Справа № 750/1553/26
Провадження № 1-кп/750/340/26
30 квітня 2026 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого: судді ОСОБА_1
з участю: секретаря
судових засідань ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025100150005943 від 09 грудня 2025 року, щодо
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканцям. АДРЕСА_1 , громадянина України, раніше не судимого,
обвинуваченого за ч. 7 ст. 111-1 КК України,
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів Збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент РФ ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань РФ на територію України.
Починаючи з 20 лютого 2014 року, представниками влади і службовими особами збройних сил РФ розпочато збройне вторгнення регулярних військ РФ на територію України з метою зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, та військової окупації території АР Крим і м. Севастополя.
Також представниками влади і збройних сил РФ вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території України. Так, вказаними особами у березні - квітні 2014 року організовувалися та проводилися антиурядові протестні акції, найбільш масові з яких - у Луганській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях з метою поширення сепаратистських проросійських гасел та здійснення силового захоплення адміністративних будівель органів державної влади для послідуючої організації незаконних референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
З метою гарантованого досягнення указаних цілей та створення видимості того, що в Україні триває внутрішній конфлікт, представники влади та збройних сил РФ вирішили створити на її території терористичні організації, які поряд із основною функцією - здійснення терористичної діяльності, створювали враження діяльності в межах Донецької та Луганської областей опозиційних сил, які нібито від імені та за цілковитої підтримки місцевого населення відстоюють їх право на самовизначення та незалежність, що прямо суперечить Конституції України та нормам міжнародного права.
Так, під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади та збройних сил РФ, 07 квітня 2014 року на території Донецької області України створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року на території Луганської області України - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, правоохоронні органи, які функціонують і по теперішній час. Контроль та координація діяльності цих терористичних організацій, як і їх фінансове та матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється представниками влади та збройних сил РФ.
22 лютого 2022 року президент РФ направив до ради федерації звернення про використання збройних сил РФ за межами РФ, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року приблизно о 5 год. 00 хв. президент РФ оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил РФ про вторгнення на територію суверенної України.
24 лютого 2022 року на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці збройних сил РФ, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно- бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі міста Херсон.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на сьогодні.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Херсонська міська територіальна громада внесена до вказаного переліку як така, що перебувала під тимчасовою окупацією.
Після остаточної військової окупації м. Херсон, представниками збройних формувань РФ фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, встановлення інституту військових комендатур, запровадження контролю та управління у всіх сферах життєдіяльності громади незаконно створеними органами влади.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях м. Херсон, представники збройних формувань РФ, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території м. Херсон незаконний правоохоронний орган - так-званий «ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» Управления служби исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу).
Згідно з наказом керівника ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)» від 10.11.2017 № 62о/с, ОСОБА_5 призначений на посаду начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи державної установи «Північна виправна колонія (№ 90)» та мав спеціальне звання «старший лейтенант внутрішньої служби». ОСОБА_5 , будучи громадянином України, зараховуючись до кримінально-виконавчої служби, присягнув з високою відповідальністю виконувати свій службовий обов'язок, вимоги статутів і наказів, постійно вдосконалювати професійну майстерність та підвищувати рівень культури, не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина, всіляко сприяти зміцненню правопорядку.
ОСОБА_5 , будучи працівником правоохоронного органу України - начальником відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи державної установи «Північна виправна колонія (№ 90)», порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, порушуючи присягу особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії РФ проти України, з власної ініціативи, добровільно в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, за наступних обставин.
24 лютого 2022 року збройними силами та іншими військовими формуваннями РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію суверенної держави Україна.
На початку березня 2022 року, більш точний час встановити не вдалося, збройні сили РФ, здійснюючи військове вторгнення, зайняли та здійснювали контроль частини території України, а саме, тимчасово окупували територію м. Херсон, захопили і взяли під силовий контроль будівлі та споруди на території цього населеного пункту, що забезпечували діяльність органів державної влади, в тому числі й ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)», розташовану за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234, задля припинення їх законної діяльності згідно законодавства України та створення на їх базі і забезпечення функціонування органів окупаційної влади, зокрема і незаконного правоохоронного органу з правозастосовними функціями.
З метою утворення вертикалі незаконних органів управління та їх функціонування на тимчасово окупованій збройними силами РФ території м. Херсон на початку березня 2022 року було створено незаконний правоохоронний орган під назвою «УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу) та його структурний підрозділ ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу), за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234.
Не пізніше 04 березня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалося можливим, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно- небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась повномасштабним військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи особисті інтереси, добровільно залишився на тимчасово окупованій збройними формування держави-агресора території, а саме в м. Херсон.
Перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Херсон, начальник відділення соціально-психологічної служби відділу соціально- виховної та психологічної роботи державної установи «Північна виправна колонія (№ 90)» ОСОБА_5 31 травня 2022 року, будучи громадянином України, діючи зі своїх особистих мотивів, погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора, умисно та протиправно, добровільно, за власним бажанням, діючи із власних ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями РФ, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України, зайняв у незаконно створеному правоохоронному органі так-звану посаду «начальника отряда отдела по воспитательной работе с осужденными учреждения ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) та добровільно працював в указаному незаконному правоохоронному органі, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території Україні.
Обвинувачений ОСОБА_5 був завчасно повідомлений стороною обвинувачення в установленому законом порядку (стаття 297-5 КПК України) про розпочате стосовно нього кримінальне провадження, складання повідомлення про підозру, направлення обвинувального акта до суду, про зміст основних процесуальних рішень, прийнятих стороною обвинувачення, шляхом розміщення повісток про виклик та основних процесуальних рішень на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» та в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр».
Обвинувачений був завчасно в установленому законом порядку (стаття 323 КПК України) повідомлений про дату час та місце проведення підготовчого судового засідання та судових засідань, про прийняті процесуальні рішення шляхом розміщення повісток про виклик обвинуваченого та інформації про прийняті процесуальні рішення на офіційному веб-сайті Деснянського районного суду м. Чернігова та в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - Урядовому кур'єрі.
До участі у кримінальному провадженні на стадії досудового розслідування і судового провадження з 09.12.2025 року був залучений захисник - адвокат ОСОБА_4 для представництва інтересів обвинуваченого ОСОБА_5 .
Таким чином, стороною обвинувачення в повній мірі здійснені всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя.
Аналіз наявних в матеріалах справи документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_5 до слідчого (прокурора) та суду, направлених йому повідомлень з приводу його прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що обвинувачений мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаний із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження на передбачені законодавством гарантії.
З урахуванням наведеного суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння, вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою він не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченого від правосуддя необхідно оцінювати як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності. Суд прискіпливо оцінює кожний поданий доказ обвинувачення, а поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Винуватість ОСОБА_5 підтверджується наданими прокурором та оголошеними в судовому засіданні наступними доказами:
-повідомленням ОСОБА_7 від 10.02.2025 про вчинення кримінального правопорушення, яким підтверджено факт добровільного переходу громадянина України ОСОБА_5 , котрий працював в ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)», до незаконно створеного правоохоронного органу на базі вказаної установи виконання покарань, а саме, у так-звану ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)», після окупації м. Херсон російськими військами у 2022 році;
-протоколом огляду від 24.06.2025,а саме, веб-сайту в мережі Інтернет за посиланням http://www.kremlin.ru, який має назву «президент россии». На вказаному сайті у вкладці з назвою «Документы» відшукано «Указ президента российской федерации от 13.10.2004 г. № 1314. Вопросы Федеральной службы исполненийя наказаний», яким затверджене «Положение о Федеральной службе исполнений наказаний». Зі змісту документа вбачається, що «федеральная служба исполнений наказаний (ФСИН росиии)» виконує функції правоохоронного органу, пов'язану з контролем у сфері виконання покарань за особами, до яких застосовані судом покарання, а також обмеження прав і свобод таких осіб, що є функцією правоохоронного органу;
-документом з назвою «Приказ Военного коменданта Херсонской области от 07.05.2022» (мовою оригіналу), згідно якого на тимчасово окупованій території Херсонської області 07.05.2022 був створений незаконний правоохоронний орган так зване «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу);
-документом з назвою «Приказ УСИН по Херсонской области от 07.05.2022» (мовою оригіналу), згідно якого незаконний правоохоронний орган так звана ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу) був прийнятий в оперативне розпорядження;
-документом з назвою «Положения об Управлении службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу) від 13.05.2022, згідно якого ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) віднесена до структури «Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу), та виконувала правоохоронні функції, пов'язані з контролем та наглядом у сфері виконання покарань стосовно засуджених осіб;
-документом із назвою «Приказ о назначении сотрудников на должность» від 31.05.2022 № 13, згідно якого ОСОБА_5 було призначено на посаду в незаконно створеному правоохоронному органі - так звану посаду «начальника отряда отдела по воспитательной работе с осужденными учреждения ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу) (пункт наказу 1.6). Вказаний наказ зареєстрований в «Журнал № 3 регистрации приказов по личному составу»;
-документом під назвою «Список по штатному расписанию Учреждения ИК ««Севереная исправительная колония № 90 по состоянию на 27.07.2022», згідно якого ОСОБА_5 значиться у списку незаконного правоохоронного органу на посаді «начальник отряда» із зазначенням його звання «майор внутренней службы»;
-документом під назвою «Список личного состава», згідно якого ОСОБА_5 внесений до списку на посаді «начальник отряда отдела воспитательной работы с осужденными СИК-90», вказано його звання «майор внутренней службы» та контактний номер телефону оператора мобільного зв'язку РФ НОМЕР_1 (пункт 21 списку);
-документом під назвою «График дежурств руководящего состава и оперативных груп за июль 2022 года» та «График дежурств руководящего состава и оперативных груп за август 2022 года», де зазначено, що «начальник отряда» ОСОБА_5 працював у відповідні зміни в незаконному правоохоронному органі;
-документом під назвою «Отчет денежного довольствия соотвецтвенно к штатному колличеству персонала на 2022 год «Северная исполнительная колония (№ 90)», де ОСОБА_5 внесений до списку як «начальник отряда» із заробітною платою за 2022 рік, яка складає 419779,60 російських рублів. Ця інформація також підтверджена документом під назвою «Отчет по анализу физического литца Информационно-аналитической системы Главного информционного центра МВД России»;
-документами під назвою «Тимчасові перепустки № 240, № 278, № 305», за допомогою яких ОСОБА_5 здійснював прохід на територію установи 04.07.2022, 08.07.2022 та 14.07.2022 відповідно;
-документом під назвою «Акт технічного огляду території, приміщень та споруд установи від 10.06.2022», підписаний ОСОБА_5 , де останній вказаний як керівник групи, яка проводила огляд камери № 122 колонії, де утримуються засуджені;
-документом під назвою «Список осужденных, склонных к актам членовредительства, которые отбывают наказания в учереждении и содержатся на участке УСИ в «Северная исправительная колония № 90» (мовою оригіналу), де ОСОБА_5 під номерами 10, 15, 16, 21 зазначений як відповідальний за визначених у списку засуджених осіб;
-документом під назвою «Список осужденных, склонных к суициду, которые отбывают наказания в учереждении и содержатся на участке УСИ в «Северная исправительная колония № 90» (мовою оригіналу), де відповідальним за визначених у списку засуджених осіб вказаний ОСОБА_5 ;
-протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.08.2025, де свідок ОСОБА_8 впізнала на фотознімку № 3 чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації добровільно почав співпрацювати з росіянами. Згідно доданої до протоколу довідки, на фотографії № 3 розміщено зображення ОСОБА_5 ;
-протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.08.2025, де свідок ОСОБА_9 на фотознімку № 3 впізнав чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації ДУ «ВПК №90» добровільно почав співпрацювати з окупаційною владою та був призначений на так звану посаду «начальника отряда по воспитательной работе». Згідно доданої до протоколу довідки, на фотографії № 3 розміщено зображення ОСОБА_5 ;
-протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.09.2025, де свідок ОСОБА_10 на фотознімку № 3 впізнав чоловіка, якого знає як працівника незаконного утвореного в м. Херсоні органу, а саме, «Севереная исправительная колония», який працював в колонії під управлінням адміністрації представників РФ. Згідно доданої до протоколу довідки, на фотографії № 3 розміщено зображення ОСОБА_5 ;
-витягом з наказу начальника ДУ «Північна виправна колонія № 90» від 10.11.2017 № 62/ос, згідно якого ОСОБА_5 призначений на посаду начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи ДУ «Північна виправна колонія № 90»;
-висновком службового розслідування відносно ОСОБА_5 від 24.12.2022, яким встановлено факт порушення присяги ОСОБА_5 та його працевлаштування в незаконному правоохоронному органі так-званій ИК «Северная исправительная колония № 90» під час окупації м. Херсона. За наслідками службового розслідування прийнято рішення про звільнення ОСОБА_5 з органів Державної кримінально-виконавчої служби України;
-витягом з наказу начальника ДУ «Північна виправна колонія № 90» від 26.12.2022 № 47/ос-22 про звільнення ОСОБА_5 з посади начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи ДУ «Північна виправна колонія № 90» у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення про звільнення;
-інформацією з Державної міграційної служби України від 23.07.2025, згідно якої стосовно ОСОБА_5 не ініціювалося подання про втрату громадянства України.
Неможливість проведення допиту обвинуваченого жодним чином не впливає на повноту судового розгляду і на переконання суду щодо доведеності «поза розумним сумнівом» винуватості обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому злочину, оскільки сукупність безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів прямо і опосередковано свідчить про вчинення ним інкримінованого злочину.
Аналізуючи в сукупності надані сторонами кримінального провадження та перевірені в судовому засіданні докази, які узгоджуються між собою, суд за вказаних обставин визнає доведеною винуватість та правильність кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_5 за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
При призначенні ОСОБА_5 певного виду та міри покарання в межах, встановлених санкцією статті, за якою він засуджується, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпеки, ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відповідно до ст. 12 КК України віднесений до особливо тяжкого, обставини його вчинення, дані про особу обвинуваченого та спричинені наслідки.
Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено. Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченого, відповідно до ст. 67 КК України, є вчинення злочину з використанням умов воєнного або надзвичайного стану.
Призначаючи обвинуваченому покарання слід ураховувати, що покарання, як захід державного реагування на осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, є головною і найбільш поширеною формою реалізації кримінальної відповідальності, роль і значення якого багато в чому залежать від обґрунтованості його призначення і реалізації. Застосування покарання є одним із завершальних етапів кримінальної відповідальності, на якому суд вирішує питання, визначені ч. 1 ст. 368 КПК України, та яке виступає правовим критерієм, показником негативної оцінки як самого правопорушення, так і особи, котра його вчинила. Покарання завжди має особистий, індивідуалізований характер, а його призначення і виконання можливе тільки щодо особи, визнаної винуватою у вчиненні кримінального правопорушення.
Призначене покарання має відповідати характеру протиправного діяння, його небезпечності, даним, що всебічно характеризують особу винного й відображають його посткримінальну поведінку як прояв ставлення до скоєного.
Враховуючи підвищену суспільну небезпечність вчиненого обвинуваченим злочину проти основ національної безпеки України,що посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особу винного, відсутність обставин, що пом'якшують та обставину, що обтяжує покарання і те, що покарання є формою реалізації кримінальної відповідальності, а також роль кари як мети покарання, суд дійшов висновку, що конкретні обставини кримінального правопорушення та наведені вище дані про особу обвинуваченого, його ставлення до скоєного ним діяння дають підстави застосувати до ОСОБА_5 покарання у виді позбавлення волі на строк в межах санкції статті, за якою він засуджується, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій та з конфіскацією майна, що відповідає меті покарання за ст. 50, ст. 65 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_5 , який має спеціальне звання «майор внутрішньої служби», засуджується за особливо тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, суд приходить до висновку про необхідність позбавлення обвинуваченого спеціального звання.
Обраний ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.01.2026 відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою слід залишити без змін.
Питання щодо речових доказів у кримінальному провадженні слід вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 323, 368, 370, 371, 374 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винуватим за ч. 7 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у виді 13 (тринадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій, на строк п'ятнадцять років та з конфіскацією майна.
На підставі ст. 54 КК України позбавити ОСОБА_5 спеціального звання «майор внутрішньої служби».
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з часу його фактичного затримання при виконанні вироку.
Запобіжний захід ОСОБА_5 у виді тримання під вартою, обраний ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.01.2026, до набрання вироком законної сили залишити без змін.
Речові докази та документи після набрання вироком законної сили:
-копію протоколу обшуку ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)»від 24.11.2022, копію ухвали Центрально-міського районного суду м. Кривий Ріг Дніпропетровської області від 20.12.2022, копію протоколу огляду вилучених в ході обшуку ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)» документів, копію постанови про визнання речовими доказами вилучених у ході обшуку ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)» документів - зберігати в матеріалах кримінального провадження;
-копії документів з назвами «приказ по управлению службы исполнения наказаний по Херсонской области № 13 от 31.05.2022»; «журнал № 3 регистрации приказов по личному составу управления службы исполнения наказаний по Херсонской области»; документи, щодо чергування та оплату праці «сотрудников СИК 90»; перепустки, які були отримані в ході виконання доручення, а також копії так званих «положение об управлении службы исполнения наказаний»; «приказ № 18 от 07.05.2022 «о создании управления и назначении начальника службы исполнения наказаний по Херсонской области»; «приказ начальника управления службы исполнения наказаний по Херсонской области № 1 от 07.05.2022», «положение об отделе организации службы охраны УСИН по Херсонской области»; «положення об отделе организации службы охраны УСИН по Херсонской области», які були отримані в ході огляду 24.06.2025 - зберігати в матеріалах кримінального провадження.
Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному вебсайті суду.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги - після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, якщо вирок суду не скасований.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя ОСОБА_1