Справа № 758/16084/24
3/758/811/26
24 квітня 2026 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі
головуючого судді - Казмиренко Л.В.,
при секретарі - Кренджеляк А.М.,
за участю представника Енергетичної митниці - Хотинського О.С.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці Державної митної служби України про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, декларанта ТОВ «ХАММЕР МАРКЕТ», адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,
за ст. 485 Митного кодексу України,
встановив:
09.09.2024 до відділу митного оформлення «Львів» митного поста «Західний» декларантом ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ" ОСОБА_1 було подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ № 24UA903050018207U9 (далі - МД) за якою заявлено до оформлення в митному режимі імпорт товари «Очищуючі засоби для гальмівної системи автомобіля в металевому аерозольному балончику» за кодом 2710129000 згідно з УКТЗЕД загальною вагою-нетто 13 025,88 кг та вартістю 36221,28 Євро. Зазначений товар надійшов на адресу ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ" (код ЄДРПОУ 37174897, Україна, 03110, місто Київ, вулиця Григорія Кочура, будинок 18.) від компанії European Aerosols B.V. (Wolfraamweg 2, 8471 XC Wolvega, Нідерланди) на підставі зовнішньоекономічного контракту від 16.03.2023 № 02НМ/2023, рахунку від 23.08.2024 № E20/44035647, CMR від 03.09.2024 № Б/Н на умовах поставки FCA - NL Wolvega згідно ІНКОТЕРМС.
Відповідно до відомостей граф 47 та В даної МД декларантом ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ" ОСОБА_1 нараховано до сплати митні платежі в розмірі 509 993,24 грн. (в т.ч.: нараховано акцизний податок за ставкою 213,5 Євро/тис.л. в розмірі 137 493,87 грн. та нараховано до сплати податок на додану вартість (далі - ПДВ) за ставкою 20% в розмірі 372 499,37 грн.).
09.09.2024 під час здійснення митних формальностей в рамках здійснення процедур митного оформлення вищевказаного товару за вказаною МД, відповідно до вимог Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631, встановлено, що декларантом ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ" ОСОБА_1 в порушення вимог п.6 ч.8 ст.257 Митного кодексу України вчинено дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.
Так, відповідно до Закону України від 18.07.2024 № 3878-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку», на товар «Очищуючі засоби для гальмівної системи автомобіля в металевому аерозольному балончику», з 01.09.2024 за кодом 2710129000 згідно з УКТЗЕД встановлені ставки акцизного податку в розмірі 242,6 Євро/тис.л..
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Згідно п. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ст. 266 Митного кодексу України, декларант та уповноважена ним особа зобов'язані: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи. Згідно частини 2 статті 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами-посадові особи цих підприємств.
В графах 8 та 14 МД № 24UA903050018207U зазначено ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ", відповідно до графи 54 МД її заповнював ОСОБА_1 , який у відповідності до облікової картки є декларантом ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ".
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів шляхом заявлення в МД № UA903050/2024/018207 неправдиві відомості щодо ставки акцизного податку, що призвело до ухилення від сплати митних платежів в розмірі 22 488,46 грн. (в т.ч.: акцизного податку за ставкою 242,6 Євро за тис. л. в розмірі 18 740,39 грн. та ПДВ в розмірі 3 748,07 грн.).
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Енергетичної митниці Хотинський О.С. вважав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, доведеними, просив ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МКУ України, у вигляді штрафу у розмірі 150 відсотків несплаченої суми митних платежів. Вказав, що об'єктивною стороною даного правопорушення є вчинення декларантом ТОВ "ХАММЕР МАРКЕТ" ОСОБА_1 дій, спрямованих на заявлення в митній декларації з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів шляхом заявлення неправдивих відомостей щодо ставки акцизного податку, що призвело до ухилення від сплати митних платежів у розмірі 22 488,46 грн., чим ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил. Щодо того, чому митний орган не мав права відкликати/внести зміни до декларації ОСОБА_1 , звертає увагу суду, що відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року за №450, не дозволяється внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів. Подання заяви про відкликання було надано ОСОБА_1 після виявлення порушення. Окрім цього, вказав, що ставки акцизного податку були змінені і підлягали застосуванню з 01.09.2024 року, а митна декларація була подана 09.09.2024. Підтримав подані до суду письмові пояснення.
ОСОБА_1 проти протоколу про адміністративне правопорушення заперечив, просив справу закрити у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 МКУ. Вказав, що після повідомлення про нарахування митних платежів за ставкою акцизного збору, яка діяла до моменту внесення змін до Податкового кодексу до 01.09.2024 року, до складання протоколу про порушення митних правил, через програмний комплекс ЄАІС ДМСУ ним було подано заяви про відкликання декларації для виправлення помилки з відповідним обґрунтуванням, а також додатково 10.09.2024 відправлено заяву на внесення змін засобами електронного зв'язку на поштову скриньку митного органу. Однак незважаючи на те, що він самостійно до початку провадження у справі про порушення митних правил звернувся до митного органу з проханням про внесення змін до митної декларації, митницею не було розглянуто заяви на внесення змін в реалізації наданого йому законом права та не було повідомлено про причини і підстави такої відмови. Вважає, що технічна помилка та її виправлення відбувалися у процесу митного оформлення товару, що ніяким чином не могло призвести до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру.
Заслухавши пояснення представника Енергетичної митниці та ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Отже, при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно ч. 8 ст. 4 МК України декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Митна декларація подається митному органу декларантом.
Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей. наведених у цій декларації.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами посадові особи цих підприємств.
Згідно із положенням п. 7 ст. 269 МКУ порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 34 Постанови Кабінету Міністрів від 21 травня 2012 р. № 450 щодо питань, пов'язаних із застосуванням митних декларацій не дозволяється внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил за №0402/90300/24 від 11 вересня 2024 року; копією доповідної записки працівника, митною декларацією, копією Контракту купівлі-продажу №02НМ/2023 від 16.03.2023, рахунком-фактурою, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA903050/2024/000973, даними договору №16/03-2СК про надання транспортно-експедиторських послуг у міжнародному сполученні та по території України від 16.03.2016 року, даними заяв про надання дозволу на відкликання митних декларацій та іншими матеріалами справи, які знаходяться в об'єктивному зв'язку одне з одним.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.485 МК України.
Виходячи з наведеного, до ОСОБА_1 з врахуванням обставин справи та його особи, слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 665 грн. 60 коп.
На підставі наведеного та керуючись ст. 458, 485 МК України, ст. 40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 11 244 грн. 23 коп. (одинадцять тисяч двісті сорок чотири грн. 23 коп.).
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 грн. 60 коп. (шістсот шістдесят п'ять грн. 60 коп.).
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Л. В. Казмиренко