490/9849/23
нп 2/490/97/2026
27 березня 2026 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва
В складі головуючого судді - Чулуп О.С.
При секретарі судових засідань - Правник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу,
Встановив:
Позивач звернувся до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» заборгованості за необлікований обсяг природного газу в розмірі 127847,11 грн., що постачається, до будинку АДРЕСА_1 .
В обгрунтування позову позивач вказує, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 та абонентом АТ «Миколаївгаз» з особовим рахунком № НОМЕР_1 . 24.01.2022 року при проведенні контрольного огляду лічильника газу Самгаз G-2,5, 2001 р.в. зав. № 3700813 за адресою: АДРЕСА_1 було зафіксоване порушення Правила (Положення) Кодексу газорозподільних систем, а саме: пп.3 п. 1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу:несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) (витрата (споживання) природного газу обліковується не коректно). Про зазначений факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу 24.01.2022 року було складено Акт про порушення № МК001687. Також Актом про виявлені порушення від 24.01.2022 року № 4406 зафіксовано ознаки порушень конструкції лічильника.
Позивач вказує, що за результатами експертизи підтверджено несанкціоноване втручанння в роботу лічильника. На підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення позивачем було складено акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу і його вартоті за період з 24.07.2021 року (не більше ніж за 6 місяців) по 23.01.2022 року (до дати виявлення порушення) на суму 127847,11 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Представник позивача вказав, що акт не може бути законним, оскільки складено було не уповноваженим складом комісії, склад якої під час розгляду питання що порушення позивачем правил не відповідав складу визначеним наказом відповідача.
Представник відповідача та відповідач в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог. Представник відповідача вказав, що в акті не зазначено які посади займають члени комісії, експертиза проводилась не в повному складі комісії.
Дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають в повному обсязі з наступних підстав.
Судом досліджено витяг з особового рахунку по об'єктам споживання газу відкритий на імя ОСОБА_1 , номер рахунку - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 . Розмір опалювальної площі - 89,40 кв.м., прилади - плита газова, опалювальний прилад. Знято лічильник газу: Самгаз G-2,5, 2001 р.в. зав. № 3700813, акт заміни ГЛ 24.01.2022 року. Встановлений лічильник газу: Самгаз G-2,5, зав. № 2657005 акт заміни ГЛ 24.01.2022 року. Газопостачання припинено 10.02.2023 року.
Судом встановлено, що 24.01.2022 представниками АТ «Миколаївгаз» проведено контрольний огляд лічильника газу за місцем прожваггя відповідача ( АДРЕСА_1 ) та виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). У зв'язку з цим, за результатами перевірки того ж дня складено акт про порушення № МК 0011687 та акт № 4406 про виявлені порушення від 24.01.2022 року відповідно до яких було встановлено порушення - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) (пп.3п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРМ). Витрата (споживання) природного газу обліковується некоректно. Вказані акти підписані квартирантом ОСОБА_2 ..
Судом досліджено протокол № Мк02.4.3-54002.4.2.18-S-7-2216-0122 від 24.01.2022 про направлення ЗВТ на експертизу. В протоколі зазначено місце та час проведення експертизи. Протокл містить підпис квартиранта ОСОБА_3 .
Судом встановлено, що згідно акту № 5520 було демонтовано лічильник газу Самгаз G-2,5, 2001 р.в. зав. № 3700813 для проведення експертизи від 24.01.2022 року. Замість вказаного лічильника було встановлено інший побутовий лічильник газу типу Самгаз G-2,5, зав. № 2657005. Акт підписаний без зауважень квартирантом ОСОБА_3 .
Відповідно до акту № МК0000048 експертизи ЗВТ та/або пломб від 01.02.2022 року проведеної комісією у складі голови комісії Ракул О.І., заступника голови комісії ОСОБА_4 , члені комісії: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в присутності споживача ОСОБА_1 .. За результатами огляду лічильника встановлено несакціоноване втручання в роботу ЗВТ. На пломбах лічильника відсутні відбитки заводу-виробника. Акт підписаний складом комісії ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , Сауляк А.В., ОСОБА_6 , ОСОБА_9 .
Згідно довідки ДП «Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 169/208 від 17.05.2022 року вбачається, що лічильник газу побутовий RS/2001-2Р G-2,5, № 3700813, не відповідає вимогам ДСТУ EN 1359:2012. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: основна відносна похибка перевищує межі допустимих значень при обємній витраті Qmin вона складає мінус 100% (при допустимій від мінус 6% до 3%) відсутні пломби заводу-виробника.
Згідно частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до абзацу 37 пункту 4 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГРМ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно із пунктом 4 та 6 розділом 10 Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб відповідає власник, на території або у приміщенні якого вони встановлені. У разі виявлення пошкодження пломб чи захисних елементів власник, на території або у приміщенні якого встановлений комерційний вузол обліку природнього газу чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора газорозподільної системи та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
За положеннями пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором газорозподільної системи несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Глава 10 розділу Х Кодексу ГРМ, визначає порядок проведення експертизи засобу вимірювальної техніки (далі - ЗВТ).
Якщо під час перевірки(обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
Аналогічний порядок проведення експертизи лічильника газу визначає Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу у побуті, затверджене наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 619.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (Пункт 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
При складанні акту про порушення представник оператора газорозподільної системи зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення.
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі (Пункт 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (Пункт 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу зазначається в окремому платіжному рахунку, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (Пункт 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Згідно зістаттею 58 Закону України «Про ринок природного газу» передбачена можливість оскарження рішення комісії з розгляду актів про порушення.
Суб'єктом, що розглядає скарги на такі акти, є територіальний орган Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Рішення такого органу є обов'язковими для виконання суб'єктами ринку природного газу, яких воно стосується. Крім того, рішення комісії з розгляду актів про порушення та рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, може бути оскаржене у суді.
У разі недосягнення між споживачем та постачальником згоди спірні питання вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством, у тому числі в судовому порядку (пункт 9 розділу VІ Правил постачання природного газу).
З наданих позивачем доказів судом встановлено, що 24.01.2022 року при проведенні представниками АТ «Миколаївгаз» контрольного огляду лічильника газу було виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, що було підставою для складання акту про порушення, демонтажу лічильника газу та проведення експертизи лічильника.
Під час проведення експертизи лічильника газу відповідача комісія у складі п'яти осіб дійшла висновку, про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. На пломбах лічильника відсутні відбитки заводу виробника.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_9 пояснив суду, що 01.02.2022 року він не був присутній у роботі комісії з експертизи. Там була присутня їх фахівець ОСОБА_7 . Коли розпочалась війна то документи не були оформлені. Підприємство у 2022 році деякий час не працювало і після початку роботи один з представників комісії звернувся з проханням завершити виконання робіт з експертиз лічильників газу. Так як ОСОБА_7 знаходилась за кордоном, то було прийнято рішення провести експертизи та закінчити оформлення документів та зробити огляд лічильника. Свідок вказав, що він не пам'ятає чи досліджував лічильник. Свідок вказав, що він підписав де відсутні відбитки пломб, є фото, є аналогічні лічильники такого типу, є зразки відбитків пломб які надали за запитом їх керівника. Один відбиток є жовта пластмасова, а інша це відбиток виробника. Свідок зазначив, що у них є книжка де зібрано всі відбитки та види втручання в лічильник. Перед підписанням акту він дослідив всю фотофіксацію та порівняв з лічильником. Якщо розглядати порушення тавра це як жовта пластикова замазка була, якщо було втручання в лічильник і тормозять шестерні лічильного механізму, було достатньо і побачити відсутність пломб. Комісія встановлює порушення роботи циферблату, якщо не має пломби, тому що можливо відтянути лічильний механізм і тоді лічильник не буде працювати. Корпус цілий, відсутні пломби, їх відсутність показує, що в роботу лічильник було втручання. Свідок пояснив, що в нього немає повноважень щоб з'ясовувати який тип втручання був у лічильнику. Якщо були інші порушення вони мають бути прописані в акті. Свідок вказав, що лічильника відповідача був утилізований в 2023 році. Втручання в механізм вони не досліджують. В момент експлуатації в якийсь момент могло бути втручання. По фото можливо зрозуміти, що пломби були підробні або не були від заводу виробника.
Згідно ст. 3 Розділу 10 Кодексу ГРМ Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача, про те, що експертиза проводилась не в повному складі комісії з огляду на наступне, оскільки судом встановлено, що експертиза проводилась за участі чотирьох членів комісії зі cкладу інженерно-технічного персоналу відповідно до ст. 3 Розділу 10 Кодексу ГРМ.
Відповідно до частини першоїстатті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зістаттею 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
За приписами статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи встановлені обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідач, як споживач природного газу, порушила покладений на неї обов'язок щодо збереження цілісності лічильника газу, встановленого в будинку, допустила несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки та необліковане споживання природного газу, а тому повинна відшкодувати вартість необлікованого природного газу. Зазначені позивачем висновки експертизи відповідачем належними та допустимими доказами не спростовані.
За такого, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Окрім того, відповідно до статті 141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 2684 грн.
Керуючись ст.ст.12, 13, 259, 264, 265, 268, 279 ЦПК України, суд
Ухвалив :
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» в рахунок відшкодування заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу в розмірі 127847,11 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2684 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Сторони:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Миколаївгаз», вул. Погранична, 159 м. Миколаїв, 54000, код ЄДРПОУ 05410263;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя