8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"29" квітня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/3439/24
Господарський суд Харківської області у складі:
суддя Мужичук Ю.Ю.
за часті секретаря судового засідання Крамарової Н.В.
розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗОЛОТИЙ СТАНДАРТ К" про зупинення розгляду справи (вх.№7851 від 04.04.2026, вх.№10058 від 27.04.2026)
за позовом Керівника Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова в інтересах держави в особі 1) Харківської міської ради 2) Департаменту з питань забезпечення життєдіяльності міста Харківської міської ради 3) Північно - східного офісу Держаудитслужби
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Стандарт К" 2) Комунального підприємства "Харківводоканал"
про визнання недійсними додаткових угод та повернення безпідставно сплачених коштів
за участю представників:
прокурор: Лахтюк Л.В.;
позивача-1: не з'явився;
позивача-2: не з'явився;
позивача-3: не з'явився;
відповідача-1: адвокат Бекузаров Р.Б.;
відповідача-2: адвокат Панасейко О.Ю.
Керівник Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, Департаменту з питань забезпечення життєдіяльності міста Харківської міської ради, Північно - східного офісу Держаудитслужби звернувся до Господарського суду Харківської області із позовом до першого відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Стандарт К", другого відповідача - Комунального підприємства "Харківводоканал" про:
- визнання недійсною Додаткової угоди № 2 від 21.07.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 3 від 28.07.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 4 від 08.08.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 5 від 16.08.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 6 від 24.08.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 7 від 31.08.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 8 від 15.09.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-П/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 9 від 20.09.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-1/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 10 від 28.09.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 11 від 13.10.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023;
- визнання недійсною Додаткової угоди № 12 від 03.11.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-П/23 від 30.06.2023;
- стягнення з ТОВ ЗОЛОТИЙ СТАНДАРТ К на користь Харківської міської ради коштів в сумі 3 203 185,00 грн.
Також Керівник Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області просить суд покласти на ТОВ "Золотий Стандарт К" витрати зі сплати судового збору.
Позовні вимоги мотивовано тим, що:
- при укладенні спірних додаткових угод не дотримано вимоги ч. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 та ст. 652 ЦК України, у зв'язку з чим безпідставно змінено істотні умови Договору;
- кожного разу при укладенні додаткових угод сторонами Договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено коливання ціни бензину А-95 на ринку після укладення Договору та попередньої угоди;
- оскільки правові підстави для зміни ціни одиниці товарів за договором у відповідності до укладених додаткових угод відсутні, вищезазначені додаткові угоди є такими, що суперечать приписам законодавства, а тому відповідно положень статей 203, 215 ЦК України підлягають визнанню недійсними, а безпідставно одержані відповідачем кошти підлягають поверненню на підставі ст. 1212 ЦК України;
- внаслідок укладення додаткових угод № 2 від 21.07.2023, № 3 від 28.07.2023, № 4 від 08.08.2023, № 5 від 16.08.2023 № 6 від 24.08.2023, № 7 від 31.08.2023, № 8 від 15.09.2023, № 9 від 20.09.2023, № 10 від 28.09.2023, № 11 від 13.10.2023, № 12 від 03.11.2023 до Договору про закупівлю товару № 75/6-ПЦ/23 від 30.06.2023 ціну за 1 літр палива збільшено з 42,06 грн до 49,71 грн. (з ПДВ) за 1 літр, тобто на 7,65 грн. (18,18 % від первинної ціни), а обсяг постачання палива зменшено з 981 280 літрів до 853 270 літрів, що на 128 010 літрів, менше від запланованого, та замовником надмірно сплачено кошти на загальну суму 3 203 185,00 грн.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 25.11.2024, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 26.02.2025, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 26.02.2026 у справі №922/3439/24 касаційну скаргу Заступника керівника Харківської обласної прокуратури задоволено частково. Постанову Східного апеляційного господарського суду від 26.02.2025 та рішення Господарського суду Харківської області від 25.11.2024 у справі №922/3439/24 скасовано, а справу 922/3439/24 передано на новий розгляд до Господарського суду Харківської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2026, для розгляду справи № 922/3439/24 визначено суддю Мужичук Ю.Ю.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.03.2026 прийнято справу до провадження. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження та призначено підготовче засідання на 08.04.2026 об 11:30.
Подальші процесуальні дії по руху справи №922/3439/24 відображено в протоколах судового засідання та відповідних ухвалах суду.
02.04.2026 від відповідача-1 до суду надійшло клопотання про зупинення розгляду справи (вх.№7851), в якому просить суд зупинити провадження у справі до ухвалення рішення Палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі 922/2848/24 .
Протокольною ухвалою від 08.04.2026 на підставі статті 183 ГПК України відкладено підготовче засідання на 29.04.2026 о 12:00.
27.04.2026 прокурором до суду подані заперечення на клопотання Відповідача - 1 про зупинення провадження по справі (вх.№10042) за змістом яких вважає, що підстави для зупинення провадження у справі відсутні.
27.04.2026 від відповідача-1 до суду повторно надійшло клопотання про зупинення розгляду справи (вх.№10058).
В судовому засіданні 29.04.2026 прокурор заперечував щодо зупинення провадження у справі.
Представник відповідача-1 підтримав подане ним клопотання про зупинення провадження у справі, наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача - 2 не заперечив щодо зупинення провадження у справі.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Ухвалою судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 09.04.2026 прийнято до розгляду справу № 922/2848/24.
Предметом розгляду даного судового спору є вимоги прокурора про визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів.
Позовні вимоги у справі № 922/2848/24 мотивовані тим, що в порушення вимог підпункту 2 пункту 19 "Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, спірними додатковими угодами збільшено ціну за одиницю товару (1 літр бензину А-95) за відсутності документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, пропорційного відповідній зміні договірної ціни, отриманого від уповноваженого органу, враховуючи, що в якості обґрунтування зміни ціни постачальником (ТОВ "Золотий Стандарт К") надавались покупцю (КП "Харківводоканал") цінові довідки Харківської торгово-промислової палати, в яких відсутні дані про коливання ціни на бензин А-95 на ринку, оскільки не наведено розрахунків вартості товару станом на попередні календарні дати та динаміки зміни ціни в бік збільшення або зменшення, а зазначено лише середні роздрібні ціни у мережах заправок станом на певні дати. При цьому прокурор зазначив, що сплачена КП "Харківводоканал" ТОВ "Золотий Стандарт К" на виконання спірних додаткових угод різниця між визначеною цими угодами ціною та ціною, узгодженою в додатковій угоді від 07.07.2023 № 2 як сума надмірно сплачених бюджетних коштів, що була сплачена на підставі недійсних правочинів, відповідно до положень статей 216, 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підлягає стягненню як безпідставно набуте майно на користь Харківської міської ради як засновника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить КП "Харківводоканал", яке діє на основі комунального майна територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради, закріпленого за ним на праві господарського відання.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду зазначив, що у даній справі КП "Харківводоканал" не є ані розпорядником, ані одержувачем бюджетних коштів, оскільки джерело фінансування зазначеної процедури закупівлі - кошти від господарської діяльності підприємства, що підтверджується також пунктом 4.2 договору, у якому зазначено, що "Джерело фінансування - власний бюджет (кошти від господарської діяльності підприємства)", та повідомленням про намір укласти договір про закупівлю № UA-2023-05-17-005675-a, у якому також зазначено, що "Джерело фінансування закупівлі - власний бюджет (кошти від господарської діяльності підприємства)". Таким чином, позивачем не доведено, що витрати за договором від 16.06.2023 № 43/6-ПЦ/23 спрямовані на виконання бюджетної програми.
Колегія КГС ВС вказала, що Верховним Судом сформовано висновки про те, що комунальні комерційні підприємства є самостійними суб'єктами господарювання, мають свій відокремлений баланс, власні обігові кошти і не відповідають за зобов'язаннями ради, так само як і рада за зобов'язаннями створених нею комунальних підприємств, а прокурор, в свою чергу, позбавлений права представляти в суді інтереси комунальних підприємств.
Таким чином, підставами для передачі цієї справи на розгляд палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду стали обґрунтування колегії суддів щодо необхідності відступити від висновків Верховного Суду, викладених у постановах: від 12.03.2025 у справі № 924/524/24, від 10.09.2025 у справі № 910/6131/24, від 04.02.2026 у справі № 922/1328/24, від 18.02.2026 у справі № 913/95/25 щодо застосування приписів статті 23 Закону України "Про прокуратуру", статей 1, 2 Закону України "Про публічні закупівлі", статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у подібних правовідносинах шляхом їх (висновків) уточнення, а саме виключення з висновку речення: "При цьому джерело походження таких коштів (державний або місцевий бюджет, власні надходження підприємства чи інші фінансові ресурси) не є визначальним, оскільки обов'язок нагляду (контролю) за фінансово-господарською діяльністю юридичної особи покладено на її власника незалежно від джерел фінансування".
Суд зазначає, що у справі № 922/3439/24, яка розглядається, прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради, яка є засновником та органом місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить Комунальне підприємство «Харківводоканал». Майно КП «Харківводоканал» знаходиться у комунальній власності Харківської міської територіальної громади та закріплюється за Підприємством на праві господарського відання.
Спір у справі № 922/3439/24 та у справі № 922/2848/24 стосується категорії спорів щодо визнання недійсними правочинів, укладених у межах процедури публічних закупівель, та стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів на підставі положень статей 216, 1212 ЦК України як безпідставно набуте майно на користь осіб, уповноважених державою здійснювати захист державних фінансових ресурсів та належного виконання договірних зобов'язань відповідно до положень Закону України "Про публічні закупівлі".
Враховуючи вищевказане, суд прийшов до висновку щодо подібності підстав позову у справі № 922/3439/24 та № 922/2848/24.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені. Метою зупинення провадження у справі до розгляду пов'язаної з нею справи є виявлення обставин, підстав, фактів, тощо, що не можуть бути з'ясовані та встановлені у даному процесі, проте, які мають значення для конкретної справи, провадження у якій зупинено.
Згідно п.4 ч.1 ст.229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 227 цього Кодексу - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.
Вказана норма встановлює обов'язок господарського суду зупинити провадження у справі. Причиною зупинення в даному випадку є неможливість розгляду справи, що знаходиться в провадженні господарського суду, до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, яка розглядається іншим судом.
Під об'єктивною неможливістю розгляду справи варто розуміти неможливість для господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду пов'язаної з нею справи є виявлення обставин, підстав, фактів, що не можуть бути з'ясовані та встановлені у даному процесі, проте мають значення для конкретної справи, провадження у якій зупинено.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку з'ясовує, як пов'язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом, а також те, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Пов'язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти що мають преюдиціальне значення. Неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі, тобто господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: а) непідвідомчості; б) обмеженості предметом позову; в) неможливості розгляду тотожної справи; г) певної черговості розгляду вимог.
Таким чином, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Оскільки правовий висновок у справі № 922/2848/24 може мати суттєве значення для правильного вирішення спору в цій справі, суд, з метою дотримання єдності судової практики вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 922/3439/24 до закінчення перегляду судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 922/2848/24 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судового рішення.
Керуючись статтями 228, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗОЛОТИЙ СТАНДАРТ К" про зупинення розгляду справи (вх.№7851 від 04.04.2026, вх.№10058 від 27.04.2026) задовольнити.
Провадження у справі №922/3439/24 зупинити до закінчення перегляду судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №922/2848/24 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
хвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку, передбаченому ст. 254-257 ГПК України, протягом десяти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.04.2026.
СуддяЮ.Ю. Мужичук