Справа № 761/30123/24
Провадження № 3/761/3/2026
20 квітня 2026 року м. Київ
Суддя Шевченківського районного суду м. Києва Хардіна О.П., за участю представника Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Ясінської О., захисника Тірзікян С.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи на дату переміщення товару через митний кордон України - ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (ЄДРПОУ 43970030, бульвар Лесі Українки, буд.26, кв. (офіс) 1500/1, Печерський р-н, м. Київ, поштовий індекс 01133, 31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ» ЄДРПОУ 43970030), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: серії НОМЕР_1 , виданий 11.02.2015 Суворовським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, суд, -
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
За змістом протоколу про порушення митних правил № 0081/126000/24 від 24.04.2024 встановлено, що 30.11.2021 та 23.12.2021 до митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі відповідно до митного режиму експорт подано електронні митні декларації типу ЕК РР від 30.11.2021 № UA508110/2021/003712 для проведення митного контролю та митного оформлення товару «Кукурудза 3-го класу, врожаю 2021 року» загальною вагою 3 300 000 кг загальною вартістю 874 500 дол. США; від 23.12.2021 № UA508110/2021/003908 для проведення митного контролю та митного оформлення товару «Шрот з насіння соняшнику врожаю 2021 року» загальною вагою 440 000 кг, загальною вартістю 2 640 000,00 гривень.
Відправник товару ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на
ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», адреса на момент митного оформлення та переміщення товару через митний кордон України бульвар Лесі Українки, буд.26, кв. (офіс) 1500/1, м. Київ, Печерський р-н, поштовий індекс 01133, код ЄДРПОУ 43970030), одержувач - «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).
Товар вивозився за межі митної території України морськими суднами «LADY PERLA», «PRAETORIUS» на підставі зовнішньоекономічних контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22, укладених
ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik.
Згідно п. 4 ст. 260 Митного кодексу України періодична митна декларація може подаватися на регулярне переміщення через митний кордон України товарів однією і тією ж особою на одних і тих же умовах та підставах протягом не більше 180 днів та під зобов'язання про подання додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця, у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 ст. 261 Митного кодексу України у разі подання відповідно до статей 259-2601 цього Кодексу попередньої, тимчасової, спрощеної або періодичної митної декларації декларант або уповноважена ним особа повинні протягом строків, визначених відповідно до цього Кодексу, подати митному органу додаткову декларацію, яка містить точні відомості про товари, задекларовані за попередньою, тимчасовою, спрощеною або періодичною митною декларацією, що подавалися б у разі декларування цих товарів за митною декларацією, заповненою у звичайному порядку.
Відповідно до п. 7 ст. 260 Митного кодексу України для пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, що вивозяться за межі митної території України за періодичною митною декларацією, застосовуються заходи тарифного й нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, чинні на день пропуску цих товарів через митний кордон України.
Згідно з п. 49 ст. 4 Митного кодексу України пропуск товарів через митний кордон України - це надання митним органом відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення.
Відповідно до ст. 31 Митного кодексу України для цілей здійснення митних формальностей щодо товарів і транспортних засобів комерційного призначення застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діє на 0 годин дня подання митної декларації, або дня здійснення митних формальностей, якщо вони здійснюються без подання митної декларації.
З метою виконання вимог ст. 261 Митного кодексу України в період з 27.10.2021 по 17.11.2021 ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на
ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) до митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі подано додаткові митні декларації типу ЕК 10 ДР:
- від 10.01.2022 № UA508110/2022/000041 на товар «Кукурудза 3-го класу, врожаю 2021 року», загальною вагою 3 005 820 кг, загальною вартістю 796 542,30 дол. США (вартість товару на дату переміщення через митний кордон України (09.12.2021) становить 21 679 252,82 гривень);
- від 17.01.2022 № UA508110/2022/000135 на товар «Шрот з насіння соняшнику врожаю 2021 року», загальною вагою 406 780 кг, загальною вартістю 2 440 680,00 гривень.
Відповідно до гр. 2 МД - відправником товару зазначено
ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030), відповідно до гр. 8 МД - одержувач «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).
Декларування товарів здійснювалось агентами з митного оформлення
ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 ) на підставі договорів доручення від 29.11.21 № 29.11.21 та від 09.11.2021 № 09/11, укладених з ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030), відповідно до ст. 417 Митного кодексу України.
ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 в межах повноважень, наданих ст. 417 Митного кодексу України, подали до митного оформлення вищевказані митні декларації та документи, зазначені в графі 44.
Разом з митною декларацією від 10.01.2022 № UA508110/2022/000041 в якості підстави для митного оформлення товару подано наступні документи:
- зовнішньоекономічний контракт від 29.11.2021 № CRN-2911, укладений
ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik;
- рахунок-фактура від 06.01.2022 № 1, виставлений директором
ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) ОСОБА_1 для компанії - покупця «The Mark Global kft» (Угорщина) на суму 796 542,30 дол. США (вартість товарів на дати переміщення через митний кордон України становить 21 679 252,82 грн)
- та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в гр. 44 митної декларації.
Разом з митною декларацією від 17.01.2022 № UA508110/2022/000135 в якості підстави для митного оформлення товару подано наступні документи:
- зовнішньоекономічний контракт від 30.10.2021 № SFM-22, укладений
ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik;
- рахунок-фактура від 10.01.2022 № 1, виставлений директором
ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) ОСОБА_1 для компанії - покупця «The Mark Global kft» (Угорщина) на суму 2 440 680,00 грн;
- та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в гр. 44 митної декларації.
Координаційно-моніторинговою митницею під час здійснення перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при вивезенні за межі митної території України сільськогосподарської продукції ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) встановлено, що відповідно до інформації з відкритих даних реєстрів Міністерства юстиції Угорщини (https://www.e-cegjegyzek.hu/?cegadatlap/0109338087/TaroltCegkivonat) компанія-одержувач «The Mark Global kft», з якою у ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) укладені зовнішньоекономічні контракти від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22, оголошена ліквідованою - 02.07.2021.
07.12.2023 Координаційно-моніторинговою митницею з метою перевірки вказаної інформації направлено запит (вих. від 07.12.2023 № 7.9-1/7.9-24-1/13/3986) до Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України щодо встановлення факту реєстрації та здійснення фінансово-господарської діяльності компанії-нерезидента «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary) на території Угорщини, а також щодо осіб, які її очолюють, вид діяльності, статус та дату її реєстрації/ліквідації.
23.02.2024 на адресу Координаційно-моніторингової митниці надійшов лист від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України № 29776-2024 з копією відповідей правоохоронних органів Угорщини.
Відповідно до відповіді правоохоронних органів Угорщини, компанія «The Mark Global kft» (Hungary) 02.07.2021 оголошена ліквідованою. Дата набрання чинності за рішенням суду № Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021.
Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі - Закон), зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Зовнішньоекономічним договором (контрактом) є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Іноземними суб'єктами господарської діяльності є суб'єкти господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження або постійне місце проживання за межами України.
До митного контролю, в якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України подано рахунки-фактури (інвойси) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, які виставлені на виконання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22, відповідно до яких продавцем та відправником товару є ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030), одержувачем - компанія «The Mark Global kft» (Угорщина), яка 22.07.2021 оголошена ліквідованою.
На рахунках-фактури (інвойсах) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1 містяться посилання на контракти від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22.
За результатами здійсненої митницею перевірки встановлено, що на дату укладання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22 та виставлених рахунків-фактури (інвойсів) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, компанія «The Mark Global kft» вже була оголошена ліквідованою. Незважаючи на це, керівником ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030), в особі ОСОБА_1 , який станом на дату укладання контракту перебував на посаді директора даного підприємства укладено відповідні зовнішньоекономічні договори, а саме контракти від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22 та виставлені рахунки-фактури (інвойси) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1.
Згідно з ст. 6 Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України.
Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. У разі експорту послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги. Повноваження представника на укладення зовнішньоекономічного договору (контракту) може випливати з доручення (довіреності), установчих документів, договорів та інших підстав, які не суперечать цьому Закону.
Таким чином, за результатом здійсненої митницею перевірки встановлено, що станом на дату виставлених рахунків-фактури (інвойсів) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, на виконання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22, компанія «The Mark Global kft» (Hungary) 22.07.2021 оголошена ліквідованою, дата набрання чинності за рішенням суду
№ Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021, тобто ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) в особі директора ОСОБА_1 укладено контракти та виставлені рахунки-фактури (інвойси) з компанією, яка не здатна до такого укладання та, відповідно, не може бути одержувачем товару.
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 р. № 8 судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон.
Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Таким чином встановлено, що товари «Кукурудза 3-го класу, врожаю 2021 року» та «Шрот з насіння соняшнику врожаю 2021 року» загальною вагою 3 412 600 кг, загальною вартістю 24 119 932,82 грн, експортовані до Великобританії та Туреччини, митне оформлення яких здійснено за митними деклараціями типу ЕК 10 ДР від 10.01.2022 № UA508110/2022/000041 та від 17.01.2022 № UA508110/2022/000135 та переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення вказаних товарів документів (рахунки-фактури від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, виставлені на виконання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з п. 43 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Господарського кодексу України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.
Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами (ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України).
З облікової картки суб'єкта зовнішньої діяльності та АІС «Податковий блок» вбачається, що на момент переміщення вказаних товарів через митний кордон України гр. ОСОБА_1 перебував на посаді директора ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030).
Також слід зазначити, що 31.03.2023 підприємство змінило адресу реєстрації на вул. Троїцька, буд. 21-г, Шевченківський р-н, м. Дніпро, Дніпропетровська область, поштовий індекс 49001.
Таким чином, директор ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) гр. ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів «Кукурудза 3-го класу, врожаю 2021 року» та «Шрот з насіння соняшнику врожаю 2021 року» загальною вагою 3 412 600 кг, загальною вартістю 24 119 932,82 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення вказаних товарів документів (рахунки-фактури від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, виставлені на виконання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товарів.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив митні правили, передбачені ч. 1 ст. 483 МК України.
У судовому засіданні представник митного органу, підтримав позицію Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України, обставини, викладені в протоколі, та просив притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Тіркізян С.Г. заперечувала, щодо обставин викладених у протоколі про порушення митних правил, вважаючи, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника Державної митної служби України та захисника, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, через митний кордон України і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За змістом ст. 483 МК України об'єктивна сторона складу даного правопорушення характеризується діями, що направлені на переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 483 МК України, може бути вчинене лише умисно.
Згідно з п.4 постанови судам необхідно враховувати, що документами, що містять неправдива дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
У ч. 1 ст. 489 МК України зазначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Згідно з правилами ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до статті ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. За результатами здійсненої митницею перевірки встановлено, що на дату укладання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22 та виставлених рахунків-фактури (інвойсів) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, компанія «The Mark Global kft» вже була оголошена ліквідованою. Незважаючи на це, керівником ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030), в особі ОСОБА_1 , який станом на дату укладання контракту перебував на посаді директора даного підприємства укладено відповідні зовнішньоекономічні договори, а саме контракти від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22 та виставлені рахунки-фактури (інвойси) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, компанія «The Mark Global kft» вже була оголошена ліквідованою.
Виходячи з викладеного встановлено, що від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22 та виставлені рахунки-фактури (інвойси) від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, які компанія ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» подавала під час митного оформлення та переміщення товару, є підробним.
Таким чином, директор ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» (31.03.2023 змінено назву на ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД ПОСТАЧАННЯ», код ЄДРПОУ 43970030) гр. ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів «Кукурудза 3-го класу, врожаю 2021 року» та «Шрот з насіння соняшнику врожаю 2021 року» загальною вагою 3 412 600 кг, загальною вартістю 24 119 932,82 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення вказаних товарів документів (рахунки-фактури від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, виставлені на виконання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товарів.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - це сукупність названих у законі ознак, за наявності яких небезпечне і шкідливе діяння визнається конкретним правопорушенням. Такі ознаки мають об'єктивний і суб'єктивний характер. Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил, інспектором митниці повинні бути враховані ознаки складу правопорушення та викладені винні дії особи повинні відповідати диспозиції статті за якою особа притягується, до відповідальності за порушення митних правил. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕДта його митної вартості.
З суб'єктивної сторони дії, передбачені ч.1 ст. 483 МК України, характеризуються наявністю прямого умислу, оскільки особа, яка переміщує або вчиняє дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, повинна чітко розуміти та усвідомлювати обставини і характер незаконного переміщення товарів через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, передбаченим вказаною нормою способом та прагне зробити це саме таким шляхом, незалежного від того яку мету вона переслідує.
Із складеного відносно ОСОБА_1 протоколу про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, вбачається, що митним органом у вину ОСОБА_1 , як директору ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» ставиться вчинення дій, спрямованих на переміщення товарів «Кукурудза 3-го класу, врожаю 2021 року» та «Шрот з насіння соняшнику врожаю 2021 року» загальною вагою 3 412 600 кг, загальною вартістю 24 119 932,82 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення вказаних товарів документів (рахунки-фактури від 06.01.2022 № 1, від 10.01.2022 № 1, виставлені на виконання контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товарів.
Разом з тим, в ході розгляду справи митним органом не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували той факт, що рахунки-фактури виставлені на виконання вказаних вище контрактів є підробленими.
Посилання митного органу на те, що одержувач товару, а саме, «The Mark Global kft» з 02.07.2021 року оголошена ліквідованою, не може беззаперечно вказувати на те, що вказані рахунки-фактури є підробленими і що ОСОБА_4 на момент митного оформлення вказаного товару було про це достеменно відомо.
Крім того, Як вбачається з митних декларацій, доданих до матеріалів справи, які і стали підставою для проведення митної перевірки і подальшого складання Протоколу, під час митного оформлення декларантами виступали агенти з митного оформлення ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 .
Тобто, складання митних декларацій, які містять за твердженням митниці недостовірну інформацію, ОСОБА_1 безпосередньо не здійснював. Відтак є незрозумілим, які саме неправдиві документи були надані саме ОСОБА_1 .
Також, 10.08.2022 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано к/п №42022100000000422 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України стосовно ОСОБА_1 , директора ТОВ «ТАЛСТАКТИВ».
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_1 обвинувачується у внесенні в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи (ТОВ «ТАЛСТАКТИВ») завідомо неправдивих відомостей, а також умисному поданні для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості.
Згідно наданих пояснень, які містяться в матеріалах к/п №42022100000000422 від 10.08.2022, ОСОБА_1 зазначив, що не підписував будь-які контракти та не виконував обов'язки директора ТОВ «ТАЛСТАКТИВ».
З урахуванням викладеного, матеріали даної справи не містять належних та допустимих доказів щодо недійсності контрактів контрактів від 29.11.2021 № CRN-2911 та від 30.10.2021 № SFM-22, укладених між ТОВ «ТАЛСТАКТИВ» та компанією «The Mark Global kft», в тому числі й у зв'язку із їх підробкою, суд не наділений повноваженнями встановлювати дійсність чи недійсність зовнішньоекономічного контракту.
Крім того, суд звертає увагу на те, що факт підробки документів повинен доводитись певними засобами доказування, як наприклад, результатами проведених експертних досліджень, судовим рішенням.
При цьому, положеннями закону України про кримінальну відповідальність, зокрема, ст. 358 КК України, передбачена кримінальна відповідальність за підроблення офіційного документу, що свідчить про те, що факт підроблення певного документу повинен бути доведений в межах кримінального провадження, встановлений відповідним судовим рішенням, проте доказів існування зазначених фактів митним органом надано не було.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Координаційно-моніторинговою митницею не доведено вчинення ОСОБА_1 умисних дій, які б були спрямовані на переміщення товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару підроблених документів та відповідно утворювали об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
З огляду на викладене, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, протокол про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 складений за відсутності беззаперечних доказів наявності в його діях вини у будь-якій формі, а отже відсутності об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
У пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» (з урахуванням первісного визначення принципу «поза розумним сумнівом» у справі «Авшар проти Туреччини») визначено, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна
Верховний Суд України у п. 39 своєї постанови від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а зазначив, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Частиною 2 ст. 528 МК України передбачено, що у справі про порушення митних правил суд (суддя) виносить одну з постанов, передбачених частиною першою статті 527 цього Кодексу.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил суд (суддя), що розглядає справу, виносить, зокрема, постанову про закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Суд, аналізуючи вищевикладені обставини та керуючись конституційним принципом презумпції невинуватості, вказаним в ст. 62 Конституції України, вважає що митним органом не було надано достовірних доказів на підтвердження об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, вини особи та її винність не доведена, що є підставою для закриття провадження по справі через відсутність складу адміністративного правопорушення, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 1, 8, 245, 247, 251-252, 265, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 458, 465, 467, 483 ч.1, 487-488, 491, 495, 522,527 Митного кодексу України, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, з у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя О.П. Хардіна