28 квітня 2026 рокусправа № 826/8468/18
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючої судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Согор А.Н.,
представника позивача Новогребельського М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Державного реєстратора Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Трітиніченко Юлії Василівни, за участю третьої особи - Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Балін» про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,
01.06.2018 Головне управління ДФС у м. Києві (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі- відповідач-1), Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі - відповідач-2), за участю третьої особи Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Балін» (далі - третя особа), в якому, з урахуванням заяви від 10.09.2018, просить відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи - Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Балін» (код ЄДРПОУ 39363079) (запис від 16.03.2018 №13551110009009006).
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю проведення відповідачем реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Балін», оскільки державним реєстратором вчинено спірну реєстраційну дію за принципом мовчазної згоди без надання податковому органу ліквідаційної звітності та відповідної фінансової звітності. Податковий борг третьої особи станом на 01.04.2018 перед бюджетом становить 8 136,72 гривень. Зазначив, що запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи внесено в результаті її ліквідації без надання ДПІ ні повідомлення про відкликання заперечення, ні без довідки про відсутність заборгованості перед бюджетом, хоча контролюючим органом до обхідного листа №12990 надіслано заперечення від 01.02.2018 проти проведення державної реєстрації юридичної особи, але всупереч даній обставині та в порушення ч. 5 ст. 25, ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», 16.03.2018 реєстратором проведено державну реєстрацію щодо припинення суб'єкта господарювання за принципом мовчазної згоди. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.08.2022 допущено процесуальне правонаступництво позивача у справі. Головне управління ДФС у м. Києві замінене на Головне управління ДПС у м. Києві.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 адміністративна справа № 826/8468/18 прийнята до провадження за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 01.04.2025 о 14:00 год.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучене Приватне підприємство «Торгівельна компанія «Балін».
25.04.2025 за вх.№34489 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою №27-ОПП по ПП «Торгівельна компанія «Балін» від 01.06.2017 №1726152700053 було сформовано та направлене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами. Відповідно до статтей 105, 111 та 112 Цивільного кодексу України було направлено кредиторську заяву на Голову ліквідаційної комісії ПП «ТК «Балін» Самойленко Є.О. від 11.05.2017 №11927/10/26-15-17-02/27, яка була повернута у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Ухвалою суду від 02.05.2025 зобов'язано Броварську районну державну адміністрацію надати суду належним чином завірені копії реєстраційної справи щодо юридичної особи - ПП «ТК «Балін».
26.05.2025 за вх.№43502 від Броварської міської ради надійшла копія матеріалів реєстраційної справи ПП «ТУ «Балін».
Ухвалою суду від 04.06.2025 суддею Кисильовою О.Й. закрито підготовче провадження у справі та вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи на підставі проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи (звільнення судді з посади) заява розподілена до провадження судді Сподарик Н.І.
Ухвалою від 29.01.2026 суддя Сподарик Н.І. прийняла справу до свого провадження. Призначено підготовче судове засідання на 26.02.2026 о 10:00 год.
19.02.2026 за вх.№13536 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 26.02.2026 задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
24.03.2026 за вх.№ 23741 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі.
В засіданні суду, яке відбулось 24.03.2026, ухвалою суду, яка занесена у протокол судового засідання закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідач та третя особи явки уповноважених представників в засідання суду, які відбулись 26.02.2026, 12.03.2026, 24.03.2026, 21.04.2026 та 28.04.2026 не забезпечили, про розгляд справи повідомлялись належним чином.
Крім цього відзиву на позовну заяву від відповідача на адресу суду не надходило.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
Приватне підприємство «Торгівельна компанія «Балін» 26.08.2014 зареєстроване Броварською районною державною адміністрацією, код ЄДРПОУ - 39363079. Податкова адреса (місцезнаходження): 02090, м. Київ, вул. Гродненська, 36, кв. (офіс) 10. Стан платника - 12, припинено, але не знято з обліку.
ГУ ДФС у м. Києві було складено повідомлення за формою 27-ОПП від 01.06.2017 № 1726152700053 про наявність заперечення проти припинення юридичної особи приватного підприємства «Торгівельна компанія «Балін», в зв'язку із наявністю податкового боргу.
Головним управлінням ДПС у м. Києві отримана інформація щодо внесення державним реєстратором до ЄДР запису стосовно припинення приватного підприємства «Торгівельна компанія «Балін» за принципом мовчазної згоди (дата проведення державної реєстрації 16.03.2018 №13551110009009006).
Не погоджуючись із такою реєстраційною дією, контролюючий орган звернувся до суду.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема і місцезнаходження юридичної особи.
Частинами 1, 11 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, які не були надані заявником відповідно до цього Закону.
Частиною 13 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або приєднання; 4) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу, злиття або приєднання; 5) документи для державної реєстрації створення юридичної особи, визначені частиною першою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення; 6) документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті приєднання.
Водночас, порядок та підстави для відмови у державній реєстрації передбачені у статті 28 цього Закону, відповідно до якої підставами для відмови у державній реєстрації є:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;
3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;
4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
6) документи суперечать статуту громадського формування;
7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;
8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;
9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; - щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;- в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;- щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; - щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; - щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; - щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; - щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; - щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; - щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.
Як передбачено частинами 3, 4 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.
Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені вказаним Законом, а підстави для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є чітко визначеними.
Однією з таких підстав є надходження відомостей про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Приписами підпункту 2 пункту 2 наказу Міністерства юстиції України «Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України» від 18.03.2016 № 759/5/371 (далі - Наказ) передбачено, що до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про узгодження плану реорганізації юридичної особи такі відомості передаються Державною фіскальною службою України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України, зокрема, про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП.
Тобто, наказом визначено, що повідомлення за формою № 27-ОПП надсилається із обов'язковим зазначенням причин заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, а саме, наявність заборгованості зі сплати податків і зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, на час вчинення спірної реєстраційної дії щодо припинення ПП «Торгівельна компанія «Балін» до державного реєстратора не надходило відомостей щодо наявність заборгованості із сплати податків і зборів.
Так, наявною в матеріалах реєстраційної справи довідкою ГУ ДФС у м. Києві від 13.03.2018 №1668/10/26-53-12-10 підтверджується факт відсутності заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів по ПП «ТК «Балін» станом на 01.03.2018 (а.с. 226, том 1).
Крім того, відсутні також відомості про відкриті виконавчі провадження стосовно ПП «ТК «Балін».
В межах розгляду даної справи, судом оцінюються дії відповідача по державній реєстрації припинення юридичної особи ПП «ТК «Балін» у відповідності до критеріїв, визначених частиною другої статті 2 КАС України.
В ході розгляду справи позивачем на підтвердження своєї правової позиції не доведено існування законодавчо визначених підстав, які вказували б на порушення, допущені державним реєстратором під час реєстрації припинення юридичної особи ПП «ТК «Балін».
Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», який є спеціальним законом у сфері регулювання відносин, що виникають під час державної реєстрації юридичних осіб, не передбачає обов'язок державного реєстратора перевіряти дотримання вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під час внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Таким чином, у державного реєстратора були відсутні правові підстави для відмови у здійсненні спірної реєстраційної дії.
Враховуючи вищевикладене, оскільки позивачем не доведено належними доказами протиправність дій відповідача щодо вчинення реєстраційної дії, суд вважає, що державний реєстратор під час здійснення державної реєстрації припинення ПП «ТК «Балін» та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність запису державного реєстратора від 16.03.2018 №13551110009009006.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30.04.2026.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна