Рішення від 01.05.2026 по справі 200/1440/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року Справа№200/1440/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300. Донецька область, м. Покровськ, пл. Незалежності 1, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправним та скасування рішення 26.01.2026 року № 2948, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, в якому просить (з урахуванням уточнення позовних вимог):

- визнати протиправним та скасувати рішення Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 26.01.2026 року № 2948 Про зупинення розгляду заяви ЗВ-24.12.2025-290962 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області під час найближчого засідання комісії прийняти рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (квартира АДРЕСА_2 ) за заявою від 24.12.2025 року № ЗВ-24.12.2025-290962, з урахуванням висновків суду.

Ухвалою від 6 березня 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 з посади, 14 квітня 2026 року справа № 200/1440/26 передана на розгляд судді Смагар С.В.

Ухвалою від 15 квітня 2026 року справа прийнята до провадження.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 . У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та постійними обстрілами м. Покровськ, у квітні 2025 року позивачу стало відомо про повне знищення зазначеного об'єкта нерухомого майна. Позивач зазначає, що 2 травня 2025 року та від 24 грудня 2025 року відповідно до ст. 4 Закону України № 2923-IX ним було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (застосунок «Дія»), якій присвоєно реєстраційний номер ЗВ-24.12.2025-290962. Зазначена заява була автоматично направлена на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Покровській міській військовій адміністрації Покровського району Донецької області. 27 січня 2026 року позивач отримав повідомлення про зупинення розгляду його заяви з підстав неможливості проведення обстеження об'єкта нерухомого майна у зв'язку з безпековою ситуацією. Позивач вважає протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, яка полягає у необґрунтованому зупиненні розгляду заяви та невжитті заходів щодо її подальшого розгляду, зокрема без застосування передбачених законодавством механізмів дистанційного обстеження знищеного майна, що призвело до порушення його права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у строки, визначені законом.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що розгляд заяви позивача було зупинено правомірно, оскільки проведення обстеження об'єкта нерухомого майна є неможливим з міркувань безпеки у зв'язку з тим, що територія м. Покровськ віднесена до територій активних бойових дій. Відповідач послався на положення статті 7 Закону України № 2923-IX та абзац 2 пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, якими передбачено право Комісії зупинити розгляд заяви у разі неможливості проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки. Крім того, відповідач зазначив, що проведення дистанційного обстеження не є обов'язковим у кожному випадку, а можливе лише за наявності відповідних технічних умов та інформаційних матеріалів, які дозволяють ідентифікувати об'єкт нерухомості та підтвердити факт його знищення, що позивачем не доведено. Також відповідач вказав, що суд не має повноважень втручатися у дискреційні повноваження Комісії та визначати спосіб розгляду заяви, у тому числі зобов'язувати приймати конкретне рішення або проводити певний вид обстеження, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивачу - ОСОБА_1 на праві власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_3 , про що свідчить договір купівлі продажу квартири від 28.12.2007 року, витяг з Державного реєстру правочинів № 5262005 від 28.12.2007 року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 17895872 від 27.02.2008 року, витяг з Державного реєстру речових прав № 425713102 від 07.05.2025 року, технічний паспорт.

У квітня 2025 року позивачу стало відомо, що внаслідок постійних ворожих обстрілів з боку збройних сил рф м. Покровська Донецької області, було зруйновано будинок за адресою: АДРЕСА_3 .

Про знищення належної позивачу квартири та завдання йому матеріальних збитків у зв'язку з ворожими обстрілами позивачем 23.02.2026 року подано заяву до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, на підставі якої було відкрито кримінальне провадження № 12026250310000555 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України.

Для підтвердження факту розгляду заяви позивача та обставин її зупинення відповідно до абз.4 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2023 року №600 (далі - Порядок, затверджений постановою КМУ №600), встановлено таке.

Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 20.07.2023 року № 959рг було створено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та затверджено положення про неї.

У подальшому розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 31.07.2025 року № 454рг внесено зміни до складу комісії для обстеження будівель та споруд та передбачено можливість проведення дистанційного обстеження об'єктів, що розташовані на територіях активних бойових дій, а також відновлено роботу відповідної комісії з 01.08.2025 року.

Згідно із п.1 ч.7 ст.4 Закону України 2923-IX від 23.02.2023 позивач є власником об'єкта нерухомого майна, визначеного підпунктом "а" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону, а право власності на відповідний об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

02.05.2025 року позивачем через застосунок «Дія» подано інформаційне повідомлення про знищення майна, яке зареєстровано за № ІП-02.05.2025-484185.

24.12.2025 року позивачем повторно подано інформаційне повідомлення про знищене майно, зареєстроване за №ІП-24.12.2025-685653, а також цього ж дня відповідно до ст.4 Закону України №2923-ІХ подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: ЗВ-24.12.2025-290962)

27.01.2026 року в особистому кабінеті веб-порталу «Дія» позивачу надійшло повідомлення про зупинення розгляду заяви із зазначенням причини - неможливість проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.

В подальшому витягом з рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна від 26.01.2026 року №2948 встановлено, що Комісією вирішено зупинити з 26.01.2026 року розгляд заяви позивача №ЗВ-24.12.2025-290962 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки.

Згідно з витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, від 23.03.2026 року, заява позивача від 24.12.2025 року №ЗВ-24.12.2025-290962 перебуває у статусі «зупинено», при цьому ознака наявності акту обстеження відсутня, а інформаційне повідомлення від 02.05.2025 року №ІП-02.05.2025-484185 перебуває у статусі «очікує обробки».

Також встановлено, що позивач дізнався про наявність рішення Комісії від 26.01.2026 року №2948 лише 24.03.2026 року під час розгляду справи, оскільки зазначене рішення йому не було надіслано відповідачем.

Таким чином, розгляд заяви позивача про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна було зупинено рішенням Комісії від 26.01.2026 року №2948 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта, при цьому станом на 23.03.2026 року рішення по суті заяви позивача не прийнято.

Отже, предметом спору у цій справі є з'ясування правомірності зупинення відповідачем розгляду заяви позивача з підстав неможливості проведення обстеження об'єкта нерухомого майна з міркувань безпеки.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX (далі - Закон № 2923) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Стаття 2. Отримувачі компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна

1. Отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є: 1) фізичні особи - громадяни України, які є: а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;

Стаття 3. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна

1. Для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

2. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.

4. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;

2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі:

а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;

б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;

3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;

4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);

5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);

6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;

7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Стаття 4. Подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна

1. Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

2. Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Стаття 6. Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна

3. Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Стаття 7. Зупинення та поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна

1. Підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

2. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

3. Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі - Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Порядок прийнято відповідно до статті 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.

Пункт 15. Розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022

Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією Російської Федерації проти України.

Так, ч. 1 ст. 7 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.

Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.

Суд трактує надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Наведених міркувань суду є достатньо для установлення факту протиправності дій відповідача щодо зупинення розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищене майно із посиланням на положення Порядку № 600 та зобов'язання відповідача поновити такий розгляд.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позовних вимог повністю. Позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300. Донецька область, м. Покровськ, пл. Незалежності 1, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправним та скасування рішення 26.01.2026 року № 2948, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 26.01.2026 року № 2948 Про зупинення розгляду заяви ЗВ-24.12.2025-290962 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 .

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області під час найближчого засідання комісії прийняти рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ( квартира АДРЕСА_2 ) за заявою ОСОБА_1 від 24.12.2025 року № ЗВ-24.12.2025-290962, з урахуванням висновків суду в цій справі.

Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 1 травня 2026 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Смагар