Справа № 639/456/26 Головуючий 1 інстанції: Чижиченко Д.В.
Провадження №33/818/1016/26 Доповідач: Шабельніков С.К.
27 квітня 2026 року м. Харків
Суддя Харківського апеляційного суду Шабельніков С.К.,
при секретарі Вакула Н.С.,
за участю: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Новобаварського районного суду м.Харкова від 25 лютого 2026 року стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, -
Цією постановою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно непрацевлаштованого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок.
Постановою встановлено, що 14 січня 2026 року о 10 годині 42 хвилини у м.Харкові по вул. Китаєнка, 3Б, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21083, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обстановці, зіниці очей, які не реагують на світло, у зв'язку з чим водію запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі КНП ХОР «ОКНЛ» у лікаря нарколога, на що останній відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення. В обґрунтування доводів зазначає, що у працівників поліції були відсутні законні підстави для зупинки його транспортного засобу, оскільки правил дорожнього руху він не порушував та надав всі необхідні документи. Звертає увагу на те, що він не міг залишити дитину саму в салоні автомобіля та проїхати з працівниками поліції для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі в інший кінець міста, у зв'язку з чим відмовився від проходження огляду.
В судовому засіданні Харківського апеляційного суду від 27 квітня 2026 року ОСОБА_1 підтримав доводи апеляційної скарги. Звертав увагу, що в салоні автомобіля знаходилась його дитина, яку він не міг залишити одну, у зв'язку з чим відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у відповідному медичному закладі. Зазначив, що цього дня працівниками поліції відносно нього було складено три протоколу про адміністративне правопорушення за ст.130 КУпАП, та його не було відсторонено від подальшого керування транспортним засобом. На думку апелянта, у працівників поліції були відсутні законні підстави для зупинки транспортного засобу.
Заслухавши доповідь головуючого судді, вислухавши доводи ОСОБА_1 , який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, перевіривши ці доводи та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Згідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною особа в його вчиненні.
Як вбачається з матеріалів цієї справи, суд при розгляді справи відносно ОСОБА_1 дотримався всіх вказаних вимог закону.
Під час апеляційного перегляду оскаржуваної постанови, апеляційним судом не встановлено об'єктивних відомостей, які можуть спростувати висновки суду щодо винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, внаслідок порушення ним вимог п.2.5 Правил дорожнього руху.
Так, згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
За змістом п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху передбачена ч.1 ст.130 КУпАП, диспозиція якої передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, з системного аналізу вищезазначених норм вбачається, що проходження в установленому порядку огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є обов'язком водія, а не його правом.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується наявними у справі доказами, а саме: відомостями протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №566231 від 14 січня 2026 року, в якому зазначено про те, що 14 січня 2026 року о 10 годині 42 хвилини в м.Харкові, вул. Китаєнко 3Б, водій керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, зіниці очей, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я КНП ХОР ОКНЛ у лікаря нарколога водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. (арк.1).
Згідно направлення на огляд водія до КНП ХОР «ОКНЛ» від 14 січня 2026 року, згідно з яким ОСОБА_1 під час події мав виражені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, зіниці очей, що не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці. Огляд не проводився, у зв'язку з відмовою водія (а.с.7).
Також належить взяти до уваги, що згідно рапорту працівника поліції від 14 січня 2026 року, 14 січня 2026 року близько 10 години 42 хвилин за адресою: м. Харків, вул. Кітаєнка, 3Б, на підставі п.3 ст.35 Закону України «Про Національну поліцію», було зупинено транспортний засіб ВАЗ 2108, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , 1970 року народження, у якого при спілкуванні були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я КНП ХОР ОКНЛ за адресою: м. Харків, вул. Ахієзерів, 18А, у лікаря нарколога ОСОБА_1 відмовився. Транспортний засіб ВАЗ 2108, д.н.з. НОМЕР_2 , залишився на місці зупинки, без порушень ПДР. Водія було відсторонено від подальшого керування транспортним засобом. Було складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП, п.2.5 ПДР, протокол серії ЕПР1 566231 (арк.8).
У матеріалах справи також міститься відеозапис події від 14 січня 2026 року (акр. 5), з якого вбачається, що на вимогу працівників поліції транспортний засіб зупиняється на узбіччі дороги. В салоні автомобіля знаходився водій транспортного засобу та пасажир. Під час спілкування з водієм, яким виявився ОСОБА_1 , працівники поліції виявили ознаки наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим йому було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у відповідному медичному закладі, від якого ОСОБА_1 відмовився, пояснюючи свою відмову тим, що дуже далеко їхати та він пізніше його пройде. Водію були роз'яснені наслідки відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, а також повідомлені його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. Працівниками поліції було відсторонено водія від подальшого керування транспортним засобом.
Зазначений відеозапис відтворює обставини події, факт керування та зупинку транспортного засобу та хід спілкування ОСОБА_1 з працівниками поліції, виявлення у нього ознак наркотичного сп'яніння, законну вимогу працівника поліції на проходження в установленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, а також відмову водія від проходження зазначеного огляду у відповідному медичному закладі.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що саме відмова від вимоги поліцейського пройти в установленому порядку огляду на стан сп'яніння у медичному закладі є складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, незалежно від того, чи був водій в стані наркотичного сп'яніння чи ні.
Апеляційний суд звертає увагу на те, що протокол про адміністративне правопорушення та інші процесуальні документи складені уповноваженою державою особою. Однак, ОСОБА_1 не скористався своєю процесуальною можливістю та не звернувся із скаргами на дії працівників поліції до їх безпосереднього керівництва з метою ініціювання службової перевірки або притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, якими були складені відповідні процесуальні документи у цій справі.
Більш того, матеріали справи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 подавалася заява у порядку, передбаченим чинним КПК України, до правоохоронних органів щодо фальсифікації цих матеріалів справи або про перевищення працівниками поліції своїх повноважень при виконанні ними своїх службових обов'язків при складанні адміністративного матеріалу відносно нього за ч.1 ст.130 КУпАП.
Також стороною захисту не надано відомостей про те, що вони зверталися до суду в порядку КАС України щодо оскарження дій або бездіяльності працівників патрульної поліції.
Цих відомостей не надано суду і під час апеляційного розгляду.
Отже, враховуючи, що сторона захисту не надала до суду будь-яких фактичних відомостей на підтвердження їх версії щодо незаконності дій працівників поліції під час проведення ними огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, а також складення ними протоколу та інших процесуальних документів за цією справою, а матеріали справи не містять відповідних відомостей, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відсутні підстави ставити під сумнів відомості, що об'єктивно відображені у протоколі про адміністративне правопорушення та інших письмових доказах, оскільки вони відповідають дійсності та заслуговують на увагу.
Не знаходять свого підтвердження доводи апеляційної скарги про те, що у працівників поліції булі відсутні законні підстави для зупинки транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , оскільки під час складення протоколу за ч.1 ст. 130 КУпАП процесуально не передбачено зазначення причини зупинки транспортного засобу і це об'єктивно не спростовує факту відмови особи від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Разом з цим, стаття 35 Закону України «Про Національну поліцію» встановлює перелік підстав для зупинки транспортних засобів. Аналіз цієї статті дає підстави стверджувати, що вимоги норм, зазначених у ній здебільшого спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху, а також на забезпечення норм, визначених Законом. Однак, законодавець встановлює виключення і не обмежує працівників поліції підставами для зупинки транспортних засобів, визначених ст.35 Закону України «Про Національну поліцію».
Згідно приписів ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію», поліція може застосовувати превентивні заходи, зокрема, зупинення транспортних засобів та перевірку документів особи.
Застосування цієї статті працівниками поліції має обумовлюватися зовнішніми чинниками або обставинами, які можуть надавати право або зобов'язувати поліцейського застосувати певні превентивні заходи.
При цьому, належить врахувати те, що згідно Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2024 року в Україні введено режим «воєнний стан», який діяв і на час оспорюваної події.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.16 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Керування транспортними засобами в стані сп'яніння створює реальну небезпеку для учасників дорожнього руху та може призвести до тяжких наслідків.
Здійснити перевірку керування водієм транспортного засобу, вочевидь, можливе лише після зупинки транспортного засобу.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху встановлено обов'язок водія пройти медичний огляд на стан сп'яніння.
Ця вимога поліцейського є імперативною і підлягає виконанню.
Разом з тим, ніхто не може бути примушений проходити огляд на стан сп'яніння, оскільки з точки зору стороннього спостерігача такий примус може бути розцінений, як порушення ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, відповідно до викладених правових норм у їх нерозривному взаємозв'язку, водій у якого працівник поліції встановив ознаки сп'яніння зобов'язаний виконати законну вимогу - пройти огляд на встановлення факту такого сп'яніння, а відмова від виконання цієї вимоги є самостійним складом адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 130 КУпАП та не знаходиться у причинно - наслідковому зв'язку із законністю чи незаконністю зупинки транспортного засобу.
Разом з тим, належить зазначити, що неправомірна зупинка транспортного засобу, за певних обставин, може бути підставою притягнення працівників поліції до відповідальності, встановлену законом та підлягають розгляду в окремому порядку.
Натомість, матеріали справи не містять відомостей щодо позитивного результату оскарження дій чи бездіяльності працівників поліції, причетних до складання цих матеріалів про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги в цій частині належить вважати необґрунтованими та розцінювати їх, як обраний спосіб захисту ОСОБА_1 .
Посилання ОСОБА_1 про неможливість залишити дитину одну в салоні автомобіля та проїхати з працівниками поліції для проходження відповідного огляду у медичному закладі, як підставу для скасування оскаржуваної постанови, є суб'єктивними, оскільки ОСОБА_1 не надано будь-яких відомостей про те, що дитина через свій вік або недієздатність, зокрема, за станом здоров'я, не могла залишатися однією у транспортному засобі та не містять їх матеріали справи.
Доводи ОСОБА_1 в суді апеляційної інстанції, що його не було відсторонено від керування транспортним засобом, є необґрунтованими, та повністю спростовуються відомостями рапорту працівника поліції та долученого відеозапису з нагрудних камер працівників поліції, з яких вбачається, що після відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння працівник поліції відсторонив водія від керування транспортним засобом, а дії щодо тимчасового затримання транспортного засобу працівниками поліції не проводились. Більш того, зазначені обставини не стосуються підстав притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і не спростовує їх наявності.
Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі, висновку суду першої інстанції не спростовують, оскільки є необґрунтованими, спростовуються матеріалами справи та оцінюються судом як такий спосіб захисту, що має на меті безпідставне уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення.
Поряд із цим, у матеріалах справи міститься довідка інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП, старшого лейтенанта поліції, Кирюши О., згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно облікових даних ІПНП отримав 31 жовтня 2025 року посвідчення водія НОМЕР_3 (арк.6), що свідчить про позитивне складення ним іспиту на знання вимог Правил дорожнього руху, а тому, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що останній знає Правила дорожнього руху, в тому числі, п. 2.5.
Отже, ОСОБА_1 свідомо ігнорував Правила дорожнього руху, що також свідчить про умисний характер вчиненого правопорушення, відповідно до ст. 10 КУпАП.
Таким чином, сукупність досліджених судом доказів поза розумним сумнівом свідчить про те, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Порушень норм КУпАП під час складання протоколу та в суді першої інстанції, які потягли необхідність скасування постанови суду, апеляційним судом не встановлено.
Обґрунтування вимог апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції законодавства при винесенні постанови, яке полягало у не з'ясуванні судом всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, не знайшло свого підтвердження при апеляційному перегляді.
Враховуючи наведене, апеляційний суд дійшов висновку, що судом першої інстанції прийнято обґрунтоване рішення щодо порушення ОСОБА_1 п.2.5 Правил дорожнього руху та вірно притягнуто за ч.1 ст.130 КУпАП до відповідальності, а тому посилання сторони захисту на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції є безпідставною.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Дотримуючись вимог вищенаведеного закону суд апеляційної інстанції бере до уваги наступну практику Європейського суду з прав людини.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, яке з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
У зв'язку з викладеним, постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою і скасуванню за доводами, викладеними в апеляційній скарзі, не підлягає.
Під час апеляційного розгляду встановлено, що суд першої інстанції допустив описку у вступній та резолютивній частині постанови від 25 лютого 2026 року стосовно ОСОБА_1 щодо зазначення вірного по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, але допущена судом першої інстанції описка може бути усунута лише судом, який розглядав цю справу.
Керуючись статтею 294 КУпАП, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову судді Новобаварського районного суду м.Харкова від 25 лютого 2026 року у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, - залишити без змін.
Звернути увагу суду першої інстанції на необхідність виправлення описки у вступній та резолютивній частині постанови Новобаварського районного суду м.Харкова від 25 лютого 2026 року щодо зазначення вірного по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Постанова є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя С.К. Шабельніков