308/4702/26
29.04.2026 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., з участю представника Закарпатської митниці - Селеш О.Я., розглянувши матеріали Закарпатської митниці щодо громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Угорщина, м. Кішвард (Kisvard), мешканки АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ); паспорт громадянина Угорщини для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 15.11.2023 року, орган, що видав - BELUGYMINISZTERIUM,
про порушення митних правил за ч.3 ст.471 МК України, -
28.02.2026 року о 13 год. 10 хв. в зону митного контролю митного поста «Косонь» пункту пропуску «Дзвінкове» Закарпатської митниці в напрямку «вїзд на територію України» прибув легковий автомобіль марки «OPEL ASTRA», реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_2 , під керуванням гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), яка слідувала з Угорщини в Україну у приватних справах.
Формою проходження митного контролю гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) обрала порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор».
Під час проведення митного контролю гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) усно заявила про відсутність в неї товарів, обмежених або заборонених до переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 5 ст. 366 МК України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору (“зелений коридор»), є декларування шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до ч.1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Під час проведення митного контролю та митного огляду автомобіля, у його салоні, лівій дверці водія, у ніші для речей, без ознак приховування було виявлено медичний препарат «Frontin 0.25mg » діюча речовина алпразолам «alprazolam» у кількості 100 пігулок, у одній заводській упаковці виробника.
Від надання пояснень гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на підставі ст. 63 Конституції України відмовилась, та усно пояснила що виявлені пігулки належать їй , вона їх приймає особисто. Дозвільних документів для переміщення медичного препарату на момент перетину митного кордону України не має.
Вартість виявленого медичного препарату складає 831 угорських форинтів за одну упаковку, що згідно з курсом НБУ станом на 28.02.2026 (1 угорський форинт = 0,136024 грн.), становить 113 грн. 04 коп.
Діюча речовина «alprazolam» наявна у виявленому медпрепараті, про що наявні написи на упаковках, віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № ІІІ Списку №2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено, і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю».
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 2 даної статті Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
На момент перетину митного кордону України у гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відсутні будь-які дозвільні документи на виявлений медичний препарат.
Таким чином, громадянка гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не задекларувала за встановленою формою точних відомостей про переміщувані ним через митний кордон України товари, які обмежені до переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 471 ч.3 Митного кодексу України.
Правопорушниця ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання не з'явилася, будучи належним чином повідомлена про час та місце слухання справи. Проте в матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про розгляд справи за її відсутності, тому суд розглядає дану справу за її відсутності.
Представник митниці Селеш О.Я. в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу на наступного висновку.
У відповідності до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно вимог ст. 71 МК України встановлено, що поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених МК України.
Нормами ст. 318 МК України передбачено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Згідно з ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
Під час проведення митного контролю та митного огляду автомобіля, у його салоні, лівій дверці водія, у ніші для речей, без ознак приховування було виявлено медичний препарат «Frontin 0.25mg » діюча речовина алпразолам «alprazolam» у кількості 100 пігулок, у одній заводській упаковці виробника. Від надання пояснень гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на підставі ст. 63 Конституції України відмовилась, та усно пояснила що виявлені пігулки належать їй , вона їх приймає особисто. Дозвільних документів для переміщення медичного препарату на момент перетину митного кордону України не має. Дозвільних документів для переміщення медичного препарату на момент перетину митного кордону України не має. Діюча речовина «alprazolam» наявна у виявленому медпрепараті, про що наявні написи на упаковках, віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № ІІІ Списку №2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено, і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю».
Частиною 3 ст. 471 МК передбачено адміністративну відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Таким чином, вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №0256/UA305000/2026 від 28.02.2026 року, описом предметів від 28.02.2026 року, висновком експерта №1420003800-0053 від 12.03.2026 року та іншими матеріалами справи.
Дослідивши матеріали приходжу до переконання, що громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинила порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, а саме не задекларувала за встановленою формою точних відомостей про переміщувані ним через митний кордон України товари, які обмежені до переміщення через митний кордон України.
Виходячи з наведеного, до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), з врахуванням обставин справи, можливе застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 471, 527 ч.2, 519, 520 МК України,-
Громадянку Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), мешканку АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), визнати винною в порушенні митних правил за ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить5100/п'ять тисяч сто/ гривень.
Медичний препарат іноземного виробництва «Frontin 0.25mg» 100 пігулок, діюча речовина «alprazolam», в заводській картонній упаковці загальною кількістю 100 пігулок, країна виробник - Угорщина - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), мешканку АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 665/шістсот шістдесят п'ять/грн. 60 коп.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня винесення постанови.
На постанову може бути подана апеляція на протязі 10 днів до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя В.Й. Данко