгляду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Ухвалою суду від 27.02.2026 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено, зобов'язано відповідача (боржника) Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у строк два місяці (до 01.05.2026) подати до Тернопільського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №500/2140/25 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.

30.04.2026 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, у якому Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомляло, що рішення суду у цій справі, яке набрало законної сили 06.11.2025, виконано в повному обсязі. В результаті виконання рішення суду розмір пенсії позивача з 01.12.2025 склав 23610,00 грн. Виплачено у лютому 2026 року суму 1000,00 грн, у березні 2026 року - 982,00 грн, квітні 2026 року - 877,00 грн. Залишок невиплачених коштів 223270,54 грн за період з 01.02.2023 по 30.04.2026.

Ще відповідач зазначив, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 №2262 ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Постанова №821), визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Видатки на виплату нарахованих пенсій за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухваленні після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством. Виплата нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час проводиться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 01 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату нарахованих пенсій за рішенням суду здійснюється в межах бюджетних асигнувань. Для забезпечення виплат за рішеннями суду, виплата пенсій проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більше від належної до виплати сум, що обліковується в переліку. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачується в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань.

Відповідач зазначає, що виплата нарахованої згідно рішення суду доплати буде проведена в порядку передбаченим Постановою №821. Суми пенсії, до нараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

Позивач подав до суду заперечення на звіт відповідача та вказує, що останній не виплачує поточну пенсію, перераховану за рішенням суду, у належному розмірі. Перерахований на виконання рішення суду розмір пенсії склав 26590,63 грн, до виплати з урахуванням обмеження з 01.12.2025 - 23610,00 грн. Виплачено у грудні 2025 року - 19392,77 грн, з 01.01.2026 до виплати належало 25950,00 грн, фактично виплачено у січні 2026 року 19392,77 грн, у лютому 2026 року - 20392,77 грн, у березні 2026 року - 22479,30 грн та у квітні 2026 року - 22374,30 грн. За період з грудня 2025 року по квітень 2026 року сума до виплати складає 127410 грн. Фактично виплачено 104031,91 грн, залишок невиплачених грошових коштів з грудня 2025 року по квітень 2026 року становить 23378,70 грн. Поточні пенсійні виплати у повному обсязі заявником не отримано. Посилання пенсійного органу на «відсутність бюджетних асигнувань» за усталеною практикою ЄСПЛ не є виправданням для невиконання рішення суду. Щодо посилання пенсійного органу у звіті на постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, то позивач вважає, що така не відповідає Конституції України та законам України, її підхід суперечить позиції Конституційного Суду України стосовно того, що виконання судового рішення не може бути ілюзорним або надмірно відкладеним, така Постанова оскаржується у судовому порядку.

30.04.2026 відповідач подав додаткові докази про виконання рішення суду та нараховану пенсію позивачу з 01.01.2026.

Відповідно до частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.

Ознайомившись зі звітом та іншими заявами, поданими учасниками справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов до таких висновків.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Як установлено частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За приписами частини другої-третьої статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відповідає вимогам частини другої-третьої статті 382-2 КАС України та поданий у встановлений судом строк.

У поданому до суду звіті відповідач зазначив, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі № 500/2140/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 20.03.2025 №12 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

У матеріалах справи наявний розрахунок на доплату за пенсійною справою позивача, з якого видно, що на виконання рішення суду у цій справі проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.02.2023, сума доплати становить 199892,45 грн.

В результаті виконання рішення суду розмір пенсії з 01.12.2025 склав 23610,00 грн. Фактично виплачено у грудні 2025 року - 19392,77 грн, такі ж суми пенсії виплачені за січень-лютий 2026 року, а ще у лютому 2026 року виплачено заборгованість на суму 1000,00 грн, у березні 2026 року - 982,00 грн, у квітні 2026 року - 877,00 грн. Залишок невиплачених коштів 223270,54 за період з 01.02.2023 по 30.04.2026 рік.

Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів для повного та неухильного виконання рішення суду, прийнятого у цій справі, здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача у належному розмірі, у межах його зобов'язальної частини, яке в частині нарахування пенсії виконано у повному обсязі.

Щодо виплати заборгованості, яка утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовими рішеннями, то відповідач вказує, що така частково виплачена та виплачується, решта суми буде погашатися Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.

Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

У контексті викладеного слідує висновок, що фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.05.2022 у справі № 360/940/20.

З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що відсутність належного фінансування для виконання рішення суду не може вважатися невиконанням рішення суду без поважних на те підстав.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).

Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, згідно поданого звіту судове рішення в межах покладених ним зобов'язань на відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 20.03.2025 №12 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 виконане, а в частині виплати - виконується і буде в повному обсязі виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. При цьому матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не відмовляється від виконання зобов'язальної частини рішення суду, а виконує його у межах своїх повноважень.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що правові підстави для відмови у прийнятті поданого Головним управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області звіту про виконання рішення суду по справі № 500/2140/25 відсутні, оскільки виплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення відповідача є неможливою, а повторне зобов'язання подати звіт, у розглядуваному випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Такі висновки викладені у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2026 у справі № 380/17892/24, 16.04.2026 у справі № 380/1362/25, 16.04.20206 у справі № 380/7174/25.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про виконання судового рішення слід прийняти.

Керуючись статтями 248, 381-1, 382, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №500/2140/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 01 травня 2026 року.

Суддя Чепенюк О.В.