Рішення від 01.05.2026 по справі 490/58/26

Справа № 490/58/26

нп 2/490/170/2026

Центральний районний суд м. Миколаєва

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Саламатіна О.В., за участю секретаря судового засідання Рябой Д.В., позивачки ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІС-ЦЕНТР С» про захист прав споживача, визнання нарахувань необгрунтованими, зобов'язання провести перерахунок та стягнення надмірно сплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

05.01.2026 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просила: визнати дії ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР-С» щодо нарахування плати необґрунтованими на користь ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_1 ; зобов'язати ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» провести перерахунок плати за період з 06.2021 по 01.01.2026 з урахуванням фактично наданих послуг на користь ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_1 ; стягнути з відповідача ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР-С» надмірно сплачені кошти, що утворились у результаті безпідставних нарахувань на користь ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_1 .

В обгрунтування позову ОСОБА_1 вказала, що згідно з історією розрахунків, за період з червня 2021 року по 01 січня 2026 року відповідачем було нараховано 15576,63 грн, з яких нею фактично сплачено 13 308,25 грн.

Позивачка стверджує, що враховуючи, що фактично надавалось не більше 20% послуг, решта нарахувань є безпідставними. З 2021 р. по 2025 р. ЖЕК систематично не виконував умови договору. Ремонти виконувались мешканцями. Надавалось лише прибирання та епізодичне косіння. Попри це ЖЕК нараховував повну плату.

Також позивачка зазначає, що у період з червня 2021 року по 01 січня 2026 року управителем фактично надавались лише окремі послуги з прибирання прибудинкової території та епізодично косіння трави, що становить орієнтовно не більше 20 % від загального обсягу послуг. Інші послуги, передбачені договором укладеним між сторонами та кошторисом, не надавались або надавались неналежної якості, що є підставою для проведення перерахунку плати та повернення надмірно сплачених коштів. Неналежне утримання будинку має системний та тривалий характер. Ще у 2011-2012 роках мешканці будинку зверталися до органів місцевого самоврядування та управителя з приводу неналежного технічного стану будинку, відсутності ремонтних робіт та ігнорування звернень. Однак зазначені порушення усунуті не були та фактично тривають і в період дії договору між позивачкою та відповідачем (з 2021 по 2026 рік), що свідчить про системну бездіяльність управителя та неналежне виконання ним договірних обов'язків.

За такого, враховуючи вищевказане, позивачка посилаючись на положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 525, 526, 610 ЦК України, позивачка просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2026 року головуючим суддею визначено суддю Саламатіна О.В.

09.01.2026 року до суду від позивачки надійшли додаткові пояснення, в яких ОСОБА_1 , керуючись приписами ст. 49 ЦПК України, уточнила позовні вимоги, а саме посила суд зобов'язати ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» здійснити перерахунок плати за послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_2 за період з 06.2021 по 01.01.2026, а також стягнути з ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» на користь позивачки переплату за ненадані та неякісно надані житлово-комунальні послуги у розмірі 10000 гривень шляхом перерахування коштів на її банківський рахунок.

Ухвалою судді від 12.01.2026 року справу прийнято до провадження та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, почато підготовче провадження та призначено проведення підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 10.02.2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

18.02.2026 року від позивачки надійшли додаткові пояснення, в яких обгрунтовувала нараховану нею суму переплати у 10000,00 грн, вказавши, що зазначена сума є попереднім розрахунком, здійсненим нею на підставі тарифів, визначених кошторисом.

25.03.2026 року ОСОБА_1 надала до суду письмові пояснення, в яких вказала, що у її повідомленні до ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» про розірвання договору між ними нею було зазначено суму надмірно сплачених коштів у розмірі 10 192,92 грн за період з липня 2021 року по 31.12.2025 року. Зазначена сума є її розрахунком, оскільки управляюча компанія жодного разу не запропонувала вирішення питання щодо проблеми з дахом та стіною будинку, а також не надала розрахунків або актів виконаних робіт. Однак, позивачка стверджує, що відповідач продовжує здійснювати нарахування за послуги після розірвання договору. ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» нараховує їй заборгованість за житлово-комунальні послуги, незважаючи на те, що послуги фактично не надавалися. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 вважає нараховану заборгованість безпідставною та такою, що підлягає списанню. На підставі викладеного просить суд: стягнути з ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» на її користь 10 000 грн надмірно сплачених коштів; визнати договір №174 від 07.06.2021 р. розірваним з 01.01.2026 року; зобов'язати ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» припинити нарахування плати після 01.01.2026 року; визнати нараховану ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» заборгованість безпідставною та такою, що підлягає списанню.

В судове засідання відповідач не з'явився, про час місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення судових повісток та ухвал суду до електронного кабінету ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» у підсистемі ЕСІТС «Електронний суд», що підтверджується інформацією з АСДС (довідки про доставку електронного документу).

За правилами п. 2 ч. 6 ст. 272 ЦПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Згідно з ч. 11 ст. 272 ЦПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Тобто, відповідач, який має зареєстрований електронний кабінет підсистемі ЕСІТС «Електронний суд», а отже належним чином повідомлений про розгляд справи, не скористався своїм процесуальним правом та не направив суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти позову.

Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (Постанова ВС від 24.10.2024 у справі №752/8103/13-ц).

За такого, суд вважає, що підстав для відкладення розгляду справи немає, оскільки наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення рішення, адже основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

В судовому засіданні позивачка вимоги позову підтримала та просила задовольнити. Протокольною ухвалою суду від 23.04.2026 року письмові пояснення від 25.03.2026 року повернуто позивачці без розгляду.

23.04.2026 року після судових дебатів судом оголошено про прехід до стадії ухвалення судового рішення.

Ухвалою суду від 24.04.2026 року поновлено судовий розгляд справи та призначено справу до судового розгляду, зобов'язано позивачку надати тарифи на послуги що надаються згідно договору №174 від 07.06.2021 року.

У судовому засіданні 27.04.2026 року долучено до матеріалів справи кошториси витрат на утримання будинку та прибудинкової території, копію Акту-претензії та лист ДЖКГ Миколаївської міської ради.

Заслухавши пояснення позивачки та дослідивши документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи дійшов наступного висновку.

Кожна особа, а у випадках, встановлених законом, органи та особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси, мають право в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів; або прав, свобод та інтересів інших осіб, інтереси яких вони захищають, державних чи суспільних інтересів.

Частина 1 ст. 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ч. 2 ст. 15 ЦК України).

Судом встановлено, що 04.06.2021 року між ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» (Виконавець) та ОСОБА_1 (Споживач) укладено Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Згідно п.1 вказаного Договору, предметом договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів, тощо) у будинку АДРЕСА_2 .

Відповідно до умов вказаного Договору, сторони погодили, що Споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному законодавством.

При цьому, за умовами вказаного Договору Виконавець зобов'язаний:

- забезпечувати вчасно та відповідної якості надання послуг згідно законодавством;

- утримувати внутрішньобудинкові мережі в належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт, вживати вчасних заходів до ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень у наданні послуг у строки, втсановлені законодавством;

- розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідний перерахунок розміру плати за послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження кількісних і якісних показників;

- здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень;

- своєчасно проводити підготовку будинків і технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період.

Також сторнами у зазначеному Договорі погоджено порядок розв'язання спорів, а саме сторони домовилися, що у разі порушення виконавцем умов договору споживачем та представником виконавця складається акт-претензія із зазначенням у ньому строків, виду порушень, кількісних і якісних показників послуг тощо. Представник виконавця повинен з'явитися на виклик споживача для підписана акта-претензії не пізніше ніж протягом двох робочих днів. В разі неприбуттяп представника виконавця у визначений договором строк або необгрунтованої відмови від підписання, акт-претензія вважається дійсним, якщо його пілпиали не менш як два споживача.

Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послуги, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Спірні правовідносини між сторонами виникли у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їх виробником (виконавцем) і споживачем, а тому регулюються положеннями ЦК України та Законом України «Про житлово-комунальні послуги», який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

10 грудня 2017 року набув чинності Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VІІІ.

Статтею 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку (управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб?єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 є споживачами житлово-комунальних послуг, а ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» є управителем, який надає послугу з управління зазначеним багатоквартирним будинком.

Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

- забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право:

1) одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів;

2) без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості;

3) на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об'єкт нерухомого майна);

4) на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;

5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;

6) на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;

7) отримувати від управителя, виконавців комунальних послуг штраф у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт;

8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку;

9) складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;

10) без додаткової оплати отримувати від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку;

11) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;

12) у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води;

13) розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

Виконавець комунальної послуги зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів, у визначених законом випадках - управителів, і проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг; своєчасно реагувати на виклики споживачів, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживачів у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг (ч. 2 ст. 8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт (ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до частин 1-5 статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.

У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг.

Порядок перевірки якості надання комунальних послуг та якості послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.

Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.

У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом.

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п'яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).

Статтею 28 вказаного Закону визначено особливості оформлення претензій споживачів у багатоквартирному будинку.

Згідно з п.п. 2, 4, 5 Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 №1145, у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач або управитель багатоквартирного будинку (за дорученням співвласників багатоквартирного будинку в разі прийняття ними відповідного рішення) має право викликати виконавців комунальних послуг (їх представників) для перевірки якості та/або кількості наданих послуг; для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, споживач звертається до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідних послуг, з претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг; у зверненні обов'язково зазначається прізвище, ім'я та по батькові, місце фактичного проживання споживача, а також найменування ненаданої, наданої не в повному обсязі або неналежної якості послуги; звернення споживача обов'язково реєструється виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку в журналі реєстрації заявок споживачів; виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний на вимогу споживача надати в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідної послуги, інформацію про прізвище, ім'я та по батькові, посаду особи, яка прийняла звернення, його реєстраційний номер та час прийняття; для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №482 затверджений Порядок здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості.

Відповідно до п.4 вказаного Порядку, у разі надходження від споживача акта-претензії визначеної форми, складеного за результатами перевірки якості послуги згідно з Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 №1145, та прийняття управителем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або у разі, коли претензія споживача вважається визнаною управителем, перерахунок здійснюється протягом місяця, що настає за місяцем, у якому отримано управителем акт-претензію, або дати, коли претензія споживача вважається визнаною управителем.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 20.11.2019 у справі №640/18143/16, факт ненадання послуги або зниження якості наданої послуги, що, у свою чергу, є порушенням умов договору у розумінні статей 526, 530 ЦК України, повинен бути зафіксований належним чином.

01.12.2025 року ОСОБА_1 та мешканцями багатоквартирного будинку по АДРЕСА_4 осіб складено до директора ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР» Хомколової І.О. акт-претензію щодо ненадання послуг з утримання будинку АДРЕСА_3 , в якому мешканці будинку зазначили про наявність аварійних дефектів, які не усуваються ТОВ «ЛІС-Центр С», а саме:

- дах будинку - відсутні два листи шиферу. Є пряме проникнення води в покрівлю;

- стіна будинку наявна глибока тріщина, яка існує з 2010 року та прогресує;

- фундамент будинку - частково пошкоджений, потребує термінового обстеження та ремонту. У підвал тече вода, коли йде дощь, це руйнує також фундамент.

При цьому, мешканці будинку в даному акті-претензії вимагають від ТОВ «ЛІС-Центр С»:

- провести термінове обстеження пошкоджених конструкцій (до 5 днів);

- надати письмовий графік робіт;

- виконати аварійний ремонт у строк до 30 днів;

- негайно усунути аварійні дефекти відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ДБН.

Вказаний акт-претензія отриманий ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» 03.12.2025 року за вхідним №19.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч. 1 ст. 12 ЦПК України), обов'язок доказування покладається на сторін (ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Так, відповідно до приписів ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 3, ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За положеннями ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).

Матеріали справи не містять доказів надання відповідачем обгрунтованої відповіді на вказаний вище акт-претензію. Відповідач не скористався правом на подання відзиву або доказів, які б спростовували доводи позивача.

Враховуючи те, що Акт-претензію від 01.12.2025 р. було отримано ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» 03.12.2025 року (зареєстровано за вхідним № 19 від 03.12.2025 року), а управителем так і не було надано будь-якої відповіді щодо задоволення або відмови у задоволенні претензії, то можна констатувати факт того, що відповідь не було надано в установлений законом строк, протягом 5 днів, тобто до 08.12.2025 р. включно.

Отже, Акт-претензія від 01.12.2025 р. вважається таким, що визнаний управителем - ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» починаючи з 09.12.2025 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. №482, у разі надання послуги невідповідної якості управителем здійснюється перерахунок, у разі ненадання послуги споживачам не нараховується плата за послугу.

Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. №482, перерахунок здійснюється: за ініціативою управителя; у разі прийняття управителем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії споживача, або у разі, коли претензія споживача вважається відповідно до законодавства визнаною управителем.

Перерахунок за ініціативою управителя здійснюється протягом місяця, що настає за місяцем, у якому мало місце надання послуги невідповідної якості.

У разі надходження від споживача акта-претензії визначеної форми, складеного за результатами перевірки якості послуги та прийняття управителем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або у разі, коли претензія споживача вважається визнаною управителем, перерахунок здійснюється протягом місяця, що настає за місяцем, у якому отримано управителем акт-претензію, або дати, коли претензія споживача вважається визнаною управителем.

Отже, враховуючи той факт, що Акт-претензія від 01.12.2025 р. вважається таким, що визнаний управителем починаючи з 09.12.2025 року, ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» зобов'язане здійснити перерахунок вартості за житлово-комунальні послуги, за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості.

Також суд зазначає, що ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов'язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Судом досліджено надані стороною позивачки кошториси витрат на утримання будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_3 та встановлено, що в складові витрат на утримання будинку та прибудинкової території та поточний ремонт спільного майна будинку входить місячна сума витрат (у розрахунку на 1 кв.м. загальної площі) на поточний ремонт конструктивних елементів.

Також, як вбачається з листа Департамента житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради від 08.12.2021 року №К-1478-1/Ц-04-Е3 про розгляд звернення ОСОБА_1 , Директору ТОВ «Ліс-Центр С» Л.Стружевській доведено до відома, що управитель зобов'язаний виконувати роботи з поточного ремонту конструктивних елементів та інженерних мереж будинку, відповідно до накопичених коштів. Стаття витрат на такий ремонт входить до ціни послуг з управління будинком, які співвласники сплачують управляючій компанії. У разі, якщо, ремонтні роботи неможливо виконати в межах "поточного ремонту", управляюча компанія має повідомити співвласників, про можливість прийняти участь у "Програмі реформування та розвитку житлово-комунального господарства м. Миколаєва на 2020-2024 роки», та запропонувати проведення ремонту на умовах спільного фінансування, тобто міський бюджет - 90%, співвласники 10%.

При цьому, Департамент ЖКГ просив ТОВ «Ліс-Центр С» розглянути звернення ОСОБА_1 , відповідно до повноважень, вжити дієвих заходів реагування та надати відповідь заявнику.

Доказів реагування на вказаний лист та проведення ремонтних робіт стороною відповідача суду не надано.

Отже, враховуючи надані докази, судом встановлено, що відповідачем порушено умови Договору про надання послуг з утримання будинку АДРЕСА_3 , укладеного 04.06.2021 року з ОСОБА_1 та не виконано свої зобов'язання по поточному ремонту конструктивних елементів та інженерних мереж будинку, які передбачені як даним Договором, так і кошторисом.

Разом з тим, як вбачається з історії фінансового стану послуг абонента ОСОБА_1 за період з 01.11.2022 р. по 31.10.2025 р., складеною директором та головним бухгалтером ТОВ «ЛІС-ЦЕНРТ С», позивачці нараховувалися суми за надання послуг з утримання будинку АДРЕСА_3 по тарифам, передбаченим кошторисом, тобто і за послуги з поточного ремонту конструктивних елементів та інженерних мереж будинку.

Перерахунок здійснюється виходячи з фактично понесених у звітному періоді витрат на надання послуги щодо кожного будинку окремо з урахуванням обсягу фактично наданих складових послуги в межах ціни та періодичності виконання (надання) таких складових послуги з урахуванням плану здійснення заходів, складеного управителем відповідно допункту 12 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. №712 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 72, ст. 2435).

За такого, враховуючи вищевказані норми закону, встановлені судом обставини та надані докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимоги позову про зобов'язання ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» здійснити перерахунок плати за послуги управління бугатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_2 за період з 01.06.2021 року по 01.01.2026 року, виключивши з тарифів послуги, які ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» фактично не були надані, а саме: поточний ремонт конструктивних елементів та інженерних мереж вказаного будинку

Щодо вимоги позову про стягнення з ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» переплати за ненадані та неякісно надані житлово-комунальні послуги, суд зазначає наступне.

Позивачка звертаючись до суду з даним позовом просила стягнути з ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» на її користь переплату за ненадані та неякісно надані житлово-комунальні послуги у розмірі 10000,00 грн.

В обгрунтування вказаної суми, позивачка зазначила, що ця сума є розрахунком здійсненим нею на підставі тарифів, визначених кошторисом та враховуючи відсутність фактично виконаних відповідачем робіт.

При цьому, як вбачається з наданого позивачкою розрахунку, який міститься в письмових поясненнях, які надійшли до суду 18.02.2026 року (Вх. №6049/26), при визначенні суми переплати нею враховувалися послуги, факт ненадання яких ОСОБА_1 не доведено, а саме: прибирання прибудинкової території (прибирання снігу, посипання частини прибудинкової території протиожеледними сумішами у зимовий період); технічне обслуговування внутрішньо-будинкових систем; технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, оскільки по вказаним послугам Акти-претензії співвласниками не подавалися та факт ненадання вказаних послуг ніде не зафіксовано.

Крім того, суд зазначає, що пунктами 5, 6 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затвердженого Постановою КМУ №482 від 5 червня 2019 року встановлено, що перерахунок відображається управителем у наступному за періодом перерахунку періоді нарахування. Сума перерахунку зараховується споживачу в оплату майбутніх платежів, крім випадку припинення із споживачем дії договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

У разі припинення дії договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком та здійснення управителем остаточних розрахунків із споживачем за надану послугу у таких розрахунках обов'язково враховується сума перерахунку, якщо такий перерахунок не було здійснено раніше управителем відповідно до вимог цього Порядку.

За такого, враховуючи вищезазначений порядок здійснення перерахунку вартості ненаданої або неякісно наданої послуги з управління багатоквартирним будинком, а також беручи до уваги задоволення судом вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, з врахуванням ненаданих позивачці послуг, суд вважає, що вимога про стягнення з ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» переплати у сумі 10000,00 грн є передчасною, а також необгрунтованою належними та достатніми доказами, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Згідно зі ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, виходячи з принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, з урахуванням балансу інтересів сторін, меж дозволеного втручання, вирішуючи позови у межах заявлених вимог, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С», про захист прав споживача, визнання нарахувань необгрунтованими, зобов'язання провести перерахунок та стягнення надмірно сплачених коштів підлягає частковому задоволенню.

Частиною четвертою статті 10 ЦПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Згідно позиції Європейського суду з прав людини, сформованої, зокрема у справах "Салов протиУкраїни", "Проніна проти України" та "Серявін та інші проти України": принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії").

При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), надав оцінку усім юридично значимим доводам, факторам та обставинам, дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, позаяк не впливає на правильність розв'язання спору по суті.

Керуючись статтями 12, 76 - 81, 258, 262, 264, 265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІС-ЦЕНТР С» (код ЄДРПОУ 34565761), про захист прав споживача, визнання нарахувань необгрунтованими, зобов'язання провести перерахунок та стягнення надмірно сплачених коштів - задовольнити частково.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІС-ЦЕНТР С» здійснити перерахунок плати за послуги управління бугатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_2 за період з 01.06.2021 року по 01.01.2026 року, виключивши з тарифів послуги, які ТОВ «ЛІС-ЦЕНТР С» фактично не були надані, а саме: поточний ремонт конструктивних елементів та інженерних мереж вказаного будинку.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщосуд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Суддя Саламатін О.В.