29 квітня 2026 року
м. Київ
справа №440/15818/23
адміністративне провадження №К/990/37051/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Смоковича М.І., Уханенка С.А.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Русанової В.Б., суддів: Перцової Т.С., Присяжнюк О.В.,
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , у якому просила:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати позивачці не в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 01 вересня 2023 року із урахуванням січня 2008 року як базового місяця, бездіяльності та відмови у листі від 29 вересня 2023 року №1675 у нарахуванні та виплаті позивачці індексації грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 01 вересня 2023 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 донарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 01 вересня 2023 року включно із урахуванням проведених виплат із застосуванням базового місяця - січень 2008 року в сумі 498437,02 грн.
ІІ. Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Полтавський окружний адміністративний суд рішенням від 29 травня 2024 року позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування і невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із урахуванням січня 2008 року, як місяця підвищення тарифної ставки (окладу) для обчислення індексації. Зобов'язав військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, із урахуванням виплачених сум та висновків суду. У іншій частині позовних вимог відмовив.
3. Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 03 вересня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив частково. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року скасував у частині відмови в задоволенні позову щодо ненарахування і невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078). Прийняв у цій частині постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив частково. Визнав протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування і невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078. Зобов'язав військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078. У іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року залишив без змін.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просила скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 і прийняти в цій частині нову постанову про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року у фіксованому щомісячному розмірі 4065,13 грн відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, з урахуванням раніше проведених виплат.
5. Як підставу оскарження ОСОБА_1 , посилаючись на підпункти «а», «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), визначила пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України. Стверджує про неврахування судом апеляційної інстанції висновків Верховного Суду, викладених, зокрема, у постановах від 23 березня 2023 року в справі №400/3826/21, від 29 березня 2023 року в справі №380/5493/21, від 06 квітня 2023 року в справі №420/11424/21, від 12 квітня 2023 року в справі №420/6982/21 щодо здійснення розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, у зв'язку з чим допущено помилкового висновку в розрахунку сталої суми, яка мала виплачуватися позивачці з 01 березня 2018 року до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової частини, що призводить до втрати нею частини доходу та порушення її соціальних прав.
6. Скаржниця зазначила, що суд апеляційної інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права, а тому частина його висновків є помилковими. Щомісячна додаткова грошова винагорода та винагорода за бойове чергування не мають тимчасового характеру, є складовими грошового забезпечення, а тому апеляційний суд, здійснюючи розрахунок підвищення доходу позивачки, помилково виходив із того, що вказані виплати не мають враховуватися. ОСОБА_1 указала, що розмір її грошового забезпечення у лютому 2008 року складав 7978,53 грн, а у березні 2018 року - 8376,90 грн, і, відповідно, розмір грошового забезпечення у березні 2018 року, у порівнянні з лютим 2018 року, зріс на 398,37 грн. У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762 грн, а величина приросту індексу споживчих цін - 253,30%. Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100, а саме: 1762 грн х 253,30%/100 = 4463,15 грн. У силу вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума належної позивачці індексації у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн - 398,37 грн = 4065,13 грн. Таким чином, з березня 2018 року сума індексації, з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, позивачці мала виплачуватися до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової служби щомісячно у розмірі 4065,13 грн. Проте суд апеляційної інстанції неправильно здійснив розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року та помилково визначив розмір підвищення доходу позивачки у березні 2018 року в сумі 3389,90 грн замість 398,37 грн, у зв'язку з чим безпідставно зменшив суму належної до виплати індексації з 4065,13 грн (4463,15 грн - 398,37 грн) до 1073,25 грн (4463,15 грн - 3389,90 грн).
IV. Рух справи у суді касаційної інстанції
7. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Кашпур О.В., суддів: Губської О.А., Уханенка С.А. ухвалою від 09 жовтня 2024 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
8. Військовою частиною НОМЕР_1 відзиву на касаційну скаргу не подано.
9. Згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 квітня 2026 року, який здійснено на підставі розпорядження заступника керівника Апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 23 квітня 2026 року №451/0/78-26 (на підставі службової записки судді-доповідача Кашпур О.В. від 22 квітня 2026 року №15011/26 щодо настання обставин, які унеможливлюють розгляд судової справи, у зв'язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Губської О.А., яка входить до складу постійної колегії суддів, з метою дотримання строків розгляду справи), для розгляду справи №440/15818/23 (провадження №К/990/37051/24) здійснено заміну судді Губської О.А. на суддю Смоковича М.І.
10. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Кашпур О.В. від 28 квітня 2026 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 29 квітня 2026 року.
V. Стислий виклад обставин справи, установлених судами першої та апеляційної інстанцій
11. ОСОБА_1 з 20 серпня 2003 року проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
12. 13 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до військової частини НОМЕР_1 із заявою про нарахування та виплату індексації з 01 лютого 2008 року із визначенням базового місяця - січень 2008 року, а з 01 березня 2018 року із урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.
13. У відповідь на звернення військова частина НОМЕР_1 листом від 29 вересня 2023 року №1675 повідомила ОСОБА_1 про те, що індексація грошового забезпечення з лютого 2008 року по грудень 2015 року їй виплачена, а з 01 січня 2016 року по 30 листопада 2018 року не нараховувалася та не виплачувалася. Із січня 2015 року індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. З 01 січня 2023 року індексація не нараховується, і, так як індексація скасована, впродовж поточного року не здійснюється також індексація доходів, право на яку виникло до 2023 року. Підстав для нарахування та виплати індексації у поточному році за минулі роки немає. У березні 2008 року військовослужбовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) підвищено посадові оклади. Надано довідки про нарахування та виплату позивачці індексації грошового забезпечення з січня 2015 року по грудень 2015 року, з квітня 2018 року по грудень 2022 року.
14. Уважаючи протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 01 вересня 2023 року, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
VІ. Джерела права й акти їхнього застосування
15. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Приписами частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
17. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону №2011-XII).
18. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).
19. У статті 1 Закону України від 03 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
20. Приписами статті 2 Закону №1282-ХІІ, з-поміж іншого, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
21. За правилами статті 3 Закону №1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
22. Підстави для проведення індексації визначені у статті 4 Закону №1282-ХІІ, первинна редакція частини першої якої передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
23. Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, до вказаної вище норми внесені відповідні зміни, та з 01 січня 2016 року за правилами частини першої статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Інші положення статті 4 Закону №1282-ХІІ з 2005 року й дотепер залишилися незмінними.
24. Зокрема, частина друга статті 4 Закону №1282-ХІІ передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
25. Згідно із частиною третьою статті 4 Закону №1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
26. Приписами частини четвертої статті 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
27. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок №1078, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
28. Пункт 1-1 Порядку №1078 загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону №1282-XII, деталізуючи відповіді на питання, коли проводиться індексація. Цим пунктом установлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
29. За правилами пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
30. У пункті 4 Порядку №1078 (абзац 1) деталізовано межі індексації, які законодавець обумовив у частині шостій статті 2 Закону №1282-XII, - індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
31. Згідно із абзацом 2 пункту 4 Порядку №1078 оплата праці, грошове забезпечення індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
32. У абзаці 5, а з 15 березня 2018 року (в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №141 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Постанова №141)) у абзаці 4 пункту 4 Порядку №1078 передбачається, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
33. Питання про те, як саме визначається сума індексації, врегульовувалося абзацом 6, а з 15 березня 2018 року абзацом 5 пункту 4 Порядку №1078, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
34. Пункт 5 Порядку №1078 з 01 грудня 2015 року застосовується у новій редакції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013).
35. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 в указаній редакції визначав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
36. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року діяв у редакції Постанови №141 та встановлював, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
37. З 02 квітня 2021 року абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 року №278 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Постанова №278) та передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
38. Абзац 2 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року й дотепер у редакції Постанови №1013 і визначає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
39. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078, який застосовувався з 01 грудня 2015 року в редакції Постанови №1013, встановлював, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
40. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року й дотепер діє у редакції Постанови №141 та визначає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці 1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
41. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078, який застосовується з 01 грудня 2015 року й дотепер у редакції Постанови №1013, встановлює, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
42. За правилами абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078, який застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року в редакції Постанови №1013, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
43. З 02 квітня 2021 року абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції Постанови №278 та передбачає, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
44. У абзаці 6 пункту 5 Порядку №1078, який застосовувався з 01 грудня 2015 року в редакції Постанови №1013, визначалося, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
45. Абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року діяв у редакції Постанови №141 та передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
46. З 02 квітня 2021 року абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції Постанови №278 та визначає, що до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
47. Пункт 10-2 Порядку №1078 був викладений у новій редакції на підставі Постанови №1013 і в цій редакції він застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року та передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
48. З 02 квітня 2021 року пункт 10-2 Порядку №1078 діяв у редакції Постанови №278 та визначав, що для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби) для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу, посадова особа митної служби.
49. Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року №1141 внесено зміни до Порядку №1078. Зокрема, абзац 6 пункту 4 викладено в такій редакції: «У разі коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу.», а у пункті 10-2 слова «, посадових осіб митної служби» і «, посадова особа митної служби» виключено, а слова «для новоприйнятих працівників» замінено словами «, для новоприйнятих працівників».
50. Пунктом 3 «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року №2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону №1282-XII на 2023 рік зупинено.
VІІ. Позиція Верховного Суду
51. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
52. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
53. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 4-7 частини третьої статті 353, абзацом другим частини першої статті 354 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (частина третя статті 341 КАС України).
54. ОСОБА_1 оскаржила в касаційному порядку постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в справі №440/15818/23 у частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078. Просила Верховний Суд скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в зазначеній частині й прийняти у цій частині нову постанову про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року у фіксованому щомісячному розмірі 4065,13 грн відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, з урахуванням раніше проведених виплат.
55. У іншій частині постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в справі №440/15818/23 у касаційному порядку не оскаржується.
56. Касаційне провадження у цій справі відкрите на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.
57. Надаючи оцінку обґрунтованості касаційної скарги та постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в оскаржуваній частині, Верховний Суд, з урахуванням приписів статті 341 КАС України, виходить із таких міркувань.
58. Грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні.
59. Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
60. Щодо «фіксованої» суми індексації, що є спірним у справі, що розглядається, необхідно зазначити, що з 01 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної у цьому місяці.
61. Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 01 грудня 2015 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація не нараховується/нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
62. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 з 15 березня 2018 року й дотепер діє у редакції Постанови №141 та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
63. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року й дотепер у редакції Постанови №1013 та встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу та розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
64. Абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року в редакції Постанови №1013 і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
65. З 02 квітня 2021 року абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 діє у редакції Постанови №278 та визначає, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
66. Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакціях Постанов №1013, №141, №278) додатково вказує, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
67. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 у редакції, чинній на момент існування спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що нарахування та виплата індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим, зокрема, для підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання.
68. Ураховуючи, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та, з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, повноваження відповідача щодо виплати цієї суми індексації не є дискреційними. При цьому обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивачки отримати такий вид індексації грошового забезпечення.
69. Застосовуючи наведений підхід і ураховуючи, що 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та, з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078, - березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивачки, за яким необхідно здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
70. Системний та цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 дають підстави зробити висновок про те, що у зв'язку із підвищенням у березні 2018 року доходу позивачки, відповідачеві належало вирішити питання, чи має позивачка право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то в якому розмірі.
71. З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078, позивачка має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
72. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації та розміром підвищення доходу.
73. Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, то буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен установити: розмір підвищення доходу позивачки у березні 2018 року (А) - визначається як різниця між сумою грошового забезпечення у березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078); суму можливої індексації грошового забезпечення позивачки у березні 2018 року (Б) - визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
74. Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачці індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
75. У такому випадку, як уже зазначалося, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
76. Такий підхід відповідає сталій правовій позиції Верховного Суду, сформованій, зокрема, і у постановах від 23 березня 2023 року в справі №400/3826/21, від 29 березня 2023 року в справі №380/5493/21, від 06 квітня 2023 року в справі №420/11424/21, від 12 квітня 2023 року в справі №420/6982/21, на які посилається скаржниця.
77. Стосовно способу захисту прав та інтересів позивача і питання визначення у судовому рішенні конкретної суми індексації, яка належить до нарахування та виплати відповідачем позивачу, то Верховний Суд у постановах наголошував на тому, що такий спонукаючий спосіб захисту, враховуючи характер спірних правовідносин, є належним і ефективним, адже здатний забезпечити реальне поновлення прав особи у випадку задоволення позову. Тому, для належного і ефективного захисту прав та інтересів позивача, суду необхідно перевірити обґрунтованість розрахованих позивачем сум індексації, розрахувати їх і, відповідно, у судовому рішенні вказати конкретні суми (індексації грошового забезпечення), на які позивач має право та які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити.
78. Наведена позиція ґрунтується на тому, що застосований судом спосіб захисту не вносить юридичної визначеності у спірні правовідносини і не забезпечує ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, якщо суд в ухваленому рішенні не розрахував і не визначив конкретних сум індексації грошового забезпечення, які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити позивачу, не перевірив розраховану позивачем суму індексації.
79. Щодо нарахування та виплати позивачці індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року, суд апеляційної інстанції з'ясував, що ОСОБА_1 має право на отримання щомісячної індексації-різниці за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року, проте така індексація відповідачем не виплачена.
80. Апеляційний суд установив, що величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення у березні 2018 року становила 253,30%. Прожитковий мінімум у березні 2018 року складав 1762 грн.
Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100. Отже, сума можливої індексації складає 4463,15 грн (1762 грн х 253,30%/100).
У лютому 2018 року грошове забезпечення позивачки склало 7978,53 грн, а у березні 2018 року - 8376,90 грн, що вбачається з довідки про розмір нарахованого грошового забезпечення.
81. Суд апеляційної інстанції зауважив, що оскільки у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078, він ураховує лише складові грошового забезпечення позивачки, які мають постійний характер, і не бере до уваги щомісячну додаткову грошову винагороду та винагороду за бойове чергування, оскільки останні мають тимчасовий характер.
Ураховуючи вищевикладене та керуючись абзацом 5 пункту 5 Постанови №1078, грошове забезпечення позивачки склало: у лютому 2018 року: 7978,53 грн - 2991,95 грн (щомісячна додаткова грошова винагорода ) = 4987 грн; у березні 2018 року: 8376,90 грн. Таким чином, дохід позивачки у березні 2018 року підвищився на 3389,90 грн (8376,90 грн - 4987 грн). Оскільки сума можливої індексації, яка складає 4463,15 грн, є більшою за розмір підвищення грошового доходу позивачки у березні 2018 року (3389,90 грн), то вона має право на отримання індексації грошового забезпечення щомісячно за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно, проте таких дій відповідач не вчинив.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно, із застосуванням положень абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.
82. Отже, постановою від 03 вересня 2024 року суд апеляційної інстанції зобов'язав військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078. Водночас у цій постанові апеляційний суд не зазначив конкретну суму індексації грошового забезпечення, яку відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачці за вказаний період, що не вносить юридичної визначеності у ці спірні правовідносини і не забезпечує ефективного захисту прав та інтересів позивачки від порушень з боку відповідача.
83. У мотивувальній частині постанови від 03 вересня 2024 року суд апеляційної інстанції зробив відповідний розрахунок, відповідно до якого встановив, що сума можливої індексації, яка складає 4463,15 грн, є більшою за розмір підвищення грошового доходу позивачки у березні 2018 року - 3389,90 грн, а тому вона має право на отримання індексації грошового забезпечення щомісячно за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року. Водночас, згідно із доводами ОСОБА_1 , викладеними у касаційній скарзі, апеляційний суд, унаслідок неврахування правових висновків Верховного Суду, помилково виходив із того, що щомісячна додаткова грошова винагорода та винагорода за бойове чергування не мають враховуватися при визначенні розміру підвищення доходу, що призвело до неправильного встановлення розміру підвищення доходу позивачки у березні 2018 року в сумі 3389,90 грн замість 398,37 грн.
84. Зі змісту постанови від 03 вересня 2024 року випливає, що, з'ясовуючи обставини щодо наявності/відсутності у позивачки права на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року, суд апеляційної інстанції застосував для цього методику визначення індексації-різниці, окреслену Верховним Судом у постановах від 23 березня 2023 року в справі №400/3826/21, від 29 березня 2023 року в справі №380/5493/21, від 06 квітня 2023 року в справі №420/11424/21, та встановив, що у лютому 2018 року грошове забезпечення позивачки склало 7978,53 грн (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливі умови служби, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за шифрувальні роботи, надбавка за кваліфікацію, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода), а у березні 2018 року - 8376,90 грн (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливі умови служби, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за шифрувальні роботи, надбавка за кваліфікацію, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода), що вбачається з довідки про розмір нарахованого грошового забезпечення.
85. Із даних довідки військової частини НОМЕР_1 про розміри нарахованого грошового забезпечення за лютий-березень 2018 року ОСОБА_1 убачається, що останній у лютому 2018 року нараховано 7978,53 грн, а у березні 2018 року - 8376,90 грн, як і встановив апеляційний суд. Водночас суд апеляційної інстанції, визначаючи складові грошового забезпечення, виплати яких увійшли в указані суми грошового забезпечення позивачки у лютому та березні 2018 року, належно не з'ясував відповідні обставини.
Зокрема, у суму нарахованого позивачці грошового забезпечення у лютому 2018 року (7978,53 грн) не входили такі зазначені апеляційним судом виплати як: надбавка за особливі умови служби (0 грн), надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (0 грн), надбавка за шифрувальні роботи (0 грн). При цьому в указану суму включена надбавка за виконання особливо важливих завдань (390 грн), що суд апеляційної інстанції не врахував.
У суму нарахованого позивачці грошового забезпечення у березні 2018 року (8376,90 грн) не входили такі вказані апеляційним судом виплати як: надбавка за особливі умови служби (0 грн), надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (0 грн), надбавка за шифрувальні роботи (відсутні дані), щомісячна додаткова грошова винагорода (відсутні дані). При цьому в зазначену суму включена надбавка за особливості проходження служби (466,20 грн), про що суд апеляційної інстанції не вказав.
86. Отож апеляційний суд, визначаючи складові грошового забезпечення, виплати яких увійшли в суми грошового забезпечення позивачки у лютому та березні 2018 року, належно не дослідив дані довідки відповідача про розміри нарахованого грошового забезпечення за лютий-березень 2018 року ОСОБА_1 і, відповідно, характер таких виплат.
87. Згідно із висновком суду апеляційної інстанції, оскільки у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078, він ураховує лише складові грошового забезпечення позивачки, які мають постійний характер, і не бере до уваги щомісячну додаткову грошову винагороду та винагороду за бойове чергування, оскільки останні мають тимчасовий характер. Водночас зі встановлених апеляційним судом обставин не вбачається, що позивачка отримувала у лютому, березні 2018 року винагороду за бойове чергування. Також, зробивши висновок про неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди, суд апеляційної інстанції у постанові від 03 вересня 2024 року не проаналізував правову природу цієї винагороди, належно не з'ясував її характер і підставу для нарахування, що, своєю чергою, впливає на правомірність її неврахування (невключення до відповідного розрахунку).
88. Від установлення відповідних обставин залежить правильність розрахунку грошового забезпечення та, відповідно, розміру індексації-різниці, належної до виплати.
89. Таким чином, апеляційний суд послався на постанови Верховного Суду, але належно не врахував його правових висновків, не з'ясував істотних обставин справи, які мають значення для правильного вирішення спору в означеній частині позовних вимог, не забезпечив ефективний захист прав та інтересів позивачки від порушень з боку відповідача.
90. Своєю чергою, суд касаційної інстанції, у силу норм статті 341 КАС України, не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
91. Ураховуючи, що для правильного вирішення позовних вимог щодо зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року необхідно додатково дослідити докази і встановити обставини, Верховний Суд, з огляду на приписи статті 353 КАС України, дійшов висновку про наявність підстав для скасування постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 і направлення справи №440/15818/23 в указаній частині позовних вимог на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
92. У іншій неоскаржуваній частині постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року Верховний Суд у межах цього касаційного провадження не перевіряє й не надає оцінки іншим висновкам суду апеляційної інстанції. Таким чином, у іншій частині, що не переглядається Верховним Судом, постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в справі №440/15818/23 підлягає залишенню без змін.
VІІІ. Судові витрати
93. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 353, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в справі №440/15818/23 у частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, і направити справу №440/15818/23 в указаній частині позовних вимог на новий розгляд до Другого апеляційного адміністративного суду.
3. У іншій частині постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року в справі №440/15818/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: О. В. Кашпур
Судді: М. І. Смокович
С. А. Уханенко