Постанова від 30.04.2026 по справі 380/19849/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/19849/24 пров. № А/857/440/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Затолочного В.С., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 380/19849/24 за адміністративним позовом Приватного підприємства «ЛЕОРАНТ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

суддя (судді) в суді першої інстанції - Гулкевич І.З.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

В С Т А НО В И В:

Приватне підприємство «Леорант» (далі також позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі також відповідач 1, апелянт), Державної податкової служби України (далі також відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 04.07.2024 № 11359509/44481620 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 31.01.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 31.01.2024 надіслану приватним підприємством «Леорант» датою її фактичного надсилання (подання на реєстрацію);

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 04.07.2024 року № 11359511/44481620 про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 29.03.2024;

-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 29.03.2024 надіслану приватним підприємством «Леорант» датою її фактичного надсилання (подання на реєстрацію);

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 04.07.2024 року № 11359510/44481620 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 30.04.2024;

-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 30.04.2024 надіслану приватним підприємством «Леорант» датою її фактичного надсилання (подання на реєстрацію).

Позовні вимоги мотивовані тим, що ПП «Леорант» подано на реєстрацію податкові накладні №2 від 31.01.2024, №6 від 29.03.2024, №8 від 30.04.2024, проте, їх реєстрацію було зупинено з підстав відповідності пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та документи, достатні для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних. Позивач вказав, що надав податковому органу усі необхідні пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по вказаних податкових накладних. Проте, податковий орган не врахував надані позивачем пояснення та документи і прийняв оскаржувані рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН. Вважає, що такі рішення контролюючого органу є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Просить задовольнити позов у повному обсязі.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області 04.07.2024 №11359509/44481620 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Леорант» за №2 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства «Леорант» за №2 від 31.01.2024, датою подання її на реєстрацію.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області 04.07.2024 №11359511/44481620 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Леорант» за №6 від 29.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства «Леорант» за №6 від 29.03.2024, датою подання її на реєстрацію.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області 04.07.2024 №11359510/44481620 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Леорант» за №8 від 30.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства «Леорант» за №8 від 30.04.2024, датою подання її на реєстрацію.

Стягнуто на користь Приватного підприємства «Леорант» судовий збір в розмірі 4542,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.

Стягнуто на користь Приватного підприємства «Леорант» судовий збір в розмірі 4542,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління ДПС у Львівській області, подавши на нього апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та таким, що винесене з порушенням норм як матеріального так і процесуального права.

Апелянт зазначає про те, що на момент винесення оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 1165 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної. Враховуючи, що у ГУ ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому таке є правомірним.

Щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні то апелянт зазначив, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. Позовні вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, слід розцінювати саме як вимога про втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду законними та обґрунтованими, просить залишити його без змін, а апеляційну скарги - без задоволення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).,

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог скаржника, виходячи із такого.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватне підприємство «Леорант» зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 44481620. Позивач перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Львівській області.

У приватній власності ПП «Леорант» перебуває: - земельна ділянка площею 0,5425 га за адресою: Львівська обл., м. Львів, вулиця Кам'янецька, 3, кадастровий номер якої 4610136800:01:010:0047, що підтверджується витягом з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 293634303 від 04.01.2022 року, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 318952946101; будівля, загальною площею 4528,1 кв.м, за адресою: Львівська обл., м. Львів, вулиця Кам'янецька, 3, що підтверджується з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 293632782 від 04.01.2022 року реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 160040346101.

17.06.2024 до Головне управління ДПС у Львівській області подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формою №20-ОПП на вищевказані об'єкти нерухомого майна, а саме: земельну ділянку площею 0,5425 га, кадастровий номер якої 4610136800:01:010:0047 та будівлю, загальною площею 4528.1 кв.м., які розташовані за адресою: Львівська обл., м. Львів, вулиця Кам'янецька, 3.

Основним видом діяльності ПП «Леорант» є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код КВЕД 68.20). Також здійснює інші види діяльності : 41.10 Організація будівництва будівель 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів.

01 червня 2022 року між Приватним підприємством «Леорант» (Орендодавець) та Приватним Підприємством «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» (Орендар) укладено договір оренди №ЛЕО 01/06/ 2022.

Відповідно до п.1.1 Договору оренди Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування: приміщення площею 403,2 кв.м., та які розташовані у будівлі за адресою: м.Львів, вул. Кам'янецька,3 (надалі- «Об'єкт оренди»)

На виконання договору оренди між Приватним підприємством «Леорант» та Приватним Підприємством «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» укладено акт приймання-передачі від 01.06.2022, за яким Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування вказані приміщення.

01.10.2022 укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди №ЛЕО 01/06/ 2022 від 01.06.2022. Додатковою угодою № 1 до договору оренди №ЛЕО 01/06/ 2022 від 01.06.2022 внесено зміни до п.п 1.1. та п.2.2 Договору, а саме в частині збільшення передачі приміщень в оренду.

Відтак, за Договором оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування: всі приміщення першого поверху площею 708,5 кв. м, всі приміщення другого поверху площею 685,8 кв.м., всі приміщення підвального приміщення площею 732,2 кв.м, загальною площею приміщення 2 126,6 кв.м. будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3 (надалі - «Об'єкт оренди»), а загальна сума щомісячної орендної плати становить 850 640,00 грн, про що складено акт-приймання передачі від 01.10.2024.

01 серпня 2023 року укладено додаткову угоду № 2 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022. Додатковою угодою № 2 до договору оренди №ЛЕО 01/06/ 2022 від 01.06.2022 року внесено зміни до п.п 1.1. та п.2.2 Договору, а саме в частині збільшення передачі приміщень в оренду.

Відтак, за Договором оренди № №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування: - всі приміщення першого поверху площею 708,5 кв. м, всі приміщення другого поверху площею 685,8 кв.м., всі приміщення підвального приміщення площею 732,2 кв.м, що становлять загальну площу 2 126,6 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - всі приміщення третього поверху площею 802,2 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3 (надалі-»Об'єкт оренди»). Загальна сума щомісячної орендної плати становить 1 011 080 грн (один мільйон одинадцять тисяч вісімдесят гривень 00 коп) в т.ч. ПДВ, із них: 850 640,00 грн (вісімсот п'ятдесят тисяч шістсот сорок гривень 00 коп) в т.ч. ПДВ за користування всіма приміщеннями першого поверху, всіма приміщеннями другого поверху, всіма приміщеннями підвального приміщення загальною площею 2 126,6 кв.м. будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; 160 440 грн. 00 коп. (сто шістдесят тисяч чотириста гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ за користування всіма приміщеннями третього поверху площею 802,2 кв.м. будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3.

01 листопада 2023 року укладено додаткову угоду № 3 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022. Додатковою угодою № 3 до договору оренди №ЛЕО 01/06/ 2022 від 01.06.2022 внесено зміни до п.п 1.1. та п.2.2 Договору, а саме в частині збільшення передачі приміщень в оренду.

Відтак, за Договором оренди № №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування: - всі приміщення першого поверху площею 708,5 кв. м, всі приміщення другого поверху площею 685,8 кв.м., всі приміщення підвального приміщення площею 732,2 кв.м, що становлять загальну площу 2 126,6 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - всі приміщення третього поверху площею 802,2 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - всі приміщення четвертого поверху площею 798,6 кв.м. всі приміщення п'ятого поверху площею 800,7 кв.м , що становлять загальну площу 1599,3 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м.Львів, вул. Кам'янецька,3.

Загальна сума щомісячної орендної плати становить 1 330 940 грн (один мільйон триста тридцять тисяч дев'ятсот сорок гривень 00 коп) в т.ч.ПДВ, із них: - 850 640,00 грн (вісімсот п'ятдесят тисяч шістсот сорок гривень 00 коп) в т.ч.ПДВ за користування всіма приміщеннями першого поверху, всіма приміщеннями другого поверху, всіма приміщеннями підвального приміщення площею 2 126,6 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - 160 440 грн. 00 коп. (сто шістдесят тисяч чотириста гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ за користування всіма приміщеннями третього поверху площею 802,2 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - 319 860 грн. 00 коп. (триста дев'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят гривень 00 коп.) в т.ч .ПДВ за користування всіма приміщеннями четвертого поверху площею, всіма приміщеннями п'ятого поверху площею 1599,3 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м.Львів, вул. Кам'янецька,3.

01.01.2024 укладено додаткову угоду № 4 до договору оренди №ЛЕО 01/06/ 2022 від 01.06.2022. Додатковою угодою № 4 до договору оренди №ЛЕО 01/06/ 2022 від 01.06.2022 внесено зміни до п.2.2 Договору, а саме в частині коригування орендної плати.

Відповідно до п.2.2. Договору загальна сума щомісячної орендної плати становить 905 620 грн (дев'ятсот п'ять тисяч шістсот двадцять гривень) в т.ч.ПДВ, із них: - 425 320,00 грн (чотириста двадцять п'ять тисяч триста двадцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ за користування всіма приміщеннями першого поверху, всіма приміщеннями другого поверху, всіма приміщеннями підвального приміщення площею 2 126,6 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - 160 440 грн. 00 коп. (сто шістдесят тисяч чотириста гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ за користування всіма приміщеннями третього поверху площею 802,2 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3; - 319 860 грн. 00 коп. (триста дев'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят гривень 00 коп.) в т.ч .ПДВ за користування всіма приміщеннями четвертого поверху площею, всіма приміщеннями п'ятого поверху площею 1599,3 кв.м. у будівлі, яка розташована за адресою: м.Львів, вул. Кам'янецька,3.

Відповідно до п.2.1 договору №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022 Орендар зобов'язаний здійснювати оплату за користування Об'єктом оренди в розмірах і в терміни визначені цим Договором.

Відповідно до 2.5. Договору Орендар сплачує щомісячну плату за користування Об'єктом оренди шляхом безготівкового переказу на банківський рахунок Орендодавця, який зазначений у цьому Договорі.

За період користування з 01.012024 по 31.01.2024 приміщеннями площею 4 528,1 у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3, Приватне підприємство «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» оплатило ПП «Леорант» місячну оренду у сумі 905 620,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № №473 від 01.02.2024, №694 від 14.02.2024, №967 від 01.03.2024, №1031 від 06.03.2024, 1320 від 25.03.2024.

Відповідно до акту надання послуг № 2 від 31 січня 2024 ПП «Леорант» надало Приватному підприємству «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» послуги із оренди приміщень площею 4 528,1 у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3 на загальну суму 905 620,00 грн.

За правилами першої події, ПП «Леорант» складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну №2 від 31.01.2024 на суму 905 620,00 грн. в т.ч. ПДВ - 150 936,67 грн.

За результатами обробки податкової накладної №2 від 31.01.2024, з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України позивачем отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Реєстрі, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА».

Підставою зупинення реєстрації податкових накладних вказано, що обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За період користування з 01.03.2024 по 29.03.2024 приміщеннями площею 4 528,1 у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3, Приватне підприємство «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» оплатило ПП «Леорант» місячну оренду у сумі 905 620,00 грн. , що підтверджується платіжними дорученнями: №1466 від 01.04.2024, №1552 від 05.04.2024, №1607 від 10.04.2024, №1635 від 10.04.2024, №1770 від 16.04.2024, №1928 від 23.04.2024.

Відповідно до акту надання послуг № 6 від 29 березня 2024 року ПП «Леорант» надало Приватному підприємству «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» послуги із оренди приміщень площею 4 528,1 у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3 на загальну суму 905 620,00 грн.

За правилами першої події, ПП «Леорант» складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну №6 від 29.03.2024 на суму 905 620,00 грн. в т.ч. ПДВ - 150 936,67 грн.

За результатами обробки податкової накладної №6 від 29.03.2024, з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України позивачем отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Реєстрі, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА».

Підставою зупинення реєстрації податкових накладних вказано, що обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За період користування з 01.04.2024 по 30.04.2024 приміщеннями площею 4 528,1 у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3, Приватне підприємство «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» оплатило ПП «Леорант» місячну оренду у сумі 905 620,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 2234 від 08.05.2024, № 2162 від 01.05.2024.

Відповідно до акту надання послуг № 9 від 30 квітня 2024 року ПП «Леорант» надало Приватному підприємству «Науково-виробниче Приватне Підприємство «Спаринг-Віст Центр» послуги із оренди приміщень площею 4 528,1 у будівлі, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Кам'янецька,3 на загальну суму 905 620,00 грн.

За правилами першої події, ПП «Леорант» складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну №8 від 30.04.2024 на суму 905 620,00 грн. в т.ч. ПДВ - 150 936,67 грн.

За результатами обробки податкової накладної №8 від 30.04.2024, з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України позивачем отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Реєстрі, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА».

Підставою зупинення реєстрації податкових накладних вказано, що обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання п.п.201.16.2., п.201.16. ст.201 ПК України, 17.06.2024 позивачем за допомогою електронної системи обміну документами було подано повідомлення № 1 від 17.06.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та долучено виписку ПП'Леорант», витяг з реєстру платників податку на додану вартість № 444816213052, витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 293634303 від 04.01.2022, витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 293634303 від 04.01.2022, договір оренди №ЛЕО 01/06/2022 року від 01.06.2022, акт приймання - передачі від 01.06.2022, додаткову угоду № 1 від 01.10.2022 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022, акт приймання - передачі від 01.10.2022, додаткову угоду № 2 від 01.08.2023 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022 року, акт приймання - передачі від 01.08.2023, додаткову угоди № 3 від 01.11.2023 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022, акт приймання - передачі від 01.11.2023, додаткову угоду № 4 від 01.01.2024, акт надання послуг № 2 від 31 січня 2024, акту надання послуг №6 від 29.03.2024, акт надання послуг №9 від 30.04.2024, копія платіжного доручення №473 від 01.02.2024, копія платіжних доручень №694 від 14.02.2024, №967 від 01.03.2024, №1031 від 06.03.2024, №1320 від 25.03.2024, №1466 від 01.04.2024, №1552 від 05.04.2024, №1607 від 10.04.2024, №1635 від 10.04.2024, №1770 від 16.04.2024, №1928 від 23.04.2024, № 2162 від 01.05.2024, №2234 від 08.05.2024.

Комісією Головного управління ДПС в Львівській області прийнято рішення № 11359509/44481620 від 04.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 31.01.2024; №11359511/44481620 від 04.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 29.03.2024; №11359510/44481620 від 04.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 30.04.2024.

Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних в зазначених вище рішеннях від 04.07.2024 вказано: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку «.

Додаткова інформація вказано : не отримано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вважаючи прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

На виконання означених вимог податкового законодавства ТОВ склало і подало на реєстрацію до ЄРПН спірну ПН.

За змістом пункту 201.16 ПК реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено «Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165№ 1165 (далі - Порядок №1165).

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 6 Порядку №1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку №1165).

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій, зокрема, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216; далі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».

Пункт 10 Порядку № 520 з 08.03.2023 також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН з 08.03.2023 було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Відтак, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Вказані висновки наведені у постанові Верховного Суду від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23

При цьому, на підтвердження правомірності складення податкової накладної, 17.06.2024 позивачем за допомогою електронної системи обміну документами було подано повідомлення № 1 від 17.06.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та долучено виписку ПП'Леорант», витяг з реєстру платників податку на додану вартість № 444816213052, витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 293634303 від 04.01.2022, витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 293634303 від 04.01.2022, договір оренди №ЛЕО 01/06/2022 року від 01.06.2022, акт приймання - передачі від 01.06.2022, додаткову угоду № 1 від 01.10.2022 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022, акт приймання - передачі від 01.10.2022, додаткову угоду № 2 від 01.08.2023 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022 року, акт приймання - передачі від 01.08.2023, додаткову угоди № 3 від 01.11.2023 до договору оренди №ЛЕО 01/06/2022 від 01.06.2022, акт приймання - передачі від 01.11.2023, додаткову угоду № 4 від 01.01.2024, акт надання послуг № 2 від 31 січня 2024, акту надання послуг №6 від 29.03.2024, акт надання послуг №9 від 30.04.2024, копія платіжного доручення №473 від 01.02.2024, копія платіжних доручень №694 від 14.02.2024, №967 від 01.03.2024, №1031 від 06.03.2024, №1320 від 25.03.2024, №1466 від 01.04.2024, №1552 від 05.04.2024, №1607 від 10.04.2024, №1635 від 10.04.2024, №1770 від 16.04.2024, №1928 від 23.04.2024, № 2162 від 01.05.2024, №2234 від 08.05.2024.

Дані документи посвідчують факт існування взаємних зобов'язань між сторонами, факт надання виконавцем послуг та факт їх отримання замовником. Також вказаними документами підтверджується факт оплати замовником, отриманих послуг.

Первинні документи не мають ознак підробки та засвідчують факт виконання ПП та його контрагентом господарських зобов'язань.

У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить жодних висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Між тим, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

При розгляді справи враховано висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, викладені у постанові від 16.09.2022 у справі №380/7736/21 та постанові від 19.10.2022 у справі №360/2463/20, згідно з якими приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. Суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством первинних документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, а також те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в контролюючого органу були відсутні правові підстави для відмови позивачу в реєстрації спірних ПН.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Проте, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, ознак щодо порушення позивачем вимог законодавства щодо складення податкових накладних немає, відтак, є достатні підстави для прийняття рішення про реєстрацію таких.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 380/19849/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді В. С. Затолочний

Т. В. Онишкевич