Справа № 455/768/26
Провадження № 1-кс/455/86/2026
28 квітня 2026 року м. Старий Самбір
Слідчий суддя Старосамбірського районного суду Львівської області ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю скаржника - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
23.04.2026 року ОСОБА_3 звернувся до Старосамбірського районного суду Львівської області із зазначеною скаргою, в порядку ст.303 КПК України, в якій просить визнати бездіяльність уповноважених осіб відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання його заяви про кримінальне правопорушення від 20.04.2026 протиправною, та зобов'язати таких внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за його заявою про кримінальне правопорушення від 20.04.2026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.351 КК України, та зобов'язати надати витяг з ЄРДР у порядку, передбаченому КПК України.
В обґрунтуваннях вимог скарги покликається на те, що 20.04.2026 о 22.20год ним на офіційну електронну адресу відділені поліції №1 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області було подано заяву про вчення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 351 Кримінального кодексу України. У вказаній заяві він повідомив про наявність обставин, що можуть свідчити про вчинення службовими особами КНП СМР «Старосамбірська районна лікарня» кримінального правопорушення, передбаченого ст. 351 КК України, а саме: невиконання його законних вимог як депутата місцевої ради, створення штучних перешкод у здійсненні його депутатської діяльності, а також надання неправдивої та/або неповної інформації. Як вбачається зі змісту заяви, викладені в ній обставини стосуються здійснення ним депутатської діяльності та направлення депутатських звернень і запиту на публічну інформацію до КНП СМР «Старосамбірська районна лікарня», на які були надані відповіді, що, на його переконання, містять ознаки перешкоджання законній діяльності депутата місцевої ради. Крім того, раніше за його первинною заявою від 02.04.2026 проводилась перевірка без внесення відомостей до ЄРДР. Однак станом на момент подання цієї скарги, тобто після спливу 24 годин з моменту отримання відділенням поліції №1 (м. Старий Самбір) його заяви про кримінальне правопорушення від 20.04.2026, відомості до ЄРДР внесені не були, витяг з ЄРДР йому не надано, номер кримінального провадження не повідомлено. Таким чином, уповноваженими особами відділення поліції №1 (м. Старий Самбір) Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області допущено бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання відповідної заяви.
Згідно протоколу автоматизованого визначення слідчого судді від 23.04.2026 справу передано для розгляду слідчому судді ОСОБА_1 .
Ухвалою слідчого судді від 23.04.2026 відкрито провадження за скаргою та призначено скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні скаржник ОСОБА_3 вимоги скарги підтримав у повному обсязі.
Представник ВП№1 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області у судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення скаржника, дослідивши матеріали скарги, аналізуючи все у своїй сукупності, слідчий суддя приходить до таких висновків.
Як вбачається із матеріалів скарги, 03.04.2026 до відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області надійшла письмова заява ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення, яка була зареєстрована в ІКС ІПНП №2285 від 03.04.2026.
Із змісту вищевказаної заяви слідує, що у такій заявник, депутат Старосамбірської міської ради ОСОБА_3 , відповідно до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України повідомляє про вчинення службовими особами КНП СМР «Старосамбірська районна лікарня» кримінального правопорушення, передбаченого статтею 351 Кримінального кодексу України - перешкоджання законній діяльності депутата місцевої ради. Зокрема зазначив про системне та умисне невиконання законних вимог депутата місцевої ради, надання формальних відповідей, що не відповідають суті звернень, свідоме перекручення норм законодавства, створення штучних перешкод у здійсненні депутатської діяльності. Дії службових осіб мають повторюваний та триваючий характер та містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 351 Кримінального кодексу України. У прохальній частині заяви, заявник просив, зокрема, невідкладно, але не пізніше 24 годин після отримання цієї заяви, внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відповідно до ст.214 КПК України та розпочати досудове розслідування.
В подальшому, 20.04.2026 ОСОБА_3 повторно подав на електронну адресу відділеня поліції №1 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області заяву про вчення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 351 Кримінального кодексу України.
Однак, відомості за вищевказаною заявою не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і досудове розслідування по ній не розпочато.
Відповідно до вимог ч.1 ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно ч.2 цієї статті досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Так, положення ч. 1 ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, дізнавача, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
На такий обов'язок слідчого, прокурора вказують вимоги частин 3, 4 і 5 ст. 214 КПК, згідно з якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про кримінальне правопорушення, вимагається короткий виклад обставин, які свідчать про вчинення саме кримінального правопорушення, його попередню правову кваліфікацію із зазначенням статті (частин статті) Закону України про кримінальну відповідальність, тобто КК.
Відповідно до ч.3 статті 214 КПК України здійснення досудового розслідування, крім випадків, передбачених цією частиною, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.2 ст.214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
А відповідно до ч.3 ст.214 КПК України здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як визначено ч.4 ст.214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення.
Відомості, які підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань та їх перелік визначені в частині 5 статті 214 КПК України, відповідно до якої до Єдиного реєстру досудових розслідувань, серед інших відомостей, підлягає внесенню короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела
Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого ним Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Вищевказані положення закону дають підстави вважати, що реєстрації в Єдиний реєстр досудових розслідувань підлягають лише заяви та повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та об'єктивні дані, які свідчать про ознаки злочину. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і щодо них не повинно проводитися досудове розслідування.
Згідно ч.4 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення, тобто, з часу прийняття такої заяви і виникає обов'язок внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Згаданий обов'язок слідчого не вимагає оцінки ним такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Слідчий суддя також не уповноважений оцінювати фактичні обставини, зазначені у повідомленні скаржниці, з огляду на стадію кримінального провадження.
Аналіз зазначених вище норм вказує на те, що кримінальним процесуальним кодексом України не передбачено іншого процесуального реагування на повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, окрім як внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР у строки, визначені ч. 1 ст. 214 КПК України.
Виходячи із змісту заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення (ІКС ІПНП №2285 від 03.04.2026) та аналізу чинного кримінально - процесуального законодавства, слідчий суддя вважає, що уповноважені особи ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області у даному випадку були зобов'язані відповідно до ст.214 КПК України внести відомості про кримінальне правопорушення за даною заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання даної заяви, і лише після цього здійснювати досудове розслідування і приймати рішення про наявність чи відсутність ознак складу злочину.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (ст.55 Конституції України).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, зокрема, бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, зокрема те, що бездіяльність щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань суперечить нормам КПК України, слідчий суддя прийшов до висновку, що є всі підстави для задоволення скарги в частині зобов'язання уповноважених осіб Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення (ІКС ІПНП №2285 від 03.04.2026).
Щодо вимог скарги в частині визнання бездіяльності уповноважених осіб Відділення поліції № 1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, то такі до задоволення не підлягають, оскільки такі вимоги не відносяться до повноважень слідчого судді.
Так, згідно з ч. 3ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 307 КПК України передбачено, що ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:1) скасування рішення слідчого чи прокурора;1-1) скасування повідомлення про підозру;2) зобов'язання припинити дію;3) зобов'язання вчинити певну дію;4) відмову у задоволенні скарги.
Винесення слідчим суддею будь-яких інших рішень за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування чинним КПК України не передбачено.
При цьому, відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на зазначене, кримінальний процесуальний кодекс не регламентує процедури вирішення слідчим суддею питання визнання бездіяльності та такі не віднесенні до компетенції слідчого судді.
Щодо вимог скарги про зобов'язання внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості саме за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.351 КК України, то такі до задоволення не підлягають, оскільки не відносяться до повноважень слідчого судді, так як визначення попередньої правової кваліфікації кримінального правопорушення під час внесення до ЄРДР є виключною дискрецією слідчого/прокурора, який визначає її на підставі зазначених у заяві відомостей та фактів про скоєння кримінального правопорушення.
Щодо вимог скарги в частині зобов'язання надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, то такі до задоволення також не підлягають, оскільки дані вимоги є передчасними, оскільки відповідно до вимог ст.214 КПК України обов'язок слідчого (дізнавача,прокурора) надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань виникає після внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Враховуючи викладене, скарга підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.303, 306, 307, 309, 376 КПК України, слідчий суддя
Скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Зобов'язати уповноважених осіб Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення.
В задоволенні решти вимог скарги - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1