Справа № 372/4483/25
Провадження 1-кс-714/26
ухвала
Іменем України
27 квітня 2026 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
Прокурор Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12025111230001493 від 02.03.2026 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
На обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що 4 серпня 2025 року в селі Витачів правоохоронці виявили невідомих осіб, які без жодних документів спилювали дерева.
Під час огляду місця події було вилучено мікроавтобус із гілками, а також виявлено десятки свіжозрізаних дерев породи «ясен» і відповідні пні. Наступні огляди із залученням спеціалістів-екологів та геодезистів підтвердили незаконне знищення загалом 124 дерев.
Орган досудового розслідування з'ясував, що частина ділянки, де відбулася вирубка, накладається на землі природно-заповідного фонду, на яких також розташована пам'ятка археології національного значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно з висновком інженерно-екологічної експертизи, розмір шкоди, завданої довкіллю, становить понад 134 тисячі гривень, що за законом кваліфікується як тяжкі наслідки.
Всупереч вимогам законодавства, у січні 2025 року виконавчий комітет міськради погодив виділення ділянок на цій території під комерційні тимчасові споруди для чотирьох підприємців. Це рішення було ухвалене поспіхом, без розробки необхідної документації, без проведення громадських слухань, засідань земельної комісії та обстеження зелених насаджень. Паспорти прив'язки об'єктів були видані в день самої вирубки, а дозволи на порушення благоустрою - лише через півтора місяця після фактичного знищення дерев.
Крім того, намагаючись приховати сліди злочину, комісія міськради склала акт, у якому неправдиво вказала, що на ділянці нібито були лише старі чагарники і жодних пнів великих дерев немає. Пізніше, щоб унеможливити ідентифікацію зрубаних дерев, невідомі засипали територію будівельним матеріалом - гранітним відсівом.
Об'єктом правопорушення є земельна ділянка з кадастровим номером 3223181501:01:039:0003 площею 6.2386 га, розташована в селі Витачів по вулиці Шевченка. Дана територія належить до земель природно-заповідного фонду та має виняткову історико-культурну цінність, оскільки на ній знаходиться пам'ятка археології національного значення - «Городище літописного міста Святополча ІХ-ХІІІ століття».
Попри те, що статус цих земель був офіційно затверджений ще у 2022 році, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи достовірно обізнаними про обмеження, умисно не здійснили їх державну реєстрацію, що створило умови для подальшої незаконної вирубки заповідного лісу та спроб самовільного будівництва комерційних об'єктів.
Для всебічного розслідування цих фактів та притягнення винних до відповідальності органу досудового розслідування необхідно дослідити інформацію щодо процесу державної реєстрації вказаної ділянки природно-заповідного фонду.
Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 офіційно відмовився добровільно надати ці матеріали на запит поліції, виникла необхідність отримати дозвіл суду на тимчасовий доступ до електронної бази Державного земельного кадастру та оригіналів реєстраційних документів.
Крім того, в ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні інформації стосовно земельної ділянки із кадастровим номером 3223181501:01:039:0003.
У зв'язку із цим до ІНФОРМАЦІЯ_4 02.04.2026 скеровано запит в порядку ст. 93 КПК України про надання необхідної інформації, а саме: належним чином завірені копії документів, які були подані до відділу відповідного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стосуються державної кадастрової реєстрації та присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці із кадастровим номером 3223181501:01:039:0003, а саме: заяву про проведення державної кадастрової реєстрації та повноваження особи на подачу такої заяви, проект із землеустрою, наказ про затвердження проекту землеустрою, поземельну книгу та усіх інших документів, які були подані для проведення державної кадастрової реєстрації вказаної земельної ділянки, які зберігаються в паперовому вигляді та в електронній формі у вигляді сканованих документів.
У відповідь ІНФОРМАЦІЯ_3 своїм листом від 09.04.2026 повідомив про відмову в наданні такої інформації та зазначив, що положеннями статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон) визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж. Копії документів Державного земельного кадастру, а також документів, що стали підставою для внесення відомостей до нього, можуть бути вилучені в органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, лише за рішенням відповідних державних органів, прийнятим у межах їх повноважень, визначених законом. Обов'язковим є складання реєстру копій документів, що вилучаються. Водночас нормами частин першої та другої статті 159 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду. Враховуючи зазначене відомості та документи Державного земельного кадастру надаються відповідно до вимог статті 38 Закону державними кадастровими реєстраторами за результатам розгляду заяви відповідної форми та у процесуальному порядку, передбаченому Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту у слідства виникла необхідність у дослідженні інформації, яка міститься саме в електронній інформаційній системі - Державний земельний кадастр, держателем якого відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 є ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також оригіналах документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виключає можливість до них вільного доступу.
Вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Прокурор Обухівської окружної прокуратури Київської області в судове засідання не з'явився, просив розглядати клопотання без участі слідчого та прокурора, вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив не здійснювати фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів, в тому числі не здійснювати аудіо запис та відео запис за допомогою технічних засобів.
Розгляд клопотання відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України проводився за відсутності особи, у володінні якої знаходяться річ і документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що дана річ має значення для швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення інформації.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Перевіривши та дослідивши матеріли клопотання приходжу до наступного.
В провадженні СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській обл. перебувають матеріали кримінального провадження за № 12025111230001493, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.08.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 1 ст. 364, ч. 4 ст. 197-1 КК України, за фактом незаконної порубки дерев, зловживання службовим становищем посадовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 та самовільного будівництва на території природно-заповідного фонду.
4 серпня 2025 року в селі Витачів правоохоронці виявили невідомих осіб, які без жодних документів спилювали дерева.
Під час огляду місця події було вилучено мікроавтобус із гілками, а також виявлено десятки свіжозрізаних дерев породи «ясен» і відповідні пні. Наступні огляди із залученням спеціалістів-екологів та геодезистів підтвердили незаконне знищення загалом 124 дерев.
Орган досудового розслідування з'ясував, що частина ділянки, де відбулася вирубка, накладається на землі природно-заповідного фонду, на яких також розташована пам'ятка археології національного значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно з висновком інженерно-екологічної експертизи, розмір шкоди, завданої довкіллю, становить понад 134 тисячі гривень, що за законом кваліфікується як тяжкі наслідки.
Враховуючи вищевикладене, для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту у слідства виникла необхідність у дослідженні інформації, яка міститься саме в електронній інформаційній системі - Державний земельний кадастр, держателем якого відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 є ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також оригіналах документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виключає можливість до них вільного доступу.
Вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Статтею 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Порядок реалізації повноважень (правова процедура) слідчого (органу досудового розслідування) щодо витребування документів від підприємств, установ та організацій визначений главою 15 КПК України і здійснюється у формі отримання тимчасового доступу до речей і документів.
Відповідно до п. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронюваному законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Внесене клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, матеріалами клопотання (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань), а також прокурором, доведено достатність даних про здійснення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення, а також про те, що документи, про тимчасовий доступ до яких просить прокурор, знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , вона має суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, що неможливо встановити а інший спосіб.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено усі передбачені ст. 131, 132, ч. ч. 5-7 ст. 163 КПК України, підстави до задоволення внесеного клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 160, 162, 163-166, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 12025111230001493 від 05.08.2025, а саме: заступнику начальника відділення слідчого відділу Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_4 , старшому слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_5 , старшому слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_6 , слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_7 , слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_8 , слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_9 , слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_10 , слідчому СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_11 , тимчасовий доступ до електронної інформаційної системи - Державний земельний кадастр, держателем якого є ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також оригіналів документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , та проведення виїмки електронних цифрових копій електронних документів та належним чином завірених копій з оригіналів документів, а саме: документів, які були подані до відділу відповідного підрозділу Держгеокадастру, що стосуються державної кадастрової реєстрації та присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці із кадастровим номером 3223181501:01:039:0003, а саме: заяву про проведення державної кадастрової реєстрації та повноваження особи на подачу такої заяви, проект із землеустрою, наказ про затвердження проекту землеустрою, поземельну книгу та усіх інших документів, які були подані для проведення державної кадастрової реєстрації вказаної земельної ділянки, які зберігаються в паперовому вигляді та в електронній формі у вигляді сканованих документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії ухвали визначити до 26 червня 2026 року.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1