Справа № 761/12141/26
Провадження № 1-кс/761/8389/2026
17 квітня 2026 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за № 22025000000000453 від 04.04.2025 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263 КК України,-
Слідчий в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України капітан юстиції ОСОБА_4 за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), (юридична адреса АДРЕСА_1 ).
Клопотання мотивовано тим, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000453 від 04.04.2025 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з метою відсічі військовій агресії російської федерації (далі за текстом - рф проти України, починаючи з 24.02.2022 Указами Президента України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на теперішній час.
Крім того, Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України № 2105-IX від 03.03.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації, яка триває на теперішній час.
Відповідно до п. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно зі ст. ст. 19, 65, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 1, ч. 1 ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом призову громадян України на військову службу та прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
На виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1487 від 30.12.2022, Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 154 від 23.02.2022, представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки спільно із представниками Національної поліції здійснюють заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів під час мобілізації.
Відповідно до п. 49 та 52 Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, у період проведення мобілізації уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники ІНФОРМАЦІЯ_2 мають право вимагати у громадян чоловічої статті віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу. У разі коли під час перевірки військово-облікового документа встановлено, що особа перебуває на військовому обліку в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ чи розвідувальних органах, процес фото- і відеофіксації пред'явлення такими особами документів не здійснюється.
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників,
Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціальне програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Окрім того, виходячи з норм п. 54 Порядку призову у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, або Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними
Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543-XII).
Згідно з нормами пункту 1 частини першої ст. 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації воєнний за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному обліку.
Керуючись положеннями п. 21 частини першої ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів) ІНФОРМАЦІЯ_3 , Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , апарату ІНФОРМАЦІЯ_11 та експерти установ ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Таким чином, при перевірці документів, при здійсненні мобілізаційних заходів у разі пред'явлення службового посвідчення представниками силових, правоохоронних або інших державних органів, представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевіряє інформацію та персональні дані військовозобов'язаного у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Враховуючи вищевикладене, при перевірці документів, в тому числі під час здійсненні мобілізаційних заходів, у разі встановлення, що особа являється співробітником ІНФОРМАЦІЯ_6 або розвідувальних органів України не застосовується загальний порядок перевірки військово-облікових документів, а також не застосовуються загальні мобілізаційні заходи щодо: взяття на військовий облік в ТЦК, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів та не виписується повістка до ТЦК та СП.
Крім того, правове регулювання питань призову військовозобов'язаних громадян України на військову службу неодноразово висвітлювалось у засобах масової інформації.
Отже, громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_13 був достовірно обізнаний про особливий правовий режим воєнного стану, який введено в Україні з 24.02.2022 у зв'язку зі збройною агресією рф та настанням, з моменту оголошення рішення про мобілізацію особливого періоду, який передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також про те, що питання мобілізаційної підготовки та мобілізації регулюється вищезазначеними нормативно-правовими актами.
09.07.2008 зареєстрований « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), як установа за рішенням ІНФОРМАЦІЯ_15 , головою якого є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_13 .
У відповідності до установчого акту « ІНФОРМАЦІЯ_14 », затвердженого рішенням Голови « ІНФОРМАЦІЯ_14 » № 01-12/07/24 від 12.07.2024 комітет є державною установою зі спеціальним статусом у сфері охорони громадського порядку та безпеки. Комітет здійснює свою діяльність у взаємодії з Кабінетом Міністрів України, ІНФОРМАЦІЯ_16 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , з ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Агентством з розшуку та менеджменту активів, центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими установами, організаціями, підприємствами та фізичним особам, направленими на реалізацію правоохоронної політики щодо захисту конституційних прав і свобод громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, суб'єктів господарювання, інтересів держави, обороноздатності України та інше.
У своїй діяльності «Комітет» керується Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Установчим актом.
Поряд з цим, у відповідності до п. 2.10. вказаного положення встановлено, що «Комітет» має право розробляти форми службових посвідчень, що затверджуються Головою Комітету, з урахуванням державних стандартів щодо форм та опису службових посвідчень встановлених законодавством України та замовляти їх в установах.
У той же час, 16.01.2019 ОСОБА_3 , будучи головою « ІНФОРМАЦІЯ_14 » на підставі заяви про державну реєстрацію створення відокремленого підрозділу юридичної особи зареєстрував відокремлений підрозділ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » - « ІНФОРМАЦІЯ_26 ».
Надалі, на підставі заяви ОСОБА_3 від 20.09.2022 про державну реєстрацію змін до відомостей про відокремлений підрозділ відбулась зміна місця знаходження відокремленого підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_14 » « ІНФОРМАЦІЯ_26 » з АДРЕСА_3 на АДРЕСА_4 , яка є офіційною юридичною адресою ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У подальшому, на підставі заяви ОСОБА_3 від 07.11.2023 про державну реєстрацію змін до відомостей про відокремлений підрозділ відбулась зміна найменування з «Комітету правового захисту України» « ІНФОРМАЦІЯ_26 » на « ІНФОРМАЦІЯ_27 », яке містить повну офіційну назву державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 та знаходиться за тією ж адресою: АДРЕСА_4 .
Таким чином, ОСОБА_3 , не будучи представником державної влади та працівником правоохоронного органу, використовуючи юридичну особу - « ІНФОРМАЦІЯ_14 », з корисливих мотивів власного збагачення, усвідомлюючи протиправність дій, а саме те, що посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України» створені виключно для підтвердження приналежності громадян до вищевказаної установи, як її працівників, а не до державних та правоохоронних органів України (зокрема до ІНФОРМАЦІЯ_6 , як державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, створеного у відповідності до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України») і заборону їх використання для ухилення від проходження військової служби та мобілізації, вчинив злочинні дії спрямовані на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України шляхом виготовлення та подальшого збуту вказаних посвідчень, які за своїм зовнішнім виглядом, в тому числі атрибутами та реквізитами є подібними до офіційних посвідчень ІНФОРМАЦІЯ_6 , з метою їх використання військовозобов'язаними особами чоловічої статті для ухилення від проходження військової служби та мобілізації за наступних обставин.
Так, 19.05.2025 ОСОБА_3 , реалізовуючи злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, перебуваючи поблизу офісного приміщення, яке використовується останнім у власній протиправній діяльності та яке розташоване за адресою: АДРЕСА_4 , в ході зустрічі з громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , запропонував останньому придбати у нього посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України», зазначивши при цьому, що таке посвідчення надасть ОСОБА_6 можливість уникати перевірок співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які уповноважені на проведення мобілізаційних заходів на території України.
При цьому ОСОБА_3 , перебуваючи у вказаному вище місці та у той же час, зазначив ОСОБА_6 , що вартість такого посвідчення складає 3 000 (три тисячі) доларів США та що для його отримання необхідно зробити фотографію у військовій формі, з метою надання справжності до приналежності ОСОБА_6 до військової служби, надати копію паспорту громадянина України та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Надалі, 24.07.2025 ОСОБА_3 , перебуваючи у м. Києві, продовжуючи реалізовувати власний протиправний умисел направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, повторно запропонував ОСОБА_6 , придбати у нього посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України», зазначивши при цьому, що воно надасть ОСОБА_6 можливість уникати перевірок співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та вказавши, що ціна такого посвідчення буде складати 2 500 (дві тисячі п'ятсот) доларів США.
У подальшому, 28.07.2025 ОСОБА_3 , реалізуючи власний злочинний умисел, перебуваючи на зупинці громадського транспорту, яка знаходиться неподалік будинку АДРЕСА_5 , отримав від громадянина України ОСОБА_6 , фотографію у військовій формі розміром 3,5 см на 4,5 см та грошові кошти у сумі 2 500 (дві тисячі п'ятсот) доларів США за виготовлення посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України», яке за зовнішнім виглядом, в тому числі атрибутами та реквізитами, є подібним до посвідчень ІНФОРМАЦІЯ_6 . При цьому, ОСОБА_3 зазначив, що для виготовлення вказаного посвідчення не достатньо однієї фотографії, в результаті чого надав вказівку ОСОБА_6 на виготовлення ще додаткових чотирьох фотографій у військовій формі зеленого кольору без погон.
Надалі, 07.08.2025 ОСОБА_3 , продовжуючи реалізовувати власний протиправний задум направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань зазначив про необхідність написання ОСОБА_6 , заяви на ім'я керівника Відокремленого підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_27 » щодо працевлаштування ОСОБА_6 на посаду радника.
Того ж дня, ОСОБА_3 реалізуючи злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, надав вказівку ОСОБА_6 , особисто передати написані заяви та фотографії у військовій формі охоронцю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 та повідомити останнього, що вказані фотографії та заяви потрібно передам третій особі на яку він вказав.
Надалі, приблизно у той же час, ОСОБА_6 на виконання вказівки ОСОБА_3 передав йому вищеописані написані заяви та фотографії у військовій формі через охоронця за адресою: АДРЕСА_4 .
В подальшому ОСОБА_3 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та періоду часу впродовж серпня-жовтня 2025 року, продовжуючи виконувати власний злочинний задум направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, за сприяння залучених останнім невстановлених досудовим розслідуванням осіб та поліграфічних підприємств, розташованих на території м. Києва, забезпечив виготовлення посвідчення «Служба безпеки України «Представництво Комітету правового захисту України» на ім'я ОСОБА_6 , яке за своїм зовнішнім виглядом, в тому числі атрибутами та реквізитами, є подібним до офіційних посвідчень діючих співробітників ІНФОРМАЦІЯ_6 , а тому лише створює уяву щодо наявності владних повноважень та повноважень співробітника правоохоронного органу у його володільця.
У той же час, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України» «Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України», а у відповідності до ст. 2 вказаного Закону «на ІНФОРМАЦІЯ_6 покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці».
При цьому, статус співробітника ІНФОРМАЦІЯ_6 підтверджується виключно службовим посвідченням, зразок якого затверджується Головою ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Надалі, 15.10.2025 ОСОБА_3 , перебуваючи біля будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, на виконання злочинного умислу щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, діючи в тому числі з корисливих мотивів власного збагачення, передав ОСОБА_6 посвідчення « ІНФОРМАЦІЯ_27 » на ім'я ОСОБА_6 .
У вказаному посвідченні містились наступні елементи, а саме назва організації - ІНФОРМАЦІЯ_6 Представництво ІНФОРМАЦІЯ_29 , фотографія ОСОБА_6 у військовій формі, посада - Радник, номер службового посвідчення НОМЕР_3 , дійсне до 10 січня 2027 року, голограма емблеми СБ України, гербова печатка червоного кольору та те, що «Власник службового посвідчення має право зберігати та носити табельну вогнепальну зброю при наявності дозволу» та підпис начальника управління роботи з особовим складом, які у своїй сукупності та за окремими ознаками подібні до офіційних посвідчень діючих співробітників ІНФОРМАЦІЯ_30 .
За вище викладених обставин, ОСОБА_3 , діючи на шкоду державній безпеці України, підриваючи вагомий авторитет та функціонування ІНФОРМАЦІЯ_6 серед населення України, будучи обізнаним із тимчасовими обмеженнями, які діють на період дії правового режиму воєнного стану щодо осіб призовного віку, а також, що під час дії воєнного стану (загальної мобілізації) всі військовозобов'язані громадяни України у віці від 18 до 60 років, які не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації підлягають призову на військову службу, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків щодо перешкоджання проведення мобілізаційних заходів та зменшення мобілізаційних ресурсів військовозобов'язаних, в умовах воєнного стану, створив та забезпечив функціонування незаконного механізму з виготовлення та збуту посвідчень, які не підтверджують повноваження співробітників Служби безпеки України, як державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, створеного у відповідності до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України», однак є подібними до вказаних посвідчень, чим здійснив перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
05.03.2026 ОСОБА_3 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
За вказаними обставинами злочинної діяльності 05.03.2026ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , громадянину України, уродженцю с. Перемишель, Славутського району, Хмельницької області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 та проживає за адресою: АДРЕСА_7 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Поряд з цим, в ході досудового розслідування, встановлено, що особами, які були працевлаштовані до « ІНФОРМАЦІЯ_27 » здійснювались щомісячні грошові відрахування на розрахунковий рахунок вищевказаної юридичної особи - НОМЕР_4 (Надавач платіжних послуг отримувача АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») у якості благодійних внесків.
З урахуванням викладеного, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та прийняття законного процесуального рішення в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, у органу досудового розслідування, виникла необхідність в отриманні інформації стосовно осіб, які здійснювали грошові перекази на розрахунковий рахунок « ІНФОРМАЦІЯ_27 », їхніх анкетних даних, дат, сум та іншої необхідної інформації, у зв'язку з чим подається дане клопотання.
Слідчий в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду клопотання повідомлялася належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Відповідно до ст. 60 Закону України "Про банки та банківську діяльність": інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею. Зокрема: відомості про стан рахунків клієнтів; операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; фінансово-економічний стан клієнтів; інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці та інша комерційна інформація.
Згідно зі ст. 62 Закону України "Про банки та банківську діяльність" інформація щодо юридичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками з письмового дозволу власника такої інформації або за рішенням суду.
Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000453 від 04.04.2025 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263 КК України.
Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні, слідчий суддя вважає, що вказані слідчим у клопотанні документи мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення.
Разом з тим, слідчим не доведено необхідності вилучення копій вказаних у клопотанні документів по дату розгляду клопотання, оскільки з матеріалів клопотання не вбачається, що досудове розслідування здійснюється за вказаний період, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що надання завірених належним чином копій вказаних документів за період з 24.02.2024 по 05.03.2026 р. буде достатнім для досягнення мети зазначеного тимчасового доступу.
Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл слідчому в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_4 , а також слідчим 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України, що входять до слідчої групи у кримінальному провадженні № 22025000000000453 від 04.04.2025, а саме: старшим слідчим в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , слідчим в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , старшим слідчим 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_15 ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , слідчим 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки УкраїниОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на тимчасовий доступ до документів, які містять банківську таємницю, з можливістю вилучення їх копії стосовно розрахункового рахунку « ІНФОРМАЦІЯ_27 » НОМЕР_4 , що знаходяться в банківській установі АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), (юридична адреса АДРЕСА_1 ), а саме:
- відомості про унікальні ідентифікатори та/або номери емісійних платіжних інструментів, залишок коштів на рахунку, операції списання з рахунку та/або зарахування на рахунок, призначення платежу, ідентифікаційні дані контрагента (для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер платника податку; для юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), номер рахунку контрагента, інформацію про унікальні ідентифікатори та/або номери емісійних платіжних інструментів контрагента, єдиний ідентифікатор ІНФОРМАЦІЯ_31 (код ID НБУ) надавача платіжних послуг контрагента, найменування надавача платіжних послуг контрагента за період із 24.02.2024 по 05.03.2026 року.
В іншій частині вимог клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч.1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_21