Справа № 420/41739/25
30 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформленого протоколом від 10.12.2025 року №10 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву позивача від 03.12.2025 року та надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», про що видати відповідну довідку.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що він звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», однак комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняте необґрунтоване та протиправне рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки.
Від відповідачів відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3
Позивач 03.12.2025 року через портал «Дія» звернувся із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із здійсненням постійного догляду за мамою, яка є інвалідом ІІ групи та потребує стороннього догляду.
До заяви позивачем були додані документи, які підтверджують право на відстрочку, а саме: свідоцтво про народження, відповідно до якого позивач є сином ОСОБА_2 ; висновок ЛКК №259/1 від 05.11.2025 року за формою №080-4/о, за яким мати позивача потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі строком до 05.11.2026 року; медичний висновок ЛКК №259/1 від 05.11.2025 року, відповідно до якого мати позивача за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду; виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 04.11.2025 року, в якій зазначено, що стан матері позивача постійно погіршується, вона не може самостійно одягнутися, забуває приймати ліки, не може пересуватися самостійно на великі дистанції, тощо; акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 19.11.2025 року, відповідно до якого позивач здійснює постійних догляд за мамою; довідку до акту огляду МСЕК №838431, відповідно до якої ОСОБА_2 встановлена ІІ група інвалідності безстроково.
Однак позивачем отримане повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 №1/14246 від 11.12.2025 року про те, що заява позивача від 03.12.2025 року розглянута та протоколом №10 від 10.12.2025 року комісією ухвалено рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, оскільки наданий медичний висновок ЛЛК №259/1 не відповідає формі, затверджений наказом МОЗ від 09.03.2021 року №407 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються в закладах охорони здоров'я» та не відповідає вимогам відповідно до Додатку 5 ПКМУ №560 від 16.05.2024 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які, зокрема, приписані до призовних дільниць зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки) для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом, зокрема, за хворою матір'ю, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Позивач надав разом із заявою від 03.12.2025 року документи, які підтверджують, що мати позивача є особою з інвалідністю ІІ групи, за висновком ЛКК №259/1 від 05.11.2025 року за формою №080-4/о мати позивача потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі строком до 05.11.2026 року, за медичним висновком ЛКК №259/1 від 05.11.2025 року мати позивача за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду, за випискою з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 04.11.2025 року стан матері позивача постійно погіршується, вона не може самостійно одягнутися, забуває приймати ліки, не може пересуватися самостійно на великі дистанції, тощо, за актом про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 19.11.2025 року саме позивач здійснює постійних догляд за матір'ю.
Відповідно до положень п. 56, 57, 58, 58-1 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом не пізніше ніж протягом одного робочого дня з дня її отримання.
Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом, зокрема, за хворою матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку, інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Відповідно до положень п. 60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови.
У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки заявникові не пізніше ніж на наступний робочий день з дати прийняття такого рішення повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, за формою згідно з додатком 7.
Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.
Відповідно до Додатку 5 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» подаються наступні документи: для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; для особи, яка зайнята постійним доглядом, зокрема, за хворою матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Відповідно до п. 1, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
З матеріалів справи вбачається, що позивач надав разом із заявою від 03.12.2025 року документи, які підтверджують, що мати позивача є особою з інвалідністю ІІ групи, у відповідності до висновку ЛКК №259/1 від 05.11.2025 року за формою №080-4/о та медичного висновку ЛКК №259/1 від 05.11.2025 року мати позивача потребує постійного стороннього догляду та у відповідності до акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 19.11.2025 року саме позивач здійснює постійних догляд за матір'ю.
Таким чином, позивач підтвердив, що його мати є особою з інвалідністю, потребує стороннього догляду та саме він здійснює догляд за своєю матір'ю, а тому у відповідача не було правових підстав для відмови позивачу з наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Слід зазначити, що відповідач відзив на позовну заяву не надав, не спростовував обставини, викладені в позові, однак саме на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, у відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, покладений обов'язок довести правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.
Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.03.2021 року №407 затверджена форма первинної облікової документації №080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму, через які особа не може самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребує постійного стороннього догляду», а також «Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації №080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму, через які особа не може самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребує постійного стороннього догляду».
З повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 №1/14246 від 11.12.2025 року не вбачається які саме невідповідності містить висновок ЛЛК №259/1 та наданий позивачем висновок складений медичним закладом, який має відповідну ліцензію на здійснення медичної практики, в ньому містяться підписи і печатки, даних про недійсність, підроблення, тощо цього висновку матеріали справи не мастять. Таким чином, рішення відповідача є не обґрунтованим.
Враховуючи зазначені обставини суд приходить до висновку про протиправність рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформленого протоколом від 10.12.2025 року №10 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та наявність підстав для його скасування.
Крім того, належним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку буде зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву позивача від 03.12.2025 року з врахуванням висновків суду.
При цьому позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», про що видати відповідну довідку, не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними, позивач просить в цій справі розглянути його заяву повторно, однак такий розгляд ще не здійснений.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву позивача від 03.12.2025 року з врахуванням висновків суду, а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформленого протоколом від 10.12.2025 року №10 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву позивача від 03.12.2025 року та надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», про що видати відповідну довідку - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформленого протоколом від 10.12.2025 року №10 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.12.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з врахуванням висновків суду.
В задоволенні іншої частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА