Ухвала від 29.04.2026 по справі 273/2219/20

УКРАЇНА

Романівський районний суд Житомирської області

273/2219/20

УХВАЛА

селище Романів 29 квітня 2026 року

Романівський районний суд Житомирської області в складі судді ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Звягельської окружної прокуратури ОСОБА_3 , обвинуваченої ОСОБА_4 , під час судового розгляду в режимі відеоконференції кримінального провадження № 42018061240000014 відносно ОСОБА_4 , обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України (далі КК України),-

ВСТАНОВИВ:

Стороною обвинувачення ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що наказом начальника відділу освіти Баранівської міської ради від 28.02.2017 за № 63-к ОСОБА_4 призначена на посаду головного бухгалтера відділу освіти Баранівської міської ради.

Відповідно до пункту 1.5 посадової інструкції, з якою ОСОБА_4 ознайомлена, діяльність головного бухгалтера регламентується законодавчими та нормативними актами стосовно робіт, що виконуються.

Відповідно до пункту 6 статті 7 Бюджетного кодексу України, принципом ефективності передбачено, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Кожен учасник бюджетного процесу, відповідно пункту 11 статті 7 Бюджетного кодексу України (Принцип відповідальності учасників бюджетного процесу), несе відповідальність за свої дії або бездіяльність на кожній стадії бюджетного процесу.

Законом України «Про публічні закупівлі» установлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Закупівлі мають здійснюватися за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням (стаття 3 Закону України «Про публічні закупівлі»),

У відповідності до статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Склад тендерного комітету та положения про тендерний комітет затверджуються рішенням замовника.

Наказом начальника відділу освіти Баранівської міської ради від 23.01.2017 за №17 з метою здійснення закупівель товарів, робіт та послуг створено тендерний комітет, затверджено Положення про тендерний комітет відділу освіти Баранівської міської ради (далі - Положення) та головою комітету призначено в.о. головного бухгалтера відділу освіти ОСОБА_4 .

Наказом начальника відділу освіти Баранівської міської ради від 05.04.2017 за №73 внесено зміни у наказ №17 від 23.01.2017 та головою тендерного комітету призначено головного бухгалтера відділу освіти ОСОБА_4 .

Згідно статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» та Положення, голова тендерного комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій, зокрема за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом. Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості.

Керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається начальником відділу освіти міської ради та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 2.11 Положення на ОСОБА_4 , як голову тендерного комітету, покладено наступні обов'язки: організовує роботу комітету; приймає рішення щодо проведення засідань комітету; визначає дату і місце проведення засідань комітету; пропонує порядок денний засідань комітету; веде засідання комітету; уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 2.13 Положення ОСОБА_4 , як голова комітету, персонально відповідає за виконання покладених на комітет функцій.

Згідно пункту 2.7 Положення в процесі роботи комітет забезпечує реалізацію таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів; здійснення інших дій передбачених Законом.

Разом із тим, ОСОБА_4 , будучи головою тендерного комітету відділу освіти Баранівської міської ради Житомирської області, здійснюючи організаційно - розпорядчі функції, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них вчинила кримінальне правопорушення при наступних обставинах.

22.05.2017 згідно протоколу №76 тендерним комітетом під головуванням ОСОБА_4 прийнято рішення про проведення відкритих торгів на придбання навчального обладнання (кабінети фізики та хімії) для загальноосвітніх закладів освіти, очікуваною вартістю 958100,00 грн.

25.05.2017 на засіданні тендерного комітету під головуванням ОСОБА_4 прийнято рішення про затвердження тендерної документації щодо проведення процедури відкритих торгів на закупівлю товару (ДК 021:2015) 39162100-6 - Навчальне обладнання (згідно з технічним завданням).

У відповідності до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація може містити також іншу інформацію саме відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Згідно частини 3 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.

Частиною 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

В роз'ясненні Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 30.12.2016 №3302-06/42560-06 вказано, що вимоги тендерної документації та перелік документів, якими учасник повинен підтвердити свою відповідність таким вимогам зазначаються замовником самостійно виходячи зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель, закріпленими у статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» та з дотриманням законодавства в цілому.

Водночас, згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі», до принципів здійснення закупівель відносять недискримінацію учасників та добросовісну конкуренцію серед учасників.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу 3 та Додатку 2 до затвердженої тендерної документації зі змінами передбачено перелік документів, які повинні надати учасники у складі тендерних пропозицій для підтвердження якості товару і досвіду, а саме:

- копії чинного на дату розкриття сертифікату на систему якості ISO9001 виробника кабінетів фізики, хімії та інтерактивного комплексу (ІАК), засвідчену печаткою та підписом уповноваженої особи виробника;

- копії звіту про аудит та/або копії звіту про остаточну перевірку, затвердженого в органах стандартизації, метрології та сертифікації, якщо дата реєстрації сертифікату ISO9001 не пізніше ніж один рік від дати складання звіту, якщо пізніше, то надається копія звіту про технічний нагляд, дата затвердження якого в органах стандартизації, метрології та сертифікації, не пізніше ніж за один рік від дати розкриття пропозицій конкурсних торгів, засвідчені печаткою та підписом повноваженої особи виробника.

Відповідно до Національного стандарту України ДСТУ ISO9001 вимоги до систем управління якістю, установлені в цьому стандарті, доповнюють вимоги до продукції.

Згідно з розділом «НАЦІОНАЛЬНИЙ ВСТУП» національного стандарту ДСТУ ISO9001 «Системи управління якістю. Вимоги» цей стандарт рекомендовано застосовувати для сертифікування систем управління якістю.

Таким чином, застосування ДСТУ ISO9001 для сертифікування систем управління якістю носить рекомендаційний характер, а його отримання не є обов'язковим.

Крім того, вказаний стандарт не містить ніяких «абсолютних» вимог до впливу організації на навколишнє середовище, за винятком того, що організація в спеціальному документі (екологічній політиці) повинна оголосити про своє прагнення відповідати національному природоохоронному законодавству і національним стандартам.

Разом з тим, об'єктами обов'язкової екологічної сертифікації відповідно до законодавства України є:

- системи управління охороною навколишнього середовища, регламентовані міжнародними стандартами, що розробляються в технічному комітеті ISO/TC207 «Управління охороною навколишнього середовища», у якому Україна бере участь;

- продукція, шкідлива для навколишнього середовища, включаючи озоноруйнівні речовини й продукція, що їх містить, передбачувані до ввозу в Україну і вивозу з України, а також товари, увезені на митну територію України;

- екологічно шкідливі технології, включаючи ті, що ввезені на митну територію України і використовуються на промислових і дослідно-експериментальних об'єктах підприємств і організацій оборонних галузей промисловості;

- відходи виробництва і споживання, включаючи небезпечні й інші відходи, які є об'єктом транскордонного перевезення, і діяльність у сфері поводження з відходами;

- види тварин і рослин, їхні частини або деривати, що підпадають під дію Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, які знаходяться під загрозою зникнення, здобуті у відкритому морі суднами під прапорами України.

Таким чином, на навчальне обладнання (кабінети фізики, хімії) для загальноосвітніх закладів освіти обов'язкова екологічна сертифікація законодавством України не передбачена.

Відтак, встановлення у тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 3 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», якими передбачена недискримінація учасників та принципи відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

Окрім того, у відповідності до наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 №28 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.05.2005 за №466/10746) «Про затвердження продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні», на навчальне обладнання для загальноосвітніх закладів освіти обов'язкова сертифікація також не передбачена.

Відповідно до додатку 2 тендерної документації, від учасників у складі тендерних пропозицій також імперативно вимагалось надання копії титульної сторінки технічних умов (далі - ТУ) на виробництво навчальних кабінетів фізики, хімії та ІАК, погоджених уповноваженим органом Міністерством освіти і науки України (достатньо погодження первинної реєстрації ТУ), засвідчену (і) печаткою та підписом уповноваженої особи виробника.

Однак, відповідно до пункту 5 «Типового переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для кабінетів природничо-математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 22.06.2016 №704 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.07.2016 за № 1050/29180, та вимоги якого є обов'язковими для засобів навчання та навчального обладнання, що будуть закуповуватися, для використання в загальноосвітніх навчальних закладах державної та комунальної форми власності та рекомендаційним для навчальних закладів іншої форми власності, далі - Перелік №704) визначено, що засоби навчання та навчальне обладнання, що поставляються та використовуються у навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів, повинні мати на момент поставки висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, та/або технічний паспорт на виріб, та або декларацію про відповідність вимогам технічних регламентів та бути укомплектованими інструкціями про використання та зберігання, викладеними українською мовою та обов'язковим методичним забезпеченням для демонстраційних, практичних та лабораторних робіт відповідно до навчальної програми.

Таким чином, обов'язкова наявність на навчальне обладнання, що поставляється та використовується у навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів, технічних умов на виробництво навчальних кабінетів фізики, хімії та ІАК, погоджених уповноваженим органом Міністерством освіти і науки України, Переліком № 704 не передбачена.

Відтак дії тендерного комітету в частині встановлення у тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 3 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», якими передбачена недискримінація учасників та принципи відкритості і прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

Враховуючи зазначені факти порушення чинного законодавства з питань публічних закупівель, вищевказана процедура закупівлі підлягала до відміни на підставі абзацу 3 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі».

Разом із цим, ОСОБА_4 , будучи головою тендерного комітету, неодноразово проводячи засідання тендерного комітету в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та Положення, належним чином самостійно не вивчила тендерну документацію, не організувала належний розгляд документації членами тендерного комітету, не використала об'єктивну можливість відмінити процедуру закупівлі через невідповідність тендерної документації Закону України "Про публічні закупівлі» та не ініціювала питання відміни на засіданнях тендерного комітету.

В подальшому, 25.05.2017 на виконання рішення тендерного комітету від 22.05.2017 №76 тендерним комітетом через веб-портал «РROZORRO» за №UА-2017-05-25-000164-а оприлюднено оголошення про проведення процедури відкритих торгів та розміщено затверджену тендерну документацію щодо закупівлі навчального обладнання (кабінети фізики та хімії) для загальноосвітніх закладів освіти за кодом ДК 021:2015:39162100-6, очікуваною вартістю 958100 грн.

При цьому критерієм вибору переможця визначено «ціна».

14.06.2017 в ході засідання тендерного комітету (протокол №80), за результатами проведеного голосування члени тендерного комітету, розглянувши подану тендерну пропозицію фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (далі по тексту - ФОП ОСОБА_5 ) підтвердили, що дана пропозиція відповідає вимогам тендерної документації відділу освіти міської ради та нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим її вирішено обрати переможцем відкритих торгів та укласти з нею договір про закупівлю товарів, згідно чинного законодавства.

20.07.2017 на виконання рішення тендерного комітету від 14.06.2017 №80 між відділом освіти Баранівської міської ради Житомирської області та ФОП ОСОБА_5 укладено договір про закупівлю №269, предметом якого є навчальне обладнання (кабінети фізики та хімії) код (ДК 021:2015) 3916211-6 та Специфікація до Договору №269 про закупівлю товарів за державні кошти за ціною 948519,00 грн.

01.12.2017 відповідно до платіжного доручення №3616 грошові кошти в сумі 948519,00 грн. з рахунку №35423140298439 ГУ ДКСУ у Житомирській області (платник відділ освіти Баранівської міської ради) перераховано на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в Печерській філії АТ КБ «Приват Банк» м. Київ, на ім'я ФОП ОСОБА_5 ..

Таким чином, голова тендерного комітету ОСОБА_4 неодноразово проводячи засідання тендерного комітету, в порушення режиму економії використання бюджетних коштів, а також принципу максимальної економії та ефективності, здійснення закупівель, що передбачено пунктом 2 статті 3 ЗУ «Про публічні закупівлі», не використала об'єктивну можливість особисто та не поклала функцію на окремого члена комітету, з проведення запиту цінових пропозицій для визначення оптимальної вартості навчального обладнання згідно предмету договору поставки №269 від 20.07.2017. Оскільки будь-якої з дій, а саме здійснення маркетингового дослідження, вивчення ситуації на ринку, моніторинг комерційних пропозицій потенційних постачальників товарів, надавачів послуг та виконавців робіт як з відкритих джерел, так і безпосередньо консультуючись з ними, досліджувати інформацію щодо цінового діапазону із застосуванням аналітичного модуля bі.prozorro.org, отримувати дані від органів влади, підприємств, установ організацій згідно їх функцій, а також з інших джерел інформації, яка може бути використана для формування очікуваної вартості предмета закупівлі вчинено нею не було.

Таким чином, головний бухгалтер відділу освіти Баранівської міської ради - голова тендерного комітету ОСОБА_4 , будучи службовою особою, виступаючи від імені розпорядника бюджетних коштів, який здійснює закупівлю, внаслідок неналежного виконання юридично обов'язкових, об'єктивно необхідних та реально можливих дій, у порушення принципу економії використання бюджетних коштів, не відмінила процедуру відкритих торгів та в подальшому не відхилила тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_5 , що призвело до завищення вартості обладнання згідно договору поставки №269 від 20.07.2017 та безпідставного перерахування грошових коштів ФОП ОСОБА_5 в сумі 295456,19 грн.

Таким чином, своїми діями, які виразилися у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_4 скоїла кримінальне правопорушення, передбачене частиною другою статті 367 КК України.

26 червня 2024 року на адресу суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_6 , погоджене з обвинуваченою ОСОБА_4 про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності та закриття кримінального провадження. В обгрунтування клопотання учасники кримінального провадження зі сторони захисту вказали, що з моменту скоєння інкримінованого обвинуваченій кримінального правопорушення минуло понад п'ять років, остання не ухилялася від досудового розслідування або суду, нового кримінального правопорушення не вчинила.

Обвинувачена вищезазначене клопотання підтримала, проти закриття кримінального провадження та звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності не заперечила.

Прокурор проти закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності також не заперечила.

Суд, вислухавши думку учасників судового провадження, дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини 4 статті 286 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України), якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 286 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Пунктом 3 частини 1 статті 49 КК України ( в редакції станом на 01.12.2017 року) передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості.

Відповідно до частини 2 статті 44 КК України, звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом.

На виконання вимог статті 285 КПК України, ОСОБА_4 роз'яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.

Кримінальне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 367 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 , згідно із статтею 12 КК України (в редакції станом на 01.12.2017) є злочином середньої тяжкості, за вчинення якого передбачене максимальне покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Окрім цього судом встановлено, що з 01 грудня 2017 року, тобто з дня вчинення інкримінованого обвинуваченій кримінального правопорушення, минуло понад вісім років.

У статті 49 КК України визначено матеріально-правові підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності. Так, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили: минули зазначені у законі строки (ці строки диференційовані залежно від тяжкості вчиненого злочину); протягом цих строків особа не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого або особливо тяжкого злочину (перебіг давності не перерваний); особа не ухилялася від досудового слідства або суду (перебіг давності не зупинявся); законом не встановлено заборону щодо застосування давності до вчиненого особою злочину.

Відповідно до частини 2 статті 49 КК України перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п'ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п'ятнадцять років.

Зупинення спливу строку давності у випадку ухилення особи від досудового слідства або суду є посткримінальною санкцією, заходом кримінально-правового характеру, покликаним забезпечувати здійснення кримінального переслідування і реалізацію кримінальної відповідальності.

Згідно з висновком, який міститься в постанові Верховного Суду України від 19 березня 2015 року № 5-1кс15, під ухиленням від слідства або суду з погляду застосування статті 49 КК України слід розуміти будь-які умисні дії, вчинені певною особою з метою уникнути кримінальної відповідальності за вчинений злочин, що змушує правоохоронні органи вживати заходів, спрямованих на розшук і затримання правопорушника (нез'явлення без поважних причин за викликом до слідчого або суду, недотримання умов запобіжного заходу, зміна документів, які посвідчують особу, зміна зовнішності, перехід на нелегальне становище, перебування в тайнику, імітація своєї смерті тощо).

Для застосування положень частини 2 статті 49 КК України у такому випадку обов'язково має бути підтверджено факт ухилення підозрюваного, обвинуваченого від слідства і суду, перевірено підстави оголошення у розшук і можливого ухилення останнього від досудового слідства і суду.

Отже, закон, який регулює питання звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності (статті 49 КК України), пов'язує зупинення строків давності лише з умисними діями особи, спрямованими на ухилення від слідства або суду.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 не ухилялася від досудового розслідування або суду (перебіг давності не зупинявся), з 01 грудня 2017 року інших кримінальних правопорушень остання не вчиняла.

Слід також зазначити, що згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду від 17 червня 2020 року (справа № 3598/1781/17) остання наголосила, що звільнення від кримінальної відповідальності за статтею 49 КК України (сплив строків давності) є безумовним і здійснюється судом незалежно від факту примирення з потерпілим, відшкодування обвинуваченим шкоди потерпілому, щирого каяття тощо.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 284, частини 3 статті 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Викладені обставини свідчать про наявність правових підстав для задоволення клопотання захисника про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності та про закриття кримінального провадження.

Пред'явлений в межах даного кримінального провадження прокурором цивільний позов до обвинуваченої ОСОБА_4 в інтересах відділу освіти Баранівської міської ради (нині - гуманітарного відділу Баранівської міської ради) про відшкодування завданої кримінальним правопорушенням майнової шкоди слід залишити без розгляду.

Роз'яснити Звягельській окружній прокуратурі та гуманітарному відділу Баранівської міської ради шодо їх права звернутись із цивільним позовом в порядку цивільного судочинства.

Долю речових доказів суд вирішує відповідно до вимог статті 100 КПК України.

Вирішуючи питання щодо розподілу процесуальних витрат у кримінальному провадженні, суд зазначає наступне.

Статтею 126 КПК України визначено, що розподіл процесуальних витрат може бути вирішено й ухвалою суду, то у випадку заявлення учасниками кримінального провадження клопотання про компенсацію процесуальних витрат суд, ухвалюючи остаточне рішення за результатами розгляду кримінального провадження (вирок або ухвалу), вирішує питання щодо розподілу процесуальних витрат, про що зазначено у правових позиціях, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.06.2020 року у справі 598/1781/17.

Суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті. Очевидно, що, звільняючи особу від кримінальної відповідальності, суд або суддя має вирішити питання про скасування чи зміну запобіжного заходу, речові докази, розподіл процесуальних витрат тощо. Таким чином, Велика Палата Верховного Суду вважає, що це питання може бути вирішене й ухвалою суду.

Водночас об'єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду в постанові від 12.09.2022 (справа № 203/241/17) сформулювала висновок з цього питання, який зводиться до того, що в разі звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі статті 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, у тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрите на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.

Беручи до уваги, що ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за частиною другою статті 367 КК України, на підставі статті 49 цього Кодексу у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження щодо неї - закриттю, а також те, що ініціатором проведення експертизи був орган досудового розслідування, суд відповідно до приписів статті 122, 124 КПК України вважає, що витрати на проведення експертизи в розмірі 50480,60 грн слід віднести на рахунок держави.

Заходи забезпечення цього кримінального провадження, після набрання ухвалою законної сили, підлягають скасуванню.

Керуючись статтями 44, 49 КК України, статтями 280, 281, 284-286, 369, 371, 372 КПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Клопотання захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_6 про звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною другою статті 367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018061240000014 від 12 березня 2018 року, по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 367 КК України, - закрити.

Цивільний позов Новоград-Волинської місцевої прокуратури (нині - Звягельської окружної прокуратури) в інтересах держави в особі відділу освіти Баранівської міської ради (нині - гуманітарного відділу Баранівської міської ради) до ОСОБА_4 про відшкодування завданої кримінальним правопорушенням майнової шкоди - залишити без розгляду.

Роз'яснити Звягельській окружній прокуратурі та гуманітарному відділу Баранівської міської ради їх право звернутися із цивільним позовом в порядку цивільного судочинства.

Крім того, суд роз'яснює, що відповідно до частини 2 статті 265 Цивільного процесуального кодексу України, якщо суд залишив без розгляду позов, пред'явлений у кримінальному провадженні, час від дня пред'явлення позову до набрання законної сили судовим рішенням, яким позов було залишено без розгляду, не зараховується до позовної давності.

Арешт, накладений згідно ухвали слідчого судді Баранівького районного суду Житомирської області від 27 серпня 2020 року на майно ОСОБА_4 , а саме: земельну ділянку з кадасторовим номером 1820600000:01:005:1478, площею 0,0824 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована по АДРЕСА_1 та житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 ., після набрання ухвалою законної сили - скасувати.

Речові докази:

- портативний комп'ютер вчителя (ноутбук) чорного кольору марки Asus моделі E502N укомплектований: процесором intelPentium 1.1 Гц. моделі 4200, оперативна пам'ять об'ємом 4Gb, жорсткий диск об'ємом 500Gb, діагональ екрана 15,6. На даний ноутбук установлена оперативна система Windows 10 Professional Pro. Додатком додається детальний опис програмного та технічного забезпечення даного ноутбука;

- Інтерактивна дошка марки LabWe8213, білого кольору;

- Мультимедійний проектор марки Epson моделі ЕВ-570, білого кольору;

- Базове програмне забезпечення для інтелектуальної дошки та мультимедійного проектора, які установлені на ноутбук, описаний вище;

- Акустична система марки «Gembird» моделі WCS-611G у складі 2-х колонок (1 комплект);

- Цифровий вимірювальний комп'ютерний комплекс для вчителя, який поміщено до тємно-синього кейсу з написом Einstein, до якого входить: методичний посібник EinsteinLabMate у кількості 1 шт; аналогово-цифровий перетворювач марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору, у кількості 1 шт; датчик напруги (зовнішній) марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору, з написом Сurтеп (-+ 2,5А) у кількості 2 шт; датчик струму марки EinstreinLabMate синьо-білого кольору з написом Voltage(-+ 25V) у кількості 2 шт;датчик температури (зовнішній) EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Thermocouple ТС- К (0 tol200 С', 32 to2192' F, 273,15 to1473.15К) у кількості 1 шт.; датчик температури (термопара, зовнішній) марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Temperature(-40 - 140'С) у кількості 2 шт.; датчик магнітного поля марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору у кількості 1 шт.; мікрофонний датчик марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Microphone (35 to10,000 Hz) у кількості 1 шт.; фотоворота марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Photogate (sensor) з комплектуючою металевою трубкою сірого кольору у кількості 2 шт.; датчик сили марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Force(-+ 10N/ -+50N) у кількості 1 шт.; датчик рівня звукового тиску (зовнішній) марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Sound (45 to 110 dB) у кількості 1 шт.; інтелектуальний датчик - шків з фотоворотами марки чорно-зеленого кольору без написів; набір кабелів для підключення блоку та датчиків у кількості 4 комплекти; датчик прискорення (зовнішній) марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом Accelerometer (3Axis) -+ 6g у кількості 1 шт.; датчик руху (відставні, зовнішній) марки EinsteinLabMate синьо-білого кольору з написом DST (0.2:10m) у кількості 1 шт.

Прилади та приладдя загального призначення для демонстрації та проведення лабораторних робіт кабінету фізики, до якого входить:

- Блок живлення лабораторний білого кольору з написом Lini-T UT2025CL;

- Блок живлення демонстраційний сірого кольору з написом «Джерело живлення демонстраційне, 1 А, 220 В, 50 Гц, 12....22 В, 50 Гр, 1 А»;

- Демонстраційний мультиметр помаранчево-чорного кольору з написом «DigitalMultimeter DT 9207А»;

- Терези електронні сірого кольору з написом «Domotec»;

- Штатив фізичний універсальний чорного кольору;

- Генератор звуковий чорного кольору з написом «Генератор 20 Гц...20кГц»;

- Циліндричні стакани 250,500 мл у кількості 8 шт.;

- Набір ручного слюсарного та електромонтажного інструменту (молоток, ручна пилка, викрутки різної довжини, плоскогубці, сегментний ніж, напилник, ножиці);

- Осцилограф демонстраційний синього кольору з написом «DC POWER SUPPLY ТТ20-2»;

- Набір лабораторний «Механіка, прості механізми» без написів червоно-зеленого кольору у кількості 10 шт.;

- Циліндри свинцеві зі стругою чорного кольору без написів;

- Гігрометр психометричний білого кольору з написом «ВИТ 1»;

- Термометр демонстраційний електронний, чорно-білого кольору, з написом «Temperature НТС-1»;

- Біметалева пластина зі стрілкою;

- Набір лабораторний «Молекулярна фізика та термодинаміка» ;

- Електрофорна машина- генератор Вімшурста;

- Маятник електростатичний у кількості 2 шт.;

- Комплект паличок для триб електризації;

- Штатив електростатичний чорного кольору у кількості 2 шт;

- Магніт U- подібний демонстраційний у кількості 1 шт;

- Електромагніт розбірний (підковоподібний);

- Прилад для демонстрації правила Ленца;

- Маятник електростатичний у кількості 2 шт;

- Комплект паличок для триб електризації;

- Штатив електростатичний у кількості 2 шт;

- Магніт U-подібний демонстраційний;

- Електромагніт розбірний (підковоподібний);

- Прилад для демонстрації правила Ленца;

- Набір лабораторний «Електрика» у кількості 10 шт.;

- Набір лабораторний «Магнетизм» у кількості 10 шт.;

- Електромагніт розбірний лабораторний (підковоподібний) у кількості 10 шт.;

- Набір для демонстрації з фізики «Хвильова оптика»;

- Дозиметр чорного кольору з написом Soeks 01 М у кількості 1 шт;

- Набір «Геометрична оптика у кількості 10 шт.;

- Цифровий фотоапарат NikonCoolpix Al00 в корпусі чорного кольору у кількості 1 шт.;

- Цифровий мікроскоп білого кольору BioLight 300 у кількості 1 шт.;

- Прилад для вивчення явища електромагнітної індукції у кількості 1 шт.;

- Портативний комп'ютер вчителя (ноутбук) чорного кольору марки Asus моделі E502N укомплектований: процесором intelPentium 1.1 Гц. моделі 4200, оперативна пам'ять об'ємом 4Gb, жорсткий диск об'ємом 500Gb, діагональ екрана 15,6. На даний ноутбук установлена оперативна система Windows10 Professional Pro. Додатком додається детальний опис програмного та технічного забезпечення даного ноутбука;

- Інтерактивна дошка марки LabWe 8213, білого кольору;

- Мультимедійний проектор марки Epson моделі ЕВ-570, білого кольору;

- Базове програмне забезпечення для інтелектуальної дошки та мультимедійного проектора, які установлені на ноутбук, описаний вище;

- Акустична система марки «Gembird» моделі WCS-611G у складі 2-х колонок (1 комплект).

Прилади та приладдя загального призначення для демонстрації та проведення лабораторних робіт кабінету фізики, до якого входить:

- Набір ареометрів з написом 101117 АОН (700-1850 кг/м);

- Плитка електрична білого кольору з написом «Термія» на одну посудину у кількості 2 шт.;

- Центрифуга з написом 800Д білого кольору;

- Спиртівка скляна зі штативом та пробкою у кількості 15 шт.;

- Дошка сушильна білого кольору у кількості 2 шт.;

- Лоток пластмасовий для реактивів у кількості 15 шт.;

- Столик підіймальний у кількості 3 шт.;

- Штатив для пробірок білого кольору у кількості 2 шт.;

- Штатив для пробірок на 10 гнізд у кількості 15 шт.;

- Штатив для пробірок на 20 гнізд у кількості 4 шт.;

- Штатив лабораторний у кількості 4 шт.;

- Штатив лабораторний комбінований у кількості 15 шт.;

- Тримач для пробірок у кількості 15 шт.;

- Набір груш для піпеток синього кольору синього кольору у кількості 2 шт.;

- Набір пробок гумових у кількості 15 шт.;

- Набір трубок гумових;

- Набір трубок силіконових;

- Затискач гвинтовий (Гофмана) металевий у кількості 5 шт.;

- Затискач пружинний (Мора) у кількості 15 шт.;

- Посудина пластикова з поліпропіленовим носиком у кількості 15 шт.;

- Набір йоршиків для миття посуду;

- Пінцет металевий у кількості 15 шт.;

- Ложка для спалювання речовин з металу у кількості 15 шт.;

- Шпатель №2 порцеляновий білого кольору у кількості 3 шт.;

- Шпатель №3 порцеляновий білого кольору у кількості 3 шт.;

- Шпатель з металу у кількості 15 шт.;

- Щипці для тиглів у кількості 15 шт.;

- Окуляри захисні, пластикові (прозорі) у кількості 15 шт.;

- Рукавички гумові у кількості 2 шт.;

- Набір етикеток-самоклейок для маркування посуду;

- Посуд загального призначення;

- Пробірки хімічні 14x122 у кількості 500 шт.;

- Пробірки хімічні 16x150 у кількості 500 шт.;

- Пробірки хімічні 21x200 у кількості 100 шт.;

- Паличка скляна у кількості 50 шт. (прозорі);

- Набір скляних трубок для відведення газу у кількості 2;

- Предметні скельця для проведення крапельних реакцій у кількості 100 шт.;

- Піпетки Поліпропіленові у кількості 100 шт.;

- Дозатор Механічний у кількості 10 шт.;

- Бутиль для реактивів темного кольору з широким горлом 125 мл. у кількості 24 шт.;

- Бутиль для реактивів темного кольору з широким горлом 250 мл. у кількості 24 шт.;

- Бутиль для реактивів темного кольору з широким горлом 500 мл. у кількості 24 шт.;

- Бутиль для реактивів світлого кольору з широким горлом 125 мл. у кількості 24 шт.;

- Бутиль для реактивів світлого кольору з широким горлом 250 мл. у кількості 24 шт.;

- Бутиль для реактивів світлого кольору з широким горлом 500 мл. у кількості 24 шт.;

- Бутиль для реактивів світлого кольору з вузьке горлом 250 мл. у кількості 10 шт.;

- Бутиль для реактивів темного кольору з вузьке горлом 250 мл. у кількості 10 шт.;

- Крапельниця шустера у кількості 50 шт.;

- Ексикатор без крана у кількості 1 шт.;

- Колба конічна Ерленмейера з широким горлом КН-2-200-50 у кількості 15 шт.;

- Колба конічна типу Кн з циліндричною горловиною 50 мл. у кількості 15 шт.;

- Колба конічна типу Кн з циліндричною горловиною 100 мл. у кількості 15 шт.;

- Колба конічна типу Кн з циліндричною горловиною 250 мл. у кількості 5 шт.;

- Колба кругло донна типу Кн з циліндричною горловиною 50 мл. у кількості 15 шт.;

- Колба кругло донна типу Кн з циліндричною горловиною 250 мл. у кількості 2 шт.;

- Колба мірна 100 мл, у кількості 2 шт.;

- Прилад для добування газів у кількості 15 шт.;

- Прилад для ілюстрації залежності швидкості хімічних реакцій від умов у кількості 1 шт.;

- Прилад для окиснення спирту над мідним каталізатором у кількості 1 шт.;

- Прилад ілюстрації закону збереження маси речовини у кількості 1 шт.;

- Пробірки для демонстрації та дослідів центрифужні у кількості 15 шт.;

- Скляна промивка Дрекселя 250 мл у кількості 2 шт.;

- Скляна промивка Дрекселя 500 мл у кількості 2 шт.;

- Терези термохімічні у кількості 1 шт.;

- Холодильник ХПТ 300 білого кольору;

- Холодильник ХПТ 400 білого кольору;

- Штатив для піпеток та бюреток.

Колекції:

- Волокна у кількості 15 шт.;

- Мінеральні добрива у кількості 15 шт.;

- Зразки простих речовин у кількості 15 шт.;

- Кам'яне вугілля і продукти і продукти його переробки у кількості 15 шт.;

- Каучук та продукти його переробки у кількості 15 шт.;

- Метали і сплави у кількості 15 шт.;

- Нафта і продукти її переробки у кількості 15 шт.;

- Паливо у кількості 15 шт.;

- Пластмаси у кількості 15 шт.;

- Руди металів (мінерали) у кількості 15 шт.;

- Скло і вироби зі скла у кількості 15 шт.;

- Чавун і сталь у кількості 15 шт.

Моделі:

- Атома демонстраційна;

- Кристалічної гратки алмазу;

- Кристалічної гратки графіту;

- Кристалічної гратки йоду;

- Кристалічної гратки льоду;

- Кристалічної гратки карбон 4 оксид;

- Кристалічної гратки натрій хлориду;

- Кристалічної гратки заліза;

- Кристалічної гратки магнію;

- Кристалічної гратки міді;

- Набір для складання об'ємних моделей молекули;

- Набір моделей атомів із стержнями;

- Реактиви.

Витратні матеріали:

- Вата упаковка 100 гр. у кількості 2 шт.;

- Дерев'яні скріпки у кількості 100 шт.;

- Індикаторний папір;

- Сухе пальне 20 упаковок;

- Фільтрувальний папір у кількості 5 упаковок.

Прилади та посуд:

- Бюретка з одноходним краном 3 шт.;

- Воронка лабораторна В у кількості 3 шт.;

- Водоструменний насос у кількості 2 шт.;

- Колба Бунзена 0.2л. у кількості 2 шт.;

- Колба Бунзена 0.5л. у кількості 2 шт.;

- Колба конічна типу Кн 100 мл. з циліндричною горловиною 10 шт.;

- Колба конічна типу Кн 250 мл. з циліндричною горловиною 5 шт.;

- Колба конічна типу Кн 1000 мл. з циліндричною горловиною 1 шт.;

- Колба мірна 2 кл. 50 мл. у кількості 15 шт.;

- Колба плоскодонна 500 мл. типу П у кількості 2 шт.;

- Лійкабюхнера №1 у кількості 2 шт.;

- Магнітний змішувач з підігрівом білого кольору;

- Сітка латунна 3 шт.;

- Ступка порцелянова 3 шт.;

- Циліндр мірний 1000 мл, 1 шт.;

- Реактиви;

- Цифровий мікроскоп білого кольору BioLight300 у кількості 1 шт.;

- Цифрова документо-камера білого кольору марки EpsonELPDC21;

- Навушники марки «Gembird» моделі MHS-001 ;

- Веб камера марки «Gembird» моделі CAM100U;

- Комутатор чорного кольору марки TP-Link моделі TL SF1016D , які передано на відповідальне зберігання директору опорного закладу Баранівської гімназії (нині - Баранівський ліцей №1 Баранівської міської ради) ОСОБА_7 , після набрання ухвалою законної сили - залишити деректору Баранівського ліцею №1 Баранівської міської ради ОСОБА_7 .

Процесуальні витрати, пов'язані із залученням експертів, в сумі 50480 (п'ятдеят тисяч чотириста вісімдесят) грн 60 коп віднести на рахунок держави.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвалу може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Романівський районний суд Житомирської області.

Суддя ОСОБА_1