Справа № 750/4837/26
Провадження № 3/750/1616/26
29 квітня 2026 року м.Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Кузюра М.М., розглянувши в ході підготовки до розгляду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 ,
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 19.04.2026 о 10 год. 37 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді продавця ТОВ «Анна Дрінк», що здійснює підприємницьку діяльність в магазині «Vapors», що за адресою м. Чернігів, пр.-т Миру, 49, ТЦ «ЦУМ», здійснювала роздрібну торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах без марок акцизного податку, а саме ароматизатор «Punch-mint» об'ємом 7 мл, гліцерин «Punch» об'ємом 6,3 мл, флакон нікотину в прозорій тарі об'ємом 1 мл, чим порушила ч. 9 ст. 65 Закону України № 4536-ІХ від 16.07.2025. Дії особи, що притягається до адміністративної відповідальності, кваліфіковані в протоколі за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, приходжу до висновку, що вони підлягають направленню для належного оформлення органу, що їх склав, з наступних підстав.
Диспозиція вказаної статті встановлює відповідальність за вчинення роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Згідно з підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Підпунктом 14.1.56-4 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що рідини, що використовуються в електронних сигаретах - це рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
Підпунктом 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Статтею 215 ПК України визначено вичерпний перелік підакцизних товарів, ставки податку на ці товари, код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД і опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.
Класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД, тобто визначення їх кодів, здійснюється відповідно до Митного тарифу України, встановленого Законом України «Про Митний тариф України», та з урахуванням визначальних для класифікації характеристик товару.
Враховуючи викладене, визначальним щодо належності будь-яких товарів (продукції) до підакцизних товарів, є визначення коду та опису зазначених товарів (продукції) згідно УКТ ЗЕД, зазначених у пункті 215.3 статті 215 ПК України.
Документи, що містяться в складі адміністративного матеріалу, не дають можливість визначити, чи належать товари, які були реалізовані, до підакцизних.
Відповідно до п. 76 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 3817-IX) роздрібна торгівля - це діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування. З положень Закону № 3817-IX вбачається, що роздрібна торгівля здійснюється суб'єктами господарювання, відтак виникають сумніви щодо можливості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Також фабула протоколу містить посилання на норми законодавчого акту, вимоги якого порушено, однак не вказано його назви, до того ж ч. 9 ст. 65 в Законі України № 4536-ІХ немає.
За таких обставин адміністративні матеріали підлягають поверненню органу, що їх склав, для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути начальнику ЧРУП ГУНП в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Кузюра