30 квітня 2026 рокусправа № 380/4347/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за № 5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025 р., та виплати її із урахуванням виплачених сум;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із 89% розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за № 5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р., без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, із урахуванням виплачених сум;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області на користь позивача судовий збір у сумі 1331 гривні 20 копійок.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію. Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 у справі №380/14614/25 виготовлено та направлено до відповідача оновлену довідку №5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025 про розмір грошового забезпечення. Однак, відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, у зв'язку з відсутністю для цього правових підстав. На думку позивача, відмова пенсійного органу порушує його право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду та поновлено строк звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву ( вх.№4651ел від 01.04.2026 року), де просить відмовити у задоволенні позовної заяви з огляду на наступне.
Підстави та порядок перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону-2262, визначено ч. 4 ст. 63 Закону-2262, зокрема, усі призначені за цим законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, зміна розміру прожиткового мінімуму та зміна мінімальної заробітної плати за відповідний рік не є підставою для перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону - 2262.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Постановою затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 у первинній редакції було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Уряд планував ввести цю редакцію Постанови в дію (набрання чинності) з 1 січня 2018 року (пункт 10 Постанови №704 в редакції від 30.08.2017).
Надалі Урядом двічі змінювалась дата введення в дію свого рішення про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою від 27 грудня 2017 р. № 1052 “Про внесення зміни до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» Кабінет Міністрів України відклав набрання чинності Постановою №704 до 01.01.2019 шляхом внесення відповідних змін до пункту 10 цієї постанови.
Надалі, 21.02.2018, Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ прийняв Постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103).
Постановою №103 серед іншого внесені наступні зміни до Постанови № 704: 1) пункт 4 викласти в такій редакції: “4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. »;
2) у пункті 10 цифри і слова “ 1 січня 2019 року» замінити цифрами і словами “ 1 березня 2018 року».
Отже, рішення Уряду про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб (Постанова №704) введене в дію з 01.03.2018 на підставі Постанови №103. При цьому Кабінет Міністрів України ще до введення в дію Постанови №704 змінив підхід до визначення розмірів окладів військовослужбовців, а саме: змінну розрахункову величину “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)». Уряд замінив на сталу величину “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р. »
Окрім того, в період з 01.03.2018 до дати розгляду справи по суті Уряд не приймав будь- яких рішень, що призвели б до збільшення розміру посадових окладів військовослужбовців в Україні.
Оскільки підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (діючих) (в т.ч. за посадою, котру займав позивач на момент звільнення) не відбулося, то відсутні передбачені частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ підстави для перерахунку пенсії, оскільки грошове забезпечення за займаною (прирівняною) позивачем посадою фактично не збільшилося.
Рішення Кабінету Міністрів України про збільшення розміру складових грошового забезпечення не приймалось, повідомлення з Пенсійного фонду України щодо підстав перерахунку пенсії військовослужбовцям відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило.
Тим паче дії центральних органів, з яких розпочинається процедура перерахунку пенсій, позивачем не оскаржувались.
Довідка Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за №5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р., виготовлена на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 у справі №380/14614/25, яким жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.
Таким чином, вимога позивача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, станом на 01.01.2023 - є безпідставною.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 у справі №380/14614/25 Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготовлено та направлено до відповідача довідку №5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р про розмір грошового забезпечення позивача за нормами прожиткового мінімуму на 01 січня 2023 року для перерахування пенсії.
Позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідку від 11 грудня 2025 року №1159/12/22398 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач до звільнення, розрахованою із врахуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023, для перерахування його пенсії.
Листом від 05 лютого 2026 року №6090-4897/А-02/8-1300/26 відповідач у відповідь на заяву позивача від 08.01.2026 повідомив, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з огляду на наступне. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 у справі №380/14614/25 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. Підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки №5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р з оновленого грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023, відсутні.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону України №2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсії, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Верховний Суд у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 14.09.2022 у справі №500/1886/21, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21 виклав наступну правову позицію:
- з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 у частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.
З огляду на викладене, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, зокрема згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 р. №2710-IX, виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом України №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Окрім цього, відповідно до положень частини третьої статті 43 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що при обрахунку пенсії мають враховуватись щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які виплачувались військовослужбовцю.
Аналогічні нормативні положення містяться також у частині третій статті 63 Закону України №2262-ХІІ, якими передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з вимогами статті 10 Закону України №2262-ХІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Згідно пункту 9 порядку №45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Відтак, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Як встановлено судом, уповноваженим органом було виготовлено та надано до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023р., для перерахунку пенсії.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, викладених в оновлених довідок, однак, відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі отриманої довідки.
Беручи до уваги викладене, суд звергає увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Втім, враховуючи наведені приписи пенсійного законодавства, пенсія підлягає перерахунку саме з 01.02.2023р., так як у січні 2023р. лише виникли підстави для проведення перерахунку пенсії, в той час як перерахунок проводиться з наступного місяця, що йде за тим, в якому виникли відповідні підстави.
Суд прийшов до висновку, що належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 позивачу на підставі оновленої довідки, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_1 №5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки №5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше сплачених сум.
Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача про збереження відсоткового розміру пенсії на рівні 89% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку, суд враховує наступне.
Дослідженими матеріалами пенсійної справи достовірно підтверджується, що під час первинного призначення пенсії позивачу, її основний розмір був визначений саме на рівні 89% від сум грошового забезпечення, що було зумовлено наявністю у нього відповідної значної вислуги років.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, стаття 22 Основного Закону України категорично встановлює, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Суд зазначає, що звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні визначальними поняттями змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх істотна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Таким чином, зміна відсоткового значення розміру пенсії з 90% на 70% є прямим звуженням обсягу соціальних прав позивача, що прямо суперечить статті 22 Конституції України.
Подальші законодавчі зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (внесені Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI та Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII), якими було зменшено максимальний відсоток пенсії для новопризначених пенсіонерів (спочатку до 80%, а згодом до 70% відповідних сум грошового забезпечення), застосовуються виключно до пенсій, які призначаються вперше після набрання чинності цими законами. Вказані зміни не можуть розповсюджуватися на позивача при проведенні перерахунку його вже давно призначеної пенсії.
Право на отримання пенсії у розмірі 89% набуто позивачем правомірно до внесення зазначених змін, є його невід'ємним правом, становить його правомірні очікування та не може бути звужене державним органом на етапі здійснення перерахунку. Така правова позиція повністю узгоджується із сталою практикою Верховного Суду. Відтак, пенсія має бути перерахована та виплачена виключно у базовому розмірі 89% сум грошового забезпечення, вказаного в актуальній довідці.
Надаючи оцінку позовній вимозі щодо здійснення виплати перерахованої пенсії без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром, суд вказує, що Конституційний Суд України у своїх численних рішеннях, зокрема від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 та від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022, встановив, що обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, є неконституційним.
Право військовослужбовців на соціальний захист має особливу конституційно-правову природу і не може бути звужене шляхом встановлення обмежень для виплат, посилаючись на дефіцит бюджетних коштів. Оскільки відповідні норми закону про обмеження пенсій визнані неконституційними і втратили чинність, відповідач не наділений повноваженнями обмежувати нараховану позивачу пенсію.
Отже, зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію у повному обсязі без жодних обмежень є належним та ефективним способом захисту права.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Судовий збір слід стягнути з відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за № 5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025 р., та виплати її із урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із 89% розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за № 5к/вих/4.2/13494 від 15.12.2025р., без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, із урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_2 ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1331,20грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
СуддяКухар Наталія Андріївна