Справа № 710/675/26 Провадження № 1-в/710/14/26
29.04.2026 м. Шпола
Шполянський районний суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шпола Черкаської області подання т.в.о. начальника відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, українки, не працюючої, не одруженої, раніше судимої 23.04.2015 року Смілянським міськрайонним судом м. Черкаси за ч.1 ст. 115, ч.1 ст. 185 КК України до 8 років позбавлення волі. Звільнена 02.01.2020 року умовно-достроково на підставі ухвали Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 24.12.2019, судимість в установленому законом порядку не знята та не погашена.
27.04.2026 до суду надійшло подання т.в.о. начальника відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 терміном на 1 рік, мотивоване тим, що остання після повернення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не стала, характеризується негативно, зловживає алкогольними напоями, на ґрунті чого порушує громадський спокій та порядок, за рік вона тричі притягувалася до адміністративної відповідальності за різні правопорушення, що свідчить про систематичне порушення нею громадського порядку.
Представник відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області заяву про розгляд подання у його відсутність надав, вказавши що подання підтримує повністю.
ОСОБА_4 до суду подала заяву про розгляд подання у її відсутність та вказала, що не заперечує щодо встановлення адміністративного нагляду.
В суді встановлено, що ОСОБА_4 після повернення з місць позбавлення волі на шлях виправлення та перевиховання не стала, порушує громадський порядок, а саме:
- 27.03.2026 згідно з постановою серії ГАБІ №210635 ОСОБА_4 була притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП у виді штрафу в розмірі 34,00 грн. (а.с.5);
- 11.04.2026 згідно з постановою серії ГАБІ №210636 ОСОБА_4 була притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.178 КУпАП у виді штрафу в розмірі 51,00 грн. (а.с.7);
- 22.04.2026 згідно з постановою серії ГАБІ №210637 ОСОБА_4 була притягнута до адміністративної відповідальності за ст.176, 177 КУпАП у виді штрафу в розмірі 51,00 грн. (а.с.9);
ОСОБА_4 була попереджена про можливість встановлення адміністративного нагляду 27.03.2026 (а.с.6), 11.04.2026 (а.с.8).
Відповідно до пояснень ОСОБА_4 встановлено що остання була повідомлена про можливе встановлення відносно неї адміністративного нагляду (а.с.12).
Кримінальне правопорушення вчинене ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 115, ч. 1 ст. 185 КК України відноситься до особливо тяжких кримінальних правопорушень та нетяжких відповідно, оскільки санкція статті за ч. 1 ст. 115 ККУ передбачає позбавлення волі на строк від семи до п'ятнадцяти років.
Відповідно до п. 8 ст. 89 ККУ такими, що не мають судимості, визначаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.5 ст.90 КК України якщо особа, що відбула покарання, до закінчення строку погашення судимості знову вчинить кримінальне правопорушення, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. У цих випадках строки погашення судимості обчислюються окремо за кожне кримінальне правопорушення після фактичного відбуття покарання (основного та додаткового) за останнє кримінальне правопорушення.
Згідно зі ст.158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб зазначених у ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими» з місць позбавлення волі за постановою судді в порядку, передбаченому ст.5 вище зазначеного Закону.
За змістом ст. 1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. в ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з абз. 2 ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Вимогами ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 4 вищенаведеного Закону України підставами для встановлення адміністративного нагляду є: а) вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах "г" і "ґ" статті 3 цього Закону; б) матеріали установ виконання покарань - щодо осіб, зазначених у пунктах "б", "д" статті 3 цього Закону; в) матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Положеннями ст.8 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції: у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного.
ОСОБА_4 після повернення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не стала, порушує громадський спокій та порядок, притягувалася до адміністративної відповідальності, що свідчить про систематичне порушення нею громадського порядку, суд вважає можливим задовольнити подання про встановлення адміністративного нагляду.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 5, 6, 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання .в.о. начальника відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, українки, не працюючої, не одруженої, раніше судимої, адміністративний нагляд терміном 1 (один) рік.
Встановити ОСОБА_4 наступні обмеження дій:
- заборонити вихід з домоволодіння, де вона проживає з 22-00 до 06-00 год.;
- зобов'язати з'являтися на реєстрацію до відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області кожну першу суботу місяця.
- заборонити виїзд за межі місця проживання без дозволу уповноваженої особи відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області;
- заборонити з'являтися в місцях реалізації на розлив алкогольних напоїв;
Копію постанови направити т.в.о. начальнику відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для організації виконання.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1