Рішення від 23.04.2026 по справі 160/34880/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року Справа № 160/34880/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіНіколайчук С.В.

за участі секретаря судового засіданняЄсіна П.С.

за участі:

позивача - представника відповідача - представника третьої особи 1 - представника третьої особи 2 - Сізов Г.П. Фіцай Я.П. Сергієнко М.О. не зв'явився (належно повідомлений)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЕЛТОН +" (49098, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КАСПІЙСЬКА, будинок 2 ЄДРПОУ 39583277) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А ЄДРПОУ 44118658), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 26510514, 49000, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд. 75), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача, ТОВ «Науково промислова компанія Дніпровська паперова фабрика» (код ЄДРПОУ 33956453, 49098, м.Дніпро, вул.Каспійська, 2) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

УСТАНОВИВ:

08 грудня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ШЕЛТОН +" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Дніпровської міської ради, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 16.10.2025 р. № 0573350701, форма «Р».

В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначив, що 16.08.2021 року між позивачем, як орендарем, та Дніпровською міською радою, як орендодавцем, був укладений договір оренди землі.

21.10.2021 року позивач, як продавець та власник, уклав з ТОВ «ДОНТЕХНОКОМ», як покупцем, договір купівлі-продажу нерухомого майна, який було посвідчено приватним нотаріусом Балтакса І.В. Згідно із цим договором купівлі-продажу позивач передав у власність покупцю будівлі та споруди, які знаходились за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Каспійська.

Згідно із витягом з державного реєстру речових прав (індексний номер витягу 330881269), право власності на нерухоме майно (будівлі, споруди тощо), які розташовано в м. Дніпро, по вул. Каспійська, 2, перейшло до ТОВ «ДОНТЕХНОКОМ» 21.10.2021 року підстава переходу - договір купівлі-продажу нерухомого майна зазначений у попередньому абзаці цієї позовної заяви.

З наведеного слідує, що права позивача, як орендаря земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:005:0062, та само землекористування, припинились з 21.10.2021 року дня переходу до ТОВ «ДОНТЕХНОКОМ» права власності на нерухоме майно, розташоване на цій земельній ділянці, відповідно, з вказаної дати припинились обов'язки позивача по сплаті орендної плати за землю.

Відповідач визначив грошове зобов'язання за 2021 рік. При цьому позивач подавав декларації з плати за землю за серпень - жовтень 2021 рік, з чим відповідач погоджується в акті.

Однак, за період з вересня 2021 року по січень 2022 року позивач заплатив до бюджету орендну плату за землю 1 124 054,66 грн. З урахуванням недоплати за період з 16.08.2021 по 21.10.2021 р. сума переплати оренди за землю склала 521 083,02 грн. (602 971.64 грн. - 46 401,18 грн.) Вказана переплата мала місце через те, що позивач після припинення обов'язку плати за землю помилково здійснив сплату за період з 22 жовтня по 31 грудня 2021 року.

Відтак, на думку позивача, відповідач безпідставно нарахував позивачу грошове зобов'язання згідно із податковим повідомленням-рішенням від 16.10.2025 р. № 0573350701, форма «Р», у зв'язку із чим останнє є протиправним й підлягають скасуванню.

Ухвалою від 15 грудня 2025 року суд відкрив провадження у адміністративній справі; справу № 160/34880/25 та призначив до розгляду за правилами загального позовного провадження суддею Ніколайчук С.В. одноособово. Підготовче засідання призначити на 08 січня 2026 року о 14:00.

26.12.2025 року Головне управлінням ДПС у Дніпропетровській області подало письмовий відзив на позов, в якому відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі з наступних підстав. Відповідач зазначає, що у зв'язку із виявленими розбіжностями для уникнення запобігання втрат бюджету та усунення недоліків ГУ ДПС у Дніпропетровській області наказом від 02.07.2025 №4305-п призначено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ШЕЛТОН +» (код ЄДРПОУ 39583277).

Документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення, в наслідок чого занижено орендну плату за земельну ділянку площею 7,4947 га, що призвело до винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, який є предметом спору у цій справі є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню, а адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Суд переніс розгляд справи на 03.02.2026 року, 26.02.2026.

Ухвалою від 26 лютого 2026 року суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Дніпровську міську раду (код ЄДРПОУ 26510514, 49000, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд. 75).

Суд переніс розгляд справи на 17.03.2026.

Ухвалою від 17 березня 2026 року суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі № 160/34880/25 та розпочав розгляд справи по суті. Призначив розгляд справи по суті у судовому засіданні на 07 квітня 2026 року о 14 год. 20 хв.

Ухвалою від 07 квітня 2026 року суд залучив до участі у справі № 160/34880/25 в якості третьої особи ТОВ «Науково промислова компанія Дніпровська паперова фабрика» (код ЄДРПОУ 33956453).

Суд переніс розгляд справи на 23.04.2026.

Представники сторін в судовому засіданні підтримали свої правові позиції викладені у позовній заяві, у відзиві на позов та наданих поясненнях.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ «ШЕЛТОН +» взято на податковий облік в органах ДПС: №046715002213 15.01.2015 до Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області, Правобережною ДПІ (Новокадацький р-н, м. Дніпра) 467 р-н:

- з 19.12.2017 перейшло на облік ГУ ДПС у Дніпропетровській області Придніпровської ДПІ (Амур-Нижньодніпровський р-н) 461 р-н,

-з 01.01.2025 по теперішній час перебуває на обліку - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Дніпропетровська ДПІ (462 р-н).

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі направлення №12149 від 23.12.2024, виданого головному державному інспектору відділу перевірок платників основних галузей економіки управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області п.19 1.1 ст.19 1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1, пп.78.1.2, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України та згідно із наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 20.12.2024 №6727-п, з 23.12.2024 призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ШЕЛТОН +» (код ЄДРПОУ 39583277) з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває в строковому платному користуванні ТОВ «ШЕЛТОН +» на підставі укладеного з Дніпропетровською міською радою договору від 16.08.2021 №б/н оренди землі площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 16.08.2021 по 18.11.2024, термін проведення 5 робочих днів, у зв'язку з документальним не підтвердженням виявлених недостовірних даних у податковій звітності за період 2021 році та неподання звітності за період 2022-2024 роки ТОВ «ШЕЛТОН +» (код ЄДРПОУ 39583277).

ГУ ДПС у Дніпропетровській області за результатами виходу за податковою адресою ТОВ «ШЕЛТОН +» 23.12.2024 було встановлено відсутність платника податків, про що складено акт від 23.12.2024 №3403/04-36-07-01/39583277 та направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків до Відділення поліції №1 Дніпропетровського районного управління поліції №2 ГУНП у Дніпропетровській області.

У зв'язку із виявленими розбіжностями для уникнення запобігання втрат бюджету та усунення недоліків ГУ ДПС у Дніпропетровській області наказом від 02.07.2025 №4305-п призначено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ШЕЛТОН +» (код ЄДРПОУ 39583277).

Перевіркою встановлено, що фактично ТОВ «ШЕЛТОН +» не знаходиться за адресою: вул. Каспійська, буд. 2, м. ДНІПРО, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА обл., 49098

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведена згідно із наказом від 02.07.2025 №4305-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЕЛТОН +», код ЄДРПОУ 39583277 (далі скорочена - ТОВ «ШЕЛТОН+») документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ШЕЛТОН+» з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ТОВ «ШЕЛТОН +» на підставі укладеного договору оренди землі площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 16.08.2021 по 18.11.2024 роки.

При проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ШЕЛТОН +» (код ЄДРПОУ 39583277), з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) ТОВ «ШЕЛТОН +» на підставі укладеного договору від 16.08.2021 № б/н оренди землі площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 16.08.2021 по 18.11.2024 було використано такі документи:

- рішення від 26.05.2021 №140/7 Дніпропетровської міської ради «Про передачу земельної ділянки по вул. Каспійській, 2 (Амур-Нижньодніпровський район) в оренду ТОВ «ШЕЛТОН +», код ЄДРПОУ 39583277, по фактичному розміщенню будівель та споруд» у тимчасове користування земельної ділянки площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062);

- договір від 16.08.2021 №б/н оренди землі площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062);

- довіреність від 09.04.2021 де ТОВ «ШЕЛТОН +» уповноважує: Горбатих Віктора Вікторовича (рнокпп: НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_2 ) здійснювати всі необхідні дії, пов'язані з представництвом ТОВ «ШЕЛТОН +», строком до 31 грудня 2021 року;

- розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, станом на 12.08.2021 до договору від 16.08.2021 №б/ н; акт обстеження земельної ділянки №6/79-0421 від 19.04.2021 площею 7,4947 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062);

- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ТОВ «ШЕЛТОН +» №406035376 від 29.11.2024;

- лист від 02.07.2025 №32128/5/04-36-07-01-12 Головного управління ДПС у Дніпропетровської області до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про надання інформації та витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 2021- 2024 роки;

- лист Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 08.08.2025 №11-4-0.38-4347/2-25 (вх. ГУ ДПС 123082/5 від 12.08.2025) «Про надання інформації» про отримані витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 2021- 2024 роки;

- витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062): - сформованого 07.07.2021 та затвердженого Відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 07.07.2021 №28-4.38- 1287/167-21 на запит ТОВ «ШЕЛТОН +»,

- витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок отриманих ГУ ДПС у Дніпропетровській області через Електронний сервіс Держгеокадастру, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062): - сформованого 05.11.2022 №НВ-9904270442022, - сформованого 30.03.2023 №НВ-9916736202023, - сформованого 10.06.2024 №НВ-9941247322024;

- лист Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відділу у м. Дніпро від 02.09.2021 №1560/0/197-21 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 28.09.2021 №58852/5) про введення в дію з 01.01.2021, рішення Дніпропетровської міської ради від 20.05.2020 №12/57 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра», змін середньої (базової) вартості 1 кв. м землі станом на 01.01.2019 року - 644,05 грн; -

- лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (на далі - Держгеокадастр) від 13.01.2025 №6-28-0.22-18/71-25 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 13.01.2025 №3158/5) «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024»; - лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024 №6-28-0.222-600/2-24;

- рішення Дніпропетровської міської ради про ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю на 2021, 2022, 2023, 2024 роки:

- рішення №13/27 від 06.12.2017 року «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» розмір ставки орендної плати, для земельних ділянок з цільовим призначенням» (діє з 01.01.2018 по 28.02.2018;

- рішення №8/30 від 21.02.2018 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» розмір ставки орендної плати, для земельних ділянок з цільовим призначенням (діє з 01.03.2018 до 01.07.2022); -

- рішення №9/52 від 18.12.2019 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (діє з 01.07.2020 по 31.12.2022) -

- рішення №12/57 від 20.05.2020 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра» (діє з 01.01.2021 по теперішній час),

- рішення Дніпропетровської міської ради від 13.07.2022 №3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (набуває чинності з 01.01.2023 та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», зі змінами, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України);

- листи Департаменту по роботі з активами Дніпропетровської міської ради до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області «Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік»: - 29.01.2021 №2/11-23 станом на 01.01.2021, 28.01.2022 №2/11-33 станом на 01.01.2022, 31.01.2023 №2/11-13 станом на 01.01.2023, 29.01.2024 №2/11-18 станом на 01.01.2024, 30.01.2025 №12/11-28 станом на 01.01.2025;

- декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку державної або комунальної власності за 2021 рік від 09.09.2024 №9259384532 (звітна); - лист Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ТОВ «Шелтон +» від 10.06.2024 №42099/6/04-36-04-07-18 про надання пояснень та інформації за 2022-2024 роки, щодо неподання декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку державної або комунальної власності за земельну ділянку площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062);

- лист Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ТОВ «Шелтон +» від 29.08.2024 №60887/6/04-36-04-07-18 про надання пояснень та інформації за 2021 рік, щодо перекручення звітних даних зазначених в декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку державної або комунальної власності за земельну ділянку площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062);

- лист Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Дніпропетровської міської ради від 21.08.2024 №38799/04-36-07-16 про надання копії договору оренди землі (державна реєстрація від 16.08.2021) на земельну ділянку площею 7,4947 га (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062), яка розташована за адресою: м. Дніпро, по вул. Каспійська, 2;

- декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності) за 2021 рік зареєстровано (звітна) 09.09.2021 за № 9259384532.

За результатами перевірки складено акт від 14.08.2025 року № 3535/04-36-07-01/39583277 , яким встановлені порушення:

- пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.285.1 п.285.2 ст.285, п.286.1 п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), в наслідок чого занижено орендну плату за земельну ділянку площею 7,4947 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпро, Амур-Нижньодніпровський р-н, вул. Каспійська, буд.2, (кадастровий номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 16.08.2021 по 18.11.2024 на загальну суму 13 098 591,83 грн., в тому числі за період:

-з 16.08.2021 по 31.12.2021 на суму 116 863,74 грн.,

-з 01.01.2022 по 31.12.2022 - 4 034 060,22 грн.,

-з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 4 639169,25 грн.,

-з 01.01.2024 по 18.11.2024 - 4 308 498,62 грн.

За даними перевірки встановлено:

- за 2022 рік на суму 4034060,22 грн (НГО на рік 175 393 922,42 грн за ставкою податку 2,3%), у тому числі: січень 2022 - 336 171,68 грн, лютий 2022 - 336 171,68 грн, березень 2022 - 336 171,68 грн, квітень 2022 - 336 171,68 грн, травень 2022 - 336 171,68 грн, червень 2022 - 336 171,68 грн, липень 2022 - 336 171,69 грн, серпень 2022 - 336 171,69 грн, вересень 2022 - 336 171,69 грн, жовтень 2022 - 336 171,69 грн, листопад 2022 - 336 171,69 грн, грудень 2022 - 336 171,69 грн;

- за 2023 рік на суму 4639169,25 грн (НГО на рік у сумі 201 703 010,79 грн за ставкою податку 2,3%), у тому числі: січень 2023 - 386597,44 грн, лютий 2023 -386597,44 грн, березень 2023 - 386597,44 грн, квітень 2023 - 386597,44 грн, травень 2023 - 386597,44 грн, червень 2023 - 386597,44 грн, липень 2023 - 386597,44 грн, серпень 2023 - 386597,44 грн, вересень 2023 - 386597,44 грн, жовтень 2023 - 386597,44 грн, листопад 2023 -386597,44 грн, грудень 2023 -386597,44 грн;

- за 2024 рік на суму 4308498,62 грн (НГО на рік у сумі 212067197,11 грн на рік за ставкою податку 2,3%), у тому числі: січень 2024 - 406462,13 грн, лютий 2024 - 406462,13 грн, березень 2024 - 406462,13 грн, квітень 2024 - 406462,13 грн, травень 2024 - 406462,13 грн, червень 2024 - 406462,13 грн, липень 2024 - 406462,13 грн, серпень 2024 - 406462,13 грн, вересень 2024 - 406462,13 грн, жовтень 2024 - 406462,13 грн, з 1 по 18 листопада 2024 (за 18 днів) - 243877,32 грн.

Перевіркою ТОВ «ШЕЛТОН+» встановлено за період з 16.08.2021 по 18.11.2024 заниження орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 13 098 591,83 грн

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2025 р. № 0573350701, форма «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендної плати з юридичних осіб у розмірі 15 937 364, 56 грн.

Не погоджуючись з висновками Головного управління ДПС у Дніпропетровській області викладеними в акті № 14.08.2025 року № 3535/04-36-07-01/39583277 та податковим повідомленням-рішенням 16.10.2025 року № 0573350701, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діють на момент виникнення спірних правовідносин та релевантні їм джерела права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до положень підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Згідно з підпунктом 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків затовари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Згідно з положеннями пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками(найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій(розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

В свою чергу, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Статтею 78 ПК України встановлено порядок проведення документальних позапланових перевірок. Пунктом 78.1 статті 78 ПК України визначено підстави здійснення документальної позапланової перевірки.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

У статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У відповідності до п.12.3 ПК України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Орендодавцем, згідно із наданих договорів, є орган місцевого самоврядування, тобто згідно абз.1 п.288.1 ст.288 ПК України саме органи місцевого самоврядування повинні повідомляти до контролюючого органу про зміни до розрахунку розміру орендної плати за землю як складової договору оренди землі.

Згідно статті 269 ПК України платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Суд встановив, що 16.08.2021 року між позивачем, як орендарем, та Дніпровською міською радою, як орендодавцем, був укладений договір оренди землі, згідно якого (п. 1, 2) орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню будівель та споруд, яка розташована по вул. Каспійській, 2 (Амур-Нижньодніпровській район) площею 7,4947 га, кадастровий номер 1210100000:01:005:0062, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

В пункті 3 цього договору прямо вказувалось про розміщення на земельній ділянці нерухомого майна (будівель тощо).

Згідно із актом обстеження земельної ділянки від 19.04.2021 р. № 6/79-0421, який згідно п. 43 договору оренди є його невід'ємною частиною, будівля та споруди, які розташовані на земельній ділянці належать на праві власності позивачу.

21.10.2021 року позивач, як продавець та власник, уклав з ТОВ «ДОНТЕХНОКОМ», як покупцем, договір купівлі-продажу нерухомого майна, який було посвідчено приватним нотаріусом Балтакса І.В.

Згідно із цим договором купівлі-продажу позивач передав у власність покупцю будівлі та споруди, які знаходились за адресою Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Каспійська, 2. При цьому, в п. 1.5. Договору вказувалось, що нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці площею 7,4947 га з кадастровим номером 1210100000:01:005:0062; зміст ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу (ЦК) України, ст. 120 Земельного кодексу (ЗК) України, ст. 7 Закону України «Про оренду землі» покупцю роз'яснено.

Згідно із витягом з державного реєстру речових прав (індексний номер витягу 330881269), право власності на нерухоме майно (будівлі, споруди тощо), які розташовано в м. Дніпро, по вул. Каспійська, 2, перейшло до ТОВ «ДОНТЕХНОКОМ» 21.10.2021 р.; підстава переходу - договір купівлі-продажу нерухомого майна.

Позивач не оскаржується обов'язок справляння плати за оренду землі згідно із договором оренди.

За вказаний період контролюючим органом було донараховано відносно позивача такі суми податкового зобов'язання: -за серпень 2021 року - 8 863,74 грн.; -за вересень 2021 року - 27 000,00 грн; -за жовтень 2021 року -27 000,00 грн. Всього на суму 53 283, 14 грн.

Проте Головне управління ДПС в Дніпропетровській області отримано інформацію відповідно до листів Департаменту по роботі з активами Дніпропетровської міської ради «Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік»:

29.01.2021 №2/11-23 станом на 01.01.2021;

28.01.2022 №2/11-33 станом на 01.01.2022;

31.01.2023 №2/11-13 станом на 01.01.2023;

29.01.2024 №2/11-18 станом на 01.01.2024, стосовно орендаря ТОВ «ШЕЛТОН +» (код ЄДРПОУ 39583277) договору від 16.08.2021 №б/н оренди землі визначено розмір ставки податку орендної плати - 2,3 %.

З наведеного слідує, що права позивача, як орендаря земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:005:0062, та само землекористування, припинились з 21.10.2021 року, тобто з дня переходу до ТОВ «ДОНТЕХНОКОМ» права власності на нерухоме майно, розташоване на цій земельній ділянці, відповідно, з вказаної дати припинились обов'язки позивача по сплаті орендної плати за землю.

Отже, обов'язок позивача, як орендаря земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:005:0062, сплата суми податкового зобов'язання, яка підлягає сплаті у розмірі 53 283, 14 грн за період з 16.08.2021 по 21.10.2021.

Суд зазначає, що в діях позивача не було умислу на свідоме порушення вимог податкового законодавства, спрямованого на заниження сум орендної плати за вищезазначену земельну ділянку, оскільки під час судового розгляду справи суд встановив, та не заперечується сторонами, при складанні декларації було допущено арифметичну помилку при обчисленні орендної плати на землю за 2021р. Перекручування звітних даних спричинило зменшення орендної плати. Правильна сума орендної плати мала скласти 274 774,79 грн на місяць у декларації було зазначено 247 774,79 грн. Однак треба враховувати, що договір оренди землі був дійсним у період з 16 серпня по 21 жовтня 2021 року.

З огляду на вищенаведені норми та з'ясовані обставини справи, суд вважає, що доводи контролюючого органу щодо заниження грошового зобов'язання заниження орендної плати за земельну ділянку ґрунтуються на припущеннях та помилковому трактуванні законодавства.

Підсумовуючи викладене, висновки про те, що занижено задекларовані показники орендної плати з юридичних осіб за земельну ділянку площею 7,4947 га (кадастровий і номер - 1210100000:01:005:0062) за період з 16.08.2021 по 18.11.2024 року свідчить про помилковість висновків контролюючого органу в цій частині, тому податкове повідомлення рішення № 0030140712 від 17.01.2025 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині нарахування суми 15 884 081,42 грн (15 937 364,56 грн - 53 283, 14 грн).

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд зроби висновок про задоволення позовної заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач при зверненні до суду поніс судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 30280,00 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією № 166 від 03.12.2025.

Отже, оскільки задоволено частину позовних вимог, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 30180,00 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 242-246, 255, 295 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЕЛТОН +" (49098, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КАСПІЙСЬКА, будинок 2 ЄДРПОУ 39583277) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А ЄДРПОУ 44118658), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 26510514, 49000, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд. 75), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на сторні позивача, ТОВ «Науково промислова компанія Дніпровська паперова фабрика» (код ЄДРПОУ 33956453, 49098, м.Дніпро, вул.Каспійська, 2) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовільнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 16.10.2025 р. № 0573350701, форма «Р», в частині нарахування суми 15 884 081,42 грн.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЕЛТОН +" (49098, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. КАСПІЙСЬКА, будинок 2 ЄДРПОУ 39583277) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А ЄДРПОУ 44118658) судові витрати у розмірі 30180,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 01 травня 2026 року.

Суддя С.В. Ніколайчук