29 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 260/3743/20 пров. № А/857/16385/26
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року (постановлену головуючим - суддею Дору Ю.Ю. у м. Ужгород) про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі № 260/3743/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 у справі №260/3743/20, яке набрало законної сили 23.02.2021 , позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, а саме: - по відмові перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області за № 233 від 21.09.2020 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із 01.04.2019. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо повернення до Управління СБУ в Закарпатській області довідки №233 від 21.09.2020 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оформлене ГУ ПФУ в Закарпатській області листом №0700-0319-8/34750 від 30.09.2020. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану УСБУ в Закарпатській області довідку № 233 від 21.09.2020, на підставі якої перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 7641,50 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років - 50% - 4560,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 1146,23 грн; надбавка за особливості проходження служби - 28% - 3831,03 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 5% - 382,08 грн; премія - 10% - 764,15 грн. ВСЬОГО: 19805,14 грн, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 року «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019. Перерахунок здійснити виходячи із розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/93/19 від 26.12.2019, яке вступило у силу 27.01.2020. У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
03.02.2026 до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду, відповідно до якої просить: змінити спосіб і порядок виконання рішення, яке виніс Закарпатський окружний адміністративний суд від 15.12.2020 у справі №260/3743/20 із зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану УСБУ в Закарпатській області довідку № 233 від 21.09.2020, на підставі якої перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 7641,50 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років - 50% - 4560,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 1146,23 грн; надбавка за особливості проходження служби - 28% - 3831,03 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 5% - 382,08 грн; премія - 10% - 764,15 грн. ВСЬОГО: 19805,14 грн, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальни цького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової слу жби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із вра хуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 виплати по пенсійній заборгованості з 01.04.2019 по день проведення перерахунку, в сумі 94154,48 грн.
Заява мотивована тим, що позивачу у добровільному порядку проведено перерахунок пенсії. Проте, відповідач не виконує рішення суду в частині виплати грошових коштів. Аргументовано, що невиконання суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. Зважаючи на тривале (три роки) невиконання рішення суду щодо виплати заборгованості з пенсії наявні підстави для зміни способу виконання рішення суду в частині проведення перерахунку та виплати пенсії на стягнення суми пенсії.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.02.2026 заяву позивача в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України про зміну способу і порядку виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 у справі № 260/3743/20 - задоволено.
Змінено спосіб та порядок виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 у справі № 260/3743/20 зі способу: «Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану УСБУ в Закарпатській області довідку № 233 від 21.09.2020 p., на підставі якої перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 7641,50 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років - 50% - 4560,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 1146,23 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 28% - 3831,03 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 5% - 382,08 грн.; премія - 10% - 764,15 грн. ВСЬОГО: 19805,14 грн., розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 року «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019 року.» на: «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нараховану на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020 року у справі № 260/3743/20 суму у розмірі 94154,48 (дев'яносто чотири тисячі сто п'ятдесят чотири гривні 48 копійок).»
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що норма Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати. Метою ж внесення змін до процесуального закону було забезпечення реального виконання судових рішень, а не формальне підтвердження обов'язку суб'єкта владних повноважень.
Вказану ухвалу в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційні скарзі покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та відмовити в задоволенні заяви.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи вимоги пунктів 1, 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки відсутні клопотання від учасників справи про розгляд справи за їх участю відсутні і апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Положенням ч. 1 ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з частинами 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Положеннями абзацу 1 ч. 1 ст. 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Водночас, з 19.12.2024 положення ч. 3 ст. 378 КАС України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі - Закон №4094-IX) були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.».
Тобто, ця норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22, який враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Зважаючи на те, що відповідач/боржник, який є суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі не виконав судове рішення в частині виплати нарахованої суми, суд першої інстанції правильно виснував, що з урахуванням положень абзацу 2 ч. 3 ст. 378 КАС України необхідно змінити спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом стягнення з відповідача/боржника цих пенсійних виплат на користь позивача.
Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Щодо інших доводі, колегія суддів зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії», заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі № 260/3743/20 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і в касаційному порядку не оскаржується.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула