Постанова від 28.04.2026 по справі 159/340/26

Справа № 159/340/26 Головуючий у 1 інстанції: Шишилін О. Г.

Провадження № 22-ц/802/515/26 Доповідач: Шевчук Л. Я.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2026 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого-судді Шевчук Л. Я.,

суддів Данилюк В. А., Киці С. І.,

секретар с/з Черняк О. В.,

з участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Федорко О. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ремонтного житлово-комунального підприємства № 1, третя особа - Виконавчий комітет Ковельської міської ради, про визнання неправомірними дій та повернення зайво сплачених коштів, за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 лютого 2026 року,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2026 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, який обґрунтований тим, що в період з грудня 2019 року по квітень 2025 року відповідач включав плату за вивезення твердих побутових відходів у загальний тариф за житлову послугу з управління багатоквартирним будинком, нараховуючи її з урахуванням площі квартири (за кв. м) АДРЕСА_1 .

Позивач вважає, що така плата за надані комунальні послуги має нараховуватися від кількості проживаючих осіб, тобто на 1 особу.

Покликаючись на зазначені обставини, позивач просив визнати дії відповідача щодо нарахування плати за послугу в період з 01 грудня 2019 року по 30 квітня 2025 року з урахуванням житлової площі незаконною, а також просив стягнути з відповідача у його користь надмірно сплачені кошти у розмірі 3 478,80 грн, які просив зарахувати на особовий рахунок для оплати за надані комунальні послуги по вивезенню сміття.

Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 лютого 2026 року у цій справі у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись із ухваленим судовим рішенням, позивач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, істотне порушення норм процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача просив залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 апеляційну скаргу підтримав, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення його позову, представник відповідача - ОСОБА_2 апеляційну скаргу заперечила, просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Інші учасники справи у судове засідання не з?явилися, хоча у встановленому законом порядку були повідомлені про час та місце розгляду справи, а тому апеляційний суд розглянув справу у їх відсутності.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_1 , суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для визнання неправомірними дій Ремонтного житлово-комунального підприємства № 1 щодо нарахування плати за послугу з управління побутовими відходами відсутні.

Такі висновки суду відповідають встановленим обставинам справи і зроблені з дотриманням вимог закону.

Судом за матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 , які надає відповідач Ремонтне житлово-комунальне підприємство № 1 м. Ковеля відповідно до договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 грудня 2019 року (а. с. 12-17).

01 грудня 2019 року на зборах співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 прийнято рішення про визначення управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 житлово-комунальне підприємство № 1, а також про затвердження переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по будинку АДРЕСА_2 , до яких, у тому числі, була включена послуга по вивезенню твердих побутових відходів із розрахунку 0,4655 грн/м.кв. та послуга по вивезенню великогабаритних відходів із розрахунку 0,1089 грн/м.кв.(а. с. 41-44).

01 грудня 2019 року між Ремонтним житлово-комунальним підприємством (далі - РЖКП) № 1 та уповноваженою зборами співвласників багатоквартирного будинку на АДРЕСА_2 ОСОБА_3 був укладений договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, за умовами якого управитель зобов?язується надати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі-послуга з управління), що розташований за адресою: АДРЕСА_2 (далі - будинок), а співвласники зобов?язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства і умовами цього договору (а. с. 12-17).

Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги поділяються на:

1)житлову послугу - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

забезпечення з утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходяться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговування внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умови яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 30 липня 2010 року були затверджені Правила визначення норм надання послуги з управління побутовими відходами (далі - Правила).

Згідно з пунктом 1.1 Правил визначення норм надання послуги з управління побутовими відходами ці правила встановлюють порядок виконання робіт з визначення норм надання послуги з управління побутовими відходами (далі - Норма) на території територіальних громад, які застосовуються для визначення обсягів надання послуги з управління побутовими відходами.

Норма - це кількісний показник споживання послуги з управління побутовими відходами, які утворюються на одну розрахункову одиницю (одного мешканця для житлової забудови, одне місце в готелі, гуртожитку та інше, 1 кв. м площі (території, торгівельної, складської пасажирської тощо), одне відвідування для поліклінік тощо) за одиницю часу (пункт 1.2 Правил).

За положеннями статті 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.

Згідно з підпунктом 8 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» колективний договір про надання комунальних послуг (далі - колективний договір) - договір про надання комунальних послуг, який укладається з виконавцем комунальних послуг за рішенням співвласників (на умовах, визначених у рішенні співвласників) та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.

Відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або випливає із суті змішаного договору (стаття 628 ЦК України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Законом або договором може бути встановлено, що окремі умови договорів визначаються відповідно до типових умов договорів (типових договорів). Сторони не можуть відступати від змісту типових умов договорів (типових договорів), але мають право конкретизувати їх. Сторони також мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст (статті 629, 630 ЦК України).

При цьому судом встановлено, що уповноважена зборами співвласників багатоквартирного будинку від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 ОСОБА_3 уклала з управителем Ремонтним житлово-комунальним підприємством № 1 договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, за умовами якого управитель зобов?язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), а співвласники зобов?язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору. Послуга з управління надається управителем згідно з кошторисом витрат, передбачених у Додатку № 2 (а. с. 12-17).

Згідно з кошторисом витрат (складова витрат на утримання будинку та прибудинкової території, на поточний ремонт спільного майна будинку) до витрат на утримання будинку та прибудинкової території включена, у тому числі, послуга з вивезення твердих побутових відходів та вивезення великогабаритних відходів з розрахунку за кв. м житлового або нежитлового приміщення (а. с. 18).

Таким чином, судом встановлено, що рішення з визначення управителя багатоквартирного будинку та затвердження переліку послуг із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_2 , в який була включена послуга з вивезення твердих побутових відходів і вивезення великогабаритних відходів з розрахунку за кв. м, було прийнято на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку, про що був складений протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку від 01 грудня 2019 року, який підписав, у тому числі, і позивач у цій справі ОСОБА_1 як співвласник багатоквартирного будинку (а. с. 41-49).

Укладений договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком не змінювався і не був визнаний недійсним.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (стаття 901 ЦК України).

Крім того, судом встановлено, що в подальшому рішенням Виконавчого комітету Ковельської міської ради від 23 грудня 2022 року затверджено протокол № 1 від 20 грудня 2022 року засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Ковельської територіальної громади.

Виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів визначено Ремонтне житлово-комунальне підприємство № 1 на п?ять років. Зобов?язано Комунальне підприємство «РЖКП № 1» укласти договір про надання послуг з вивезення побутових відходів з мешканцями приватного сектору, власниками квартир, окремих приміщень у багатоквартирних будинках, підприємствами, установами та організаціями (а. с. 50).

Рішенням Виконавчого комітету Ковельської міської ради від 14 липня 2022 року № 216 встановлено тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, які надаються Комунальним підприємством «РЖКП № 1» згідно з додатками, в яких визначено, що для населення одиниця виміру за послуги з поводження з побутовими відходами складає 18,83 грн/м. куб (а. с. 53, 54).

З урахуванням того, що надання послуги з управління побутовими відходами була включена на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку до переліку послуг із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по будинку АДРЕСА_2 та того, що між співвласниками багатоквартирного будинку та управителем був укладений договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, за умовами якого управитель зобов?язався, у тому числі, надати послугу з управління побутовими відходами із розрахунку за кв. м площі квартири, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 і відмови у задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність судового рішення.

На підставі наведеного суд апеляційної інстанції доходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись статтями 368, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 лютого 2026 року у цій справі залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Судді