Рішення від 01.05.2026 по справі 320/18056/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року справа №320/18056/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у письмовому провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (адреса 03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27 ЄДРПОУ 42904480) до Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві (адреса 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19 ЄДРПОУ 44116011), Державної податкової служби України (адреса 04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8 ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішення,

встановив:

Уповноважений представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» звернувся у Київський окружний адміністративний суд із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві та до Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування рішення, у якому просить суд:

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304445/42904480 від 03 січня 2025 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №32024 від 30 квітня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304446/42904480 від 03 січня 2025 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №32024 від 31 травня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304447/42904480 від 03 січня 2025 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №27174 від 30 червня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304448/42904480 від 03 січня 2025 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №29993 від 31 липня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Вісьтак М. Я.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 залишено позов без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позовних вимог уповноважений представник позивача зазначає, що ТОВ «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, відомості про яку внесені до ЄДР. У межах здійснення господарської діяльності Позивачем були складені такі податкові накладні: податкова накладна №32024 від 30 квітня 2024 року на суму 199 271,93 грн з ПДВ; податкова накладна №32024 від 31 травня 2024 року на суму 152 028,70 грн з ПДВ; податкова накладна №27174 від 30 червня 2024 року на суму 190 765,02 грн з ПДВ; податкова накладна №29993 від 31 липня 2024 року на суму 247 267,21 грн з ПДВ. Реєстрація зазначених податкових накладних була зупинена після їх подання на реєстрацію. У відповідних квитанціях контролюючий орган вказав, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. На виконання вказаної пропозиції Позивачем 27 грудня 2024 року було подано до Головного управління ДПС у м. Києві Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення було додано 35 документів довільного формату, які підтверджували реальність господарських операцій, наявність у Позивача організаційних, кадрових та матеріальних ресурсів, а також підстави складання спірних податкових накладних. На підтвердження отримання послуг за квітень, травень, червень та липень 2024 року Позивачем були надані відповідні інвойси та акти надання послуг: інвойс №1600002504-1 та акт №04_24 від 30 квітня 2024 року;інвойс №1600002592-1 та акт №05_24 від 31 травня 2024 року; інвойс №1600002704-1 та акт №06_24 від 30 червня 2024 року; інвойс №1600002792-1 та акт №07_24 від 31 липня 2024 року. Саме на підставі зазначених документів Позивачем були складені спірні податкові накладні. Позивач наголошує, що подані ним акти надання послуг підтверджують дати виникнення податкових зобов'язань, тобто перші події, відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України. Крім того, Позивач звертає увагу, що в межах Повідомлення №1 від 27 грудня 2024 року ним подавалися пояснення та документи щодо 11 податкових накладних, тоді як предметом цього позову є лише 4 податкові накладні. Тому частина наданих документів, зокрема інші інвойси, акти та договір від 31 грудня 2023 року з додатком, стосувалися інших податкових накладних і не є предметом цього спору. Уповноважений представник позивача зазначає, що попри надання Позивачем необхідних пояснень і документів, Головним управлінням ДПС у м. Києві 03 січня 2025 року були прийняті рішення №12304445/42904480, №12304446/42904480, №12304447/42904480 та №12304448/42904480, якими відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних. Підставою для відмови контролюючий орган зазначив: «Надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства». У графі «Додаткова інформація» було вказано: «Платником не спростовано критерії ризиковості, яким він відповідає згідно з рішенням про відповідність критеріям ризиковості від 20.06.2024». Позивач вважає такі рішення необґрунтованими, оскільки контролюючим органом не конкретизовано, які саме документи складені з порушенням законодавства, у чому саме полягають такі порушення та чому надані документи є недостатніми для реєстрації податкових накладних. Фактично підстава відмови сформульована загально та не дає можливості встановити, які саме недоліки мав усунути платник податку. Додатково Позивач звертає увагу, що 13 лютого 2025 року Головним управлінням ДПС у м. Києві було прийнято рішення №62322 про невідповідність Позивача критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Не погодившись із таким рішеннями, Позивач подав відповідні скарги до Державної податкової служби України. До скарг Позивач додатково долучив документи, які не подавалися разом із первинним повідомленням, зокрема акт звірки взаємних розрахунків за період січень 2024 року - жовтень 2024 року, платіжну інструкцію та додаткові накази зі штатними розписами і списковим складом працівників. Державна податкова служба України рішеннями від 14 січня 2025 року №2722/42904480/2, №2793/42904480/2, №2794/42904480/2 та №2716/42904480/2 залишила скарги Позивача без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкових накладних без змін. При цьому підставою залишення скарг без задоволення було зазначено ненадання копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, рахунків-фактур, інвойсів, актів приймання-передачі товарів, робіт чи послуг, накладних. Позивач вважає такі висновки безпідставними, оскільки ним фактично були надані договори, інвойси, акти надання послуг, банківські документи, документи щодо наявності приміщень, працівників та інші документи, які підтверджують реальність господарських операцій і підстави складання спірних податкових накладних. Таким чином, уповноважений представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» звернувся до суду із данаим позовом, який просить задовольнити.

Правова позиція відповідачів.

16.06.2025 року уповноважений представник Головного управління Державної податкової служби у м. Києві скористався правом на подання письмового відзиву на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд заявлені позовні вимоги позивача залишити без задоволення. Представник ГУ ДПС у м. Києві зазначає, що при розгляді документів, наданих позивачем до контролюючого органу на підтвердження реальності здійснення господарської операції, Комісією ГУ ДПС у м. Києві було встановлено, що платником податку не надано достатніх підтверджуючих копій документів, які б підтвердили реальність здійснення господарської операції, а також позивачем не були спростовані попередньо виявлені ризики у господарській діяльності.

16.06.2025 року уповноважений представник Державної податкової служби України скерував письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд заявлені позовні вимоги позивача залишити без задоволення. Відповідач 2 вважає позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню судом, оскільки позивачем не було надано обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів з боку органів податкової служби та неправомірності дій останніх, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог.

Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.

Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.

Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).

Встановлені судом обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» зареєстроване як юридична особа в установленому законом порядку. Відомості щодо юридичної особи внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач зареєстрований за юридичною/податковою адресою: 03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 42904480.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» має статус платника податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер платника ПДВ: 429044826586.

Позивачем було складено: податкову накладну №32024 від 30 квітня 2024 року на суму 199 271,93 грн із ПДВ; податкову накладну №32024 від 31 травня 2024 року на суму 152 028,70 грн із ПДВ; податкову накладну №27174 від 30 червня 2024 року на суму 190 765,02 грн із ПДВ; податкову накладну №29993 від 31 липня 2024 року на суму 247 267,21 грн із ПДВ.

Реєстрація податкових накладних №32024 від 30 квітня 2024 року, №32024 від 31 травня 2024 року, №27174 від 30 червня 2024 року та №29993 від 31 липня 2024 року була зупинена після подання їх на реєстрацію.

Підставою зупинення реєстрації зазначених податкових накладних контролюючим органом визначено відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, передбачених додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165.

Зокрема, у квитанції до податкової накладної №32024 від 30 квітня 2024 року зазначено, що реєстрація податкової накладної зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та Порядку №1165, оскільки податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково зазначено показник «D» = .1686%, «Рпоточ» = 0. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

У квитанції до податкової накладної №32024 від 31 травня 2024 року також зазначено про зупинення її реєстрації у зв'язку з відповідністю платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково зазначено показник «D» = .1429%, «Рпоточ» = 0. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, зокрема договори, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, розрахункові документи, банківські виписки, документи щодо підтвердження відповідності продукції та інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній.

Судом встановлено, що аналогічні підстави зупинення реєстрації зазначені у квитанціях до податкової накладної №27174 від 30 червня 2024 року та податкової накладної №29993 від 31 липня 2024 року. У них також вказано на відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення і копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН.

27.12.2024 позивачем було направлено до Головного управління ДПС у м. Києві Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 27 грудня 2024 року №1, до якого додані копії первинних документів, що підтверджується документами довільного формату у кількості 35 одиниць.

Зокрема, позивачем було подано:

пояснення щодо реальності здійснення господарської операції до податкової накладної, реєстрація якої була зупинена, від 19 грудня 2024 року;

рішення засновника ТОВ «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» про призначення директора №1 від 22 березня 2019 року;

рішення єдиного учасника ТОВ «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» №27/08-2024 від 27 серпня 2024 року;

наказ «Про вступ на посаду директора» №1/К від 01 квітня 2019 року;

договір оренди №СН-10-Н3/23 від 01 жовтня 2023 року;

наказ «Про призначення на посаду директора» №11-к від 28 серпня 2024 року;

наказ «Про внесення змін та затвердження штатного розпису» №11-ШР від 06 листопада 2023 року з додатками «Штатний розпис» та «Списковий склад»;

рахунок на оплату №51 від 31 січня 2024 року, акт надання послуг №264 від 29 лютого 2024 року, платіжне доручення №266 від 12 березня 2024 року, лист АТ «СІТІБАНК» від 25 травня 2024 року;

договір про надання послуг від 31 грудня 2023 року з додатком №1;

договір про надання послуг №001 від 01 січня 2024 року з додатком №1;

договір про надання комплексних послуг охорони майна №447 від 27 грудня 2020 року з додатками №1, №2 та №3;

договір про надання послуг №30/12-22А від 30 грудня 2022 року з додатками №1 та №2;

інвойси й акти надання послуг за період із грудня 2023 року по жовтень 2024 року, зокрема інвойс №1600002504-1 та акт №04_24 від 30 квітня 2024 року, інвойс №1600002592-1 та акт №05_24 від 31 травня 2024 року, інвойс №1600002704-1 та акт №06_24 від 30 червня 2024 року, інвойс №1600002792-1 та акт №07_24 від 31 липня 2024 року;

виписку з банківського рахунку за період з 01 серпня 2024 року по 31 серпня 2024 року.

Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №12304445/42904480 від 03 січня 2025 року; №12304446/42904480 від 03 січня 2025 року; №12304447/42904480 від 03 січня 2025 року; №12304448/42904480 від 03 січня 2025 року.

Вказаними рішеннями відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних.

Як підставу відмови зазначено: «Надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства». У графі «Додаткова інформація» зазначених рішень вказано: «Платником не спростовано критерії ризиковості, яким він відповідає згідно з рішенням про відповідність критеріям ризиковості від 20.06.2024».

З матеріалів справи встановлено, що після прийняття зазначених рішень ТОВ «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» звернулося до Державної податкової служби України зі скаргами щодо рішень про відмову в реєстрації податкових накладних №12304445/42904480, №12304446/42904480, №12304447/42904480 та №12304448/42904480 від 03 січня 2025 року.

До зазначених скарг були додані документи, які не подавалися разом із Повідомленням про подання пояснень та копій документів від 27 грудня 2024 року №1.

За результатами розгляду скарг Державною податковою службою України прийнято рішення: №2722/42904480/2 від 14 січня 2025 року; №2793/42904480/2 від 14 січня 2025 року; №2794/42904480/2 від 14 січня 2025 року; №2716/42904480/2 від 14 січня 2025 року.

Вказаними рішеннями скарги залишено без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації податкових накладних залишено без змін. Як підставу для залишення скарг без задоволення зазначено: «Ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».

Позивач не погодившись з рішеннями Комісії звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Мотиви, якими керується суд, та застосоване ним законодавство.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем було складено:- Податкову накладну №32024 від 30 квітня 2024 року на суму 199 271,93 грн із ПДВ;- Податкову накладну №32024 від 31 травня 2024 року на суму 152 028,70 грн із ПДВ;- Податкову накладну №27174 від 30 червня 2024 року на суму 190 765,02 грн із ПДВ;- Податкову накладну №29993 від 31 липня 2024 року на суму 247 267,21 грн із ПДВ.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, зазначені норми податкового законодавства конкретизуються у нормах постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, якою затверджені Порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пунктів 3,5 Порядку зупинення №1165, Податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 10 млн. гривень; значення показника D, становить більше 0,05, значення показника Pпоточ є менше ніж значення Pмакс; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; тощо.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків використовуються показники, визначені п. 2-1 даного Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п. 8 цього Порядку платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі Порядок № 520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг і ;Про електронні довірчі послуги (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).

Відповідно до п. 5 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/ інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).

Згідно з п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до п. 11 вказаного Порядку № 520, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути конкретно вказані (підкреслені).

Первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та наявні в матеріалах справи щодо реєстрації податкової накладної складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до висновку про його протиправність.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.

При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що невідповідність вимог контролюючого органу при зупиненні реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог, які не є чітко та зрозуміло сформульованими.

Згідно з п.11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Судом встановлено, що реєстрація Податкових накладних №32024 від 30 квітня 2024 року, №32024 від 31 травня 2024 року, №27174 від 30 червня 2024 року та №29993 від 31 липня 2024 року була зупинена після подання їх на реєстрацію.

У Квитанції до Податкової накладної №32024 від 30 квітня 2024 року зазначено таке: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затвердженого Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.04.2024 №32024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=.1686%, «Рпоточ»=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі Документ сформований в системі «Електронний суд» 11.04.2025 2 податкових накладних.».

У Квитанції до Податкової накладної №32024 від 31 травня 2024 року зазначено таке: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.05.2024 №32024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомляємо: показник «D»=.1429%, «Рпоточ»=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи, щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи, щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригуванням в Реєстрі».

У Квитанції до Податкової накладної №27174 від 30 червня 2024 року зазначено таке: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №27174 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=.1502%, «Рпоточ»=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи, щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних Документ сформований в системі «Електронний суд» 11.04.2025 3 типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи, щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригуванням в Реєстрі».

У Квитанції до Податкової накладної №29993 від 31 липня 2024 року зазначено таке: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 №29993 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=.1569%, «Рпоточ»=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи, щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи, щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригуванням в Реєстрі»

Разом з тим, судом встановлено, що вищезазначені квитанції містять лише загальну пропозицію надати пояснення та копії документів, а також загальний перелік можливих документів без конкретизації, які саме документи необхідно подати позивачу для прийняття рішень про реєстрацію спірних податкових накладних.

Крім того, у квитанціях відсутнє обґрунтування підстав, з яких контролюючий орган дійшов висновку про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, зокрема не зазначено конкретної податкової інформації, яка стала підставою для такого висновку.

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість оформлені у вигляді Додатку №1 до Порядку № 1165.

Згідно з п. 8 додатку 1 Порядку № 1165 Критерії ризиковості платника податку на додану вартість у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Таким чином, суд звертає увагу контролюючого органу, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Суд звертає увагу, що надіслана позивачу квитанція містять пропозицію щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, під час зупинення реєстрації податкової накладної відповідач-1 застосував критерії ризиковості здійснення операцій до податкової накладної, що не відповідає приписам п.п. 6, 7 Порядку № 1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.

Суд звертає увагу, що можливість виконання платником податку обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. У разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 року (справа № 822/1878/18) зазначив, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В постанові від 22.07.2019 по справі №815/2985/18 Верховного Суду наявні висновки, які є сталою судовою практикою щодо вимог до актів індивідуальної дії. В постанові зазначено, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб'єкта владних повноважень.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Правова позиція подібного змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 у справі №826/10649/17, від 28.10.2019 у справі №640/983/19.

Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо необхідного переліку документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до застосування суб'єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов'язки, маючи на меті реєстрацію ПН.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів (Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі №500/1836/22, від 27 квітня 2023 року у справі № 460/8040/20).

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.

Як встановлено судом, разом із Повідомленням про подання пояснень та копій документів від 27 грудня 2024 року №1 позивачем подано до контролюючого органу копії первинних документів на підтвердження інформації, зазначеної у спірних податкових накладних, зокрема договори про надання послуг, інвойси, акти надання послуг, платіжні документи та банківські виписки, а також документи щодо наявності у позивача орендованого нерухомого майна та організаційних ресурсів, які стосуються здійснення відповідних господарських операцій.

Водночас, зазначені документи та пояснення не були враховані контролюючим органом, який не надав належної оцінки поданим матеріалам, що підтверджують реальність та економічний зміст операцій, відображених у спірних податкових накладних.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем до контролюючого органу були подані належні та допустимі документи, які підтверджують здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних в ЄРПН. З урахуванням наведеного, а також відсутності у рішеннях контролюючого органу належного обґрунтування підстав для відмови у реєстрації податкових накладних, суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваних рішень про відмову в їх реєстрації.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги і цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні позивачем в ЄРПН датою її фактичного подання, суд зазначає таке.

Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи №R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановленні у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Згідно з пунктом 19 №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до абзацу другого пункту 20 Порядку №1246 датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі Державною податковою службою України вчиняються відповідні дії по реєстрації, при цьому датою реєстрації є день набрання законної сили рішенням суду, якщо у судовому рішенні не зазначена інша дата. Отже, суд може зазначити у судовому рішенні конкретну дату, яку контролюючому органу необхідно відобразити в якості дати реєстрації податкової накладної в Реєстрі.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою цієї статті передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 12,112,00 гривень, що підтверджується квитанцією № 22030101 від 08.04.2025, копія якої долучена до матеріалів справи.

Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 12,112,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у м. Києві, оскільки саме спірне рішення відповідача-1 призвело до виникнення спірних правовідносин.

У свою чергу, оскільки Державна податкова служба України виконує функції по адмініструванню ЄРПН та здійснює реєстрацію у вказаному Реєстрі податкових накладних (у тому числі на виконання судового рішення), задоволення позовної вимоги до ДПС України носить похідний, технічний характер, у той час як саме рішення Головного управління ДПС у м. Києві по зупиненню та відмові реєстрації призвело до виникнення даного спору, внаслідок чого на підставі ч.8 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України саме цей контролюючий орган має компенсувати понесені позивачем судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (адреса 03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27 ЄДРПОУ 42904480) до Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві (адреса 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19 ЄДРПОУ 44116011), Державної податкової служби України (адреса 04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8 ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішення - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304445/42904480 від 03 січня 2025 року.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №32024 від 30 квітня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

4. Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304446/42904480 від 03 січня 2025 року.

5. Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №32024 від 31 травня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

6. Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304447/42904480 від 03 січня 2025 року.

7. Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №27174 від 30 червня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

8. Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; Код ЄДРПОУ 44116011) №12304448/42904480 від 03 січня 2025 року.

9. Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати Податкову накладну №29993 від 31 липня 2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27; код ЄДРПОУ: 42904480), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

10. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИМБІМ УКРАЇНА» понесені ним судові витрати у розмірі 12, 112,00 грн (дванадцять тисяч сто дванадцять гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві (адреса 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19 ЄДРПОУ 44116011).

11. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.