30 квітня 2026 року м. Житомир
справа № 240/16790/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати з 16.05.2025 пенсію із зниженням пенсійного віку на 6 років, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку згідно зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу відмовили у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідної кількості років проживання/роботи у зоні гарантованого добровільного відселення - 3 роки.
Вважаючи дану відмову протиправною, а своє право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - порушеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачам за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачами.
18 липня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, через систему "Електронний суд", надійшов відзив на позовну заяву (за вх. №57671/25) у прохальній частині якого, зокрема, просить поновити строк для подання відзиву у справі.
Дослідивши доводи клопотання, суд вважає за можливе поновити відповідачу строк на подання відзиву та приймає такий відзив до розгляду.
В обґрунтування своїх доводів відповідач вказує, що враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви позивача від 28.05.2025 та наданих документів щодо призначення пенсії за віком здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким прийнято рішення №063550007189 від 23.05.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оскільки не підтвердженого факт проживання або роботи у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше 3 років.
Зазначає, що згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області переглянуто рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.05.2025 та прийнято рішення від 02.07.2025 №063550007189 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону №796, оскільки не підтвердженого факт проживання або роботи у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше 3 років.
Вказує, що до уваги не взято довідку №558 від 15.05.2025, оскільки в акті №0600-0904-1/2461 від 04.06.2025 в первинних документах по батькові " ОСОБА_2 " не відповідає паспортним даним " ОСОБА_3 ". Документами не підтверджено факт постійного проживання або роботи у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993.
Також зазначає, що згідно з поданими документами період роботи (проживання) на території гарантованого добровільного відселення 02 роки 08 місяців 07 днів, що не дає право на призначення пенсії зі зниження пенсійного віку на 6 років.
Саме тому наголошує, що оскільки наданими особою документами не підтверджено постійне проживання (роботи, навчання, служби) у зоні гарантованого добровільного відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС (26.04.1986) упродовж не менше 3 років станом на 01.01.1993, тому підстави для застосування до особи положень статті 55 Закону №796-XII щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відсутні.
05 серпня 2025 року від позивача до канцелярії суду надійшла відповідь на відзив (за вх. №61348/25), у якій просить задовольнити його позовну заяву в повному обсязі.
Наголошує, що позивачем подано необхідні докази для прийняття судом законного та обґрунтованого рішення.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Лугинським РС УДМС України в Житомирській області 23.09.2016, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16.05.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та 23.05.2025 прийнято рішення №063550007189 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю необхідного періоду проживання чи роботи в зоні гарантованого добровільного відселення.
Зазначено, що на момент звернення ОСОБА_1 вік заявника становить 54 роки, загальний страховий стаж складає 35 років 0 місяців 05 днів. За доданими документами період роботи та проживання в зоні гарантованого добровільного відселення на 1 січня 1993 становить 02 роки 08 місяців 07 днів.
Вказано, що до уваги не взята довідка від 15.05.2025 №558, оскільки потребує перевірки відділом контрольно-перевірочної роботи. Після надходження акту перевірки можливо повернутися до прийняття відповідного рішення.
Листом від 27.05.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення від 23.05.2025 №063550007189 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи прийняте рішення протиправним та таким, що порушує його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування2 від 09.03.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058-ІV.
В той же час, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону №769-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
- з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 року.
Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначені умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно з частиною першою статті 55 Закону №796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Пунктом 2 частини першої статті 55 зазначеного Закону №796-ХІІ встановлено, зокрема, що:
- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку - 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Частиною 3 статті 55 Закону №796-ХІІ прямо передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно з пунктом 13 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про прокуратуру" та цього Закону, призначається одна пенсія за вибором особи. Порядок фінансування пенсій, призначених відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлюється зазначеними законами.
Системний аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали та територіях радіоактивного забруднення, провадиться, у разі вибору цих осіб, згідно з нормами Закону №1058-ІV і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом №796-ХІІ.
Іншими словами, норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.
В оскаржуваному рішенні Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю необхідного періоду проживання чи роботи в зоні гарантованого добровільного відселення.
Зокрема зазначено, що за доданими документами період роботи та проживання в зоні гарантованого добровільного відселення на 1 січня 1993 становить 02 роки 08 місяців 07 днів.
Відповідно до довідки №558 від 15.05.2025, виданої Виконавчим комітетом Кремненського старостинського округу Лугинської селищної ради Коростенського району, ОСОБА_1 проживав та був зареєстрований з 26.04.1986 по 18.10.1988, з 26.01.1989 по 08.02.1989, з 06.07.1989 о 31.08.1989, з 26.01.1990 по 08.02.1990, з 06.07.1990 по 31.08.1990, з 26.01.1991 по 08.02.1991, з 27.07.1991 по 31.08.1991, 26.01.1992 по 08.02.1992, з 06.07.1992 по 29.06.1998, з 01.11.2000 по 25.12.2000 в АДРЕСА_1 .
Вказано, що згідно з постановою КМУ №106 від 23.07.1991 село Кремне Лугинського району відноситься до гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №807-IX від 17.07.2020 територія ліквідованого Лугинського району увійшла до Коростенського району Житомирської області.
Згідно з довідкою №2657 від 28.04.2025, виданою Виконавчим комітетом Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області, ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_2 , з 17.05.2001 по даний час (момент видачі довідки).
Крім цього вказано, що ОСОБА_1 був зареєстрований по АДРЕСА_3 з 30.06.1998 по 01.11.2000 та з 25.12.2000 по 17.05.2001 в селищі Лугини, Коростенського району, Житомирської області в місцевості, яка згідно з Постановою КМ України №106 від 23.07.1991 відноситься до третьої зони - зони гарантованого добровільного відселення в зв'язку з аварією на ЧАЕС. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №807-IX від 17.07.2020 територія ліквідованого Лугинського району увійшла до Коростенського району Житомирської області.
Відповідно до диплому серії НОМЕР_2 від 30.06.1993, ОСОБА_1 в 1988 році вступив та в 1993 році закінчив навчання в Житомирському державному педагогічному інституті ім. І. Франка
Згідно з архівною довідкою від 19.02.2025 №48-Ш-77-2025/2025, виданою Житомирським державним університетом ім. Івана Франка, ОСОБА_1 , з 01 вересня 1988 року дійсно був зарахований студентом І-го курсу денної форми навчання Житомирського державного педагогічного інституту ім. І.Франка за спеціальністю «Фізика і математика» (наказ від 30 липня 1988 року №181).
3 31 серпня 1992 року по 30 квітня 1993 року був переведений на індивідуальний план навчання та направлений на педагогічну практику на робоче місце вчителя в Калинівську середню школу Лугинського району Житомирської області (наказ від 27 серпня 1992 року №183).
Також вказано, що відповідно до навчальних планів фізико-математичного факультету денної форми навчання Житомирського державного педагогічного інституту ім. І.Франка за спеціальністю «Фізика і математика» за 1988-1993 навчальні роки канікули студентів були в такі періоди:
- 1989 рік - з 26.01. по 08.02. та з 06.07. по 31.08;
- 1990 рік - з 26.01. по 08.02. та з 06.07. по 31.08;
- 1991 рік - з 26.01. по 08.02. та з 27.07. по 31.08;
- 1992 рік - з 26.01. по 08.02. та з 06.07. по 31.08;
- 1993 рік - з 05.01. по 18.01.
Відповідно до довідки від 19.02.2025 №41-25, виданої Житомирським державним університетом ім. Івана Франка, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №761 від 05.05.1999 Житомирський державний педагогічний інститут ім. І.Франка перейменовано в Житомирський державний педагогічний університет імені Івана Франка та згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України №172-р від 24.03.2004 і наказом Міністерства освіти і науки України №290 від 13.04.2004 Житомирський державний педагогічний університет імені Івана Франка перейменовано в Житомирський державний університет імені Івана Франка.
Суд враховує висновки Верховного Суду у постанові від 11.11.2024 у справі №460/19947/23, за змістом яких оскільки навчання зазвичай є тривалими періодами, протягом яких особа постійно перебуває (проживає) в певному місці, такі періоди можуть бути прирівняні до постійного проживання або роботи в зоні радіаційного забруднення і враховані під час призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку лише за умови, що останні безпосередньо проходили в забрудненій зоні і зазначене буде підтверджено відповідними документами, які однозначно вказують на місцезнаходження позивача у радіоактивній зоні протягом відповідного періоду.
Законодавець пов'язує виникнення права на зниження пенсійного віку для призначення пенсії за віком із фактом саме фізичного перебування особи у зоні радіоактивного забруднення у зв'язку із постійним проживанням в такій місцевості з огляду на тривалий вплив радіації на організм людини.
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, визначений у додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова №106).
Суд зазначає, що період перебування особи (навчання, роботи) на території, яка не віднесена до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, не може бути зарахований до періоду проживання (навчання та період роботи) на території зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до Постанови №106, м. Житомир не включене у перелік населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській AEC, і не віднесений до зони гарантованого добровільного відселення.
Суд наголошує, що при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог чинного законодавства необхідною умовою для застосування положень статті 55 Закону №796-XII є факт постійного проживання або роботи у радіаційно забрудненій зоні станом на 1 січня 1993 року не менше 3 років. Короткотермінове перебування на радіаційно забрудненій території не може свідчити про постійне проживання на цій території в розумінні статті 55 Закону №796-XII.
Водночас, відповідно до записів, що містяться у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 03.09.1992, позивач з 01.09.1992 по 31.08.1999 працював вчителем математики в Калинівській середній школі Лугинського району Житомирської області, що також підтверджується архівною довідкою від 19.02.2025 №48-Ш-77-2025/2025, виданою Житомирським державним університетом ім. І. Франка.
Відповідно до Постанови №106, с. Калинівка, Лугинського району, включене у перелік населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській AEC, та віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Таким чином, судом встановлено, що позивач постійно проживав у зоні гарантованого добровільного відселення з 26.04.1986 по 31.08.1988 (що становить 2 роки 4 місяці 6 днів) та з 01.09.1992 по 01.01.1993 (що становить 4 місяці, 1 день), а тому період роботи та проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення на 1 січня 1993 становить 02 роки 08 місяців 07 днів, що є недостатнім для виникнення права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області були відсутні підстави для призначення позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ за його заявою від 16.05.2025, а тому прийняте ним рішення від 23 травня 2025 №063550007189 про відмову у призначенні пенсії є правомірним та таким, що прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.5 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідн. номер НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49094, код ЄДРПОУ 21910427) та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 30 квітня 2026 року.
Суддя А.В. Горовенко