Справа № 161/15100/25 Головуючий у 1 інстанції: Антіпова Т. А.
Провадження № 22-ц/802/721/26 Доповідач: Бовчалюк З. А.
30 квітня 2026 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Бовчалюк З.А.,
суддів - Здрилюк О.І., Карпук А.К.,
ознайомившись з апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник ОСОБА_2 , на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 квітня 2026 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Луцький слідчий ізолятор», Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди,
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 квітня 2026 року позов задоволено частково.
Ухвалено стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 50 000,00 гривень 00 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання розподілу судових витрат.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, в частині відмовлених позовних вимог, позивачем, в інтересах якого діє його представник, було подано апеляційну скаргу, яка не була оплачена судовим збором.
У зв'язку з цим дану апеляційну скаргу апеляційним судом ухвалою суду від 27 квітня 2026 року було залишено без руху. Запропоновано протягом 10 днів з дня отримання копії такої ухвали скаржнику сплатити судовий збір в розмірі 11400, 00 грн, докази сплати судового збору надати до апеляційного суду.
На виконання вимог ухвали апеляційного суду від 27 квітня 2026 року від представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 надійшла заява, в якій представник стверджує, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір» та просить відкрити апеляційне провадження в даній цивільній справі.
Вивчивши заяву представника позивача ОСОБА_2 , суд доходить висновку, що така не підлягає до задоволення, а викладені у ній твердження не ґрунтуються на вимогах закону.
Відповідно до п.13 ч.2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання: клопотання про визнання і виконання рішення іноземного суду відповідно до міжнародного договору України, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України та яким не передбачено плату під час звернення до суду, подання апеляційної та касаційної скарг у таких справах.
Пунктом 11 ч.2 ст. 3 ЗУ « Про судовий збір» передбачено, що судовий збір не справляється за позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Органи державної влади - ланка (елемент) механізму держави, що бере участь у виконанні функцій держави й наділений при цьому владними повноваженнями. Органи державної влади утворюються та функціонують на підставі Конституції і законодавства держави, діючи в межах визначеної компетенції та відповідно до принципу поділу влади. Залежно від характеру повноважень і напрямів діяльності вони поділяються на органи законодавчої, виконавчої та судової влади. Кожен орган державної влади наділений визначеною юридичною відповідальністю та реалізує владні повноваження шляхом прийняття нормативно-правових актів або здійснення управлінської діяльності. Їх функціонування ґрунтується на принципах законності, гласності, підзвітності та відповідальності перед народом. У системі механізму держави органи державної влади відіграють ключову роль у реалізації внутрішніх і зовнішніх функцій держави, забезпеченні державного суверенітету, правопорядку та захисті прав і свобод людини. Це структура, яка безпосередньо здійснює управлінські функції, приймає обов'язкові до виконання рішення та формує державну політику.
Посадова або службова особа органу державної влади - це громадянин, який обіймає посаду в державному апараті, наділений організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями, та здійснює повноваження від імені держави. Вони отримують зарплатню з бюджету, а їхня діяльність пов'язана з виконанням функцій держави.
Органи місцевого самоврядування - виборні та інші органи територіальних громад, наділені повноваженнями вирішувати питання місцевого значення, це «орган, який утворюється територіальною громадою (територіальними громадами району, області) у встановленому законом порядку для виконання завдань та функцій місцевого самоврядування, наділений відповідно до закону владними повноваженнями, які реалізуються у визначених законом правових та організаційних формах. До них належать сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст; районні у містах ради та їх виконавчі органи
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Оперативно-розшукова діяльність - це система гласних і негласних пошукових та контррозвідувальних заходів, що здійснюються із застосуванням оперативних та оперативно-технічних засобів.
Органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання.
Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Суд- орган, що здійснює правосуддя у формі розгляду і вирішення цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних та інших категорій справ у встановленому законом конкретної держави процесуальному порядку.
Апеляційним судом встановлено, що предметом даного спору є стягнення моральної шкоди з державної установи «Луцький слідчий ізолятор» у зв'язку з неналежним на думку позивача його утриманням, чим завдано йому душевних страждань.
Державна установа - це юридична особа, створена органом державної влади для виконання управрінських, соціально-культурних або інших функцій некомерційного характеру, що не пов'язані з владним управлінням. Вона фінансується з бюджету, володіє державним майном, яке не поділяється на частки, і діє задля реалізації державної політики.
Державна установа «Луцький слідчий ізолятор» (СІЗО №177) - це спеціальний заклад у Волинській області, підпорядкований Міністерству юстиції України, призначений для тримання під вартою осіб, які перебувають під слідством, судом або засуджені, але вирок не набрав законної сили.
Враховуючи зазначене, апеляційний суд приходить до висновку, що Державна установа «Луцький слідчий ізолятор» не є тим органом до якого пред'явлено позов про відшкодування шкоди, особа звільняється від сплати судового збору на підставі п.11 ч.2 ст. 3 ЗУ « Про судовий збір.
Суд приходить до висновку про необхідність продовження скаржнику терміну на усунення недоліків апеляційної скарги, які зазначені в ухвалі апеляційного суду від 27 квітня 2026 року та сплатити судовий збір в розмірі 11400, 00 гривень.
Керуючись ст. ст. 356,357 ЦПК України,
Відмовити в задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_1 - Воронюк Катерини Юріївни про відкриття провадження у справі.
Продовжити ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник Воронюк Катерина Юріївна на 10 днів з дня отримання копії даної ухвали, термін на усунення недоліків апеляційної скарги на на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 квітня 2026 року в даній справі, які зазначені в ухвалі апеляційного суду від 27 квітня 2026 року.
Докази сплати судового збору в розмірі 11400, 00 гривень надати в апеляційний суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий -суддя:
Судді: