Справа №727/3848/26
Провадження №3/727/777/26
01 травня 2026 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Терещенко О.Є., розгля-нувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаю-чого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КпАП України, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №613514 від 13.03.2026 року, ОСОБА_1 12.03.2026 року о 23:25 год. в м. Чернівці, по вул. Героїв Майдану, 184-А, керував транспортним засобом BMW X5, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Особі було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alcotest Drager та в закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога, на що особа відповіла відмовою, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України пов-торно протягом року, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.130 КУпАП.
В судове засідання правопорушник повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду справи, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутність.
Представник ОСОБА_1 , адвокат Хованець А.І., в судове засідання також не з'явився. Направив клопотання, згідно якого просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Свою пози-цію мотивує тим, що ОСОБА_1 не було допущено порушень Правил дорож-нього руху України, а тому усі подальші вимоги працівників поліції були безпідстав-ними.
Дослідивши письмові матеріали справи, оглянувши наявні відеоматеріали та оці-нивши докази у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 130 ч.1 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспорт-ними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а та-кож передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за пов-торне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною пер-шою цієї статті.
Згідно п. 2-4 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердже-ної наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстро-ваного в МЮ України 11.11.2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкції), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є під-стави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 3 Розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкого-лю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене трем-тіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
У відповідності до п.7 Розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного за-собу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд про-водиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його прове-дення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, працівники патрульної поліції, перебуваючи на чергуванні, здійснили пе-ревірку документів у громадянина ОСОБА_1 , під керуванням якого знаходився транспортний засіб BMW X5.
Під час спілкування з ОСОБА_1 , в останнього було виявлено ознаки сп'яніння, передбачені п.3 Розділу І Інструкції, що стало підставою для пропозиції пройти огляд на стан сп'яніння.
Відповідно до ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, нар-котичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосо-вує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів ог-ляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долу-чаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, нарко-тичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здо-ров'я місцевих державних адміністрацій.
Судом, в результаті дослідження долученого працівниками поліції відеозапису, було встановлено, що під час складання протоколу про адміністративне правопору-шення серії ЕПР1 №613514 від 13.03.2026 року, працівниками поліції було дотримано вимог ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованого в МЮ України 11.11.2015 року за № 1413/27858, Інструкції з оформлення поліцейськими ма-теріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожньо-го руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395 та зареєстровано в МЮ України 10.11.2015 року за № 1408/27853.
Зокрема, ОСОБА_1 працівниками поліції було запропо-новано пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки та у лікаря-нар-колога. Однак, як вбачається з відеозапису, долученого до матеріалів справи, останній від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу - відмовився. Також, ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп'яніння у ме-дичному закладі.
Також, відповідно до постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 22 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 та позбавлено права керування тран-спортними засобами на строк
Враховуючи викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.2 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№613514 від 13.03.2026 року, а також матеріалами адміністративної справи, зокрема: копією постанови серії ЕНА №6831611, згідно якої ОСОБА_1 12.03.2026 року керував транспортним засобом без діючо-го страхового поліса, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, направленням на огляд, довідкою про отримання (неотримання) особою посвідчення водія, карткою транспортного засобу, копією постанови Слов'янського міськрайонного суду До-нецької області та відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції та відео-реєстратора зі службового транспортного засобу працівників поліції, відповідно до яких підтверджуються обставини, викладені в протоколі та матеріалах справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП - є доведеною, у зв'язку з чим останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини правопорушниці, а також особу правопорушниці, її майновий стан.
Відповідно до ч.3 ст.30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміні-стративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права ке-рування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується не відбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гра-нично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Враховуючи викладене, при призначенні ОСОБА_1 стягнення в частині позбавлення права керування транспортним засобом необхідно приєднати не відбуту частину покарання за постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької об-ласті від 22.10.2025 року, яка становить 6 місяців 21 днів позбавлення права керування транспортними засобами.
Також вважаю, що згідно вимог ст. 40-1 КпАП України з ОСОБА_1 нале-жить стягнути на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст.ст.30 ч.3, 40-1, 130 , 221, 283, 284 Кодексу України про адмі-ністративні правопорушення, -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ви-нуватим у вчиненні правопорушення, передбаченогоч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,00 (тридцять чотири тисячі) гривень в дохід держави з позбав-ленням права керування транспортними засобами на строк три роки без оплат-ного вилучення транспортного засобу (Отримувач штрафу: Чернівецьке ГУК/Черні-вецька область/21021300, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) UA1189999803130001 49000024001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Найменування коду кла-сифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки до-рожнього руху).
На підставі ч.3 ст.30 КУпАП до адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного даною постановою, приєднати не відбуту частину адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановою Слов'янського міськрайонного су-ду Донецької області за ч.1 ст.130 КУпАП, визначивши загальний строк позбав-лення ОСОБА_1 права керування транспортними засо-бами - 3 (три) роки 6 (шість) місяців 21 (двадцять один) день.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір в сумі 665,60 (шістсот шістдесят п'ять) гривень (шістдесят) копійок (Отриму-вач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 378360 95, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський рай-суд м. Чернівці).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апе-ляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подання апе-ляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.Є.Терещенко