Справа № 715/416/26
Провадження № 1-кп/715/118/26
29.04.2026 селище Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області
у складі: головуючого судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
представника потерпілого ОСОБА_6
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження № 42025260000000104 по обвинуваченню ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця по національності, громадянина України, раніше не судимого, за ч.4 ст.191 КК України,-
ОСОБА_5 , будучи працівником державної лісової охорони, яка має статус правоохоронного органу, відповідно до наказів в.о. директора ДП «Глибоцький Держспецлісгосп АПК» № 9 від 02.05.2018 «Про переведення ОСОБА_5 на посаду майстра лісу Тереблеченського лісництва», директора філії «Чернівецьке лісове господарство» ДП «Ліси України» №213к від 10.09.2024 «Про прийом ОСОБА_5 на посаду майстра лісу в Тереблечанське лісництво», а також директора філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» №1628-к від 30.12.2024 «Про прийом ОСОБА_5 на посаду майстра лісу в Тереблечанське лісництво Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» по 31.12.2025 обіймав посаду майстра лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс», тобто згідно з вимогами Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976, ст. 89 Лісового кодексу України, ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою зазначеного правоохоронного органу, яка постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
У зв'язку із обійманням вищевказаної посади ОСОБА_5 зобов'язаний знати, неухильно додержуватися та керуватися, в тому числі під час виконання службових обов'язків, Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Законами України, поміж іншого Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», кодексами України, в тому числі Лісовим кодексом України, указами, розпорядженнями та іншими актами Президента України, актами Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, Положенням про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів, власними функціональними обов'язками (посадовою інструкцією) та іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність державної лісової охорони.
Зокрема, відповідно до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст. 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Вимогами ст. 7 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
За змістом ст. 86 Лісового кодексу України організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов'язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів. Перелік протипожежних та інших заходів, вимоги щодо складання планів цих заходів визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства, органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Захист лісів від шкідників і хвороб забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики виникнення таких осередків, їх локалізації і ліквідації.
Охорона і захист лісів може здійснюватись із застосуванням авіації. Зона авіаційної охорони і захисту лісів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства з урахуванням замовлень власників лісів і постійних лісокористувачів.
Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснюють: державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління; лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів. Державна лісова охорона має статус правоохоронного органу. Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Основними завданнями державної лісової охорони згідно зі ст. 90 Лісового кодексу України є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
У ст. 91 Лісового кодексу України визначено, що посадові особи державної лісової охорони мають право: 1) безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб; 2) перевіряти у встановленому порядку в громадян і юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів і користування лісами; 3) складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, про правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 4) зупиняти транспортні засоби та проводити огляд речей, транспортних засобів, знарядь, добутої в лісі продукції та інших предметів;
5) у разі неможливості встановлення особи правопорушника лісового законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції або в органи місцевого самоврядування для складення протоколу про адміністративне правопорушення; 6) у разі порушення лісового законодавства вилучати в установленому законом порядку у громадян і юридичних осіб документи, добуті лісові ресурси, знаряддя їх добування, а також транспортні засоби, що були знаряддям правопорушення, та вирішувати питання про їх подальшу належність і використання; 7) проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 8) викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними лісового законодавства; 9) безперешкодно відвідувати територію і приміщення підприємств, установ та організацій, які здійснюють добування, зберігання або перероблення продуктів лісу, з метою здійснення нагляду за законністю використання лісових ресурсів; 10) визначати за затвердженими таксами і методиками розмір збитків, завданих лісовому господарству; 11) анульовувати дозволи або інші документи на право використання лісових ресурсів у випадках порушення лісового законодавства; 12) приймати рішення про обмеження або заборону господарської та іншої діяльності; 13) направляти у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності, позови до суду; 14) подавати позови до суду про відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно або тимчасово зайнятих лісових ділянок, строк користування якими закінчився; 15) давати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх повноважень. Посадові особи державної лісової охорони можуть мати й інші повноваження відповідно до закону. Посадові особи державної лісової охорони забезпечуються форменим одягом. Посадові особи державної лісової охорони мають право на зберігання, носіння і застосування спеціальних засобів та зброї в порядку, встановленому законодавством, та використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням і написом з емблемою.
Положенням про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 року № 976, передбачено, що:
- державна лісова охорона діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства. Держлісоохорона має статус правоохоронного органу. Лісова охорона інших постійних лісокористувачів та власників лісів діє у складі підприємств, установ, організацій, які не належать до сфери управління Держлісагентства, та у постійному користуванні або власності яких перебувають ліси;
- метою діяльності держлісоохорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів є здійснення правових, лісоохоронних та інших заходів, спрямованих на збереження, розширене відтворення, невиснажливе використання лісових ресурсів та об'єктів тваринного світу;
- основними завданнями держлісоохорони є: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу; запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин; організація та координація заходів з охорони державного мисливського фонду;
- посадові особи держлісоохорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів відповідно до покладених на неї завдань мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб; перевіряти в установленому порядку в громадян і юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів і користування лісами та на право полювання і використання ресурсів державного мисливського фонду; проводити перевірки додержання лісокористувачами, власниками лісів та користувачами мисливських угідь вимог нормативно-правових актів і нормативних документів з питань ведення лісового господарства та у галузі мисливського господарства та полювання; складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання; зупиняти на території лісового фонду транспортні засоби та проводити огляд транспортних засобів, знарядь, добутих деревини та інших продуктів лісу, а також зупиняти на території мисливських угідь транспортні (плавучі) засоби та проводити їх огляд та огляд знарядь полювання, добутої продукції; зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю в порядку, встановленому законодавством, і використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням, написом та емблемою; доставляти особу, яка порушила лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до органів Національної поліції або в органи місцевого самоврядування у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складення протоколу про адміністративне правопорушення; вилучати в установленому законом порядку у громадян і юридичних осіб, які порушили лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, документи на право використання лісових ресурсів та на право полювання, добуті деревину та інші продукти лісу, незаконно добуті мисливські тварини і продукцію, що з них вироблена, та знаряддя правопорушень; надсилати у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними лісового законодавства або законодавства у галузі мисливського господарства та полювання; безперешкодно відвідувати територію і приміщення юридичних осіб, які провадять діяльність, пов'язану з добуванням, зберіганням або переробленням деревини та інших продуктів лісу, з метою здійснення нагляду за законністю їх використання; визначати за затвердженими таксами і методиками розмір збитків, завданих лісовому або мисливському господарству, та шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання; анульовувати дозволи або інші документи на право використання лісових ресурсів у разі порушення лісового законодавства, а також використання ресурсів державного мисливського фонду в разі порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання; приймати рішення про обмеження або заборону господарської та іншої діяльності; подавати позови до суду про відшкодування втрат лісогосподарського виробництва або збитків, завданих внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, а також повернення самовільно або тимчасово зайнятих лісових ділянок, мисливських угідь, строк користування якими закінчився; вносити пропозиції відповідним органам виконавчої влади щодо заборони відвідування лісів населенням і в'їзду до них транспортних засобів та заборони полювання у період високої пожежної небезпеки; видавати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх повноважень.
Згідно із вимогами ст. ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам державних органів забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Посадовою інструкцією майстра лісу (код КП 3213), затвердженою директором філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», поміж іншого передбачено, що майстер лісу: 2.2) здійснює згідно з чинним законодавством і нормативними актами, які регулюють виробничо -господарську діяльність підприємства, керівництво працівниками на лісокультурних, лісомеліоративних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового садивного матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріпленій за ним дільниці; 2.3) забезпечує виконання у встановлені терміни завдань з обсягів вищезазначених робіт та природоохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт, послуг на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини і матеріалів; 2.4) організовує підготовку виробництва на дільниці, забезпечує розстановку бригад і робітників у бригадах, перевіряє якість робіт (продукції); 2.5) організовує роботу лісників і контролює виконання ними своїх обов'язків; 2.6) проводить ревізії обходів і довіреного лісникам майна; 2.7) перевіряє додержання лісозаготівельниками та іншими лісокористувачами правил пожежної безпеки в лісах, правил відпуску лісу на пні, рубання лісу, сінокосіння, випасу худоби та інших видів користування лісом; 2.9) затримує у встановленому порядку осіб винних у вчиненні лісопорушень; 2.10) складає протоколи про всі види лісопорушень та направляє їх в лісництво; 2.11) приймає і відпускає лісопродукцію; 2.12) виконує вимоги, передбачені Тимчасовою інструкцією з електронного обігу продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки на підприємствах Державного агентства лісових ресурсів України 2.13) на закріпленій за ним лісогосподарській ділянці забезпечує охорону та захист від пожеж, відповідає за стан пожежної безпеки; 2.14) дає вказівки лісникам та іншим робітникам щодо усунення порушень лісового законодавства, встановленого порядку ведення лісового господарства і лісокористування; 2.15) стежить за санітарним станом лісу, появою і поширенням шкідників і хвороб лісу, проводить за дорученням лісничого відведення і таксації лісосік, освідчення місць рубань, заготовлених лісоматеріалів і виконання лісових робіт; 2.16) здійснює державний контроль за станом, використання, відтворення, охороною і захистом лісів, що перебувають у користуванні, оренді підприємств, організацій та громадян (незалежно від форм власності), що займаються веденням лісового господарства 2.17) виконує завдання, передбачені Положенням про державну лісову охорону; 2.20) аналізує результат виробничої діяльності; 2.21) своєчасно, якісно і достовірно веде облік обсягів і якості виконаних робіт, складає первинні документи з обліку робочого часу, виробітку, заробітної плати, простоїв; майстер лісу має право: 3.4) давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення порушень лісового законодавства, використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, інших порушень, що можуть завдати шкоду лісу; 3.6) притягати до відповідальності робітників, які порушують правила техніки безпеки, протипожежної безпеки і внутрішнього розпорядку; 3.9) інші права, передбачені Положенням про державну лісову охорону; 3.10) давати вказівки підлеглим з питань виробництва; 3.11) брати участь в підготовці наказів, інструкцій, розпоряджень, а також інших документів, пов'язаних з виробничою діяльністю підрозділу; майстер лісу несе відповідальність: 4.1) за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені даною посадовою інструкцією, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю; 4.2) за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України; 4.3) за завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України.
Водночас, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду майстра лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», будучи наділеним згідно цієї посади значним обсягом спеціальних повноважень, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, їх негативні наслідки та бажаючи настання таких наслідків, діючи в інтересах невстановлених слідством осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог зазначеного вище законодавства України, про яке останній достовірно був обізнаний, свідомо скоїв кримінальне правопорушення проти власності, що виразилося в розтраті чужого майна, тобто майна філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», на користь третіх осіб за наступних обставин.
Так, відповідно до наказу в.о. директора ДП «Глибоцький Держспецлісгосп АПК» № 9 від 02.05.2018 року «Про переведення ОСОБА_5 на посаду майстра лісу Тереблеченського лісництва», наказу директора філії «Чернівецьке лісове господарство» ДП «Ліси України» №213к від 10.09.2024 року «Про прийом ОСОБА_5 на посаду майстра лісу в Тереблечанське лісництво», наказу директора філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» №1628-к від 30.12.2024 року «Про прийом ОСОБА_5 на посаду майстра лісу в Тереблечанське лісництво Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» з 02.05.2018 року по 31.12.2025 року обіймав посаду майстра лісу Тереблечанського лісництва, у зв'язку із чим був зобов'язаним здійснювати свою службову діяльність у відповідності до посадової інструкції майстра лісу (код КП 3213), затвердженої директором філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», з якою ОСОБА_5 ознайомився 01.01.2025 року, а також згідно вимог інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність державної лісової охорони.
Крім того, 01.01.2025 року, на підставі вимог Кодексу законів про працю України, між директором філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_7 з однієї сторони та майстром лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 з другої сторони, укладено письмовий договір про повну матеріальну відповідальність, згідно з яким останній прийняв на себе повну матеріальну відповідальність за забезпечення ввірених йому матеріальних цінностей, строком дії якого визначено час роботи з моменту ввірення працівнику матеріальних цінностей до припинення трудових відносин з ОСОБА_5 .
На підставі наказу директора філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 03.01.2025 року № 17/38-4-1 «Про закріплення майстерських дільниць (лісових ділянок)» за майстром лісу Тереблечанського Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 закріплено лісовий обхід №1 до якого входять квартали № 1, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 58 площею 472,1 га, що розташовані на території Тереблечанського Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України». У зв'язку із цим майстру лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , як службовій особі правоохоронного органу, що обіймає постійно посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, ввірено під охорону перелічені вище квартали та інше майно, що зобов'язувало його належно виконувати свої службові обов'язки, в тому числі безпосередньо щодо охорони кварталів та іншого ввіреного майна.
23.04.2024 року Південно-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства постійному лісокористувачу (філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України») видано лісорубний квиток № 20240423-000220 на проведення у 2024 році рубки кінцевого прийому рівномірно-поступової рубки у кварталі № 10 виділ 2 Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» на площі 3, 6 га.
За результатами проведеної рубки в період з 23.04.2025 року по 31.12.2025 року, у відповідності до лісорубного квитка лісорубною бригадою Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» було заготовлено 821,9190 кубічних метрів ліквідної деревини, яка відповідно до щоденників приймання деревини та відповідно до системи ЕОД (електронного обліку деревини) прийнята на відповідальне зберігання матеріально-відповідальною особою майстром лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , який відповідно до посадових обов'язків повинен був забезпечувати збереження ввіреного майна.
Проте майстер лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , в період часу з 23.04.2024 року до 18.09.2025 року, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, їх негативні наслідки та бажаючи настання таких наслідків, зловживаючи своїм службовим становищем, будучи матеріально-відповідальною особою за ввірене йому майно, у невстановлений досудовим розслідуванням час і спосіб, шляхом незаконного безоплатного відчуження (передачі), розтратив на користь невстановлених третіх осіб ввірену йому лісопродукцію Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», отриману внаслідок законної рубки дерев на території кварталу № 10 виділ 2 Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», що був за ним закріплений (знаходився під його охороною), загальним її об'ємом 89, 921 кубічних метрів вартістю 155454, 95 гривень, тобто розтратив на користь невстановлених третіх осіб лісоматеріалів породи дуб звичайний в кількості 2, 814 кубічних метрів вартістю 47 688, 49 гривень, деревини дров'яної породи бук в кількості 16,000 кубічних метрів вартістю 19028,54 гривень, деревини дров'яної породи бук в кількості 29, 368 кубічних метрів вартістю 34926,77 гривень, деревини дров'яної породи клен-гостролистий в кількості 21,729 кубічних метрів вартістю 27662,32 гривень, деревини дров'яної породи ясен звичайний в кількості 15,000 кубічних метрів вартістю 19920,75 гривень, деревини дров'яної НП породи черешня в кількості 5,010 кубічних метрів вартістю 6228,08 гривень, що зберігались на франко-проміжному складі, франко-трелі та франко-лісі.
30.10.2024 року Південно-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства постійному лісокористувачу (філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України») видано лісорубний квиток № 20241030-000251 на проведення у 2024 році рубки рівномірно-поступової рубки двоприйомної кінцевого прийому у кварталі № 9 виділ 19 Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» на площі 2, 7 га.
За результатами проведеної рубки в період з 30.10.2025 року по 31.12.2025 року, згідно лісорубного квитка лісорубною бригадою Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» було заготовлено 714,8410 кубічних метрів ліквідної деревини, яка відповідно до щоденників приймання деревини та відповідно до системи ЕОД (електронного обліку деревини) прийнята на відповідальне зберігання матеріально-відповідальною особою майстром лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , який відповідно до посадових обов'язків повинен був забезпечувати збереження ввіреного майна.
Проте, майстер лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , в період часу з 30.10.2024 року до 18.09.2025 року, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, їх негативні наслідки та бажаючи настання таких наслідків, зловживаючи своїм службовим становищем, будучи матеріально-відповідальною особою за ввірене йому майно, у невстановлений досудовим розслідуванням час і спосіб, шляхом незаконного безоплатного відчуження (передачі), розтратив на користь невстановлених третіх осіб ввірену йому лісопродукцію Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», отриману внаслідок законної рубки дерев на території кварталу № 9 виділ 19 Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», що був за ним закріплений (знаходився під його охороною), загальним її об'ємом 120, 718 кубічних метрів вартістю 210 793, 4 гривень, тобто розтратив на користь невстановлених третіх осіб лісоматеріалів породи дуб звичайний в кількості 2,146 кубічних метрів вартістю 36367,98 гривень, лісоматеріалів породи дуб звичайний в кількості 1,602 кубічних метрів вартістю 27148,88 гривень, деревини дров'яної породи бук в кількості 26,520 кубічних метрів вартістю 31539,81 гривень, деревини дров'яної породи граб в кількості 22,500 кубічних метрів вартістю 28604,07 гривень, деревини дров'яної породи дуб звичайний в кількості 52,950 кубічних метрів вартістю 68714,70 гривень, деревини дров'яної породи клен-гостролистий в кількості 5,000 кубічних метрів вартістю 6365,28 гривень, деревини дров'яної НП породи ясен звичайний в кількості 5,000 кубічних метрів вартістю 6640,26 гривень, деревини дров'яної породи липа в кількості 5,000 кубічних метрів вартістю 5412,42 гривень, що зберігались на франко-проміжному складі, франко-трелі та франко-лісі.
04.11.2024 року Південно-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства постійному лісокористувачу (філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України») видано лісорубний квиток № 20241104-000133 на проведення у 2024 році суцільно-лісосічної рубки у кварталі № 9 виділ 20 Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» на площі 0, 7 га.
За результатами проведеної рубки в період з 30.10.2025 року по 31.12.2025 року, згідно лісорубного квитка лісорубною бригадою Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» було заготовлено 179, 7130 кубічних метрів ліквідної деревини, яка відповідно до щоденників приймання деревини та відповідно до системи ЕОД (електронного обліку деревини) прийнята на відповідальне зберігання матеріально-відповідальною особою майстром лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , який відповідно до посадових обов'язків повинен був забезпечувати збереження ввіреного майна.
Проте, майстер лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 , в період часу з 04.11.2024 року до 18.09.2025 року, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, їх негативні наслідки та бажаючи настання таких наслідків, зловживаючи своїм службовим становищем, будучи матеріально-відповідальною особою за ввірене йому майно, у невстановлений досудовим розслідуванням час і спосіб, шляхом незаконного безоплатного відчуження (передачі), розтратив на користь невстановлених третіх осіб ввірену йому лісопродукцію Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», отриману внаслідок законної рубки дерев на території кварталу № 9 виділ 20 Тереблечанського лісництва Чернівецького філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», що був за ним закріплений (знаходився під його охороною), загальним її об'ємом 48, 000 кубічних метрів вартістю 61815, 09 гривень, тобто розтратив на користь невстановлених третіх осіб деревини дров'яної породи граб в кількості 18,000 кубічних метрів вартістю 22883,25 гривень та деревини дров'яної породи дуб звичайний в кількості 30,000 кубічних метрів вартістю 38931,84 гривень, що зберігались на франко-лісі.
У такий спосіб шляхом вчинення майстром лісу Тереблечанського лісництва Чернівецького надлісництва філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» ОСОБА_5 вищеописаних протиправних дій, що полягали в розтраті ним майна філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», а зокрема деревини загальним об'ємом 258, 639 кубічних метрів останній завдав вказаній філії майнової шкоди на загальну суму 428 063,44 гривень, яку в ході досудового слідства було відшкодовано.
16.03.2026 року ОСОБА_5 , за участю захисника ОСОБА_4 та прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_3 на підставі ст.ст.468, 469, 472 КПК України уклали угоду про визнання винуватості.
За умовами даної угоди обвинувачений ОСОБА_5 в повному обсязі визнає свою вину у вчиненні інкримінованого йому органом досудового розслідування кримінального правопорушення за обставин, викладених у повідомленні про підозру. Інші учасники досудового розслідування також не оспорюють викладених вище фактичних обставин правопорушення, сторони не мають сумнівів щодо добровільності та істинності їхніх позицій.
Сторони визнають правильність кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_5 за ч.4 ст.191 КК України - розтрата чужого майна, яке було йому ввірене, вчинене шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та в умовах воєнного стану та узгоджують вид і розмір покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі із позбавленням права обіймати посади на Державних підприємствах лісового та мисливського господарства України, які пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 (три) роки. Відповідно до ч. 2-4 ст. 75 КК України, сторони погоджують звільнення ОСОБА_5 від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, якщо він протягом визначеного судом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього судом обов'язки.
При погодженні призначення покарання враховувались пом'якшуючі покарання обставини, зокрема те, що ОСОБА_5 щиро розкаявся у вчиненні кримінального правопорушення, активно сприяв розкриттю злочину, добровільно відшкодував завдану шкоду, а також те, що він є раніше не судимим, зрозумів наслідки укладення вказаної угоди.
Обвинувачений ОСОБА_5 дає згоду на застосування відносно нього узгодженого за цією угодою покарання.
Сторони розуміють наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, передбачені ст.473 КПК України, а саме: обмеження права оскарження вироку зі ст.ст.394, 424 КПК України та відмову від прав, передбачених ст.474 КПК України.
В підготовчому судовому засіданні ОСОБА_5 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, визнав повністю за обставин, викладених в обвинувальному акті. Також обвинувачений ОСОБА_5 стверджував, що повністю розуміє свої права та характер обвинувачення за ч.4 ст.191 КК України, щодо якого він визнає себе повністю винуватим, вид покарання та інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди, а також наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, передбачені ст. 473 КПК України, які йому роз'яснені судом.
Крім цього, обвинувачений ОСОБА_5 вказував на те, що угода про визнання винуватості укладена між ним та прокурором добровільно, без застосування будь-якого насильства, примусу, погроз та не є наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Захисник ОСОБА_4 підтримав угоду про визнання винуватості.
Прокурор ОСОБА_3 просив суд затвердити угоду про визнання винуватості і призначити обвинуваченому узгоджене сторонами угоди покарання.
Представник потерпілої сторони ОСОБА_8 в судовому засіданні не заперечував проти укладення даної угоди, вказав, що ОСОБА_5 повністю відшкодував завдані збитки.
Заслухавши думку учасників процесу з приводу затвердження угоди, дослідивши матеріали кримінального провадження, переконавшись у добровільності укладення угоди з боку обвинуваченого, перевіривши угоду на відповідність вимогам ст.ст. 472-473 КПК України та нормам КК України, суд вважає, що угоду слід затвердити.
Так, згідно п.1 ч.3 ст.314 КПК України при прийнятті рішення у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, затвердити угоду.
Відповідно до вимог п.2 ст.468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Згідно ч.4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв'язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, тобто розтрата чужого майна, яке було йому ввірене, вчинене шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та в умовах воєнного стану.
Враховуючи норму ст.12 КК України, злочин, передбачений ч.4 ст.191 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів.
Судом з'ясовано, що обвинувачений цілком розуміє права, визначені п.1 ч.4 ст.474 КПК України, наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені ч.2 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.
Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Також судом встановлено, що умови даної угоди відповідають вимогам Кримінального процесуального Кодексу України та Кримінального Кодексу України.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості обвинуваченим і призначення обвинуваченому узгодженої сторонами міри покарання.
Керуючись ст.ст. 314, 376, 468-470, 475 КПК України, суд,-
Затвердити угоду про визнання винуватості від 16.03.2026 року, укладену між обвинуваченим ОСОБА_5 , за участю захисника ОСОБА_4 та прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_3 .
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України і призначити йому міру покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років із позбавленням права обіймати посади на Державних підприємствах лісового та мисливського господарства України, які пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 (три) роки.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_5 звільнити від відбування призначеного покарання, якщо він протягом іспитового строку тривалістю 3 (три) роки не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов'язки.
Відповідно до ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_5 обов'язки: повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
На вирок може бути подана апеляція з підстав, передбачених ст.394 КПК України, до Чернівецького апеляційного суду протягом 30-ти діб з дня його проголошення.
Суддя