30 квітня 2026 р. № 400/8737/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
Позивач обґрунтовує позов тим, що будь яких протоколів або постанов про скоєння позивачем адміністративного правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_4 не виносилося, до РТЦК він не викликався. 23.08.2022 позивача виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 за станом здоров'я, що підтверджується довідкою ВЛК від 31.08.2022 № 2184, оскільки позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням військового обліку на підставі протоколу № 120 від 23.08.22.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивач був визнай обмежено придатним до військової служби до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ІХ, з дня набрання чинності цим Законом до 05 червня 2025 повинен був пройти ВЛК. Не проходження ВЛК є порушенням п. 2 розділу II Закону № 3621-ІХ, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з частиною 3 статті 210-1 КУпАП. З військового обліку позивач згідно картки обліку не виключався, оскільки відповідно до ВЛК від 27.04.2022 його було визнано обмежено придатним у воєнний час.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_1 02.08.2025 року під час оновлення облікових даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( додатку Резерв+) дізнався, що ним порушено правила військового обліку.
Позивач вважає дії ТЦК протиправними оскільки він 23.08.2022 був виключений з військового обліку на підставі пп.3 п.6 ст. 37 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу»
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни зобов'язані: проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону(ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:
п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_5 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
Згідно до п. 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний
захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ГХ, встановлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
16.03.2017 був прийнятий Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», яким передбачено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України(ст.1).
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.(ст.5).
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
Органами ведення Реєстру є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки,.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ст6).
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);(ст.8).
Для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до статті 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", віком до 60 років.
До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону (ст.13).
Ведення Реєстру включає:
внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним(ст.14).
Відповідно до постанови КМУ №599 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа»:
п.3. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним .
4. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
-у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
-в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Позивач надав суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , в кому зазначено, що позивач пройшов ВЛК 27.04.2022 та визнаний тимчасово непридатним до військової служби ст.47б, гр. ІІ.
Позивач надав суду копію довідки ВЛК від 31.08.2022 № 2184, якою позивач визнається непридатним до військової служби на підставі ст.47в, гр. ІІ.
У гр.14 тимчасового посвідчення в/з зазначено, що 23.08.2022 виключений з військового обліку. Цей запис скріплений печаткою ТЦК та підписом посадової особи ОСОБА_2 . Але ця посадова особа, коли у посвідченні зазначала про виключення позивача з військового обліку не відобразила цю інформацію у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд зазначає, що позивача було виключено з військового обліку раніше 23.08.22, ніж складена довідка ВЛК від 31.08.2022 про непридатність до військової служби.
На виконання ухвали суду від 06.032026 відповідач надав суду особову картку позивача, в якій є інформація про проходження ВЛК 27.04.2022 та відсутня інформацію щодо проходження ВЛК 31.08.2022 та виключення позивача з військового обліку.
Отже, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів міститься інформація, що позивача був визнаний 27.04.2022 обмежено придатним до військової служби у воєнний час, тому до 05 червня 2025 року повинен був пройти ВЛК. Не проходження ВЛК до 05.06.2025 є порушенням ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» та містить ознаки правопорушення передбаченого ст.210-1 КпАП -порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Зазначена у тимчасовому посвідченні позивача інформація щодо виключення його з військового обліку не відповідає інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.4 постанови КМУ №599 у разі невідповідності відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін позивач повинен був звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з наданням оригіналу довідки ВЛК від 31.08.2022.
Доказів того, що позивач дізнавшись про порушення ним правил військового обліку звертався до ТЦК та надав відповідні документи, матеріали справи не містять.
Суд зазначає, що оцінка діям відповідача здійснюється судом ретроспективно, на підставі тих документів, які стали підставою для прийняття відповідачем рішення про порушення позивачем правил військового обліку. Надані сторонами документи свідчать, що відповідач правомірно визнав позивача особою, що порушила правила військового обліку, оскільки позивач не пройшов ВЛК до 5.06.2025 року на підставі тих документів, яка є в наявності у ТЦК та не звернувся до ТЦК з оригіналом довідки ВЛК для усунення розбіжностей у тимчасовому посвідчення та Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко