30 квітня 2026 року м. Рівне№460/7822/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Д.П. Зозулі, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1
доУправління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації Рівненської області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій
В провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.01.2021, яке набрало законної сили, позов задоволено.
Ухвалою суду від 24.06.2021 замінено сторону виконавчого провадження - Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації, його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації.
29.04.2026 позивач подав до суду заяву у порядку ст.383 КАС України, у якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо невиконання судового рішення в частині нарахування перерахованої на його виконання грошової допомоги, у зв'язку з чим постановити окрему ухвалу.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 зобов'язано Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
У наданому суду звіті управлінням повідомлено, що на виконання рішення здійснено обрахунок щомісячної грошової допомоги позивача у зв?язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 17.07.2018 в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Вказано, що у зв'язку з відсутністю програмного забезпечення ASOPD управління здійснило обрахунок в ручному режимі по дату прийняття рішення Рівненським окружним адміністративним судом. Зазначено, що відповідно до проведеного перерахунку сума нарахованої допомоги складає 24324,20 грн.
Водночас у поданій заяві від 29.04.2026 позивач стверджує, що розмір нарахованої допомоги повинен складати понад 90000 грн.
Суд враховує , що згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 1762 грн. Згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921 грн. Згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2102 грн. Згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - 2270 грн.
Таким чином, розмір щомісячної грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у 2018 році складає 704,80 грн, у 2019 році - 768,40 грн, у 2020 році - 840,80 грн, у 2021 році - 908 грн.
З огляду на наведене орієнтовний розрахунок нарахованої позивачу на виконання рішення суду грошової допомоги за період з 17.07.2018 по 31.12.2018 повинен становити 3910,58 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 9220,80 грн, з 01.01.2020 по 31.12.2020 - 10089,60 грн, з 01.01.2021 по 16.01.2021 (дата прийняття рішенням суду) - 518,88 грн, що разом складає 23739,86 грн.
Водночас суд зауважує, що дискреційні повноваження щодо нарахування щомісячної грошової допомоги, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" належать відповідним управлінням соціального захисту населення, а тому наведений судом розрахунок можливо частково різнитися від нарахованої управлінням суми.
Поряд з цим, жодних підстав вважати обґрунтованими твердження заявника про необхідність нарахування йому грошової допомоги на виконання рішення суду від 16.01.2021 у справі №460/7822/20 в розмірі 90000 грн. позивачем суду не надано, матеріали заяви не містять і судом не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Постановою Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 встановлено, що Сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи.
За приписами ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів позивача, а відтак про відсутність правових підстав для застосування заходів судового контролю у порядку статті 383 КАС України.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 383 КАС України, суд,
Заяву позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №460/7822/20 - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 30 квітня 2026 року
Суддя Д.П. Зозуля