Постанова від 29.04.2026 по справі 742/1490/26

Провадження № 3/742/376/26

Єдиний унікальний № 742/1490/26

Постанова

іменем України

29 квітня 2026 року м. Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судових засідань Лісафіної А.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , секретаря медичної комісії за посадою сестри медичної поліклінічного відділення в позаштатній постійно діючій військово-лікарській комісії на базі комунального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради,

за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі комунального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради за посадою сестри медичної поліклінічного відділення, являючись згідно пп. «ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 28.01.2026, хоча зобов'язана була подати до 01 квітня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні, пов'язаному з корупцією визнала в повному обсязі, давши в суді пояснення про обставини вчинення адміністративних правопорушень, фактичних обставин справи, зазначених в протоколах не оспорює, щиро розкаюється у скоєному.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити їй покарання у виді штрафу в межах санкції даної статті.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП з наступних підстав.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно абз.11 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 №3384-1X «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «a», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно пп. «ґ» п. 2 ст. З Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, п.п. «г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п.1 ч.1 ст. 3 Закону (п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону).

Декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Згідно витягу з наказу КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» №118 від 02.12.2019 року ОСОБА_1 , старшу сестру медичну терапевтичного відділення поліклініки, з 01.04.2010 переведено практичним психологом кабінету «Довіра» на 0,50 посади, з оплатою праці згідно штатного розпису.

Відповідно до наказу КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради (далі - Підприємство) №188 від 15 грудня 2023 року ОСОБА_1 , практичного психолога кабінету «Довіра» затверджено секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі Підприємства.

Згідно наказу КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради №232 від 27 грудня 2024 року ОСОБА_1 , сестру медичну поліклінічного відділення повторно затверджено секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі Підприємства.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи за посадою сестри медичної поліклінічного відділення секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі Підприємства, у відповідності до пп. «ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи за посадою сестри медичної поліклінічного відділення секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі Підприємств, була зобов'язана подати не пізніше 01 квітня 2025 року щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік, яку подала ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 28.01.2026 о 20 год. 34 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).

Про ознайомлення ОСОБА_1 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», зокрема щодо необхідності подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у встановлені законодавством терміни свідчить підпис останньої від 10.01.2024 у листку ознайомлення з наказом від 10.01.2024 №11 «Про ознайомлення персоналу КНП «ПЦМЛ» з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» Крім цього, факт ознайомлення із вказаними вимогами підтверджується поясненнями ОСОБА_1 від 16.02.2026.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі комунального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради за посадою сестри медичної поліклінічного відділення, являючись згідно пп. «ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 року суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 28.01.2026, хоча зобов'язана була подати до 01 квітня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).

Положенням ч.1 ст.172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бут визнане, як малозначне.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

У відповідності до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи викладене, вважаю за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде найкращим превентивним заходом.

Згідно ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Зокрема, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 172-6, 221, 283-285, 294, 321 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 665 грн. 60 коп.

Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно ч.1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.

Суддя Наталія ФЕТІСОВА