Єдиний унікальний номер 725/4090/26
Номер провадження 3/725/836/26
29.04.2026 року м. Чернівці
Суддя Чернівецького районного суду м.Чернівці Федіна А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці справу про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , -
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 24.03.2026 року о 06 годин 14 хвилини в зону митного контролю МАПП «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в'їхав автомобіль марки «Mercedes-Benz SPRINTER 316», державний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія громадянина України ОСОБА_2 , який прямував з України до Румунії в приватних справах. У даному автомобілі слідував один пасажир гр. України ОСОБА_3 (закордонний паспорт НОМЕР_2 ). Вказані громадяни самостійно обрали для проходження митного контролю смугу руху «зелений коридор», чим своїми діями заявили про те, що переміщувані ними через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 6 ст. 366 МК України громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів, через митний кордон України.
При візуальному огляді гр. України ОСОБА_4 заявив про наявність у нього особистих речей та посилок, які знаходилися в картонних коробках та поліетиленових сумках.
При проведенні митного контролю гр. України ОСОБА_4 пред'явив т/з «Mercedes-Benz SPRINTER 316», державний номер НОМЕР_1 , особисті речі та посилки.
При проведенні поглибленого догляду вищевказаного автомобіля, у вантажному відсіку зазначеного транспортного засобу в одній із картонних коробок було виявлено не заявлені і не пред'явлені під час здійснення митних формальностей, приховані від митного контролю два комплекси безпілотних літальних апаратів, один з яких з маркуванням «Колібрі 8" PRO» та другий без маркування, які знаходились в картонній коробці наповненій кондитерськими виробами (цукерками різних видів) з логотипом «Нова пошта», відправник - ОСОБА_5 , м. Запоріжжя, Термінал поштовий, тел. НОМЕР_3 , отримувач - ОСОБА_5 , АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_3 . Дана картонна коробка знаходилась в середині більшої картонної коробки з позначкою чорним маркером № НОМЕР_4 , серед різних речей особистого користування, а саме взуття, одяг та продукти харчування. Доступ та виїмка стали можливими після розрізання клейкої стрічки, якою була обклеєна картонна коробка з позначкою чорним маркером № 33, відкриття цієї коробки, виймання вищезазначених речей особистого користування, в подальшому виймання картонної коробки з логотипом «Нова пошта» розрізання клейкої стрічки, якою була обклеєна ця картонна коробка, виймання кондитерських виробів (цукерків різних видів) та в подальшому виймання двох комплексів безпілотних літальних апаратів.
У відповідності ст. 370 МК України виявлені предмети правопорушення, не включені до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.
Згідно п.2 ч.1 ст.196 МК України товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск та/або випуск яких відповідно до закону потрібні документи та/або відомості, передбачені частиною першою статті 197 цього Кодексу, державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів та/або відомостей.
У відповідності до ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Законом України від 20.02.2003 № 549-IV «Про Державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» визначено термін «вироби військового призначення» - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів.
Згідно положень п.6 «порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №86 від 28.01.2004, встановлено, що «У разі переміщення товарів через митний кордон України їх митний контроль та митне оформлення здійснюються у порядку, вс встановленому митним законодавством. Під час митного оформлення товарів разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, суб'єкт або іноземний суб'єкт відповідно до частини другої статті 264 Митного кодексу України на вимогу митниці зобов'язаний надати оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю».
Відповідно до Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю затвердженого постановою KM України №1807 від 20.11.2003, непілотовані «літальні апарати» та «літальні апарати, легші за повітря», а також супутнє обладнання, як наведено нижче, та спеціально розроблені для них компоненти: «ML 10.c» - «БПЛА», дистанційно пілотовані літальні апарати (Remotely Piloted Air Vehicles, RPVs), автономні програмовані літальні апарати і безпілотні «літальні апарати, легші за повітря» підлягають державному контролю.
Громадянин України ОСОБА_1 митний контроль пройшов та виявлені комплекси безпілотних літальних апаратів не визнав своєю власністю і заявив, що вказану картонну коробку отримав у смт. Лужани, Чернівецька обл., в поштовому відділенні №1 Нової пошти від громадянки ОСОБА_5 , м. Марганець, Віділення №2, тел. НОМЕР_3 для перевезення їх в Румунію та передачі особі за геолокацією в м. Сучава. Жодних дозвільних документів на право переміщення через державний кордон України вищевказаної книги у нього не має.
Згідно вказаного протоколу про ПМП ОСОБА_1 , вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто шляхом надання одним товарам вигляду інших та такі його дії кваліфіковані за ч. 1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що йому не було відомо про вміст посилок, він перевізник та його попросили перевезти кілька пакунків за геолокацією, виявлені товари йому не належать та про їх наявність у коробках йому не було відомо.
Представник митниці просив спрямувати справу органу досудового розслідування, адже за фактом обставин, які вказані у протоколі про ПМП були внесені відомості в ЄРДР та розпочато досудове розслідування в рамках якого планується тимчасовий доступ до предметів ПМП.
Відповідно ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Із долучених до протоколу про ПМП доказів вбачається, що СВ УСБУ в Чернівецькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного в ЄРДР №22026260000000058 за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України по факту обставин, вказаних у протоколі про ПМП.
Разом з тим, інформація щодо результатів досудового розслідування вказаного кримінального провадження в матеріалах справи відсутня, при цьому згідно повідомлення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 27.04.2026 року в рамках вказаного кримінального провадження слідчий звернувся до слідчого судді з поданням про тимчасовий доступ до речей і документів, що свідчить про те, що кримінальне провадження не завершене та перебуває на стадії досудового розслідування.
Таким чином, в даному випадку склалась ситуація при якій по факту переміщення через митний кордон вказаних вище предметів ПМП запроваджено справу про адміністративне правопорушення за порушення митних правил, а також внесені відомості в ЄРДР.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ч. 2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
У відповідності до вимог ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.
За змістом ч. 1 ст. 496 МК України, якщо під час розгляду справи про порушення митних правил суд дійде висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення, він передає матеріали такої справи прокурору або органу досудового розслідування.
Враховуючи вище наведене, дану справу доцільно направити Управлінню Служби безпеки України в Чернівецькій області для приєднання до матеріалів кримінального провадження внесеного в ЄРДР № 22026260000000058 від 24.03.2026 року.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 487, 494, 496, 525 - 529 Митного Кодексу України, ст.ст.8-11, 253, 278 КУпАП -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 481 МК України громадянина України ОСОБА_1 відповідно до протоколу про ПМП №0219/40800/2026 від 24.03.2026 року передати Управлінню Служби безпеки України в Чернівецькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Федіна А. В.