Справа № 201/5977/26
Провадження № 1-кс/201/1640/2026
29 квітня 2026 року м. Дніпро
Соборний районний суд міста Дніпра у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання слідчого 1 відділу СВ ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №22025050000001023, внесеному до ЄРДР 03.11.2025 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Білозерське Донецької області, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 7 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
прокурор ОСОБА_4 ,
захисник ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),
підозрюваний ОСОБА_5 ,
До суду надійшло клопотання слідчого 1 відділу СВ ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №22025050000001023, внесеному до ЄРДР 03.11.2025 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Відповідно до ст. ст. 2, 65, 68, 73 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі по тексту - ЗС РФ) на територію України.
Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
До участі у військовій агресії РФ проти України керівництвом окупаційної адміністрації РФ задіяно створені на тимчасово окуповані території Донецької області не передбачені законом збройні формування.
На підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військової агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України, не раніше 24 лютого 2022 року (точний час органом досудового розслідування не встановлений) не встановленою особою на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ з метою організації надання збройним формуванням держави-агресора допомоги у веденні бойових дій проти Сил оборони та безпеки України, завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України шляхом здійснення проти неї підривної діяльності, почав пошук осіб, з числа мешканців підконтрольної українському уряду території України, які могли збирати інформацію щодо місць дислокації частин та підрозділів Сил оборони та безпеки України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на території Донецької області, з метою подальшої передачі отриманих відомостей вищевказаній особі для подальшого нанесення вогневого ураження по позиціям Сил оборони та безпеки України.
Так, з метою організації надання збройним формуванням держави-агресора допомоги у веденні бойових дій проти Сил оборони та безпеки України на території Донецької області, не встановлений військовослужбовець зс рф на ім'я « ОСОБА_8 », у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше березня 2025 року (точні дата час органом досудового розслідування не встановлений) за допомогою програмного забезпечення - мобільного додатку «Telegram», зареєстрованим за номером телефону НОМЕР_1 встановив зв'язок з громадянином України, а саме: мешканцем м. Білозерське Краматорського району Донецької області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який використовує акаунт мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» зареєстрованим за номером телефону НОМЕР_2 .
В подальшому, з метою організації надання збройним формуванням держави-агресора допомоги у веденні бойових дій проти Сил оборони та безпеки України на території Донецької області, не встановлений військовослужбовець зс рф на ім'я « ОСОБА_8 », у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше серпня 2025 року (точні дата час органом досудового розслідування не встановлений) за допомогою програмного забезпечення - мобільного додатку «Telegram», зареєстрованим за номером телефону НОМЕР_1 встановив зв'язок з громадянином України мешканцем с. Іверське Краматорського району Донецької області ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який використовує акаунт мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» зареєстрованим за номером телефону НОМЕР_3 .
В подальшому, з метою організації надання збройним формуванням держави-агресора допомоги у веденні бойових дій проти Сил оборони та безпеки України на території Донецької області, не встановлений військовослужбовець зс рф на ім'я « ОСОБА_8 », у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше грудня 2025 року (точні дата час органом досудового розслідування не встановлений) за допомогою програмного забезпечення - мобільного додатку «Telegram», зареєстрованим за номером телефону НОМЕР_1 встановив зв'язок з громадянином України мешканцем м. Дружківка Краматорського району Донецької області ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який використовує акаунт мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» зареєстрованим за номером телефону НОМЕР_4 .
Між вищезазначеними особами було налагоджено канал комунікації з використанням месенджера «Telegram». У той же час, з метою забезпечення конспірації та приховування слідів злочинної діяльності зазначених осіб, між ними було обумовлено схему видалення інформації негайно після прочитання її адресатом.
Крім того, між ОСОБА_5 та ОСОБА_10 було налагоджено канал зв'язку із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram», а також шляхом особистих зустрічей з метою обміну розвідувальної інформації щодо місць знаходження та переміщення сил та засобів, спеціальної та військової техніки, особового складу підрозділів Сил безпеки та оборони України отриманої шляхом особистого спостереження, яку в подальшому останні надавали шляхом особистого спілкування з не встановленою особою на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ.
Також, з метою сприяння вчинення ОСОБА_5 , та ОСОБА_10 надання незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та збройним формуванням держави-агресора допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, та з метою виконання поставлених представниками держави агресора та незаконними збройними формуваннями завдань, ОСОБА_5 , на власному автотранспорті здійснював перевезення ОСОБА_10 з метою збору останніми інформації.
Так, 08.12.2025 в період часу з 20 год. 31 хв. по 20 год. 50 хв. невстановлена особа на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ під час особистого спілкування із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» із громадянами України ОСОБА_5 та ОСОБА_10 поставив завдання останнім здійснити фото фіксацію наслідків ракетно-бомбового ураження закладу освіти, на виконання якого останні надали свою добровільну згоду.
На виконання вище отриманого завдання 09.12.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_10 на власному автотранспорті здійснили виїзд з метою збору останніми інформації, до будівлі. В подальшому 09.12.2025 о 10 год. 59 хв. ОСОБА_5 із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram», використовуючи власний обліковий запис під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який зареєстровано за номером телефону НОМЕР_2 , надіслав невстановленій особі на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ відеозапис із відображенням наслідків ракетно-бомбового ураження закладу освіти.
В подальшому, 09.12.2025 в період часу з 19 год. 01 хв. по 20 год. 10 хв. невстановлена особа на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ під час особистого спілкування із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» із громадянами України ОСОБА_5 та ОСОБА_10 поставив завдання останнім здійснити розвідку з метою підтвердження місцезнаходження особового складу та техніки підрозділів Сил безпеки та оборони України поблизу закладу освіти, на виконання якого останні надали свою добровільну згоду.
В подальшому, 10.12.2025 в період часу з 08 год. 30 хв. по 08 год. 40 хв. невстановлена особа на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ під час особистого спілкування із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» із громадянами України ОСОБА_5 та ОСОБА_10 поставив завдання останнім здійснити розвідку та фото фіксацію з метою підтвердження місцезнаходження особового складу та техніки підрозділів Сил безпеки та оборони України будівлі, на виконання якого останні надали свою добровільну згоду.
В подальшому, 10.12.2025 в період часу з 08 год. 30 хв. по 08 год. 40 хв. невстановлена особа на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ під час особистого спілкування із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» із громадянами України ОСОБА_5 та ОСОБА_10 поставив завдання останнім здійснити розвідку та фото фіксацію з метою підтвердження місцезнаходження особового складу та техніки підрозділів Сил безпеки та оборони України будівлі, на виконання якого останні надали свою добровільну згоду.
На виконання вище отриманого завдання 10.12.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_10 на власному автотранспорті здійснили виїзд з метою збору останніми інформації, до будівлі. В подальшому 10.12.2025 о 20 год. 58 хв. ОСОБА_5 із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram», використовуючи власний обліковий запис під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який зареєстровано за номером телефону НОМЕР_2 , надіслав невстановленій особі на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ відеозапис із відображенням будівлі.
В подальшому, 16.12.2025 в період часу з 15 год. 30 хв. по 15 год. 48 хв. невстановлена особа на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ під час особистого спілкування із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram» із громадянами України ОСОБА_5 та ОСОБА_10 поставив завдання останнім здійснити розвідку та фото фіксацію з метою підтвердження місцезнаходження особового складу та техніки підрозділів Сил безпеки та оборони України поблизу наступних будівель, на виконання якого останні надали свою добровільну згоду.
На виконання вище отриманого завдання 17.12.2025 о 11 год. 30 хв. ОСОБА_5 та ОСОБА_10 на власному автотранспорті здійснили виїзд з метою збору останніми інформації, до будівлі. В подальшому 17.12.2025 о 16 год. 29 хв. ОСОБА_5 із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram», використовуючи власний обліковий запис під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який зареєстровано за номером телефону НОМЕР_2 , надіслав невстановленій особі на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ відеозапис із відображенням будівель.
Далі, на виконання вище отриманого завдання 17.12.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_10 на власному автотранспорті здійснили виїзд з метою збору останніми інформації, до будівлі. В подальшому 17.12.2025 о 16 год. 29 хв. ОСОБА_5 із використанням мобільного месенджера мобільного додатку «Telegram», використовуючи власний обліковий запис під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який зареєстровано за номером телефону НОМЕР_2 , надіслав невстановленій особі на ім'я ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ЗС РФ відеозапис із відображенням будівлі.
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27 січня 2026 року, точний час досудовим розслідування не встановлено, невстановлений військовослужбовець зс рф на ім'я « ОСОБА_8 », який бере участь у бойових діях проти ЗС України й інших військових формувань України, здійснює збір інформації військового характеру з метою її подальшого використання проти українських військовослужбовців в ході особистого листування за допомогою програмного забезпечення - мобільного додатку «Telegram» поставив завдання ОСОБА_5 та ОСОБА_9 на збір та передачу відомостей щодо місцезнаходження військовослужбовців ЗС України.
27.01.2026 року у невстановлений час, але не пізніше 14 години 12 хвилин ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою між собою, на виконання раніше відпрацьованого завдання невстановленого військовослужбовця зс рф на ім'я « ОСОБА_8 », використовуючи власний автомобіль ОСОБА_9 марки Mercedes Benz, модель Vito д.н.з. НОМЕР_5 , рухаючись по ділянці автодороги, виконуючи раніше отримане завдання та передбачаючи можливу шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України у вигляді подальшого нанесення вогневого ураження по скупченню особового складу Збройних сил України та інших військових формувань, утворених згідно Законодавства України, здійснили відео-фіксацію наслідків ракетно-бомбових уражень по місцям дислокації військової техніки підрозділів ЗС України, поблизу населених пунктів, та в подальшому шляхом надсилання графічного повідомлення у мобільному месенджері «Telegram» з аккаунту зареєстрованого за НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_5 передали вказані відомості у вигляді відеозапису невстановленому військовослужбовцю зс рф на ім'я « ОСОБА_8 », який використовує акаунт мобільного месенджера зареєстрований за номером НОМЕР_1 , чим надали збройним формуванням держави агресора допомогу у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені, або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Проведення зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідно для закріплення доказової бази наявної у кримінальному провадженні і забезпечить повноту та неупередженість проведеного розслідування. Проведення вказаних експертних досліджень, слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу. Висновки експерта матимуть істотне значення для досудового розслідування та судового розгляду.
Неможливість виконання вищевказаних слідчих дій обґрунтовується строками проведення судових експертиз, проведення яких вимагає тривалого часу.
У поданому клопотанні слідчим також зазначено, що на теперішній час у вказаному кримінальному провадженні виникла необхідність у продовженні застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою, оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь - яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Вказані ризики продовжують існувати, не зменшились та встановлені з урахуванням того, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років позбавлення волі.
На даний час органом досудового слідства не встановлені всі обставини вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 та інші причетні до вчинення даного кримінального правопорушення особи, а також усі свідки протиправної діяльності ОСОБА_5 , що у випадку не продовження останньому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, створить передумови для впливу на достовірність показань свідків у даному кримінальному провадженні, пошкодження, або знищення речових доказів.
Приймаючи до уваги викладене, з метою забезпечення виконання громадянином України ОСОБА_5 покладених на нього процесуальних обов'язків, враховуючи, що зазначена особа обґрунтовано підозрюється у скоєнні особливо тяжкого злочину, а також обставини, передбачені ст. 178 КПК України, слідчий просить продовжити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 60 днів в межах строку досудового розслідування, без визначення розміру застави.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, посилався на викладені в ньому доводи.
Захисник, адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення поданого клопотання, однак просив визначити ОСОБА_5 альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.
Підозрюваний ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримав думку свого захисника.
Вислухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до таких висновків.
Розглядом клопотання встановлено, що у провадженні слідчого управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях перебуває кримінальне провадження №22025050000001023, внесене до ЄРДР 03.11.2025 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 7 ст. 111-1 КК України,
04.03.2026 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. ст. 208, 615 КПК України.
04.03.2026 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтованість врученої ОСОБА_5 підозри повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 25.12.2025;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 25.12.2025;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 02.02.2026;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 23.02.2026;
- протоколом затримання ОСОБА_5 від 04.03.2026;
- протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_5 від 04.03.2026;
- протоколом огляду від 04.03.2026, за участі підозрюваного ОСОБА_5 ;
- протоколом проведення слідчого експерименту від 04.03.2026 за участі підозрюваного ОСОБА_5 .
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Згідно ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Зокрема, у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року зазначено, що «обґрунтована підозра» означає існування фактів або інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, крім того, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно пов'язують підозрюваного з певним злочином, вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
У пункті 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» зазначено, що «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Факти, що підтверджують обґрунтовану підозру, не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок.
Отже, слідчий суддя на стадії досудового розслідування для вирішення питання, зокрема, щодо обґрунтованості підозри не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини особи/осіб у вчиненні кримінального правопорушення чи її відсутності, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи/осіб до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування відносно такої особи запобіжного заходу, зокрема, у вигляді тримання під вартою.
Згідно з доводами, викладеними у клопотанні, долученими доказами, обґрунтованість підозри щодо вчинення інкримінованого кримінального правопорушення є підтвердженою.
При цьому, стороною захисту не зазначено обставин та не надано доказів на підтвердження існування таких обставин, які б очевидно та беззаперечно свідчили про непричетність підозрюваного до кримінального правопорушення, у вчиненні якого йому повідомлено про підозру, або вказували на необґрунтованість повідомленої підозри.
Ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 06 березня 2026 року до ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів, тобто до 07:55 години 02 травня 2026 року, без визначення розміру застави.
Ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 29 квітня 2026 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025050000001023, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.11.2025, до чотирьох місяців, тобто до 04.07.2026.
Строк дії ухвали слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 06 березня 2026 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , спливає 02 травня 2026 року, втім у вказаний час завершити досудове розслідування у кримінальному провадженні не є можливим, оскільки склад кримінального правопорушення, за яким проводиться досудове розслідування, згідно з ч. 5 ст.12 КК України відноситься до особливо тяжкого злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, а для завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні, з урахуванням отриманих матеріалів, необхідно виконати певний обсяг слідчих та процесуальних дій.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується (частина 1 статті 177 КПК України).
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність, зокрема, ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною 1 статті 177 КПК (частина 2 статті 177 КПК України).
Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому КПК не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Слідчий вказує на існування ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України
Як передбачено ст. 177 КПК України, підставою як для застосування, так і для продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою, є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені ч. 1 цієї статті.
На переконання слідчого судді, підозрюваний ОСОБА_5 спроможний:
- переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду: враховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено понесення винною особою покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, у зв'язку із чим розуміючи тяжкість понесення покарання у разі визнання ОСОБА_5 винним у вчиненні інкримінованого злочину, останній з метою ухилення від кримінальної відповідальності, розуміючи тяжкість та невідворотність покарання, яке, відповідно до чинного законодавства, пов'язане із позбавленням волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду шляхом виїзду на окуповану територію;
- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_5 обґрунтовується тим, що підозрюваний, залишаючись на волі за місцем свого проживання у разі необрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, дозволить йому продовжити вчиняти протиправну діяльність, у здійсненні якої він підозрюється.
Інші ризики в судовому засіданні доведені не були.
24 лютого 2022 року указом Президента України ОСОБА_11 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, тому необхідно взяти до уваги, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину, скоєного під час воєнного стану.
Характер та спосіб вчинених дій, специфіка кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 дають підстави вважати, що він без продовження застосування до нього запобіжного заходу може вчиняти інші аналогічні кримінальні правопорушення чи продовжити вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, а також інші кримінальні правопорушення з метою уникнення кримінальної відповідальності та враховуючи характер дій підозрюваного, які пов'язані з проведенням військової агресії російської федерації проти України.
У п. 2 ч. 1 ст. 178 КПК України прямо вказано, що при оцінці відповідних ризиків (перелічених у ч. 1 ст. 177 КПК) слід враховувати й, зокрема, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання її винною в інкримінованому правопорушенні. Подібна орієнтація законодавців та право застосувачів зустрічається й у міжнародному праві. Так, у ст. 5 Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи R(80) 11 від 27.06.1980 року «Про взяття під варту до суду» зауважується, що при розгляді питання про необхідність тримання під вартою, судовий орган повинен брати до уваги обставини конкретної справи, у тому числі характер та тяжкість інкримінованого злочину. Отож, важливим критерієм, орієнтуючись на який слід застосовувати вид запобіжного заходу, повинна бути санкція за злочин, вчинений обвинуваченим. Тобто, чим більш сувора санкція передбачена за злочин, поставлений обвинуваченому в вину, тим більш суворий запобіжний захід повинен бути обраний щодо нього.
Отже слідчим суддею встановлено ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може вчинити дії, передбачені п.п. 1,5 частини 1 статті 177 КПК України.
Вирішуючи питання про доцільність продовження запобіжного заходу суд враховує те, що досудове слідство у строки тримання під вартою підозрюваного завершити неможливо, так як необхідно провести ще ряд слідчих дій, а також суд враховує дані про особу підозрюваного, що підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, скоєний у воєнний час, а також суд враховує вид та ступінь встановлених ризиків, тяжкість злочину, обстановку в якій вчинено злочин, а саме, воєнний стан, який наразі продовжується.
На виконання вимог частин 3 та 5 ст. 199 КПК України слідчий та прокурор довели, що заявлені раніше при обранні запобіжного заходу ризики не зменшились і є обставини, що перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії ухвали слідчого судді про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
З урахуванням викладених ризиків, які існують, особи підозрюваного, обставин вчинення і суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , слідчий суддя вважає, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Тому, суд не вбачає доцільності у зміні раніше застосованого підозрюваному запобіжного заходу та приходить до висновку, що застосування такого запобіжного заходу, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків, на даний час слід продовжити, тому, суд вважає недостатнім застосування більш м'яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою відносно підозрюваного.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки інкриміноване підозрюваному кримінальне правопорушення входить до вищевказаного переліку, а також з огляду на обґрунтованість підозри та наявності ризиків, розмір застави слідчий суддя не визначає, а також відмовляє у задоволенні клопотання захисника про визначення ОСОБА_5 альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави.
Відповідно до ч.1 ст. 197 КПК України строк дії ухвали слідчого судді, суду про тримання під вартою або продовження строку тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів.
Положеннями ч. 3 ст. 197 КПК України визначено, що строк тримання під вартою може бути продовжений слідчим суддею в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Тому, оскільки ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 29 квітня 2026 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025050000001023, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.11.2025, до чотирьох місяців, тобто до 04.07.2026, саме строком на 60 (шістдесят) днів, в межах строку досудового розслідування слідчий суддя може продовжити строк дії запобіжного заходу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 376 КПК України, суд
Клопотання слідчого 1 відділу СВ ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №22025050000001023, внесеному до ЄРДР 03.11.2025 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 7 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Продовжити строк дії застосованого підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 7 ст. 111-1 КК України, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 (шістдесят) днів, в межах строку досудового розслідування, тобто до 27.06.2026 року без визначення розміру застави.
У задоволенні клопотання захисника - відмовити.
Ухвала щодо продовження запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення, а підозрюваним який перебуває під вартою в той же строк з моменту вручення копії ухвали.
Повний текст ухвали суду складений і оголошений 29.04.2026 року о 17:45 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1