Ухвала від 29.04.2026 по справі 735/437/26

справа № 735/437/26

номер провадження № 1-кс/735/85/2026

УХВАЛА

іменем України

"29" квітня 2026 р. селище Короп

Слідчий суддя Коропського районного суду Чернігівської області ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 ,

розглянув клопотання слідчого СВ ВП № 1 Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4202527000000001 від 02.01.2025, за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України про арешт майна,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з клопотанням слідчого, у провадженні слідчого відділення ВП № 1 Новгород-Сіверського РВП поліції ГУНП в Чернігівській області перебуває кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 4202527000000001 від 02.01.2025, за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України, за фактом зловживання службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало шкоди охоронюваним законом державним та громадським інтересам та спричинило тяжкі наслідки, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з рішенням Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області № 218-VIII від 18 квітня 2024 року «Про внесення змін до рішення Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області від 10 грудня 2020 року № 1-VIII «Про початок повноважень депутатів Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області» у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутатів Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області, враховуючи повідомлення Новгород-Сіверської районної територіальної виборчої комісії Чернігівської області, ОСОБА_5 набула повноважень депутата Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області восьмого скликання в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

Відповідно до «Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради (нова редакція)», затвердженого рішенням 43 сесії восьмого скликання Понорницької селищної ради від 10.07.2024 № 3778 (далі - Положення) Відділ освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради (код ЄДРПОУ 44045606) (далі - Відділ) є виконавчим органом

Понорницької селищної ради, юридичною особою публічного права, самостійним господарюючим суб'єктом зі статусом неприбуткової установи, розпорядником бюджетних коштів першого рівня, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку і штамп встановленого зразка, бланк зі своїм найменуванням.

Відділ є головним розпорядником бюджетних коштів за видатками, які визначені рішенням про селищний бюджет на фінансування закладів освіти і культури, що перебувають у комунальній власності Понорницької селищної ради; програм і заходів у галузях освіти, культури, молоді та спорту, туризму, молодіжної політики, затверджених рішеннями Понорницької селищної ради. Фінансову діяльність Відділ як головний розпорядник бюджетних коштів здійснює, керуючись нормами Бюджетного кодексу України.

Згідно з розділом 5 Положення Відділ очолює начальник та у відповідності до п.п. 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.4, 5.2.5, 5.2.13, 5.2.14, 5.2.19, 5.2.23 здійснює керівництво діяльністю Відділу, забезпечує виконання покладених на Відділ завдань, визначає посадові обов'язки і ступінь відповідальності працівників Відділу, сприяє створенню належних умов праці у Відділі; діє від імені Відділу, представляє інтереси громади в галузях освіти, культури, молоді та спорту, туризму у відносинах з юридичними та фізичними особами; подає на затвердження Засновнику проєкт Положення про Відділ; планує роботу Відділу і аналізує стан її виконання; видає в межах компетенції Відділу накази, здійснює контроль за їх виконанням; розпоряджається коштами, які виділяються на утримання Відділу в межах затвердженого кошторису доходів і видатків, здійснює контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов'язаних із функціонуванням галузей освіти, культури, молоді та спорту, туризму; відкриває рахунки в банках України, має право першого підпису на усіх банківських та інших документах, а також має право укладати, припиняти та підписувати договори, угоди тощо; несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни; здійснює інші повноваження, покладені на нього відповідно до чинного законодавства.

Установлено, що 02.07.2021 відповідно до розпорядження Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 02.07.2021 №72-ос ОСОБА_5 призначено на посаду начальника Відділу освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради з 02.07.2021 та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад.

Посадовою інструкцією начальника відділу освіти, молоді та спорту Понорницької селищної ради, затвердженою селищним головою Понорницької селищної ради ОСОБА_6 (далі - Посадова інструкція), з якою ОСОБА_5 ознайомлена 02.07.2021, передбачено, що начальник Відділу здійснює керівництво діяльністю відділом, забезпечує виконання покладених на відділ завдань; розподіляє обов'язки, визначає ступінь відповідальності, очолює та контролює роботу; затверджує структуру та штатний розпис відділу

освіти, культури, молоді та спорту, положення про структурні підрозділи, посадові інструкції працівників відділу освіти, культури, молоді та спорту; забезпечує роботу з ведення діловодства у відділі освіти, культури, молоді та спорту; представляє інтереси відділу у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами селищної ради, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями - за дорученням голови Понорницької селищної ради; у межах своїх повноважень готує накази, проекти розпоряджень на сесію, проекти рішень на засідання виконавчого комітету селищної ради, організовує контроль за їх виконанням. Бере участь у засіданнях органів місцевого самоврядування (п.п. 2.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.8, 2.9).

Згідно з п.п. 3.2, 3.3 Посадової інструкції ОСОБА_5 , як начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту, має право за дорученням селищного голови представляти відділ у відповідних органах державної влади, органах місцевого самоврядування, судах, підприємствах, установах, та організаціях з питань, що належить до повноважень відділу освіти, культури, молоді та спорту.

Підпунктами 4.1, 4.5 пункту 4 Посадової інструкції передбачено, що ОСОБА_5 , як начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту, несе відповідальність згідно з чинним законодавством за неякісне або несвоєчасне виконання посадових обов'язків та завдань, перевищення своїх повноважень, за вчинок, який дискредитує відділ та посадову особу місцевого самоврядування; виконання покладених на відділ завдань, законність прийнятих ним рішень та за дотримання фінансової дисципліни.

Відповідно до п. 1 наказу начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради від 21.02.2023 № 10 від 21.02.2023 «Про надання права підпису на фінансових документах» право першого підпису платіжних та інших розрахункових документів надано зокрема начальнику відділу освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради ОСОБА_5 .

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району, здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 ст. 364 КК України була службовою особою.

Встановлено, що ОСОБА_5 , у порушення п. 6 ч. 1 ст.7, ч. ч. 2, 3 ст. 19 , п. 3 ч. 1 ст. 26 БК України, п. 6.2, 6. 15 Настанови, перебуваючи на посаді начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради, будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, достеменно знаючи, що до її посадових обов'язків входить розпорядження коштами, які виділяються на утримання Відділу в межах затвердженого кошторису доходів і видатків, здійснення контролю за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом в інтересах іншої юридичної особи з метою її незаконного збагачення, всупереч інтересам служби, під час виконання договору з капітального ремонту та модернізації їдальні (харчоблоку) Авдіївського ліцею, розуміючи, що на

території України введено воєнний стан, усвідомлюючи, що її діями буде спричинена майнова шкода інтересам територіальної громади, достеменно знаючи, що роботи з постачання та встановлення устаткування, меблів та інвентарю не виконано, вчинила кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності.

Згідно з рішенням сорок п'ятої (позачергової) сесії восьмого скликання №3833 від 12.09.2024 «Про внесення змін до рішення селищної ради від 22.12.2023 №3641 «Про бюджет Понорницької селищної територіальної громади на 2024 рік», а саме п.1.1 передбачено доходи селищного бюджету в сумі 85 592 874 грн. та у відповідності до п. 1.2 видатки селищного бюджету в сумі 120 670 468 грн., у тому числі видатки загального фонду селищного бюджету - 88 697 763 грн. та видатки спеціального фонду селищного бюджету - 31 972 695 грн.

Згідно додатку 1 до рішення 45 (позачергової) сесії Понорницької селищної ради від 12.09.2024 субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти становить 3 130 900, 00 грн.

Так, начальником Відділу ОСОБА_5 затверджено Наказ № 51 від 30.09.2024 «Про затвердження проєктної документації: Капітальний ремонт та модернізація їдальні (харчоблоку) Авдіївського ліцею в с. Авдіївка вул. Сіверська, 32 Новгород-Сіверського району Чернігівської області (коригування)», яким затверджено проєктно-кошторисну документацію з капітального ремонту та модернізації їдальні (харчоблоку) Авдіївського ліцею в с. Авдіївка, вул. Сіверська, 32 Новгород-Сіверського району, Чернігівської області (коригування) в сумі 4058,006 тис. грн, у тому числі устаткування, меблі, інвентар - 1870, 667 тис. грн. Контроль за виконання наказу залишено за начальником Відділу ОСОБА_5 .

Надалі 29.10.2024 між Відділом освіти, молоді та спорту Понорницької селищної ради в особі ОСОБА_5 , що діє на підставі положення, з однієї сторони та ТОВ «Чернігівська ремонтно-будівельна компанія», в особі директора ОСОБА_7 , що діє на підставі модельного статуту, з другої сторони укладено договір №24/10-24 (далі - Договір), предметом якого є капітальний ремонт та модернізація їдальні (харчоблоку) Авдіївського ліцею в с. Авдіївка, вул. Сіверська, 32 Новгород-Сіверського району, Чернігівської області (коригування) (ДК 021:2015-45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи).

У невстановлений досудовим розслідуванням день, але не пізніше ніж 25.11.2024, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, ОСОБА_5 , не дотримуючись вищевказаних норм законодавства, у порушення п.п. 6.14, 6.15, 6.17, 7.2, 7.3, 8.4 Договору №24/10-24 від 29.10.2024, будучи службовою особою, діючи умисно та протиправно, керуючись корисливим мотивом в інтересах ТОВ «Чернігівська ремонтно-будівельна компанія», з метою його незаконного збагачення, тобто діючи в порушення своїх повноважень та використовуючи організаційно-розпорядчі і адміністративно-

господарські функції всупереч інтересам служби та п.п 5.2.13 Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради (нова редакція) щодо забезпечення контролю за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів під час виконання договору №24/10-24 від 29.10.2024, розуміючи, що на території України введено воєнний стан, усвідомлюючи, що її діями буде спричинена шкода інтересам територіальної громади, підписала завідомо неправдиві офіційні первинні звітні документи про виконання Договору №24/10-24 від 29.10.2024, а саме: «Акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт за 14.11.2024» КБ 2В, «Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за 14 листопада 2024 р.» форми № КБ-3 від 14.11.2024 та «Реєстр актів кошторисів вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт. Додаток до Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за 14 листопада 2024 р.» від 14.11.2024, які скріпила печаткою «Відділ освіти культури, молоді та спорту Понорницької селищної ради Чернігівської області, код в ЄДРПОУ 44045606», достовірно знаючи, що вони містять завідомо недостовірні відомості, оскільки ТОВ «Чернігівською ремонтно-будівельною компанією» станом на 14.11.2024 не виконано роботи з постачання та встановлення устаткування, меблів та інвентарю.

ОСОБА_5 25.11.2024, о 12:42:36 год. перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, не дотримуючись вищевказаних норм законодавства, будучи службовою особою, знаючи, що офіційні первинні звітні документи про виконання Договору №24/10-24 від 29.10.2024, а саме: «Акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт за 14.11.2024» КБ-2В на виконання договору №24/10-24 від 29.10.2024, «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за 14 листопада 2024 р.» форми № КБ-3 від 14.11.2024 та «Реєстр актів кошторисів вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт. Додаток до Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за 14 листопада 2024 р.» від 14.11.2024 містять завідомо неправдиві відомості, оскільки ТОВ «Чернігівською ремонтно-будівельною компанією» не виконано роботи з постачання та встановлення устаткування, меблів та інвентарю, діючи в інтересах ТОВ «Чернігівська ремонтно-будівельна компанія», всупереч інтересам служби та п.п 5.2.13 Положення щодо забезпечення контролю за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів під час виконання договору №24/10-24 від 29.10.2024, розуміючи, що на території України введено воєнний стан, усвідомлюючи, що її діями буде спричинена шкода майновим інтересам територіальної громади, підписала електронним цифровим підписом платіжну інструкцію № 2027 (внутрішній номер 383866533) від 25.11.2024 на суму 1 899 021, 00 грн.

Внаслідок зазначених дій ОСОБА_5 Понорницькій територіальній громаді в особі Понорницької селищної ради заподіяно збитки в розмірі 452 015, 14 грн.

30.03.2026 ОСОБА_5 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

В ході досудового розслідування було встановлено, що ОСОБА_5 є депутатом Новгород-Сіверської районної ради.

16.04.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України, яка складена керівником Чернігіської обласної прокуратури.

У відповідності до ст. 128 КПК України 28.04.2026 до матеріалів кримінального провадження долучено цивільний позов прокурора у кримінальному провадженні до підозрюваної ОСОБА_5 про стягнення шкоди заподіяної кримінальним правопорушенням на користь держави в особі Коропської селищної ради в сумі 452 015, 14 грн.

Встановлено, що у власності ОСОБА_5 перебуває земельна ділянка з кадастровим номером7422286000:01:001:0480, площею 0,9486 га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та земельна ділянка 7422286000:01:001:0481, площею 0.6130 га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.

Згідно довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості, а саме земельної ділянки з кадастровим номером7422286000:01:001:0480, площею 0,9486 га її вартість становить 9 486, 00 грн.

Згідно довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 7422286000:01:001:0481, площею 0,6130 га її вартість становить 6 130, 00 грн.

Також, необхідність у накладенні арешту на майно обумовлена забезпеченням реальної можливості відшкодування завданої кримінальним правопорушенням матеріальної шкоди, яка становить 452015,14 грн., шляхом пред'явлення цивільного позову у кримінальному провадженні, що також охоплюється положеннями ст. 170 КПК України, оскільки арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Крім того, накладення арешту на зазначену земельну ділянку є заходом забезпечення кримінального провадження, що в свою чергу дає змогу запобігти і подолати негативні обставини, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження та досягти його дієвості.

На даний час досудове розслідування у вказаному провадженні триває.

Незастосування арешту на вищевказане майно може призвести до його втрати, відчуження, передачі, перетворенню або настання інших наслідків, які можуть перешкодити відшкодуванню шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення. З метою збереження вказаного майна, необхідно заборонити власнику відчужувати його, шляхом арешту майна.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав.

Заслухавши прокурора, дослідивши надані матеріали, приходжу до наступного висновку.

Приймаючи до уваги, що з метою забезпечення цивільного позову, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, необхідно заборонити володільцю розпоряджатися земельною ділянкою будь-яким чином та використовувати її, шляхом арешту майна, тому клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 132, 170-173 КПК України,

УХВАЛИВ:

Накласти арешт на: земельну ділянку з кадастровим номером 7422286000:01:001:0480, площею 0,9486 га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та земельну ділянку з кадастровим номером 7422286000:01:001:0481, площею 0.6130 га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що перебувають у власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), заборонивши їй відчужувати дане майно.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня її оголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Слідчий суддя: ОСОБА_1