Постанова від 29.04.2026 по справі 754/4881/26

Номер провадження 3/754/1290/26

Справа №754/4881/26

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 квітня 2026 року місто Київ

Суддя Деснянського районного суду м. Києва Татаурова І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, керівника політичної партії «Громада розвиток рушій», місце державної реєстрації партії за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 10.11.2025, за адресою: вул. С. Лифаря (О. Сабурова), 8, м. Київ, будучи керівником політичної партії «Громада розвиток рушій», не відобразила у Звіті Партії за IІI квартал 2025 року а саме неподання відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організації Партії (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ПАРТІЯ РІШУЧИХ ГРОМАДЯН» (ідентифікаційний код - 40008225), яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи та яка станом на кінець звітного періоду не знаходилась на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих РФ.

Своїми діями ОСОБА_1 , вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, тобто порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

В судове засідання ОСОБА_1 , повторно, не з'явилась, хоча своєчасно сповіщена про дату, час та місце розгляду справи і від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Практикою Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки (рішення ЄСПЛ від 03.04.2008 «Пономарьов проти України»).

Відповідно до ст. 268 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії №50-32/89 від 10.03.2026 (а.с. 3-10);

- даними звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (11-15);

- даними інформації про звіт (а.с. 16);

- даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 17-18);

- даними висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (а.с. 19-23);

- даними письмових пояснень ОСОБА_1 №159916/0/07-25 від. 18.12.2025 (а.с. 24);

- даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 25-28);

- даними статуту політичної партії «Громада розвиток рушій» (а.с. 29-43).

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд з'ясував обставини, передбачені ст. 280 КУпАП.

Так, ст. 17 ч. 9 ЗУ «Про запобігання корупції» зазначає, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок подання), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов'язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов'язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.

Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.

Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії 3віти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.

Своєю чергою, після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

Після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація:

- на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код);

- на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Зважаючи на зазначене уповноважена особа політичної партії при формуванні Звіту на 20-му кроці має змогу перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, ознайомитися з інформацією щодо подання Звітів місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та, за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.

За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід'ємною частиною Звіту політичної партії.

Відповідно до Порядку формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 508/36130, доступ до електронного кабінету місцевим організаціям політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, в Реєстрі надає керівник або уповноважена особа політичної партії.

Організація доступу політичних партій та їх місцевих осередків до Реєстру визначається Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 508/36130.

У разі виявлення під час перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру чи під час перевірки інформації про порушення законодавства у сфері фінансування політичних партій ознак порушення вимог законодавства Національне агентство письмово звертається до політичної партії з пропозицією надати пояснення для з'ясування відповідних обставин. Політична партія надає такі пояснення протягом 10 робочих днів з дня отримання зазначеної пропозиції Національного агентства.

Таким чином, закон визначає саме політичну партію відповідальною за порушення порядку подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи), а ОСОБА_1 як керівнику Партії надано можливість наповнення Реєстру даними про місцеву організацію Партії та її керівника / уповноважену особу такої місцевої організації.

Відповідно до ст. 104 ч. 5 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення. Таким чином, Звіти місцевих організацій Партії, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації / припинення поширюються права та обов'язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 № 65 затверджений Перелік документів, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру протягом строку дії воєнного стану. Тобто законодавством не передбачено інших підстав, крім зазначених вище, які б надавали можливість не подавати звіти місцевих організацій.

Жодних документів, що підтверджують існування обставин, які свідчать про неможливість отримання інформації у повному обсязі щодо місцевих організацій, звіти яких не подано (крім тих, що знаходяться на окупованих територіях), Партією не надано.

За результатами зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії, з відомостями з інформаційних баз даних державних органів та іншими відомостями, які мають відображатися у Звіті, встановлено неповноту інформації, що полягає у неподанні відомостей про майно, доходи, витрати і зобов 'язання фінансового характеру місцевої організації Партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр)?

За результатами перевірки встановлено, що станом на кінець звітного періоду Партія має 1 місцеву організацію, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, інформація про яку зазначена в пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії. При цьому, до Звіту Партії не додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організації Партії

Таким чином, встановлено неповноту, що полягає у поданні Звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ПАРТІЯ РІШУЧИХ ГРОМАДЯН» (ідентифікаційний код - 40008225), яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи та на дату подання Звіту не знаходилась на тимчасово окупованій території або території активних бойових дій, що є порушенням частин дев'ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону та пунктів 1-6 розділу IV Порядку подання.

Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 №6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за №117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за III квартал 2025 року від 02.01.2026 № 9, затвердженому наказом Національного агентства від 02.01.2026 № 4/26, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону (копія Висновку про результати перевірки Звіту Партії за III квартал 2025 року додається).

В листі від 18.12.2025 №159916/0/07-25 ОСОБА_1 надала пояснення де зазначила, що «голова міської організації перебуває на службі у ЗСУ і відповідної інформації не передав. У свою чергу, міських осередком не проведено загальні збори у порядку денного ставилося запитання щодо переобрання керівних органів осередку, в тому числі голови».

Однак, з урахуванням викладеного вище, пояснення ОСОБА_1 як керівника Партії, надіслані до Національного агентства листом від 18.12.2025 № 159916/0/07-25, не виключають наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II Порядку подання Звіту політичної, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Повноваження Тарасенко Ганни Миколаївни як керівника Партії підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ст. 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому.

Звіт Партії за III квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 10.11.2025 о 19:34 год. (унікальний ідентифікатор Звіту - ЗеЗе88b8-b735-42сb-bЗb0- ас2123се30с9) та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису керівником Партії ОСОБА_1 .. Отже, остання підтвердила достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії.

Слід зазначити, що пункт 5.14 Статуту Партії передбачає, що Голова Партії, серед іншого, здійснює поточне керівництво діяльністю Партії; без доручення представляє її у відносинах з іншими політичними партіями, громадськими організаціями, органами державної влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа - керівник Партії порушила порядок подання Звіту, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Дослідивши та оцінивши докази в справі, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, доведена повністю зібраними по справі доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які оцінено судом у відповідності до норм ст. 252 КУпАП за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, суд приходить до висновку про те, що необхідним й достатнім ОСОБА_1 , з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, буде адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян передбаченого ст. 212-21 КУпАП..

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ст. 308 ч.ч. 1, 2 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 291 КУпАП.

Суддя: І.М. Татаурова