Рішення від 30.04.2026 по справі 460/1066/26

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року м. Рівне№460/1066/26

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), у якій позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" про виключення з військового обліку; зобов'язати внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" відомості про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії№ НОМЕР_1 , виданого 26.08.2016.

Позивач у позовній заяві зазначає, що 26 серпня 2016 року його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я, що підтверджується відповідними відомостями у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного.

Разом з тим, після оновлення облікових даних через електронний застосунок позивачу стало відомо, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні відомості про його виключення з військового обліку, а його облікова категорія визначена як «військовозобов'язаний».

З метою усунення зазначених невідповідностей позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення відповідних змін до реєстру, однак листом відповідача йому повідомлено про відсутність технічної можливості внесення таких змін.

Позивач вважає, що невнесення до реєстру достовірних відомостей щодо його виключення з військового обліку є протиправною бездіяльністю відповідача, оскільки обов'язок щодо ведення та актуалізації відповідних даних покладений на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Посилаючись на положення чинного законодавства, позивач зазначає, що така бездіяльність порушує його права та законні інтереси, у зв'язку з чим просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача внести відповідні відомості до реєстру.

Відповідач у відзиві на позов проти задоволення позову заперечив, вважаючи його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Зазначив, що відповідно до вимог чинного законодавства військовий облік є складовою мобілізаційної підготовки держави, а ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється на підставі достовірних даних, які надходять, зокрема, за результатами медичних оглядів та з інших державних інформаційних ресурсів.

Відповідач вказав, що згідно з наявними в автоматизованій інформаційно-комунікаційній системі «Оберіг» відомостями позивач перебуває на військовому обліку, при цьому інформація про визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку міститься у відповідних облікових картотеках.

Разом з тим відповідач зазначив, що зміна облікової категорії особи в системі «Оберіг» здійснюється виключно в автоматичному режимі відповідно до закладених алгоритмів функціонування системи та на підставі сукупності внесених до неї відомостей, а тому не залежить від волі чи повноважень посадових осіб територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За твердженням відповідача, ним було внесено всі передбачені законодавством відомості щодо позивача, а відтак відсутні підстави вважати, що ним допущено протиправну бездіяльність. Неможливість зміни відображуваного статусу в інформаційній системі зумовлена технічними особливостями її функціонування та не може бути покладена на відповідача.

З огляду на викладене відповідач просить у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив позивач заперечив проти доводів відповідача та зазначив, що вони є необґрунтованими і не спростовують обставин, викладених у позовній заяві.

Позивач вказав, що посилання відповідача на автоматичний характер зміни облікових даних у системі «Оберіг» є безпідставними, оскільки саме на відповідача покладено обов'язок щодо внесення та актуалізації достовірних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. На думку позивача, технічні особливості функціонування інформаційної системи не можуть бути підставою для невиконання покладених на відповідача обов'язків та порушення прав особи.

Також позивач зазначив, що рішення військово-лікарської комісії про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку є чинним, не скасованим у встановленому законом порядку та обов'язковим до виконання, а тому відображення його як військовозобов'язаного суперечить такому рішенню.

Крім того, позивач вважає безпідставними доводи відповідача щодо відсутності технічної можливості внесення змін, оскільки такі обставини не передбачені законодавством як підстава для невиконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків.

Позивач наголошує, що відповідач не привів відомості реєстру у відповідність до фактичного правового статусу позивача, що свідчить про триваючу протиправну бездіяльність.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до відомостей тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1 знятий з війкового обліку з виключенням 26 серпня 2016 року на підставі ст. 6 графи 1 Розкладу хвороб Наказу МОУ №402-2008, як непридатний до військової служби за станом здоров'я.

25.09.2025 через мобільний застосунок "Резерв+" позивачем було сформовано витяг за номером у реєстрі "Оберіг" - 040820229317520300002, в якому зазначено, що відповідно до рішення ВЛК від 17.05.2016 ОСОБА_1 визнаний непридатним із виключенням з військового обліку, проте зазначено, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , категорії обліку - « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

11.11.2025 позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою (адвокатським зверненням) про внесення відомостей про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних.

У відповідь на адвокатське звернення від 11.11.2025, подане в інтересах позивача, відповідач листом від 17.11.2025 № 1344/17718 повідомив, що у нього відсутня технічна можливість повторного виключення позивача з військового обліку. Крім того , оператор А1КС «Оберіг» не має можливості змінити категорію обліку на «невійськовозобов'язаний», оскільки зазначена функція виконується автоматично.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" про виключення позивача з військового обліку, останній звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 1-2 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487(далі - Порядок № 1487).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

Згідно із пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною 8 статті 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII, органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Стаття 14 Закону № 1951-VIII регламентує ведення Реєстру.

Так, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною 3 статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За змістом пункту 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Як встановлено судом, відповідно до тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 рішенням призовної комісії ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 6 графи 1 Розкладу хвороб Наказу МОУ №402-2008, як непридатний до військової служби за станом здоров'я.

Зазначений запис засвідчений підписом уповноваженої посадової особи та печаткою та не викликає сумнівів у своїй достовірності.

Отже, позивач у встановленому законом порядку виключений з військового обліку, що підтверджується відповідними відомостями у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного №№ НОМЕР_1 .

За таких обставин, у зв'язку із визнанням військово-лікарською комісією позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, позивач підлягав виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України №2232-XII.

Посилання відповідача на технічну неможливість внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не може бути прийняте судом як належне та достатнє обґрунтування правомірності бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що обов'язок щодо ведення, актуалізації та забезпечення достовірності відомостей Реєстру покладений на уповноважені органи державної влади, зокрема територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, і не може ставитися у залежність від технічних особливостей функціонування інформаційної системи чи обмежень програмного забезпечення.

Технічні або організаційні труднощі функціонування реєстру не звільняють відповідача від виконання покладених на нього законом обов'язків та не можуть бути підставою для невнесення або невиправлення достовірних відомостей щодо особи.

Отже, такі доводи відповідача не спростовують факту неналежного виконання ним покладених законом обов'язків та не виключають протиправності його бездіяльності.

Суд враховує, що за правилами статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

При цьому, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються рішення у справі Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки, а також рішення у справі Ґаші проти Хорватії.

На переконання суду, тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (неналежне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.

Враховуючи викладене, суд вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Тому, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача, відповідача необхідно зобов'язати внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Враховуючи встановлені обставини у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у розмірі 1331,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Повний текст рішення складений 30.04.2026.

Суддя Олег ГРЕСЬКО