Справа №766/3806/26
Пров. №3/766/1606/26
30.04.2026
Херсонський міський суд Херсонської області у складі судді Бугрименка В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , начальника групи обліку офіцерів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 2 ст.172-15 КУпАП,
встановив:
20.03.2026 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, за те, що 16.03.2026 близько 12.00 год., в умовах особливого періоду, у місці тимчасової дислокації ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 , він, обіймаючи посаду начальника групи обліку офіцерів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто будучи військовою службовою особою, в порушення статутів Збройних Сил України, діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, у період з 12.00 год 16.03.2026 по 08.00 год. 17.03.2026, без поважних причин не виконував свої службові обов'язки за посадою, чим вчинив недбале ставлення до військової служби.
В судове засідання, призначене на 13.04.2026, 30.04.2026, ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку, шляхом надіслання судової повістки за адресою, зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення, направлення судової повістки за місцем проходження військової служби та шляхом направлення СМС-повідомлення. Заяви про відкладення розгляду справи ОСОБА_1 не подавав. Враховуючи, що суд вжив належних заходів щодо забезпечення участі ОСОБА_1 у судовому розгляді, останній не скористався наданим йому правом, його участь у розгляді справи не є обов'язковою, з метою дотримання вимог щодо розумних строків судового розгляду, суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності..
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що справа підлягає закриттю.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Зі змісту ст.248 КУпАП вбачається, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до суду надано:
- протокол про адміністративне правопорушення ОДХ №35;
- копію рапорта ТВО начальника відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , згідно якого, нею було виявлено майора ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння та останнього було доставлено до медичного закладу для проведення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння. Просить відсторонити ОСОБА_1 від виконання обов'язків;
- копію медичного висновку КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» від 16.03.2026 за №157В, з якого вбачається, що на момент огляду ОСОБА_1 перебував ц стані алкогольного сп'яніння;
- письмові пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, з яких вбачається, що 16.03.2026 близько 12.00 год. за місцем проходження служби його було виявлено з ознаками алкогольного сп'яніння. Після проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, який підтвердив перебування в такому стані, його було відсторонений від виконання функціональних обов'язків;
- постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 17.03.2026, якою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за фактом перебування в стані алкогольного сп'яніння за місцем проходження служби 16.03.2026;
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №313 від 01.11.2024 та посвідчення офіцера, ОСОБА_1 є військовослужбовцем та обіймає штатну посаду;
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Об'єктивна сторона недбалого ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. Недбале ставлення військової службової особи до своїх службових обов'язків характеризує, перш за все, об'єктивну сторону вчиненого і виявляється в тому, що за наявності в особи реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, не виконує службові обов'язки, або хоча і діє, але виконує ці обов'язки неналежним чином, не відповідно до закону або відповідно до нього, проте неякісно, неточно, неповно, несвоєчасно, поверхово, у протиріччя з установленим порядком і тією обстановкою, що склалася, тощо.
Дослідженні докази вказують, що ОСОБА_1 не виконував обов'язки служби, у зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення період, у зв'язку з його відстороненням від виконання таких обов'язків.
Таким чином, відсутній причинний зв'язок між поведінкою ОСОБА_1 та невиконанням ним службових обов'язків. Відсторонення в установленому порядку від виконання службових обов'язків виключає можливість бездіяльності, як форми недбалого ставлення до служби.
За встановлених обставин, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.172-15, 247, 283-285 КУпАП,
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрити на підставі п.1ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
СуддяВ. В. Бугрименко