Рішення від 17.04.2026 по справі 910/16334/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2026Справа № 910/16334/25

Суддя Погрібна С.В., після виходу з відпустки, розглянувши матеріали

за позовом Приватного акціонерного товариства "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "КИЇВВОДОКАНАЛ" (адреса: 01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А; код ЄДРПОУ: 03327664)

до Дочірнього підприємства "Київський туристський готель "ДРУЖБА" Приватного акціонерного товариства "УКРПРОФТУР" (адреса: 01042, м. Київ, бул. Дружби Народів, буд. 5; код ЄДРПОУ: 02583684)

про стягнення коштів

без виклику сторін,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "КИЇВВОДОКАНАЛ" (далі - позивач / ПрАТ «АК «КИЇВВОДОКАНАЛ») до Дочірнього підприємства "Київський туристський готель "ДРУЖБА" Приватного акціонерного товариства "УКРПРОФТУР" (далі - відповідач / ДП "Київський туристський готель "ДРУЖБА" ПрАТ "УКРПРОФТУР") про стягнення грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 291 372,36 грн, а також 5 859,79 грн інфляційних втрат та 4 071,23 грн 3 % річних.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва від 12.10.2011 № 1879 у вигляді скиду стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Ухвалою суду від 05.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) та, між іншого, встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву - 15 днів з дня вручення даної ухвали.

14.01.2026, засобами поштового зв'язку, відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 07-11/4587/26), в якому заперечував проти задоволення позовних вимог.

Зазначив, що застосування до підприємства відповідальності за скид стічних вод із понаднормативним вмістом забруднюючих речовин є безпідставним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України.

У протоколі вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025 та у журналі-акті містяться різні реєстраційні номери, що свідчить про порушення процедури оформлення документів, передбаченої нормативними актами. Це порушення унеможливлює однозначне пов'язання аналізу з конкретно відібраною пробою, що, у свою чергу, позбавляє результати правової сили та доказовості.

Також зазначив, що 03.04.2025 екологічною лабораторією ТОВ «ЕКОТЕХСЕРВІС» проведено вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод ДП Київський туристський готель «ДРУЖБА» за адресою: м. Київ, бул. Миколи Міхновського, 5 та поверхневих вод.

За висновками ТОВ «ЕКОТЕХСЕРВІС» якість стічної (виробничо-побутової) води відповідає «Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Києва»; перевищень ДК не виявлено.

22.01.2026 позивач подав до суду відповідь на відзив (вх. №07-11/4979/26), в якій підтримав позовні вимоги.

Щодо доводів відповідача в частині порушення процедури оформлення документів зазначив, що згідно журналу-акту відбору проб стічних вод абонентів №6 (реєстраційний номер журналу, а не номер проби) 02.04.2025 здійснено відбір проби номер 3, що відповідає акту відбору проби від 02.04.2025, де зазначено номер проби 3, що в свою чергу відповідає протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025, де вказано в результат вимірювань - номер проби 3 згідно журналу-акту відбору проб, реєстраційний номер якого №6.

Таким чином, зазначені вище документи свідчать про достовірність ідентифікації проби №3 та простежуваність результату аналізу проби згідно складеного протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які Абонент скидає в систему каналізації м. Києва.

Представник відповідача - Ніколишин Ігор Ігорович (головний інженер) відмовився від відбору проби для абонента.

Відповідач був повідомлений про перевищення концентрації забруднюючих речовин, однак жодних письмових заперечень щодо проведеного відбору проб стічних вод та його результатів не надав, з результатами погодився.

Крім того, відповідачем не було ініційовано аналізу робочої проби, а наданий відповідачем результат аналізу відібраних 03.04.2025 проб ТОВ «Екотехсервіс» не має жодного відношення до робочої проби відібраної 02.04.2025 представниками позивача в присутності представника відповідача.

Згідно п. 6.2.6 Правил № 1879 саме у випадку розбіжностей між результатом робочої проби та проби Абонента, від якої відповідач відмовився, за ініціативою Абонента проводиться аналіз контрольної проби, яка відібрана в цей же день, тобто 02.04.2025 в незалежній лабораторії.

Отже, результат аналізів відібраних 03.04.2025 проб ТОВ «Екотехсервіс» з контрольного колодязю відповідача, не спростовує здійснений ним скиду стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод, відібраних 02.04.2025 працівниками позивача за адресою: м. Київ, бул. Миколи Міхновського (Дружби Народів) буд. 5.

Відповідачем не надано жодних інших документів, які б спростували факт того, що контрольний колодязь № 1/11, розташований за адресою м. Київ, бул. Дружби народів, буд. 5, не є контрольним колодязем для ДП «Київський туристський готель «Дружба» та є колодязем загального користування.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи та встановлено обставини.

Рішення виноситься суддею з урахуванням строку її перебування у відпустці та лікарняного.

Окрім того, у зв'язку зі збройною агресією збоку РФ, на підставі чого введено в Україні воєнний стан, враховуючи поточну обстановку, постійні тривоги, які впливають на працездатність, суд був вимушений вийти за межі строку винесення рішення, встановленого ГПК України.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

24.05.2017 між Приватним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» та Дочірнім підприємством «Київський туристський готель «Дружба» Приватного акціонерного товариства "УКРПРОФТУР" укладено Договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі № 17639/5-06 (далі - Договір № 17639/5-06 від 24.05.2017).

Відповідно до п. 1.1. Договору № 17639/5-06 від 24.05.2017 цей Договір укладається у відповідності із Законом України «Про питну воду та питне водопостачання».

За цим Договором Постачальник зобов'язується надавати Абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресами об'єктів водоспоживання, зазначеними у дислокації об'єктів водоспоживання та водовідведення (яка є невід'ємною частиною цього Договору) та на підставі пред'явлених Абонентом умов (дозволу) на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва, а Абонент зобов'язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому Постачальником послуг на умовах цього Договору та дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питані, житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (в подальшому - Правила користування), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2022 № 37, зареєстрованими в Міністерства юстиції № 26.04.2002 за № 403/6691 (в подальшому - Правилами приймання), Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради від 12.10.2011 за № 1879, зареєстрований в Головному управлінні юстиції у м. Києві 17.10.2011 за № 44/903 (в подальшому - Місцеві правила приймання), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

Пунктом 1.5 Договору № 17639/5-06 від 24.05.2017 передбачено, що Абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження Умов на скид стічних вод згідно з вимогами чинного законодавства, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючий речовин. Для житлового фонду, в якому немає підприємств - орендарів, які скидають стічні води технологічного походження, Умови на скид стічних вод не потрібні.

Відповідно до п. 3.3.6. Договору № 17639/5-06 від 24.05.2017 Абонент зобов'язується, зокрема, забезпечувати своєчасний та безперешкодний доступ представникам Постачальника (при наявності посвідчень) для зняття показів засобів обліку водоспоживання, для взяття з каналізаційних колодязів контрольних проб на перевірку допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах, що приймаються до міської каналізаційної мережі, для обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, приладів та пристроїв на них.

Відповідно до п. 4.5., 4.6. Договору № 17639/5-06 від 24.05.2017 за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин Абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством.

За безпідставну відмову оплатити направлений рахунок або вимогу щодо оплати Абонент сплачує Постачальнику штраф у розмірі 10% від суми, яку відмовився сплатити. Сплата штрафу не звільняє Абонента від обов'язку оплатити рахунок Постачальника.

Також між сторонами підписаний Додаток до Договору № 17639/5-06 від 24.05.2017, яким визначена дислокація об'єкта послуги з постачання питної води та приймання стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресою: м. Київ, бул. Дружби Народів, буд. 5.

Відповідно до паспорту водного господарства ДП «Київський туристський готель «Дружба» ПрАТ "УКРПРОФТУР" Абонент (Споживач) має право: користуватись міською каналізацією відповідно до Правил користування, Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, Умов на скид стічних вод та укладеного Договору на надання послуг водопостачання та приймання стічних вод через приєднання мережі (п. 2.5 Правил) та звертатися до лабораторії Департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» для проведення контрольного (арбітражного) аналізу стічних вод Абонента/Споживача протягом строку зберігання контрольної проби.

Абонент (Споживач) зобов'язується:

дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних - випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень Правил та вимог місцевих правил приймання (підпункт 1 п 2.2 розділу II Правил № 316);

здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ним до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із Водоканалом, надавати виробнику інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення (підпункт 2 п. 2 розділу II Правил № 316);

надавати працівникам Водоканалу необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд (п. 6 розділу II Правил № 316);

Водоканал (виробник) має право:

здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб. Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання (у будь-який час за участю представника Абонента/Споживача відбирати проби стічних вод п.2.2 Правил, підпункт 5 п. 1 розділу II Правил № 316);

здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі абонентів/споживачів, вимагати від абонентів/споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі абонентів/споживачів, їх технічного стану, в тому числі документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються споживачами та спричиняють забруднення у" стічних водах (сертифікати, переліки, проекти), вивозу та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод згідно з вимогами Правил та місцевих правил приймання, в яких може вимагатися надання інших відомостей та документації, яка не носить дозвільного характеру та стосується скидання стічних вод на об'єктах споживачів (підпункту 2 п. 1 розділу II Правил № 316);

з метою контролю якості стічних вод абонентів/споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (п. 6 розділу VI Правил № 316).

Зазначеним паспортом водного господарства також визначено двох уповноважених осіб представляти інтереси відповідача, а саме Николишина І.І. та Давидюка А.С.

26.03.2025 між Приватним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» та Дочірнім підприємством «Київський туристський готель «Дружба» Приватного акціонерного товариства "УКРПРОФТУР" укладено Договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 29260/1-5-06 (далі - Договір № 29260/1-5-06 від 26.03.2025).

Відповідно до п. 1 Договору № 29260/1-5-06 від 26.03.2025 виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим Договором.

Відповідно до п. 9 Договору № 29260/1-5-06 від 26.03.2025 обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку.

Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.

Для споживача власника (користувача) будівлі визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 01.12.2017 № 316.

Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку.

Відповідно до п. 16 Договору № 29260/1-5-06 від 26.03.2025 зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку здійснюється виконавцем щомісяця в присутності споживача (його представника), крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань або в інший спосіб, який передбачений додатком 2 «Порядок зняття показань вузлів комерційного обліку та проведення нарахування за послуги» до цього договору.

Показання вузла (вузлів) комерційного обліку зазначаються у рахунку на оплату послуг, крім випадків, коли зняття показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань.

У разі коли зняття показань вузла (вузлів) комерційного обліку послуг здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань, таке зняття може здійснюватися без присутності споживача (його представника).

У такому разі виконавець зобов'язаний забезпечити можливість самостійного (без додаткового звернення до виконавця в кожному окремому випадку) ознайомлення з показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку споживачем шляхом опублікування на веб-сайті виконавця, зазначення в рахунках на оплату послуги та/або через електронну систему обліку розрахунків споживача.

Відповідно до п. 38 Договору № 29260/1-5-06 від 26.03.2025 до споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого водовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановлені: Законом України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 № 190; Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 01.12.2017 № 316, та Місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.

Для споживачів, визначених у пункті 38, дію цього договору може бути подовжено на строк та на умовах, що передбачені нормами законодавства.

Також між сторонами підписані: Додаток № 1 до Договору № 29260/1-5-06 від 26.03.2025 - Характеристика об'єктів та вузлів та Додаток № 2 - Порядок зняття показань вузлів комерційного обліку та проведення нарахування за послуги.

Відповідно до журналу - акту відбору проб стічних вод абонентів 15-08-18 № 6, у присутності головного інженера Николишина І.І., що підтверджується підписом останнього, 02.04.2025 представником Департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» взяті проби стічних вод ДП «Київський туристський готель «Дружба».

Зазначене також підтверджується Актом відбору проб стічних (зворотних) вод від 02.04.2025, у якому зазначено, що у присутності головного інженера Николишина І.І., з метою контролю якості стічних (зворотних) вод виконано відбір стічних (зворотних) вод ДП «Київський туристський готель «Дружба»: дата - 02.04.2025; час відбору - 12:00 год; номер проби - 3; точка і місце відбору (контрольний колодязь споживача) - 1/11; матеріал посудини - скло. Зазначений Акт містить підписи виконавця відбору проби та представника відповідача головного інженера Николишина І.І.

Відповідно до Протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025, складений лабораторією хіміко - аналітичного контролю за якістю стічних вод у відповідності до журналу - акту відбору проб стічних вод від 02.04.2025 № 6, встановлено, що проби стічної води ДП «Київський туристський готель «Дружба» не відповідають за своїм хімічним складом «Правилам приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва» за пунктами цього аналізу, а саме: № 07; № 09; № 10; № 11 (завислі речовини, фосфати, азот амонійний та окислюваність).

14.04.2025 відповідач отримав лист повідомлення позивача про порушення при скиді стічних вод, до якого був долучений протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025.

Зазначеним листом Департамент екологічного нагляду ПрАТ "АК "Київводоканал" повідомив відповідача, що результати хімічного аналізу стічних вод, що скидаються останнім у систему міської каналізації, за своїм складом не відповідають вимогам "Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва", затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 № 1879.

Перевищення концентрації забруднюючих речовин було виявлено в контрольному колодязі КК - 1/11 об'єкту, що знаходиться за адресою: 01042, м. Київ, бул. Міхновського (Дружби Народів), буд. 5. Проба на аналіз була відібрана 02.04.2025, присутній при відборі - головний інженер Николишин І.І. При розрахунку величини плати за скидання стічних вод у систему міської каналізації з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин буде застосований коефіцієнт кратності - 9,11 - КК-1/11.

13.05.2025 позивачем направлено на адресу ДП «Київський туристський готель «Дружба» лист - попередження, в якому зазначено, що останнім, при скиданні стічних вод до міської каналізації, були перевищені допустимі концентрації (надалі - ДК) забруднюючих речовин, що є порушенням зобов'язань Абонента (п. 2.4 Правил) та вимог до складу та властивостей стічних вод, які скидаються у систему міської каналізації (п. 4.2 Правил). Абонент зобов'язаний оплатити Водоканалу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин в 10-денний термін у розмірі 291 372,36 грн (п.п. 6.2.18, 7.2, 8.4 Правил).

До зазначеного листа - попередження долучені: розрахунок № 15/ДК-2/52-04-2025 від 02.04.2025 та рахунок на оплату № 15/ДК-2/52-04-2025 від 26.05.2025 на суму 291 372,36 грн.

Відповідачем до відзиву на позовну заяву долучений Протокол від 04.04.2025, складений ТОВ «ЕКОТЕХСЕРВІС», зі змісту якого вбачається, що 03.04.2025 екологічною лабораторією ТОВ «ЕКОТЕХСЕРВІС» проведено вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод (виробничо - побутових) ДП «Київський туристський готель «Дружба» (випускний колодязь КК-1), за висновками якої якість стичної (виробничо - побутової) води відповідає «Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Києва»; перевищень ДК не виявлено.

Згідно із ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 ЦК України).

Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з статтею 16 Конституції України обов'язком держави є забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невід'ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів (преамбула Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила №190).

Ці Правила є обов'язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб'єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з абзацом 4 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать, зокрема затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (стаття 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Відповідно до статті 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до пункту 4 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (далі - Правила №316) виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають допустимі концентрації забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджені розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) від 12.10.2011 №1879 (далі - Правила 1879).

Відповідно до пункту 1.2 Правил №1879 ці правила поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Пунктом 1.5 Правил № 1879 встановлено, що правила встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Відповідно до пункту 2.2 Правил № 1879 водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод.

Згідно з пунктом 2.4 Правил № 1879 абоненти зобов'язані, зокрема, здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.

Відповідно до пунктів 6.2.1, 6.2.5 Правил № 1879 з метою контролю якості стічних вод абонентів Водоканал здійснює відбір разових проб. Відбір проб здійснюється з контрольного колодязя абонента. Проба для абонентів відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої проби.

Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами.

Відповідно до пункту 7.4 Правил № 1879 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк виходить більше ніж 10, то приймається Кк=10.

Відповідно до пункту 7.5 Правил № 1879 плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням ДК, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього аналізу, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період з даного об'єкта.

Відтак, Правилами № 1879 визначено право ПАТ "АК "Київводоканал" здійснювати контроль якості, кількості та режиму скиду стічних вод, зокрема, шляхом відбору проб стічних вод з контрольних колодязів юридичних осіб, які скидають свої стічні води до міської каналізаційної мережі міста Києва.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів… Екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах на випусках Абонентів для скидання у міську каналізацію наведені у таблиці в розділі 5 Правил № 1879.

Як встановлено судом, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ДП «Київський туристський готель «Дружба» у каналізаційні мережі м. Києва, представниками Департаменту екологічного нагляду позивача, в присутності представника відповідача - головного інженера Николишина І.І., 02.04.2025 був здійснений відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, бул. Миколи Міхновського (Дружби Народів) буд. 5, з контрольного колодязя 1/11 ДП «Київський туристський готель «Дружба» для вимірювання показників їх складу та властивостей, факт якого (дата та час) зафіксовано 02.04.2025 в журналі - акті відбору проб стічних вод абонентів № 6, та який містить підпис представника відповідача та представника ПАТ "Київводоканал". Витяг з вказаного журналу надано позивачем разом з позовною заявою.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 02.04.2025 працівниками Департаменту екологічного нагляду позивача з контрольного колодязя 1/11 ДП «Київський туристський готель «Дружба», був складений Протокол вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025, копія якого наявна в матеріалах справи та в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент - ДП «Київський туристський готель «Дружба» скидає в систему каналізації м. Києва з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, бул. Миколи Міхновського (Дружби Народів) буд. 5, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879, а саме виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин за завислими речовинами, фосфатами, азоту амонійного та окислюваності.

Відповідно до пункту 6.2.2. - 6.2.6., 6.2.8. Правил № 1879 за призначенням проби поділяються на робочі, проби для Абонента та контрольні, які відбираються одночасно.

За результатами аналізу робочої проби визначаються концентрації забруднюючих речовин (Сф) та робиться висновок щодо відсутності чи наявності у стічних водах, які скидаються до міської каналізації, перевищень ДК забруднюючих речовин.

Після відбору робоча проба передається в хімічну лабораторію Водоканалу для аналізу. Інформацію про хімічний склад стічних вод, відібраних на випуску Абонента, Абонент може одержати за телефоном в хімічній лабораторії Водоканалу на другий день після відбору проби. Ці запити фіксуються у Водоканалі в спеціальному журналі.

Проба для Абонента відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться Абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої проби

У випадку розходження результатів аналізу між лабораторіями Водоканалу і Абонента за ініціативою Абонента аналіз контрольної (арбітражної) проби може проводитись в лабораторії Водоканалу або проба може бути передана для проведення аналізу незалежній лабораторії, акредитованій у цій галузі. Відкриття проби та її аналіз проводиться в присутності представників ДВІ в м. Києві, Абонента та Водоканалу. Відкриття контрольної проби та результати хімічного аналізу оформлюються відповідним актом згідно з додатком 3 до цих Правил, який є достатньою правовою підставою для нарахування Абоненту додаткової плати

Аналіз контрольної (арбітражної) проби проводиться лише стосовно інгредієнтів, за якими виникли розбіжності між результатами аналізів робочої проби та проби для Абонента.

Матеріали справи не містять доказів одночасного відібрання проби для Абонента (відповідача), відповідних заперечень або підтверджень в цій частині також не містить відзив на позовну заяву.

Тобто, сам відповідач не скористався своїм правом на отримання 02.04.2025 проби для Абонента та проведення ним власного аналізу, хоча, як установлено судом вище, його працівник був присутній при відборі проб та здійснив допуск працівників позивача.

Таким чином, в силу положень п. 6.2.5 Правил № 1879 абонент погодився з результатами аналізу робочої проби.

Долучений до відзиву на позовну заяву Протокол вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод (виробично - побутові) від 04.04.2025, складений ТОВ «ЕКОТЕХСЕРВІС», судом до уваги не береться, оскільки проби стічних вод були зроблені на наступний день після відібрання контролюючим органом зазначених проб, а саме 03.04.2025.

Також матеріали справи не містять доказів, що відкриття проби та її аналіз проводилися в присутності представників ДВІ в м. Києві, Абонента та Водоканалу, як це встановлено Правилами № 1879.

Пунктом 4.5 Договору №17639/5-06 від 24.05.2017 передбачено, що за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством.

У пункті 4.11 Договору №17639/5-06 від 24.05.2017 визначено, що у разі порушення Споживачем зокрема п. п. 1.1, 1.5 цього Договору останній сплачує Виконавцю плату за скид стічних вод без чинних вимог (умов) до скиду стічних вод, яка нараховується у п'ятикратному розмірі тарифу за водовідведення, відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином, як встановлено судом за матеріалами справи, а саме за змістом протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025, та не спростовано відповідачем, останнім станом на 02.04.2025 здійснювався скид стічних вод за адресою: м. Київ, бул. Миколи Міхновського (Дружби Народів) буд. 5, з перевищенням гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин, що є порушенням Правил № 1879 та підставою для нарахування додаткової плати відповідно умов Договорів, укладених між сторонами, та Правил № 1879.

Так, у зв'язку зі скидом відповідачем стічних вод з перевищення ДК забруднюючих речовин позивачем нараховано відповідачу додаткову плату на загальну суму 291372, 36 грн.

Відповідно до п. 6.2.17 Правил № 1879 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами, водоканал у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу.

Згідно з п. 6.2.18 Правил № 1879 абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

Позивачем листом-попередженням було направлено відповідачу рахунок від 02.04.2025 №15/ДК-2/52-04-2025 щодо нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 15/ДК-2/52-04-2025 від 26.05.2025, які були отримані відповідачем 03.06.2025, однак не були оплачені останнім.

Доводи відповідача щодо порушення процедури оформлення документів судом до уваги не приймаються, оскільки як вбачається з першої колонки журналу-акту відбору проб стічних вод абонентів 15-08-18 №6, а саме № з/п (№ забору проби) зазначено - №3, що відповідає акту відбору проби від 02.04.2025, складеного та підписаного з обох сторін, та протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 02.04.2025.

При цьому відповідачем не надано суду жодних доказів на підтвердження спростування факту порушення Правил № 1879 у вигляді скиду стічних вод з перевищенням допустимої концентрації забруднюючих речовин, відсутності боргу щодо оплати здійснених позивачем нарахувань та заперечень щодо здійсненого розрахунку, письмових пояснень щодо неможливості надання таких доказів, або ж фактів, що заперечують викладені позивачем позовні вимоги.

Також відповідачем не надано жодних обґрунтованих доказів, що проби стічних вод були взяті не з контрольного колодязя відповідача, а з загального колодязя за вищезазначеною адресою, оскільки зазначені доводи спростовуються вище встановленими судом обставинами.

Таким чином, суд виснує, що матеріалами справи підтверджується факт невиконання відповідачем зобов'язань за умовами Договорів, укладених між сторонами, та Правилами №1879 у встановлений строк, а розмір плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин відповідає фактичним обставинам, а тому позовні вимог підлягають задоволенню.

На момент прийняття рішення у цій справі доказів оплати плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 291 372,36 грн відповідач суду не надав, як і доказів, що спростовують вищевикладені обставини.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як вбачається з аналізу статей 612, 625 Цивільного кодексу України право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних, які не є штрафними санкціями, є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредитору.

Згідно правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 917/1421/18, оскільки внаслідок невиконання боржником грошового зобов'язання у кредитора виникає право на отримання сум, передбачених статтею 625 Цивільного кодексу України, за увесь час прострочення, тобто таке прострочення є триваючим правопорушенням, право на позов про стягнення інфляційних втрат і 3 % річних виникає за кожен місяць із моменту порушення грошового зобов'язання до моменту його усунення.

Крім того, згідно правової позиції, викладеної в постанові Об'єднаної палати Верховного Суду від 18.01.2019 у справі № 920/730/16, плата за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин є грошовим зобов'язанням, що свідчить про наявність правових підстав для нарахування пені, 3% річних та інфляційних втрат у зв'язку з простроченням відповідачем виконання такого грошового зобов'язання.

Враховуючи вищевикладене та у зв'язку з простроченням відповідачем виконання обов'язку з оплати рахунку від 02.04.2025 №15/ДК-2/52-04-2025 за скид стічних вод з перевищенням ДК, позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення з відповідача на підставі ст. 625 ЦК України 3 % річних в сумі 4 071,23 грн. та 5 859,79 грн. втрат від інфляції за період з 14.06.2025 по 30.11.2025.

Перевіривши, наданий позивачем, розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив, що він є арифметично правильним, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідач доводів позивача не спростував, контррозрахунок заявлених сум не надав.

Згідно зі статтею 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд наголошує, що відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Таким чином обов'язок доказування, а отже і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, покладено саме на сторони та інших учасників судового процесу, а тому суд лише створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Київський туристський готель "ДРУЖБА" Приватного акціонерного товариства "УКРПРОФТУР" (адреса: 01042, м. Київ, бул. Дружби Народів, буд. 5; код ЄДРПОУ: 02583684) на користь Приватного акціонерного товариства "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "КИЇВВОДОКАНАЛ" (адреса: 01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А; код ЄДРПОУ: 03327664) грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 291 372,36 грн; інфляційні втрати у розмірі 5 859,79 грн; 3% річних у розмірі 4 071,23 грн та судовий збір у розмірі 3 615,65 грн.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Повний текст рішення складено 17.04.2026.

Суддя Світлана ПОГРІБНА