Справа № 500/7286/25
24 квітня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , та за результатами її проходження був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджується доданою копією довідки військово-лікарської комісії за номером № 4/3054 від 28.04.2022 року. Висновок базується на статті 42 графи ІІ Розкладу хвороб з Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 р., який регулює питання медичної оцінки стану здоров'я призовників та військовозобов'язаних. Запис про виключення з військового обліку внесений до військового квитка НОМЕР_1 на сторінці 26 документу.
Також згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 676725, Позивачу протипоказана важка фізична праця, робота, пов'язана з тривалою ходою, стоянням. Додана копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 також підтверджує наявність у Позивача третьої групи інвалідності.
Таким чином, наявні усі підстави вважати Позивача таким, що у відповідності до норм чинного законодавства України виключений з військового обліку і не є військовозобов'язаним.
Ухвалою суду від 29.12.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через систему "Електронний суд" із відповідними письмовими доказами 11.02.2026. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
Відповідно до пункту 22.6 глави 20 розділу II Положення №402 свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:
а) у мирний час:
на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;
на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;
б) у воєнний час:
на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
Згідно з пунктом 22.7. Положення №402 Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
Аналіз вказаних пунктів Положення №402 у їх взаємозв'язку в редакції, чинній на час проведення медичного огляду позивача, вказує на те, що постанови ВЛК про непридатність військовозобов'язаного, резервіста не підлягали затвердженню виключно у мирний час.
Що стосується постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 про непридатність військовозобов'язаних та резервістів до військової служби прийнятих у воєнний час та під час мобілізації, то такі в силу підпункту б) пункту 22.6 глави 20 розділу II Положення №402 підлягали затвердженню ВЛК регіону.
Подібний підхід щодо застосування Положення №402 наведено у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду у справах № 140/332/25 та № 260/2488/25.
Відтак процедура виключення з військового обліку позивача завершена не була.
За таких обставин немає підстав вносити дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання Позивача непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.
Відтак, заявлені позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 вважають безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 24.02.2026 продовжено строк розгляду справи на 2 місяці.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , та за результатами її проходження був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджується доданою копією довідки військово-лікарської комісії за номером № 4/3054 від 28.04.2022 року. Висновок базується на статті 42 графи ІІ Розкладу хвороб з Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 р., який регулює питання медичної оцінки стану здоров'я призовників та військовозобов'язаних. Запис про виключення з військового обліку внесений до військового квитка НОМЕР_1 на сторінці 26 документу.
Також згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 676725, Позивачу протипоказана важка фізична праця, робота, пов'язана з тривалою ходою, стоянням. Додана копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 також підтверджує наявність у Позивача третьої групи інвалідності.
Таким чином, наявні усі підстави вважати Позивача таким, що у відповідності до норм чинного законодавства України виключений з військового обліку і не є військовозобов'язаним.
Відповідно до Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», кожний громадянин має право отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру. Такі відомості Позивач отримав через електронний кабінет мобільного застосунку «Резерв+», який відображає військово-облікові дані, що містяться в Реєстрі.
Так, 14.10.2025 перевіряючи наявність у мобільному застосунку «Резерв+» сформованих військово-облікових даних щодо власної особи, Позивач виявив, що дані з військового квитка НОМЕР_1 , виданого на його ім'я, не співпадають із даними у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів: у сформованому 23.10.2025 р. через мобільний застосунок «Резерв+» витязі відсутня інформація про його виключення з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до військового квитка НОМЕР_1 та відсутня інформація про висновок ВЛК щодо ступеня придатності до військової служби відповідно до довідки військово-лікарської комісії за номером № 4/3054 від 28.04.2022 року.
Натомість до Реєстру внесені неактуальні персональні дані щодо Позивача про те, що він є «військовозобов'язаним», а також відсутня інформація про те, що у Позивача є інвалідність, а також причини інвалідності, дату проходження. Зазначені персональні дані не відповідають дійсності та актуальному правовому статусу Позивача, хоча, як свідчить витяг з «Резерв +» від 23.10.2025, Позивач уточнив дані 14.10.2025, а відтак, інформація щодо нього мала б бути актуалізована у реєстрі ОБЕРІГ.
У зв'язку із виявленими обставинами 29.10.2025 Позивач особисто, шляхом надіслання рекомендованого поштового відправлення з оголошеною цінністю, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 , яким 28.04.2022 був виключений із військового обліку за результатами ВЛК і який вносив до його військово-облікового документу у формі військового квитка НОМЕР_1 крайні актуальні дані, із мотивованою заявою щодо виправлення у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» помилок щодо себе, видалення неактуальної та внесення актуальної інформації.
У відповіді на заяву Позивача від 29.10.2025, листом від 03.11.2025 №7415 ІНФОРМАЦІЯ_6 в особі начальника ОСОБА_2 повідомив, що заявник не завершив проходження ВЛК і не оформив свідоцтво про хворобу, а тому рекомендував йому особисто прибути в ІНФОРМАЦІЯ_6 для уточнення військово-облікових даних та проходження ВЛК.
У копії відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 № 7415 від 03.11.2025, яка підготовлена за результатами розгляду заяви Позивача від 29.10.2025 р., зазначено, що « 28.03.2022 року громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою визначення ступеня придатності до військової служби було направлено на медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 . За результатами проходження військово-лікарської комісії, видано довідку та визнано громадянина ОСОБА_3 , непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, однак не було завершено процедуру проходження ВЛК та не затверджено свідоцтво про хворобу 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів).
Відповідно до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах» України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, пункт 3.8 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
У зв'язку з чим висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно заявника «непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку» необхідно було затвердити 16 регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) та оформити свідоцтво про хворобу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 пунктом 69 визначено, що у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.
Враховуючи викладене, та те що довідка ВЛК від 2022 року втратила чинність, з метою занесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання громадянина «не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку», Позивачу необхідно пройти військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 та затвердити 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів), де оформити свідоцтво про хворобу.
Громадянину ОСОБА_1 , необхідно особисто прибути в ІНФОРМАЦІЯ_6 , для уточнення військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії.»
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо невнесення відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232- ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ), здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби. Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом. Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та станом на момент подачі цієї позовної заяви тривають надалі.
Органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, згідно з положеннями п.п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. за № 154, є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язани та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п. 9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Оскільки проходження ВЛК Позивачем та виключення з військового обліку відбулося 28.04.2022 р. (момент виникнення спірних правовідносин), то слід керуватися чинним на день проходження ВЛК Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженим Наказом № 402 Міністерства оборони України від 14.08.2008 в редакції від 16.04.2021 р. (зі змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони України № 577 від 09.11.2010, № 466 від 01.08.2011 р., № 363 від 29.05.2012 р., №346 від 27.05.2013 р., № 524 від 12.08.2014 р., № 508 від 06.08.2014 р., № 779 від 30.10.2014 р., № 318 від 07.07.2015 р., №519 від 30.09.2015 р., № 193 від 29.03.2017 р., № 589 від 10.11.2017 р., № 602 від 20.11.2017 р., № 489 від 1.10.2018 р. та № 70 від 18.03.2021 р.).
У п. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 зазначено: «Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
«Придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку»».
У п. 22. зазначено, що «дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Згідно п. 22.2, Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.
Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:
в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку».
Отже, запис до військово-облікового документа Позивача у формі воєнного білета НК № 6408811 про зміст постанови ВЛК, яка видана довідкою № 4/3054 від 28.04.2022 р., здійснено згідно чинних на той час правових норм.
Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово- лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
За змістом п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК, окрім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме на 28.04.2022 р. - дату проходження Позивачем ВЛК, діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021 р., яке передбачало, що у всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється. Отже, на день прийняття ВЛК постанови стосовно Позивача (28.04.2022 р.) Положення № 402 у чинній на той час редакції не передбачало затвердження таких постанов штатною ВЛК. Відповідно до п. 22.1 Положення № 402, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім?я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК. Згідно з п. 22.2. Розділу ІІ Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.
За таких умов, як вже зазначалось вище, за результатами проходження Позивачем військово-лікарської комісії 28.04.2022 р. було винесено постанову ВЛК, оформлену Довідкою за номером № 4/3054 від 28.04.2022 р., якою на підставі встановленого діагнозу «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві», який є додатком №1 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», Позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. При чому, до військово-облікового документа у формі воєнного білета НОМЕР_1 внесено відповідний запис від 28.04.2022 р. про те, що військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до п. 2 постанови КМУ від 16 травня 2024 р. №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа», установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка. При цьому, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова (п. 81 Постанови КМ № 675 від 07.06.2024).
Зі змісту наведених вище положень нормативно-правових актів, якими врегульовано спірні правовідносини, можна дійти висновку, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 , які відповідальні за оформлення та заповнення тимчасового посвідчення Позивача, проставленням свого підпису, скріпленим штампом та гербовою печаткою цього ТЦК та СП, підтвердили достовірність внесених даних, у тому числі й щодо непридатності позивача до військової служби та виключення з військового обліку, дотримання визначеної законодавством процедури, яка передувала внесенню цих даних, а також підтвердили наявність визначених законом підстав для виключення Позивача з військового обліку через непридатність за станом здоров'я.
В свою чергу, військовий квиток НОМЕР_1 , виданий на ім'я ОСОБА_1 , який, згідно діючого законодавства, є військово-обліковим документом в паперовій формі, є належним та допустимим доказом, що Позивач вже не має статусу військовозобов'язаного та виключений з військового обліку військовозобов'язаних через непридатність до військової служби за станом здоров'я з 28.04.2022 року.
Таким чином, Позивач є таким, що у відповідності до норм чинного законодавства України не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується оригіналом постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленої Довідкою №4/3054 від
28.04.2022 Позивач виключений з військового обліку і не є військовозобов'язаним, що підтверджується оригіналом воєнного білета НОМЕР_1 , виданого на ім'я ОСОБА_1 .
Особа, виключена з військового обліку за висновком ВЛК як непридатна, не належить до жодної з категорій військового обов'язку (призовники, військовозобов'язані, резервісти), на таку особу не поширюється законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, правила військового обліку (зокрема в частині взяття на військовий облік військовозобов'язаних, проходження ВЛК та оновлення персональних даних), і не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно із ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», (далі - Закон № 2232-ХІІ), військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ).
Частиною 1 ст. 34 Закону № 2232-ХІІ визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які «визнані непридатними до військової служби». У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення його із військового обліку.
З аналізу положень Закону № 2232-ХІІ слідує, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону України № 1951-VIII).
Пунктами 1 та 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1951-VIII визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ч. 1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України № 1951-VIII, держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Згідно з ч. 8 ст. 5 Закону України № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
За приписами ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України №1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язани та резервістів існуючим обліковим даним;
2)внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII, актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України № 1951-VIII, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до положень п.п. 1, 2, 6, 11, 12 Розділу ІІІ «Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язани та резервістів», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 28 березня 2022 року № 94, відомості Реєстру - це інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Пунктом 17-1 ч. 1 ст. 7 Закону України № 1951-VIII визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку. Збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.
Інформація в Реєстрі зберігається у вигляді електронних облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів з можливістю формування необхідних відомостей.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 Закону України № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Варто зауважити, що виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій. Дані правовідносини регулювалися «Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженим Постановою КМУ від 07.12.2016 року за № 921 (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 74 від 06.12.2019 р., № 1138 від 18.11.2020 р., № 61 від 26.01.2022 р., № 265 від 07.02.2022 р.). та додатками до нього. Так, у п. 1 додатку 1 «Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних» зазначено, що призовники і військовозобов'язані повинні: перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ), за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих органах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України.
З урахуванням зазначеного, оскільки Позивач згідно довідки ВЛК за № 4/3054 від 28.04.2022 року визнаний не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та воєнного білета НОМЕР_1 , виданого на його ім'я, містить відмітку про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, то вказані відомості повинні бути відображені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Проте, ІНФОРМАЦІЯ_6 , у якому Позивач перебував на військовому обліку і яким 28.04.2022 р. виключений з військового обліку на підставі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 , виданої у формі довідки № 4/3054 від 28.04.2022, не виконав свого обов'язку в частині ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 .
Як підтверджують дані із мобільного застосунку «Резерв+», Позивач і далі числиться на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , тому на час подання позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_6 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 . Із урахуванням зазначеного, у спірних правовідносинах саме ІНФОРМАЦІЯ_6 повинен забезпечити актуалізацію бази даних щодо Позивача відповідно до його мотивованих заяв та на підставі долучених до них документів.
Згідно з п. 9 розділу III Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 р. № 94, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово- облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядку № 559), відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 4 Порядку № 559, передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Позивачем дотримано процедури при подачі мотивованої заяви до ІНФОРМАЦІЯ_5 на внесення відомостей щодо нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проте, ІНФОРМАЦІЯ_6 не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних відомостей щодо Позивача за результатами розгляду його мотивованої заяви від 29.10.2025 р., у якій були зазначені підстави із долученням копій військово-облікового документу у формі та довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 за № 4/3054 від 28.04.2022.
Усупереч приписам закону, своєю протиправною бездіяльністю в частині невнесення відомостей до Реєстру про виключення ОСОБА_1 з військового обліку Відповідач не завершив процедуру оформлення виключення Позивача з військового обліку, що є порушенням Порядку організації та ведення військового обліку, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Своєю бездіяльністю Відповідачі порушили також приписи «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз такої норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Європейський суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов?язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що принцип «юридичної визначеності» означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67).
Отже, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що у Відповідача був обов'язок та були законні підстави для внесення відомостей щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, оскільки вчинення таких дій прямо передбачено Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та «Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а не вчинення таких дій фактично є порушенням з боку державного органу взятих на себе зобов'язань, тобто є порушенням принципів «належного урядування» та «юридичної визначеності».
У даному випадку також слід враховувати, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити. Таким чином, бездіяльність Відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про визнання Позивача не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку є протиправною.
Додатково варто зазначити, що невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо визнання Позивача не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Так, оскільки в п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право Позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме: внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо визнання його не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, тобто, на належне оформлення такого виключення, не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення такої процедури.
На думку суду та за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права Позивача шляхом, зокрема, зобов'язання Відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права. Враховуючи викладене, є всі підстави для зобов'язання Відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 968,96 грн. згідно квитанції від 24.12.2025.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про виключення з військового обліку військовозобов'язаних громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 , та постанові ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , оформленій довідкою № 4/3054 від 28.04.2022 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 , та постанові ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , оформленій довідкою № 4/3054 від 28.04.2022 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений судовий збір в розмірі 968 грн (дев'ятсот шістдесят вісім) 96 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 24 квітня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_10 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );
третя особа:
- Міністерство оборони України (місцезнаходження/місце проживання: просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03049 код ЄДРПОУ/РНОКПП 00034022) .
Головуючий суддя Подлісна І.М.